Постанова № 25495783, 29.11.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.11.2011
Номер справи
2а-11292/11/0170/24
Номер документу
25495783
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 листопада 2011 р. Справа №2а-11292/11/0170/24

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі:

головуючого судді Кащеєвої Г.Ю.,

при секретарі Іванової Ю.В.

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим

до Комунального підприємства Аеропорт "Керч"

про стягнення податкової заборгованості у сумі 209653,39 грн.,

Суть спору: ДПІ в м. Керчі звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовною заявою до КП Аеропорт «Керч» та просить стягнути з останнього суму податків та штрафних санкцій відповідно до доданих до матеріалів позову декларацій відповідача та податкових повідомлень-рішень, якими до відповідача були застосовані штрафні санкції на підставі Закону України «Про порядок зобов'язань погашення платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а також відповідно до положень Податкового Кодексу України.

Відповідач явку представника у судові засідання не забезпечив, письмових заперечень по суті заявлених позовних вимог суду не надав.

Справа розглядалася за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Комунальним підприємством Аеропорт "Керч" (ЗКПО 24040122) самостійно задекларовані податкові зобов'язання з податку на додану вартість, в тому числі й за травень 2010р. в сумі 10473 грн., червень 2010 року в сумі 7980 грн., липень 2010року в сумі 7937 грн., серпень 2010року в сумі 4876 грн., вересень 2010року в сумі 4800 грн., жовтень 2010року в сумі 3517 грн., листопад 2010року в сумі 6143 грн., грудень 2010року в сумі 7353 грн., а також січень 2011року в сумі 8028 грн., лютий 2011року в сумі 5576 грн., березень 2011року в сумі 2011 грн., квітень 2011 року у сумі 4794 грн., травень 2011року в сумі 4562 грн., червень 2011року в сумі 6502 грн., що підтверджується податковими деклараціями з податку на додану вартість, доданими до матеріалів справи.

ДПІ в м. Керчі виставлені на ім'я відповідача перша та друга податкові вимоги відповідно до положень Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами": №1/51 від 12.10.2011р. на суму 959,75 грн., №2/406 від 15.11.2001р. на загальну суму 17214,91 грн. Зазначені вимоги були вручені у встановленому законом порядку відповідно до доданих до матеріалів справи поштових повідомлень з відміткою про вручення.

Крім того, відповідно до доданих до матеріалів справи податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) відповідачем самостійно розраховані суми земельного податку за 2010 рік в сумі 96670,64 грн. та за 2011рік в сумі 96670,64 грн.

Відповідно до доданих податкових розрахунків комунального податку відповідач самостійно розрахував суми комунального податку за березень 2010р. в сумі 266,90 грн. та за квітень 2010р. в сумі 224,40 грн.

Згідно наданих до матеріалів справи розрахунків суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, відповідачем самостійно розраховані податкові зобов'язання зі сплати сум такого податку за наступними строками сплати та сумами: за І квартал 2010року - 2987 грн. строком сплати до 15.04.2010р., за ІІ квартал 2010р. - 2987 грн. строком сплати до 15.07.2010р., за ІІІ квартал 2010р. - 2987грн. строком сплати до 15.10.2010р., за ІV квартал 2010р. - 2987 грн. строком сплати до 15.01.2011р.

Крім того, 22.10.2010р. за результатами невиїзної документальної перевірки КП Аеропорт "Керч" з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 111,45 грн. ДПІ в м. Керчі склало акт за №1487/15-3/24040122, яким було встановлено несвоєчасність сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку за липень 2004року в сумі 111,45 грн. граничним терміном сплати до 30.08.2004р., за наслідком чого було прийнято стосовно відповідача податкове повідомлення-рішення від 22.10.2010р. за №0002741503/0 на суму 55,73 грн.

Крім того, 16.07.2010р. за результатами невиїзної документальної перевірки з питання дотримання граничних строків сплати сум узгоджених податкових зобов'язань по податку з власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів згідно наданого розрахунку суми сплати податку від 17.02.2006р. №2443 та податкового повідомлення-рішення від 24.11.2006р. №0001641701 КП Аеропорт "Керч" по термінам сплати 14.01.2007р. та 04.12.2006р., був складений акт за №986/17-3/24040122, за результатами якого було прийнято стосовно відповідача податкове повідомлення-рішення №0020871702/0 від 16.07.2010р. на суму 1620,90 грн. (штрафні санкції).

31.03.2011р. ДПІ в м. Керчі була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих в податковій звітності з ПДВ, за результатами якої був складений акт за №33/15-2/24040122, яким було встановлено порушення строків подання податкової звітності за листопад 2010р., у зв'язку з чим щодо платника податків КП Аеропорт "Керч" було прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.03.2011р. за №0000411502 на суму 170 грн. (штрафні санкції).

05.04.2011р. ДПІ в м. Керчі був складений за результатами камеральної перевірки КП Аеропорт "Керч" з питання своєчасності подання податкової звітності за 2010 рік акт за №244/15-1/24040122, яким було встановлено порушення відповідачем строків подання декларації з податку на прибуток підприємств за 2010 рік, у зв'язку з чим щодо відповідача було прийнято податкове повідомлення-рішення 12.04.2011р. за №0000281501 на суму 1020,00 грн.

У зв'язку з наведеним, суд вважає за необхідне зазначити, що самостійно узгоджені податкові зобов'язання за 2010 рік регулювалися, зокрема, нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", відповідно до 1.3 ст. 1 якого податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до п. 5.1 ст 5 зазначеного Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.п.7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» зі змінами та доповненнями податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.

У зв'язку з наведеним, із урахуванням строків, встановлених статтею 4 Закону, суд вважає, що стягненню підлягають суми з податку на додану вартість, задекларовані відповідачем а саме:

травень 2010р. в сумі 10473 грн., червень 2010року в сумі 7980 грн., липень 2010року в сумі 7937 грн., серпень 2010року в сумі 4876 грн., вересень 2010року в сумі 4800 грн., жовтень 2010року в сумі 3517 грн., листопад 2010року в сумі 6143 грн., грудень 2010року в сумі 7353 грн. , грудень 2010 року в сумі 7353 грн., а також січень 2011року в сумі 8028 грн., лютий 2011року в сумі 5576 грн., березень 2011року в сумі 2011 грн., квітень 2011 року у сумі 4794 грн., травень 2011року в сумі 4562 грн., червень 2011року в сумі 6502. В загальному розмірі 84552 грн. Також суд вважає, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення штрафних санкцій у сумі 170 грн., визначені у податковому повідомленні-рішенні № 0000411502 від 31.03.2011 року, яке отримано відповідачем 31.03.2011, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача.

Щодо податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 14 Закону України від 25.06.1991р. № 1251-XII «Про систему оподаткування» зі змінами та доповненнями податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів відноситься до загальнодержавних податків та зборів, який на території Автономної Республіки Крим встановлюються Верховною Радою Автономної Республіки Крим. При цьому ставки податків і зборів (обов'язкових платежів) визначаються в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» № 1963-ХІІ від 11.12.1991р. зі змінами та додатками (далі - Закон № 1963-ХІІ) платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Згідно з статтею 5 Закону України № 1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується:

юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Як було вище зазначено, відповідачем самостійно розраховані податкові зобов'язання зі сплати сум такого податку за наступними строками сплати та сумами: за І квартал 2010 року - 2987 грн. строком сплати до 15.04.2010р., за ІІ квартал 2010р. - 2987 грн. строком сплати до 15.07.2010р., за ІІІ квартал 2010р. - 2987грн. строком сплати до 15.10.2010р., за ІV квартал 2010р. - 2987 грн. строком сплати до 15.01.2011р.

Зазначене податкове зобов'язання є узгодженим за положеннями податкового законодавства, яке було чинним на час спірних правовідносин, а тому, враховуючі, що до стягнення позивачем заявлені суми податку за 2,3,4 квартал 2010 року, підлягають стягненню 8961 грн., а також суми штрафних санкцій, нарахованих податковим повідомленням-рішенням №0020871702/0 від 16.07.2010р. на суму 1620,90 грн. Всього на суму 10581,9 грн.

Щодо сум земельного податку, який підлягає стягненню, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

За податковим законодавством, яке було чинним до 31.12.2010 року статтею 2 Закону України «Про плату за землю» № 2535-XII від 03.07.1992р. із змінами та доповненнями було передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Відповідно до ст. 14 зазначеного Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислювали суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавали відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняло від обов'язку подання щомісячних декларацій. Згідно з статтею 17 зазначеного Закону податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

За таких обставин, вважається узгодженим та є податковим боргом в розумінні податкового законодавства податкові зобов'язання, заявлені до стягнення, зі сплати земельного податку за 2010р. строком сплати з 30.06.2010р. по 30.07.2011р. в сумі 112782,46 грн.

Щодо штрафних санкцій, які нараховані за несвоєчасність сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку за липень 2004 року в сумі 111,45 грн. з граничним терміном сплати до 30.08.2004р. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 22.10.2010р. за №0002741503/0 на суму 55,73 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до пп.15.1.1. п.15.1 ст.15 Закону №2181 податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Згідно з пп.15.1.2. п.15.2 ст.15 податкове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного у підпункті 15.1.1 цього пункту, у разі коли:

а) податкову декларацію за період, коли виникло податкове зобов'язання, не було подано;

б) судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою - платником податків щодо умисного ухилення від сплати зазначеного податкового зобов'язання.

Суд зазначає, що до матеріалів справи не додані документи, які підтверджують правомірність нарахування штрафних санкцій з урахуванням строків давності, обґрунтування вказаних позовних вимог в позовній заяві не наведено, будь-яких пояснень з цього приводу позивачем не надано.

Суд вважає обґрунтованими позовні вимоги щодо стягнення податкового зобов'язання на суму 1020,00 грн., яке визначено податковим повідомленням-рішенням від 12.04.2011р. за №0000281501 за результатами камеральної перевірки КП Аеропорт "Керч" з питання своєчасності подання податкової звітності за 2010 рік акт за №244/15-1/24040122, яким було встановлено порушення відповідачем строків подання декларації з податку на прибуток підприємств за 2010 рік. Вказане податкове повідомлення-рішення було отримано відповідачем, проте доказів сплати або його оскарження суду не надано.

Стосовно самостійно розрахованих відповідачем сум комунального податку, суд вважає, що позовні вимоги ДПІ в м. Керчі підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до доданих податкових розрахунків комунального податку відповідач самостійно розрахував суми комунального податку за березень 2010р. в сумі 266,90 грн. та за квітень 2010р. в сумі 224,40 грн. Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки та збори» № 56-93 від 20.05.1993р. зі змінами та доповненнями комунальний податок належить до місцевих податків і зборів. Статтею 15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки та збори» № 56-93 від 20.01.1993р. зі змінами та доповненнями передбачено, що комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати місцевих податків і зборів до бюджету місцевого самоврядування покладається на платників відповідно до чинного законодавства. Контроль за сплатою місцевих податків і зборів здійснюється державними податковими інспекціями.

Згідно з статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Згідно п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Як було зазначено вище, відповідно до положень Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заборгованість виникла зі сплати самостійно узгодженого податкового зобов'язання, та у сенсі зазначеного Закону є податковим боргом, який підлягає стягненню.

Примусове стягнення податкової заборгованості - передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі на праві власності або повного господарського відання.

Відповідно до п.3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Згідно з п.п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 100, 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Комунального підприємства Аеропорт "Керч" (98303, м. Керч, Аеропорт, ідентифікаційний код 24040122; р/р 26048000004496, 26009000064241, 26009000090063, 26008000095285, 26008000094112, 26008000090064, 26007000090065, 26006000090066, 26005000090067, 26002000095537, 26002000094378 в ПАТ "Укрсоцбанк" м. Київ, МФО 300023) податкову заборгованість у сумі 209597,66 грн., у тому числі:

-84722 грн. заборгованості по податку на додану вартість з перерахуванням коштів в державний бюджет м. Керчі АР Крим, р/р 31118029700019 в УДК в АРК м. Сімферополь МФО 824026, код платежу 14010100, ОКПО 34740946;

-10581,9 грн. заборгованості з податку власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів з перерахуванням коштів в місцевий бюджет м. Керчі АР Крим, р/р 33219807700019 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 12020100, ОКПО 34740946;

- 112782,46 грн. земельного податку з перерахуванням коштів в місцевий бюджет м. Керчі АР Крим, р/р 33216811700019 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 13050200, ОКПО 34740946;

-1020 грн. заборгованості з податку на прибуток з перерахуванням коштів в місцевий бюджет м. Керчі АР Крим, р/р 33211861700019 в УДК в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 11020201, ОКПО 34740946.

- 491,30 грн. заборгованості по комунальному податку з перерахуванням коштів в місцевий бюджет м. Керчі АР Крим, р/р 33210828700019 в УДК в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 16010200, ОКПО 34740946.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

4. Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Кащеєва Г.Ю.