Постанова № 25478533, 30.07.2012, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
30.07.2012
Номер справи
5015/5422/11
Номер документу
25478533
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2012 р. Справа № 5015/5422/11 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Капацин Н.В. - головуючий Бернацька Ж.О. Кривда Д.С.за участю представників:позивачів1) не з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином) 2) Пастушенко О.Б., представник 3,4) не з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином)відповідачаТронні А.М., представниктретьої особине з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином)Генеральної прокуратури УкраїниТомчук М.О., прокурор відділурозглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуДержавного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицькогона постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 14.03.2012 рокуу справі№ 5015/5422/11 господарського суду Львівської областіза позовомЛьвівського міжрайонного транспортного прокурора в інтересах держави в особі: 1.Головного управління земельних ресурсів у Львівській області, 2.Сокільницької сільської ради, 3.Пустомитівської районної ради, 4.Львівської обласної ради доДержавного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів",третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачівЛьвівська обласна державна адміністрація,простягнення суми,

ВСТАНОВИВ:

Львівський міжрайонний транспортний прокурор звернувся до господарського суду Львівської області в інтересах держави в особі Головного управління земельних ресурсів у Львівській області, Сокільницької сільської ради, Пустомитівської районної ради, Львівської обласної ради з позовом до Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів: Львівської обласної державної адміністрації, про стягнення 526 932 грн. втрат сільськогосподарського виробництва.

Рішенням господарського суду Львівської області від 05.12.2011 року (суддя Манюк П.Т.) у справі №5015/5422/11 у позові відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 14.03.2012 року (судді: Бойко С.М. -головуючий, Бонк Т.Б., Марко Р.І.) рішення господарського суду Львівської області від 05.12.2011 року у справі №5015/5422/11 скасовано. Прийнято нове рішення. Стягнуто з Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів" 526032 грн. втрат земель сільськогосподарського виробництва на спеціальні рахунки місцевих бюджетів: на користь Сокільницької сільської ради - 316159,2 грн.; Пустомитівської районної ради - 79039,8 грн.; Львівської обласної ради - 131733 грн. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Не погоджуючись з постановою суду, Державне підприємство "Міжнародний аеропорт "Львів" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову у справі скасувати, залишити без змін рішення суду першої інстанції, мотивуючи касаційну скаргу доводами про порушення апеляційним господарським судом норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 123, 207, 208 Земельного кодексу України.

Відзив на касаційну скаргу не надано.

Відводів складу суду не заявлено.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши наявні матеріали справи та доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно статті 108 Господарського процесуального кодексу України судом касаційної інстанції є Вищий господарський суд України.

Відповідно до вимог статті 1117 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено господарськими судами першої та апеляційної інстанцій, розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 23.01.2009 року №31/0/5-09 "Про передачу в постійне користування земельної ділянки" Державному підприємству "Міжнародний аеропорт "Львів": 1) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" в постійне користування для реконструкції з продовженням штучної злітно-посадкової смуги загальною площею 11,8747 га, з них: 1,4375 га земель державного підприємства обслуговування повітряного руху України, 10,4372 га ріллі запасу на території Сокільницької сільської ради Пустомитівського району; 2) переведено земельну ділянку площею 10,4372 га зазначену в п.1. розпорядження із категорії земель сільськогосподарського призначення в категорію земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; 3)вилучено земельну ділянку із землекористування державного підприємства обслуговування повітряного руху України площею 1,4375 га; 4)надано земельну ділянку ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" в постійне користування для реконструкції з продовженням штучної злітно-посадкової смуги загальною площею 11,8747 га із категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на території Сокільницької сільської ради Пустомитівського району.

При цьому встановлено, що надані для відведення землі площею 10,4372 га відносяться до ріллі запасу на території Сокільницької сільської ради Пустомитівського району.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом розгляду спору у даній справі є відшкодування втрат, пов'язаних з вилученням 10,4372 га земель запасу Сокільницької сільської ради та відведенням на користь ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" зі зміною її цільового призначення.

Скасовуючи рішення місцевого господарського суду та задовольняючи позов, господарський суд апеляційної інстанції виходив, зокрема, з того, що у даному випадку відбувся викуп (вилучення) земель сільськогосподарських угідь, та передача їх відповідачу, оскільки за змістом ст.ст.149, 151 ЗК України вилучення (викуп) має місце в разі надання уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування ділянок, що вже перебувають у постійному користуванні або власності. У даному ж випадку земельна ділянка площею 10,4372 га ріллі передана із земель запасу на території Сокільницької сільської ради, а її використання відповідачем здійснюється для потреб, що не пов'язані з сільськогосподарським та лісогосподарським виробництвом, що є підставою для покладання на відповідача обов'язку по відшкодуванню втрат земель сільськогосподарського виробництва, в розумінні статті 207 Земельного кодексу України.

Однак, зазначений висновок суду апеляційної інстанції є передчасним, з огляду на наступне.

Статтею 207 Земельного кодексу України визначено умови відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Зокрема, Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель (частина 1 статті 207 Кодексу).

Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом (частина 2 статті 207 Кодексу).

Втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина 5 вказаної статті).

Від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва звільняються громадяни та юридичні особи у разі використання земельних ділянок для будівництва шкіл, дошкільних закладів, державних об'єктів охорони здоров'я, культури, фізкультури та спорту, соціального забезпечення, державних об'єктів дорожнього будівництва, культових споруд релігійних організацій, кладовищ, меліоративних систем, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд, під будівництво і обслуговування жилих будинків і господарських будівель, для розміщення внутрігосподарських об'єктів сільськогосподарських, рибогосподарських і лісогосподарських підприємств, організацій та установ, видобування торфу за умови повернення земельних ділянок у стані, придатному для попереднього використання, під об'єкти і території природно-заповідного фонду (частина 1 статті 208 Кодексу).

Порядок визначення втрат встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 р. № 1279 "Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню".

Пунктом 2 Постанови №1279 затверджено Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню.

Пунктом 3 Постанови (в редакції, чинній на момент прийняття розпорядження про надання земельної ділянки) установлено, що від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва звільняються юридичні та фізичні особи у разі надання їм вилучених сільськогосподарських і лісових угідь у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, на період будівництва об'єктів (комунікацій, ліній електропередачі, тимчасових під'їзних шляхів, майданчиків для складання ґрунту та будівельних матеріалів тощо), для здійснення розвідувальних робіт та видобування торфу за умови повернення їх у стан колишнього використання, а також під будівництво шкіл, дитячих дошкільних закладів, державних об'єктів охорони здоров'я, культури, фізкультури та спорту, соціального забезпечення, доріг державного та місцевого значення, адміністративних будівель органів державної влади та органів місцевого самоврядування, аеропортів (за винятком ділянок під капітальні споруди), культових споруд релігійних організацій, кладовищ, меліоративних систем, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд, під індивідуальне житлове і гаражне будівництво, при розміщенні внутрігосподарських об'єктів сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств і фермерських господарств, під об'єкти і території природно-заповідного фонду.

Водночас, як вірно враховано місцевим господарським судом, реконструкція з продовженням штучної злітно-посадкової смуги Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів" проводиться з метою реалізації вимог Закону України від 19.04.2007 р. № 962-V "Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні", постанов Кабінету Міністрів України від 11.02.2008 р. № 107 та від 14.04.2010 р. № 357 "Про затвердження Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні" об'єкти чемпіонату - спортивна споруда, аеропорт та його складові, автомобільна дорога, залізниця, готель, інший об'єкт містобудування, будівництво яких передбачено Державною цільовою програмою з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

Будівництво об'єктів чемпіонату здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (стаття 7 Закону).

Будівництво об'єктів чемпіонату здійснюється за рахунок бюджетних коштів у межах видатків, що передбачаються щороку відповідним головним розпорядникам у Державному бюджеті України і місцевих бюджетах на відповідний рік.

Відповідно до статті 123 Земельного кодексу України (у відповідній редакції) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу (частина 4 статті).

Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду) (частина 6 вказаної статті).

Частиною 10 статті 123 встановлено, що рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється: затвердження проекту відведення земельної ділянки; вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно враховано місцевим господарським судом, розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 23.01.2009 року №31/0/5-09 вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва не містить. Натомість, вказане розпорядження містить посилання на статтю 208 Земельного кодексу України, що передбачає звільнення від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Наведеним також спростовуються висновки суду апеляційної інстанції щодо відсутності норми закону, яка б передбачала обов'язок вказувати про необхідність відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва в розпорядженні про передачу земельної ділянки.

При цьому апеляційним господарським судом враховано, що розрахунок втрат сільськогосподарського виробництва містився у проекті землеустрою, що повністю відповідало положенням чинного законодавства та підтверджувало розмір відповідних втрат.

Однак, наявний в матеріалах справи розрахунок розміру втрат сільськогосподарського виробництва, складено головним спеціалістом відділу землеустрою та використання земель Вовк Т. та погоджено в.о.начальника Головного управління Держкомзему у Львівській області Пшевлоцьким М. 03.04.2009 року, тобто через чотири місяці після прийняття розпорядження про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки відповідачу.

Наведене також не відповідає положенням Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, пунктом 4 якого встановлено, що відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок.

Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що судом апеляційної інстанцій при прийнятті постанови по суті спору наведеним правовим положенням юридичного аналізу в контексті спірних правовідносин надано не було, в той час, як у даному випадку необхідно було враховувати вказані норми в комплексі.

В той же час рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін, відповідно до пункту 6 статті 1119 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1115, 1117, пунктом 6 статті 1119, статтями 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького задовольнити.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.03.2012 року у справі № 5015/5422/11 господарського суду Львівської області скасувати, рішення господарського суду Львівської області від 05.12.2011 року у даній справі залишити без змін.

Головуючий Н.Капацин

Судді Ж.Бернацька

Д.Кривда