Рішення № 25504520, 01.08.2012, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
01.08.2012
Номер справи
1/44/5022-555/2012
Номер документу
25504520
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"01" серпня 2012 р.Справа № 1/44/5022-555/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Чопко Ю.О.

Розглянув справу

за позовом Прокурора Бучацького району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль в особі Бучацької міської ради, м. Бучач, Майдан Волі,1

до Комунального підприємства "Бучацький комбінат комунальних підприємств", м. Бучач, вул. Галицька,38

про стягнення 8320 грн. 79 коп.

За участю представників сторін від:

Позивача представника Бучацької міської ради: Мариняк І.Ф., довіреність № 7 від 29.08.2011р.

Відповідача: Світлик Т.В., довіреність від 20.01.2012р.

Представник прокуратури: Ковальчук О.Р. -помічник прокурора м.Тернополі

В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.

Технічна фіксація судового процесу за відсутності відповідного клопотання не здійснювалась.

Суть справи:

Прокурор Бучацького району звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль в особі Бучацької міської ради, м. Бучач, Майдан Волі,1 про стягнення з Комунального підприємства "Бучацький комбінат комунальних підприємств", м. Бучач, вул. Галицька,38 - 8320 грн. 79 коп. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не дотримувався встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин із зворотними водами у р. Стрипу із перевищенням встановлених нормативвів гранично допустимого скидання, чим порушив вимоги чинного законодавства України та заподіяв державі збитки на суму 8320 грн. 79 коп.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 06.07.2012р. порушено провадження у даній справі та призначено її розгляд на 01.08.2012 р.

До початку судового засідання позивачем - Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області направлено до господарського суду клопотання № 1-1/3026 від 20.07.2012р. про відкладення розгляду справи через неможливість забезпечити участь повноважного представника в даному судовому засіданні в зв"язку з його відпусткою.

Представник позивача Бучацької міської ради та представник прокуратури висловили думку щодо розгляду справи по суті без участі представника Державної екологічної інспекції.

Відповідач у відзиві на позов № 194 від 01.08.2012р. суму заборгованості визнає, пояснюючи наявність такої заборгованості важким фінансовим становищем підприємства, та великою дебіторською заборгованістю. Просить розстрочити заборгованість в сумі 8320 грн.79 коп. на один рік.

Прокурор та представник позивача не заперечили проти розстрочення заборгованості в сумі 8320 грн.79 коп. на один рік зі сплатою щомісячно рівними частинами.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши представлені докази, заслухавши представників сторін та думку прокурора, господарський суд встановив наступне:

В силу вимог п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом. Стаття 2 Господарського процесуального кодексу України, передбачає обов'язок господарського суду порушувати справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 у справі N 1-1/99 підставою для порушення справи у суді є заява, в якій прокурор обґрунтовує наявність порушення чи загрози порушення інтересів держави, зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, під яким відповідно до статей 6, 7, 143 Конституції України треба розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. З огляду на викладене, прокурор може бути представником сторони у справі коли цією стороною у справі є орган державної влади, в даному випадку саме Державна екологічна інспекція у Тернопільській області.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-ХІІ від 25.06.1991р. (надалі Закон № 1264-ХІІ), державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать (п. б ч. 1 ст. 20 Закону № 1264-ХІІ ).

Відповідно до норм Закону №1264-ХІІ та Водного кодексу України усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі (затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №548 від 19.12.2006р.) є спеціальним підрозділом Мінприроди. Одним із завдань інспекції, у відповідності до абзацу ''б'' п.п. 1 п. 4 вищевказаного Положення, є державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) тощо. Інспекція має право вживати в установленому порядку заходи досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що передбачено п.п.9 п.5 вищевказаного Положення.

У відповідності до наказів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., № 540 від 12.12.2006р., Державна екологічна інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, зокрема і шляхом звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

На підставіст.20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Положення про державну екологічну інспекцію у Тернопільській області та на підставі плану роботи Державної екологічної інспекції у Тернопільській області на ІІ квартал 2011р. та направлення на проведення перевірки № 564, наказу Державної екологічної інспекції тернопільської області № 15 від 24.03.2011р. проведено планову перевірку Бучацького ККП по питанню дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт.

Як випливає з вищезазначеного акту, відповідачем Бучацьким ККП у період з 05.10.2010р. по 15.12.2011р. здійснювалися скиди забруднюючих речовин із зворотними водами у р. Стрипу з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скидання, внаслідок чого заподіяно державі збитки на суму 8320,79 грн.

Даний факт підтверджується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства, розрахунком розміру відшкодування збитків, постановою про накладення адміністративного стягнення та іншими матеріалами справи.

Розрахунок розміру збитків проведено у відповідності з "Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. № 389). Розрахунок проводився на основі протоколів вимірювання здійснених відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Тернопільській області показників складу та властивостей проб води від 05.10.2010р. № 68, від 16.1.2010р. № 89, від 30.06.2011р. № 68-06-11 та від 25.10.2011р. № 137-10-11.

Відповідно до п. 3 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно ст. 38 Водного кодексу України нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об'єктів. Порядок розробки та затвердження нормативів гранично допустимого скидання та перелік забруднюючих речовин, що нормуються, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у забрудненні та засміченні вод несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п. 2 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).

Пункт "є" частини 2 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (із змінами та доповненнями) передбачає, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.

У відповідності до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" (із змінами та доповненнями) та ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України - підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).

З метою досудового врегулювання спору позивачем направлено на адресу Бучацького ККП претензію № 1-1/1515 від 11.04.2012р. на суму 8320 грн. 79 коп. , на що відповідач повідомляв, що очисні споруди, які знаходяться на балансі КПП введені в дію 1990р., їх капітальний ремонт не проводився, кошти на виготовлення проектної документації на проведення ремонту і реконструкції існуючих споруд відсутні.

Приймаючи до уваги, що в процесі судового розгляду спору відповідачем визнано існуючу заборгованість, доказів, які б свідчили про перерахування суми завданої шкоди в добровільному порядку судом не отримано, а тому позовні вимоги про стягнення з Комунального підприємства "Бучацький комбінат комунальних підприємств" -8320 грн. 79 коп. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог водного законодавства підлягають до задоволення як такі, що доведені позивачем у відповідності із ст. ст. 33-34 ГПК України належними і допустимими доказами.

У відповідності до п.6 ст.83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Розглянувши клопотання відповідача про розстрочення заборгованості в сумі 8320 грн.79 коп. на один рік, зважаючи на те, що прокурор та представник позивача не заперечили проти такого розстрочення, приймаючи до уваги несприятливу фінансову ситуацію відповідача, суд вважає за можливе задовольнити вищезазначене клопотання відповідача, розстрочивши виконання рішення Господарського суду.

Сума шкоди підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального фонду місцевого бюджету Бучацької міської ради Тернопільської області, згідно вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік " № 4882VI від 22.12.2011р., у відповідності до якого 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської діяльності є джерелами формування Державного бюджету України на 2012 рік (ст. 4 Закону); 50% грошових стягнень -до сільських, селищних, міських бюджетів, 20% - до обласних бюджетів (п.7 ст. 69 Закону).

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Комунального підприємства "Бучацький комбінат комунальних підприємств", м. Бучач Тернопільської області, вул. Галицька, 38 (ідентифікаційний код 03353207) 8320 (вісім тисяч триста двадцять) грн. 79 коп. збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства, на користь бюджету Бучацької міської ради, які перерахувати на розрахунковий рахунок №33110331700077 в УДКСУ у Бучацькому районі, МФО 838012, код бюджету 24062100, шляхом розстрочення виконання рішення таким чином, щоб вся стягнута сума була сплачена рівними щомісячними платежами по 693 (шістсот дев"яносто три) гривні 40 коп. протягом 12 місяців починаючи з 1 вересня 2012р.

3. Стягнути з Комунального підприємства "Бучацький комбінат комунальних підприємств", м. Бучач Тернопільської області, вул. Галицька, 38 (ідентифікаційний код 03353207) в дохід Державного бюджету України 1609 (одну тисячу шістсот дев"ять) грн. 50 коп. судового збору на р/р № 31217206783002, отримувач коштів УДКСУ м. Тернопіль, МФО 838012, код ЄДРПОУ отримувача 37977726, код ЄДРПОУ суду 03500022, код класифікації доходу 22030001.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Протягом десяти днів з дня складення повного тексту цього рішення сторони мають право подати апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду через цей суд.

Повний текст рішення виготовлено 03 серпня 2012р.

Суддя Ю.О. Чопко