Постанова № 25495743, 31.07.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2012
Номер справи
2а/0570/8445/2012
Номер документу
25495743
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/8445/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Галатіної О.О.

при секретарі Леоненко К.В.

за участю:

представника позивача, - Лебедєва В.В.

представника відповідача,- Костиркіної Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Азовконтракт " до Східної митниці Державної митної служби України про скасування наказу Східної митниці від 26.12.2011 року № 1303 -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Азовконтракт", звернувся до суду із позовом до Східної митниці Державної митної служби України про скасування наказу Східної митниці від 26.12.2011 року № 1303.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 22 грудня 2012 року своїм листом від 15.12.2011 року № 11-39/15921, Східна митниці повідомила позивача про проведення планової документальної виїзної перевірки дотримання вимог митного законодавства ТОВ «Азовконтракт» у четвертому кварталі 2011 року (згідно Плану перевірок Східної митниці на четвертий квартал 2011 року). У даному листі не було зазначено підставу для проведення перевірки (відсутня назва та номер наказу) не було надіслано копію наказу про проведення перевірки. 17 січня 2012 року представники митного органу з'явилися за адресою місцезнаходження підприємства для проведення перевірки. Цього ж дня Позивачу було вручено копію посвідчення на право проведення перевірки № 2/2/700000000/0024065464 від 03.01.2012 року. Згідно вказаного Посвідчення, підставою для проведення перевірки є зокрема, наказ Східної митниці від 26.12.2011 року № 1303. Копія наказу надана не була.

Відповідно до абз. 7 п. 2.3 Порядку оформлення результатів проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, затверджений наказом ДПСУ від 30 березня 2006 року № 254, проведення перевірки призначається наказом митного органу.

Повідомлення про проведення планової виїзної документальної перевірки від 15.12.2011 року № 11-39/15921 було надіслано безпідставно, адже наказ на проведення перевірки було видано 26.12.2011 року № 1303. Тобто повідомлення надіслано раніше ніж був виданий наказ, без наявності законних підставі для цього. Таке повідомлення не може бути легітимним у розумінні норм митного законодавства.

Відповідно до п. 6 Порядку проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого Постановою КМУ від 23 грудня 2004 року № 1730 про проведення планової перевірки підприємству повідомляється за 10 календарних днів до її початку. Згідно плану перевірок Східної митниці на четвертий квартал 2011 року, перевірка повинна була проводитися у четвертому кварталі 2011 року з тим розрахунком, щоб повідомлення на проведення перевірки було отримано підприємством за 10 календарних днів до її початку також у четвертому кварталі 2011 року та провести перевірку у цьому ж кварталі. Митний орган, порушуючи наведені вище норми видає наказ про проведення перевірки 26.12.2011 року завідомо, розуміючи, що четвертий квартал практично закінчується, і виконати всі вимоги митного законодавства щодо дотримання строків і порядку повідомлення і здійснення перевірки буде неможливо. Тобто митний орган видає наказ який фактично порушує Порядок проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України.

До проведення перевірки представники митного органу не були допущені, тому, що грубо порушили порядок проведення перевірки, встановлений законодавством, допускаючи свавільне трактування норм чинного податкового та митного законодавства. В наслідок законного недопущення до перевірки, митний орган незаконно притягнув посадову особу - директора ТОВ «Азовконтракт» до адміністративної відповідальності.

Посилаючись на вказані обставини позивач просить суд визнати недійсним наказ Східної митниці від 26.12.2011 року № 1303.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та пояснив, що відповідно до Плану перевірок Східної митниці у четвертому кварталі перевірка діяльності позивача призначена саме в цьому кварталі. Повідомлення про проведення такої перевірки, наказ про її проведення виданий 26.12.2011 року тобто фактично перевірка розпочалася у четвертому кварталі 2011 року. Листом від 26.12.2011 року б/н директор ТОВ «Азовконтракт» Германчук О.В. повідомив Східну митницю про свою відмову в допуску посадових осіб Східної митниці до проведення перевірки.

Згідно з п. 3 Порядку № 1730 план перевірок складається митними органами на кожний квартал. У разі планування органами державної податкової служби та митними органами у звітному періоді проведення перевірки одного і того самого платника податків така перевірка проводиться зазначеними органами одночасно. З аналізу даної норми вбачається, що звітним періодом є квартал. Органами податкової служби перевірка діяльності ТОВ «Азовконтракт» проводилась у травні 2011 року, тобто у другому кварталі 2011 року, а проведення перевірки Східною митницею запланована згідно Плану перевірок Східної митниці на 4 квартал 2011 року.

Так, відповідно до п. 2.4 Порядку № 254 посадовою особою митниці під особистий розпис було вручено позивачу посвідчення на право проведення перевірки № 2/2/700000000/0024065464 від 03.01.2012 року.

У відповідності до п. 2.4 Порядку № 254 посадовою особою митниці було надано письмовий запит керівника групи з проведення перевірки від 11.01.2012 року № 1, щодо надання посадовими особам Східної митниці відповідних бухгалтерських, фінансових та банківських документів та забезпечення доступу до документації, що зберігається у електронному вигляді.

Проте, незважаючи на дотримання всіх вимог законодавства, що надають право на проведення перевірки підприємства, митному органу було необґрунтовано відмовлено листом підприємства від 17.01.2012 року № 4 в допуску посадових осіб Східної митниці до проведення перевірки.

Таким чином, вимоги, викладені у письмовому запиті керівника групи з проведення перевірки позивачем не виконано, витребувані документи не надані, у допуску до перевірки відмовлено.

У відповідності з п. 2.10 Порядку № 254 посадовою особою митниці було складено акт від 17.01.2012 року № 1/2/700000000/0024065464 про відмову в допуску до проведення перевірки стану дотримання ТОВ «Азовконтракт» (код ЄДРПОУ 24065464) вимог митного законодавства України.

За вказаним фактом Східною митницею було винесено постанову у справі про порушення митних правил № 0049/700000001/12 від 22.02.2012 року якою Германчука О.В. визнано винним у вчинені порушення митних правил, передбачених ст. 342 МК України.

Таким чином, дії Східної митниці щодо видання спірного наказу від 26.12.2011 року про проведення перевірки є законними та такими, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Посилаючись на вказані обставини представник відповідача просив суд у задоволені позовних вимог ТОВ «Азовконтракт» до Східної митниці відмовити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Листом від 15.12.2011 року № 11-39/15921 Східна митниця Державної Митної Служби України повідомила позивача, про проведення планової документальної виїзної перевірки дотримання вимог митного законодавства ТОВ «Азовконтракт» за період з 30 грудня 2008 року по 30 грудня 2011 року.

17 січня 2012 року представники митного органу з'явилися за адресою місцезнаходження підприємства позивача для проведення перевірки.

Цього ж дня позивачу було вручено копію посвідчення на право проведення перевірки № 2/2/700000000/0024065464 від 03.01.2012 року, строк його дії до 30.01.2012 року.

Згідно вказаного посвідчення, підставою для проведення перевірки є ст. 41,60 Митного Кодексу України, ст. 40, 41, 61, 62, 77 Податкового кодексу України, наказ Східної митниці від 26.12.2011 року № 1303.

Позивач відмовив митному органу у проведенні перевірки, та звернувся до суду з позовом про визнання недійсним наказу Східної митниці від 26.12.2011 року № 1303 про проведення перевірки.

Суд вважає доводи позивача необґрунтованими, а відповідач при прийнятті оскаржуваного наказу діяв у відповідності до вимог діючого митного законодавства з огляду на наступне.

У відповідності до приписів ст. 11 Митного кодексу України, безпосереднє здійснення митної справи покладається на митні органи України.

Митні органи, реалізуючи митну політику України, виконують серед інших завдань завдання з виконання та контролю за додержанням законодавства України з питань митної справи.

Відповідно до п. 5 ст. 41 Митного кодексу України, митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом перевірки системи звітності та обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, які відповідно до законів справляються при переміщенні товарів через митний кордон України.

Митний контроль, згідно приписів п. 15 ст. 1 Митного кодексу України, це сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

Стаття 69 цього ж Кодексу передбачає, що незалежно від закінчення операцій митного контролю, оформлення та пропуску товарів і транспортних засобів митний контроль за ними може здійснюватися, якщо є достатні підстави вважати, що мають місце порушення законодавства України чи міжнародного договору України, укладеного в установленому законом порядку, контроль за виконанням яких покладено законом на митні органи. Такий контроль здійснюється на підставі письмового розпорядження керівника митного органу або особи, яка його заміщує.

Порядок проведення митним органами перевірок системи звітності та обліку товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 року № 1730 відповідно до статей 41, 60 і 69 Митного кодексу України визначає механізм проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, як у процесі митного оформлення товарів і транспортних засобів, так і після його закінчення, в частині дотримання ними вимог законодавства з питань митної справи (далі - перевірки).

Цим порядком передбачено, що перевірки проводяться у плановому та позаплановому порядку.

План перевірок складається митними органами на кожний квартал виходячи з результатів аналізу імпортно-експортних операцій, що здійснюються підприємствами.

Для проведення перевірки посадовій особі митного органу видається спеціальне посвідчення, підписане керівником та скріплене печаткою відповідного митного органу. Зразок посвідчення та порядок реєстрації зазначених посвідчень встановлюються Мінфіном (п. 5 Порядку).

Про проведення планової перевірки підприємству повідомляється за 10 календарних днів до її початку (п. 6 Порядку).

Посадові особи митного органу зобов'язані пред'явити керівникові підприємства, де проводиться перевірка, спеціальне посвідчення та розписатися в журналі реєстрації перевірок (п. 7 Порядку).

Судом встановлено, що відповідно до Плану проведення регіональними митницями, митницями у четвертому кварталі 2011 року планових виїзних документальних перевірок підприємств, перевірка діяльності позивача призначена саме в четвертому кварталі (грудень 2011 року).

Повідомлення про проведення такої перевірки, наказ про її проведення виданий 26.12.2011 року, тобто у відповідності до Плану проведення перевірок.

Спеціальне посвідчення на право проведення перевірки № 2/2/700000000/0024065464 від 03.01.2012 року було пред'явлено керівнику підприємства позивача.

З огляду на аналіз правових норм, слід зробити висновок про те, що чинне митне законодавство не передбачає обов'язок податкового органу разом із повідомленням про проведення перевірки видавати одночасно наказ на проведення перевірки.

Разом з тим, норма, щодо повідомлення суб'єкта перевірки за 10 днів до проведення перевірки закріплена в законі, а дотримання цієї норми було виконане відповідачем.

Серед іншого, усі необхідні заходи для проведення перевірки передбачені Порядком № 1730, були виконані митним органом повністю, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Крім того, суд вважає за необхідне також зазначити, що Східною митницею було прийнято постанову в справі про порушення митних правил № 00497/700000001/12 у відношенні керівника підприємства позивача Германчука О.В. за перешкоджання посадовим особам Східної митниці у доступі до документів під час здійснення ними митного контролю у рамках проведення планової виїзної документальної перевірки стану дотримання ТОВ «Азовконтракт» законодавства України з питань митної справи, а також не надав у встановлений строк, уповноваженим особам документи, необхідні для проведення перевірки, тобто вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 342 Митного кодексу України.

Не погодившись з вказаним рішенням митного органу, Германчук О.В. оскаржив його до суду, разом з тим Жовтневий районний суд м. Маріуполя відмовив позивачу у задоволення позову про визнання недійсною постанови про адміністративне правопорушення.

У відповідності до приписів ч. 1. ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, обставини, щодо незаконного перешкоджання посадовим особам митного органу керівником підприємства позивача встановлені рішенням суду, що набрало законної сили і прийняті судом до уваги при прийнятті даної постанови, як доказ.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, у межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією і законами України.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що митний орган при прийняті оскаржуваного наказу діяв у межах повноважень і у спосіб, передбачений Конституцією і законами України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Азовконтракт " до Східної митниці Державної митної служби України про скасування наказу Східної митниці від 26.12.2011 року № 1303 - відмовити.

Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 31 липня 2012 року.

Повний текст постанови складений 4 серпня 2012 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

У разі відсутності в судовому засіданні сторони по справі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Галатіна О.О.