ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 липня 2012 р. Справа №2а-6153/12/0170/25
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання - Зайцевої М.О., представника позивача - Хорошко Н.І., представника відповідача - Володькіна С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Дочірнього підприємства «Санаторій «Україна» Закритого акціонерного товариства лікувально - оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» до Державної податкової інспекції у м. Ялті Автономної Республіки Крим Державної податкової служби
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду з позовом, збільшивши позовні вимоги якого просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення, винесені ДПІ у м. Ялті АР Крим ДПС № 00012823301 від 27.04.2012 року та № 0002592301 від 23.07.2012 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем була проведена планова документальна перевірка позивача, в ході якої в тому числі було встановлено, що підприємством занижено суму орендної плати за землю в період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 рік на загальну суму 293784,82 гривень. На підставі цих висновків, відповідачем було винесене 27.04.2012 року податкове повідомлення - рішення, яким Санаторію визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 336421,80 гривень, з яких 293784,82 гривень - основний платіж та 42638,98 гривень - штрафні санкції. Рішенням ДПС в АР Крим від 14.05.2012 року була частково задоволена їхня первинна скарга та 23.07.2012 року ДПІ в м. Ялті винесено нове податкове повідомлення - рішення, яким визначене грошове зобов'язання з орендної плати в сумі 82634,70 гривень, з яких 73451,29 гривень - основний платіж та 9183,41 гривень - штрафні санкції. Позивач не згоден з цими рішеннями відповідача, вважає, що вони прийняті безпідставно, оскільки земельна ділянка площею 0,8658 на за адресою: м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, 15 ДП «Санаторій «Україна» в передбаченому Законом порядку в користування не передавалась, а договір оренди, якій є підставою для нарахування орендної плати та на якій посилається відповідач як на підставу нарахування грошового зобов'язання позивача, не набув чинності.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав надав письмові заперечення, в яких зазначив, що в ДПІ у м. Ялті мається копія договору оренди земельною ділянкою площею 0,8658 га за адресою: м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, 15, укладеного між позивачем та Гаспринською селищною Радою в 2008 році. Протягом 2008-2010 років позивач сплачував орендну плату відповідно до цього договору. В 2011 році підприємство припинило сплачувати орендну плату, що було встановлено під час проведення перевірки. Також було встановлено, що позивачем здійснювалось надання приміщень, розташованих на цій земельній ділянці в оренду суб'єктам підприємницької діяльності, у зв'язку з чим ДПІ був зроблений розрахунок орендної плати частково за ставкою орендної плати землю, наданій в комерційне використання з врахуванням підвищуючого коефіцієнту та частково за ставкою для власного користування та було винесене податкове повідомлення - рішення від 27.04.2012 року. Проте, рішенням ДПС в АР Крим була частково задоволена скарга позивача та сума грошового зобов'язання з орендної плати за землю зменшена до 73451,29 гривень, у зв'язку з чим раніше винесене податкове повідомлення - рішення вважається відкликаним. На підставі рішення ДПС в АР Крим за результатами розгляду скарги позивача, в якому зазначене про необґрунтоване застосування ставки орендної плати за землю, наданій в комерційне користування, ДПІ у м. Ялті АР Крим було винесене нове податкове повідомлення - рішення, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати на загальну суму 82634,70 гривень, з яких 9183,41 гривень - штрафні санкції, виходячи зі ставки орендної плати, наданій у власне користування.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Дочірнє підприємство «Санаторій України» Закритого акціонерного товариства Лікувально - оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» є юридичною особою, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію № 663333 та перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Ялті АР Крим ДПС (а.с. 47).
ДПІ у м. Ялті АР Крим ДПС була проведена документальна планова перевірка ДП санаторій «Україна» ЗАТ лікувально - оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, за результатами якої складений акт № 463/22-01/02650647/62 від 13.04.2012 року (а.с. 11-38).
Перевіркою повноти визначення орендної плати за землю за вказаний період було встановлено, що позивач в період з 01.01.2008 року по 31.12.2010 рік нараховував та сплачував до бюджету орендну плату за землю згідно договору оренди земельної ділянки від 15.02.2008 року б\н, укладеного ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» з Гаспринською селищною Радою на підставі рішення 24 сесії 5-го скликання Гаспринської селищної Ради № 21 від 15.02.2008 року «Про дозвіл ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки в оренду за адресою: м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, 15, для обслуговування пляжної зони».
Загальна площа земельної ділянки, що надана в оренду - 0,8658 га (категорія земель - зона 10, землі рекреаційного призначення).
Термін дії договору: до моменту прийняття рішення сесії Гаспринської селищної Ради про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки та укладання договору оренди.
У періоді з 01.01.2008 року по 31.12.2010 рік до ДПІ у м. Ялта ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» надавалися податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з додатками, які були завірені підписами «узгоджено» та штампами Гаспринської селищної Ради.
Проте, в періоді з 01.01.2011 року по 31.12.2011 рік ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» на підставі цього договору не нараховувало та не сплачувало орендну плату за землю.
Також перевіркою було встановлено, що протягом 2011 року позивачем здійснювалось надання приміщень, що розташовані в пляжній зоні в оренду СПД.
Також перевіркою було встановлено, що за Договором відшкодування експлуатаційних витрат пляжної зони б\н від 27.05.2011 року, укладеного між КП «Гаспра» та ДП «Санаторій «Україна» «Укрпрофоздоровниця», наданий Гаспринською селищною Радою, у періоді з 27.05.2011 року по 31.12.2011 року ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» розрахунків не здійснювало (заборгованість позивача перед КП «Гаспра» станом на 01.06.2011 року, на 01.07.2011 року; на 01.08.2011 року; на 01.09.2011 року; на 01.10.2011 року, на 01.11.2011 року, на 01.12.2011 року, на 01.01.2012 року відсутня), первинні бухгалтерські документи, що свідчать про будь-які операції за договором б\н від 27.05.2011 року відсутні.
Згідно наданих в ДПІ у м. Ялті КП «Гаспра» податкових деклараціях з плати за землю, плата за вищевказані земельні ділянки не здійснювалась.
Пунктом 5 рішення 41 сесії 5 скликання Гаспринської селищної Ради № 6 від 28.12.2009 року «Про продовження дії «грошової оцінки смт. Гаспра» 1999 року та затвердження коефіцієнту податку на землю для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на 2010 рік - для земель рекреаційного призначення затверджена ставка орендної плати за землю, що надана в комерційне користування з врахуванням підвищую чого коефіцієнту 5 до ставки земельного податку.
Пунктом 5 рішення 6 сесії 6 скликання Гаспринської селищної Ради № 14 від 21.03.2011 року «Про затвердження коефіцієнту до податку на землю для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на 2011 рік» - для земель рекреаційного призначення затверджена ставка орендної плати за землю, що надана в комерційне використання з врахуванням підвищую чого коефіцієнту 5 до ставки земельного податку.
Виходячи з викладеного, податкова інспекція дійшла висновку, що ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» є платником орендної плати за землю за використання земельної ділянки площею 0,8658 га в перевіряємому періоді.
За даними перевірки сума заниженої орендної плати за землю за 2011 рік (з урахуванням індексації та підвищуючи коефіцієнтів) з земельної ділянки загальною площею 0,8658 га складає 293784,82 гривень, в тому числі виходячи з розрахунку орендної плати за землю для власного користування та для комерційного користування.
На підставі встановлених під час перевірки обставин, податкова інспекція у м. Ялті дійшла висновку про порушення позивачем: п. 274.1 ст. 274, п. 276.2 ст. 276, п. 285.1, 285.2 ст. 285, п. 286.2, 286.4 ст. 286, п. 287.1, 287.3, 287.4, 288.1,288.2,288.3, 288.4, 288.7 ст. 288 ПК України, в результаті чого підприємством занижена сума орендної плати за землю в період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року на загальну суму 293784,82 гривень, у тому числі по періодах: за січень 2011 року на 13285,97 гривень, за лютий 2011 року - на 13285,97 гривень; за березень 2011 року - на 13285,97 гривень, за квітень 2011 року - на 27489,15 гривень, та травень 2011 року - на 27489,15 гривень, за червень 2011 року - на 28408,79 гривень, за липень 2011 року - на 28759,07 гривень, за серпень 2011 року - на 30016,07 гривень, за вересень 2011 року - на 29285,59 гривень, за жовтень 2011 року - на 27500,91 гривень, за листопад 2011 року - на 27489,15 гривень, за грудень 2011 року - на 27489,15 гривень.
За результатами проведеної перевірки, ДПІ у м. Ялті було винесене податкове повідомлення - рішення № 0001282301 від 27.04.2012 року, яким ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» визначене податкове зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб в загальній сумі 336421,80 гривень, з яких 293784,82 гривень - основний платіж та 42636,98 гривень - штрафні санкції (а.с. 9).
Позивач з цим рішенням не погодився та оскаржив його до ДПС в АР Крим (а.с. 61-62).
Рішенням ДПС в АР Крим від 10.07.2012 року скарга позивача була задоволена частково, податкове повідомлення - рішення ДПІ у м. Ялті АР Крим ДПС від 27.04.2012 року, прийняте стосовно ДП «Санаторій Україна» ЗАТ лікувально - оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» скасоване в частині визначення грошового зобов'язання у сумі 253787,10 гривень (220333,53 гривень - орендна плата за землю і 33453,57 гривень - штрафні санкції). До висновку щодо зменшення грошового зобов'язання з орендної плати, яка належить до стягнення з позивача до 73451,29 гривень, податкова служба дійшла внаслідок виключення з попереднього розрахунку, зробленого ДПІ у м. Ялті, підвищеного коефіцієнту за комерційне використання земельної ділянки, розрахувавши орендну плату за користування земельної ділянкою загальною площею 0,8658 га виходячи зі ставок, встановлених для власного користування землею (а.с. 114-116).
За результатами адміністративного оскарження, ДПІ у м. Ялті АР Крим ДПС було винесене нове податкове повідомлення - рішення № 0002592301 від 23.07.2012 року, яким ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» визначене грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в загальній сумі 82634,70 гривень, з яких 73451,29 гривень - основний платіж та 9183,41 гривень - штрафні санкції (а.с. 111).
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких він повинен дотримуватись при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 287 ст. 287 Податкового Кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно п. 288.1 ст. 288 Податкового Кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Орган виконавчої влади та орган місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулись зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2).
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3).
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем (п. 288.4).
Оренда землі, відповідно до ст.. 1 Закону України «Про оренду землі» - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст.. 2 цього Закону, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Орендарями земельних ділянок, відповідно до ст.. 5 Закону, - є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Статтею 16 Закону передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Судом встановлено, що рішенням 24-ї сесії 5-го скликання Гаспринської селищної Ради № 21 від 15 лютого 2008 року ДП санаторій «Україна» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,8658 га за адресою: м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, 15, для обслуговування пляжної зони, в оренду. Замовити проект відводу фірмі з проектування, яка має ліцензію (а.с. 45).
Відповідно до ст.. 124 Земельного Кодексу України (в редакції на час прийняття рішення від 15.02.2008 року), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Як встановлено судом, проект відведення земельної ділянки площею 0,8658 га позивачем не замовлявся та на затвердження до Гаспринської селищної Ради не надходив. (а.с. 86). Відповідно рішення органу місцевого самоврядування щодо затвердження проекту відводу та передачі позивачу в оренду земельної ділянки площею 0,8658 га Гаспринською селищною Радою не виносилось.
В обґрунтування обов'язку позивача сплачувати оренду плату за користування земельною ділянкою площею 0,8658 га, Державна податкова інспекція у м. Ялті посилається на Договір оренди земельної ділянки, укладений в 2008 році між Гаспринською селищною Радою та ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», яким визначено, що він набуває чинності з моменту його підписання (а.с. 39-42).
Проте, відповідно до ст.. 18 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно ч. 2 ст. 125 Земельного Кодексу України (в редакції на час прийняття Гаспринської селищною Радою рішення), право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Відповідно до ст.. 125 Земельного Кодексу України у редакції Закону України від 05.03.2009 р. N 1066-VI, право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Як пояснив представник позивача та не заперечує представник відповідача, оригіналу договору оренди землі, копія якого мається в ДПІ у м. Ялті, не має ні в Гаспринській селищній Раді, ні у позивача (а.с. 70).
В наданій копії договору оренди земельної ділянки, яка мається в ДПІ у м. Ялта відсутня дата його укладення та підписання сторонами.
Згідно відповіді Управління Держкомзему у м. Ялті АР Крим на запит суду, договір оренди, укладений в 2008 році між Гаспринською селищною Радою та ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» на земельну ділянку площею 0,8658 га за адресою: м. Ялта, смт. Гаспра, вул.. Алупкінське шосе, 15, для обслуговування пляжної зони, державну реєстрацію не проходив (а.с. 87).
Тобто, зі змісту норм Закону України «Про оренду землі», Земельного Кодексу України в частині, що регулює ці питання слідує, що зазначений договір оренди не набув чинності, а отже позивач не є орендарем земельної ділянки площею 0,8658 га за адресою: м. Ялта, смт. Гаспра, вул.. Алупкінське шосе, 15, в нього не виникло права володіння та користування цією земельною ділянкою, а отже не виникло й обов'язку нарахувати та сплачувати орендну плату за користування нею.
Таким чином, суд вважає висновок відповідача щодо заниження ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ лікувально - оздоровчих закладів профспілок «Укрпрофоздоровниця» орендної плати за землю за 2011 рік, якій ґрунтується на наявності у позивача права користування земельною ділянкою площею 0,8658 га на підставі укладеного в 2008 році договору з Гаспринською селищною Радою безпідставним.
Суд також вважає необхідним зазначити, що відповідно до наданих в матеріали справи документів, на земельній ділянці, за користування якою ДПІ у м. Ялті АР Крим позивачу нараховано орендну плату розташовані будівлі та споруди комунальної власності, відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого Гаспринській селищній Раді 07.06.2011 року, які на цей час передані на баланс КП Гаспринської селищної Ради «Комбінат благоустрою» (а.с. 90-99).
Отже, відповідачем нараховано до сплати позивачу орендну плату за земельну ділянку, на якій окрім його споруд також розташовані і об'єкти нерухомості, які не перебувають ані в його власності, ані в користуванні.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати обидва рішення ДПІ у м. Ялті АР Крим № 0001282301 від 27.04.2012 року та № 0002592301 від 23.07.2012 року.
Проте, відповідно до пп. 60.1.3 п. 60.1 ст. 60 Податкового Кодексу України, податкове повідомлення - рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання, раніше прийнятого податкового повідомлення - рішення або суму податкового боргу, визначеного у податковій вимозі.
Згідно п. 60.4 ст. 60 Податкового Кодексу України, у випадках, визначених підпунктами 60.1.3 п. 60.1 цієї статті, податкове повідомлення - рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення - рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу.
Податкове повідомлення рішення № 0002592301 від 23.07.2012 року, яким позивачу зменшена сума нарахованого грошового зобов'язання з орендної плати, прийняте за результатами оскарження попереднього рішення до ДПС в АР Крим було отримане ДП «Санаторій «Україна» ЗАТ лікувально - оздоровчих профспілок України «Укрпрофоздоровниця», а отже податкове повідомлення - рішення № 0001282301 від 27.04.2012 року вважається відкликаним, а тому позовні вимоги в частині визнання цього рішення протиправним та скасування не підлягають задоволенню, у зв'язку з відсутністю предмету спору.
В той же час, вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0002592301 від 23.07.2012 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
В судовому засіданні 24.07.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
У повному обсязі постанову складено 30.07.2012 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Дочірнього підприємства «Санаторій Україна» ЗАТ Лікувально - оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення, винесене Державною податковою інспекцією у м. Ялті АР Крим ДПС № 0002592301 від 23.07.2012 року.
В інший частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Ю.С. Кононова