ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.07.12 Справа № 5015/1290/12
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії
головуючого-судді Малех І. Б.
суддів Желіка М. Б.
Юркевича М. В.
При секретарі Кришталь М.
розглянув апеляційні скарги товариства з обмеженою відповідальністю «Крамсервіс»від 27.06.2012 року та Львівської міської ради від 06.07.2012 року
на рішення господарського суду Львівської області від 14.06.2012 р.
у справі № 5015/1290/12
за позовом Організації торгівельно-виробничих процесів «Ярмарх»у формі товариства з обмеженою відповідальністю, м. Львів
до відповідача 1: товариства з обмеженою відповідальністю «Крамсервіс», м. Львів
до відповідача 2: Львівської міської ради, м. Львів
про визнання недійсною та скасування ухали Львівської міської ради від 26.05.2005 року № 2532
за участю представників:
від позивача -не з'явився,
від відповідача1 -Янковський В. Ю.,
від відповідача 2 -Поліщук О. С.,
ВСТАНОВИВ:
рішенням господарського суду Львівської області від 14 червня 2012 року по справі за позовом ТзОВ ОТВП «Ярмарх»до ТзОВ «Крамсервіс»та Львівської міської ради про визнання недійсною та скасування ухвали Львівської міської ради від 26.05.2005р. №2532 позовні вимоги задоволено частково. Позовні вимоги до Львівської міської ради задоволено повністю. Визнано недійсною та скасовано ухвалу Львівської міської ради від 26.05.2005р. №2532 «Про затвердження ТзОВ «Крамсервіс»проекту відведення земельної ділянки на вул. О. Довженка, 2 у м. Львові».У задоволенні позовних вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю „Крамсервіс" відмовлено.
Суд першої інстанції при винесенні даного рішення керувався ст. 30 Земельного кодексу України в редакції 1990 року в частині, що при переході права власності на будівлю і споруду разом з цими об'єктами переходить у розмірах, передбачених статтею 67 цього Кодексу та право власності або право користування земельною ділянкою без зміни її цільового призначення, ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України, яка говорить, що розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою; Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №677, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, відповідними органами земельних ресурсів, містобудування і архітектури, охорони культурної спадщини, санітарно-епідеміологічної служби, природоохоронним органом; наказом Львівського обласного головного управління земельних ресурсів №43 від 02.04.2004р. «Про порядок проходження державної землевпорядної документації із землеустрою та видачі висновків про погодження проектів відведення земельних ділянок при їх наданні фізичним і юридичним особам», чинним на час існування спірних відносин, зокрема затвердженим додатком №2 «Зміст технічної документації із землеустрою при проведенні робіт з видачі державних актів на право власності, право користування землею та заключення договорів оренди землі (юридичним особам).
Відповідач 1 (ТзОВ «Крамсервіс») не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Львівської області від 14 червня 2012 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ТзОВ ОТВП «Ярмарх». На думку відповідача 1, суд, виніс рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема вказав, що судом першої інстанції не було враховано те, що право власності або право користування земельною ділянкою посвідчується Радами народних депутатів, відповідно до вимог статті 23 Земельного кодексу України. Натомість ст.23 Земельного кодексу України, що діяв на момент укладення договору говорить про те, що право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Позивачем не представлено жодних доказів наявності у нього одного з передбачених законодавством документів, що посвідчують право позивача на земельну ділянку на вул. Довженка, 4 у м. Львові. Проект землеустрою розроблявся відповідною ліцензованою землевпорядною організацією та погоджувався, відповідно до Наказу №43 від 02 квітня 2004 року Держкомзему України Львівського обласного головного управління земельних ресурсів «Про порядок проходження державної землевпорядної документації із землеустрою та видачі висновків про погодження проектів відведення земельних ділянок при їх наданні фізичним і юридичним особам». Додатком №3 вищезазначеного наказу передбачено зміст проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в якому жодного положення чи вимоги не вказано про необхідність або обов'язок погодження межі земельної ділянки з сусідом. Судом першої інстанції не вірно було застосовано норми статті 123 Земельного кодексу України в редакції із змінами від 15.03.2012 року, при визнанні недійсною та скасуванні ухвали Львівської міської ради №2532 від 26.05.2005 року.
Відповідач 2 (Львівська міська рада) не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Львівської області від 14 червня 2012 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ТзОВ ОТВП «Ярмарх». На думку відповідача 2 суд виніс рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема вказав, що подав відзив-клопотання (вх. №8420/12 від 19.04.2012 року) про припинення провадження у справі в зв'язку з непідвідомчістю спору господарського суду.
В судовому засіданні представник відповідача 1 і представник відповідача 2 в повному обсязі підтримали апеляційні скарги та просили їх задоволити, а рішення суду першої інстанції скасувати. Крім того, представником відповідача 1 було подане клопотання, про застосування строків позовної давності, проте колегією суддів Львівського апеляційного господарського суду не було знайдено в матеріалах справи, підтвердження того, що таке клопотання заявлялось в суді першої інстанції. Таким чином, в задоволені даного клопотання було відмовлено.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте подав клопотання про відкладення судового засідання, оскільки він не може бути присутнім на ньому, в зв'язку з хворобою, проте останній не підтвердив дане клопотання будь - якими доказами чи доданою до клопотання лікарською довідкою щодо свого неналежного стану здоров'я на момент розгляду даної апеляційної скарги. Таким чином, судом не було взято до уваги дане клопотання, а представники відповідачів не заперечували проти подальшого розгляду справи за відсутності представника позивача.
Судом встановлено, що 22 квітня 1996 року Львівським міжміським бюро технічної інвентаризації було видане реєстраційне посвідчення, яке посвідчує, що приміщення площею 828, 0 м.кв. в цілому у місті Львові по вулиці Довженка 2, зареєстроване на праві колективної власності за товариством з обмеженою відповідальністю «Крамсервіс»(відповідач 1) на підставі договору купівлі - продажу цілісного майнового комплексу, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу 10 листопада 1995 року за реєстр.№8224.
Позивачу - ТзОВ ОТВП «Ярмарх»на підставі договору купівлі - продажу від 15.12.1993р., укладеного з Фондом комунального майна Львівської обласної ради народних депутатів, належить цілісний майновий комплекс, що знаходиться по вул. Довженка, 4 у м. Львові.
24 червня 2004 року Львівською міською радою була прийнята ухвала №1453 «Про погодження ТзОВ "Крамсервіс" місця розташування та надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, що по вул. О.Довженка, 2 у м. Львові». Даною ухвалою Львівська міська рада надала дозвіл ТзОВ «Крамсервіс»на виготовлення проекту відведення земельної ділянки по вул. О.Довженка, 2 у м. Львові».
03 серпня 2005 року ТзОВ «Крамсервіс», на підставі ухвали Львівської міської ради №2532 від 26 травня 2005 року «Про затвердження ТзОВ «Крамсервіс» проекту відведення земельної ділянки на вул. О.Довженка, 2 у м. Львові»уклало з Львівською міською радою договір оренди землі, кадастровий номер №4610136800:03:007:0033, загальною площею 0,1041 га у тому числі під забудовою - 0,0637 га та під твердим покриттям - 0,0320 га, озеленення - 0,0084 га для будівництва кафетерію та обслуговування існуючого кафе - бару.
Позивач - ТзОВ ОТВП «Ярмарх»не погоджуючись з положеннями ухвали Львівської міської ради №2532 від 26 травня 2005 року «Про затвердження ТзОВ «Крамсервіс»проекту відведення земельної ділянки на вул. О.Довженка, 2 у м. Львові», так як порушено права позивача, як законного землекористувача, звернулось до суду з позовом про визнання недійсною та скасування ухвали Львівської міської ради №2532 від 26.05.2005 року.
Рішенням господарського суду Львівської області від 14 червня 2012року в частині позовних вимог до Львівської міської ради задоволено повністю, щодо задоволення вимог до ТзОВ «Крамсервіс»- відмовлено. Визнано недійсною та скасовано ухвалу Львівської міської ради №2532 від 26.05.2005 року.
Колегія Львівського апеляційного господарського суду не може погодитись з таким рішенням, тому розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі, заслухавши пояснення представників відповідачів у судовому засіданні, вважає, що рішення господарського суду Львівської області слід частково скасувати, а апеляційні скарги задоволити частково з наступних підстав.
22 квітня 1996 року Львівським міжміським бюро технічної інвентаризації було видане реєстраційне посвідчення (копія реєстраційного посвідчення додається), яке посвідчує, що приміщення площею 828, 0 м.кв. в цілому у місті Львові по вулиці Довженка 2, зареєстроване на праві колективної власності за товариством з обмеженою відповідальністю «Крамсервіс»(відповідач 1) на підставі договору купівлі - продажу цілісного майнового комплексу, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу 10 листопада 1995 року за реєстр.№8224.
24 червня 2004 року Львівською міською радою була прийнята ухвала №1453 «Про погодження ТзОВ "Крамсервіс" місця розташування та надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки на вул. О.Довженка, 2 у м. Львові». Даною ухвалою Львівська міська рада надала дозвіл ТзОВ «Крамсервіс»на виготовлення проекту відведення земельної ділянки на вул. О.Довженка, 2 у м. Львові».
03 серпня 2005 року ТзОВ «Крамсервіс»на підставі ухвали Львівської міської ради №2532 від 26 травня 2005 року «Про затвердження ТзОВ «Крамсервіс»проекту відведення земельної ділянки на вул. О.Довженка, 2 у м. Львові»уклало з Львівською міською радою договір оренди землі, кадастровий номер №4610136800:03:007:0033 загальною площею 0,1041 га у тому числі під забудовою - 0,0637 га та під твердим покриттям - 0,0320 га, озеленення - 0,0084 га для будівництва кафетерію та обслуговування існуючого кафе - бару.
Позивачу - ТзОВ ОТВП «Ярмарх»на підставі договору купівлі - продажу від 15.12.1993р., укладеного з Фондом комунального майна Львівської обласної ради народних депутатів, належить цілісний майновий комплекс по вул. Довженка, 4 у м. Львові. Позивач обґрунтовуючи свої позовні вимоги зазначив, що є користувачем земельної ділянки по вул. Довженка, 4 у м. Львові оскільки приміщення йому належать на підставі договору купівлі-продажу від 15.12.1993 року та згідно ст.30 Земельного кодексу України, що діяла на момент укладення даного договору, при переході права власності на будівлю і споруду разом з цими об'єктами переходить право власності або право користування земельної ділянкою.
Відповідно ст. 125 Земельного кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку і право користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Оскільки позивачем не представлено жодних доказів наявності у нього, одного з, передбачених законодавством документів, що посвідчують право позивача на земельну ділянку на вул. Довженка, 4 у м. Львові, можна зробити висновок, про безпідставність позовних вимог позивача, тому що на даний момент позивач не є власником чи належним користувачем вищезазначеної земельної ділянки, оскільки не представлено, а ні державного акту на право на користування земельною ділянкою, а ні договору оренди на користування земельною ділянкою по вул. Довженка 4 у м. Львові, а вищезазначена земельна ділянка є землею міста Львова, що не надана у власність або користування.
В свою чергу відповідачу -1 надана земельна ділянка Львівською міською радою (відповідачем-2) на підставі Ухвали, яка в свою чергу готувалась на підставі та відповідно до Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що передує Ухвалі. Проект землеустрою розроблявся відповідною ліцензованою землевпорядною організацією та погоджувався відповідно до Наказу №43 від 02 квітня 2004 року Держкомзему України Львівського обласного Головного Управління земельних ресурсів «Про порядок проходження державної землевпорядної документації із землеустрою та видачі висновків про погодження проектів відведення земельних ділянок при їх наданні фізичним і юридичним особам». Додатком №3 вищезазначеного наказу передбачено зміст проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в якому жодного положення чи вимоги не вказано про необхідність або обов'язок погодження межі земельної ділянки з сусідом. Судом першої інстанції не взято до уваги зміст ухвали Львівської міської ради №1453 від 24.06.2004р. та додаток №3 наказу №43, а, натомість, застосовано додаток №2 наказу, який містить зміст технічної документації із землеустрою при проведенні робіт з видачі державних актів на право власності, право постійного користування землею та заключення договорів оренди землі (юридичним особам).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. О.Довженка, 2 у м. Львові розроблено, відповідно до вимог чинного законодавства, що діяло на той момент. Даний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було погоджено: управлінням Держкомзему у м. Львові, Державним управлінням екології та природних ресурсів у Львівській області, Управлінням архітектури і містобудування Львівської міської ради, Управлінням охорони історичного середовища Львівської міської ради, археологічно-архітектурною службою м. Львова, Львівською міською санепідстанцією. Окрім цього, вищезазначений проект відведення позитивно пройшов державну землевпорядну експертизу, про що надано відповідний позитивний висновок Львівським обласним головним управлінням земельних ресурсів.
Ухвала Львівської міської ради №2532 від 26 травня 2005 року «Про затвердження ТзОВ «Крамсервіс»проекту відведення земельної ділянки на вул. О.Довженка, 2 у м. Львові», на підставі якої укладено з Львівською міською радою договір оренди землі (копія договору оренди землі додається) кадастровий номер №4610136800:03:007:0033 загальною площею 0,1041 га у тому числі під забудовою - 0,0637 га та під твердим покриттям - 0,0320 га, озеленення - 0,0084 га для будівництва кафетерію та обслуговування існуючого кафе - бару, відповідає чинному законодавству України і жодним чином не порушує права позивача.
Твердження суду першої інстанції про те, що в матеріалах справи відсутній висновок Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою в розумінні ст.123 земельного кодексу України не відповідає дійсним обставинам справи, виходячи з нижченаведеного.
Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тому, судом першої інстанції не вірно було застосовано норми статті 123 Земельного кодексу України в редакції із змінами від 15.03.2012 року, при визнанні недійсною та скасуванні ухвали Львівської міської ради №2532 від 26.05.2005 року.
За приписами частини 1 статті 123 Земельного кодексу України в редакції від 11.01.2005 року, що діяла на момент прийняття оскаржуваної ухвали, надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснювалось на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Разом з тим, частина 6 цієї статті вказувала на те, що проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини. Стаття 123 Земельного кодексу України в редакції від 11.01.2005 року, не містила жодних положень про комісію з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Вирішуючи питання, чи підвідомча дана справа господарському суду, Львівський апеляційний господарський суд виходив з того, що спір між сторонами виник із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненям сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.
З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197, 283 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 128 Земельного кодексу України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські відносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.
Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору ст. 1 ГПК України, підвідомчі господарським судам. (Постанова пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 р.).
Позовні вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю „Крамсервіс" не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обгрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу (Постанова пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2012 р.).
Враховуючи те, що ухвала від 26.05.2005р. № 2532 „Про затвердження ТзОВ „Крамсервіс" проекту відведення земельної ділянки на вул. О.Довженка, 2 у м. Львові" приймалась Львівською міською радою, а не ТзОВ „Крамсервіс", останнє не порушувало прав та інтересів позивача. Згідно із ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має праов на захист свого права, але лише у випадку його порушення, невизнання або оспорювання. З огляду на наведене, позовні вимоги до ТзОВ „Крамсервіс" про визнання недійсною та скасування вказаної ухвали є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення, тому в цій частині рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 104, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційні скарги Львівської міської ради від 06.07.2012 року та товариства з обмеженою відповідальністю "Крамсервіс" від 27.06.2012 року задоволити частково.
2. Рішення господарського суду Львівської області від 14.06.2012 р. у справі № 5015/1290/12 частково скасувати, в частині позовних вимог організації торгівельно-виробничих процесів "Ярмарх" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Львівської міської ради -про визнання недійсною та скасування ухвали Львівської міської ради від 26.05.2005р. № 2532 «Про затвердження ТзОВ «Крамсервіс»проекту відведення земельної ділянки на вул. О. Довженка, 2 у м. Львові».
3. В цій частині прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову організації торгівельно-виробничих процесів "Ярмарх" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Львівської міської ради -про визнання недійсною та скасування ухвали Львівської міської ради від 26.05.2005р. № 2532 «Про затвердження ТзОВ «Крамсервіс»проекту відведення земельної ділянки на вул. О. Довженка, 2 у м. Львові» - відмовити.
4. В решті рішення господарського суду Львівської області від 14.06.2012 р. залишити без змін.
5. Стягнути з організації торгівельно-виробничих процесів "Ярмарх" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (79070, м. Львів, вул. О. Довженка, 4, ідентифікаційний код 19340750) на користь Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл.. Ринок, 1, ідентифікаційний код 04055896 ) 536,50 грн. в повернення витрат по сплаті судового збору.
6. Стягнути з організації торгівельно-виробничих процесів "Ярмарх" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (79070, м. Львів, вул. О. Довженка, 4, ідентифікаційний код 19340750) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Крамсервіс" (79066, м. Львів, вул. О. Довженка, 2, ідентифікаційний код 19162936) 547 грн. в повернення витрат по сплаті судового збору.
7. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
8. Матеріали справи направити на адресу місцевого господарського суду.
Повний текст постанови виготовлений 31.07.2012 року.
Головуючий суддя Малех І. Б.
Суддя Желік М. Б.
Суддя Юркевич М. В.