Постанова № 25475784, 05.07.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2012
Номер справи
2а/0570/13172/2011
Номер документу
25475784
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Загацька Т.В.

Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2012 року справа № 2а/0570/13172/2011

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

головуючого Сіваченка І.В.

суддів Дяченко С.П., Шишова О.О.

секретар судового засідання Казакова Т.М.

за участі представника відповідача Коваленко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/13172/2011 за позовом Державного підприємства "Селидіввугілля" до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсними податкових повідомлень рішень від 22 липня 2011 року №0000951840 та від 22 липня 2011 року №0000961840, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство (далі - ДП) "Селидіввугілля" звернулось до суду з позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області (далі - Інспекція) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 22 липня 2011 року №0000951840 та від 22 липня 2011 року №0000961840.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 14 липня 2011 року посадовими особами Інспекції проводилась документальна невиїзна перевірка позивача з питання щодо своєчасності сплати суми самостійно визначеного грошового зобов'язання за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за 2010 рік та за перший квартал 2011 року. За результатами перевірки складений акт №613/15-33426253 від 14.07.2011 року, в якому відповідачем встановлено порушення позивачем п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу (далі - ПК) України, а саме: несвоєчасна сплата суми самостійно визначеного грошового зобов'язання за користування надрами для видобування корисних копалин за 2010 рік та за перший квартал 2011 року.

На підставі вищезазначеного акту відповідачем були складені податкові повідомлення-рішення:

- №0000951840 від 22.07.2011 року, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 18.846,27 грн. за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення;

- №0000961840 від 22.07.2011 року, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до позивача застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 148.762,84 грн. за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення.

Позивач не погоджується за з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями відповідача з наступних підстав.

Відповідачем в акті перевірки зроблено висновок про порушення підприємством позивача п. 57.1 ст. 57 ПК України у вигляді несвоєчасної сплати позивачем узгоджених сум податкового зобов'язання з плати за користування надрами за 2010 рік та перший квартал 2011 року.

Позивач вказує, що відповідно до приписів ПК України за порушення податкового законодавства за період з 01 січня 2011 року по 30 червня 2011 року застосуванню підлягають штрафні санкції не більше 1 грн. за кожне порушення.

З акту перевірки вбачається, що відповідачем встановлено три факти порушення податкового законодавства в частині несвоєчасної сплати податкових зобов'язань, а саме:

- за податковим розрахунком за 2010 рік (вх. №9006667249 від 02 лютого 2011 року);

- за податковим розрахунком за перший квартал 2011 року (вх..№13402 від 07 травня 2011 року);

- за податковим розрахунком за перший квартал 2011 року (вх.№13403 від 07 травня 2011 року).

Отже, на думку позивача, за вказані три порушення податкового законодавства відповідачем повинні бути прийняті три податкових повідомлення-рішення про зобов'язання відповідача сплатити штраф в розмірі 1,00 грн. за кожне.

Посилаючись на вказані обставини, просив визнати недійсними податкові повідомлення рішення від 22 липня 2011 року №0000951840 та від 22 липня 2011 року №0000961840.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/13172/2011 позов задоволено. Визнано недійним податкове повідомлення-рішення Інспекції від 22 липня 2011 року №0000951840 на суму 18.846,27 грн. Визнано недійним податкове повідомлення-рішення Інспекції від 22 липня 2011 року №0000961840 на суму 148.762,84 грн.

Тобто, фактично суд першої інстанції задовольнив позов повністю.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що спірні податкові повідомлення-рішення складені податковим органом відповідно до вимог діючого податкового законодавства.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити. Представник позивача до апеляційного суду не прибув.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ДП "Селидіввугілля" зареєстроване виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 06 червня 2005 року, ідентифікаційний код 33426253.

Позивач знаходиться на податковому обліку в Інспекції та є платником плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення.

14 липня 2011 року відповідачем була проведена документальна невиїзна перевірка ДП "Селидіввугілля" з питання щодо своєчасності сплати суми самостійно визначеного грошового зобов'язання за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за 2010 рік та за перший квартал 2011 року.

За результатами камеральної перевірки був складений акт №613/15-33426253 від 14 липня 2011 року, в якому податковим органом встановлено порушення позивачем п.57.1 ст. 57 ПК України, а саме: позивачем несвоєчасно сплачено суму самостійно визначеного грошового зобов'язання за користування надрами для видобування корисних копалин за 2010 рік та за перший квартал 2011 року.

На підставі вищезазначеного акту відповідачем були складені податкові повідомлення-рішення:

- №0000951840 від 22.07.2011 року, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 18.846,27 грн. за платежем «плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення»;

- №0000961840 від 22.07.2011 року, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до позивача застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 148.762,84 грн. за платежем «плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення».

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно зі ст. 338 ПК України порядок, ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин та умови її сплати під час виконання угод про розподіл продукції визначаються такими угодами.

Ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин не повинні бути меншими, ніж установлені розділом XI цього Кодексу на момент укладення угоди про розподіл продукції.

Облік нарахованих і сплачених інвестором сум плати за користування надрами для видобування корисних копалин на умовах угоди про розподіл продукції ведеться в порядку, визначеному угодою.

Відповідно до ст. 46 вказаного Кодексу податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до вимог ст. 262 ПК України плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді: плати за користування надрами для видобування корисних копалин; плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Також пп. 263.1.1 п. 263.1 ст. 263 ПК України визначено, що платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Статтею 54 ПК України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

На підставі п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах, а саме, при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Між тим, ПК України набрав чинності тільки з 01.01.2011 року. Спірні податкові повідомлення-рішення були прийняті відповідачем на підставі ст. 126 ПК України.

Разом з тим, що стосується визначення штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань, суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідачем було проігноровано приписи пунктів 5, 7 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу ХХ ПК України, якими встановлено, що у зв'язку з набранням чинності цим Кодексом штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального податкового органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію.

Штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Місцевим судом встановлено, що відповідачем встановлено три факти порушення позивачем податкового законодавства в 2011 році в частині несвоєчасної сплати податкових зобов'язань, а саме:

- за податковим розрахунком за 2010 рік (вх. №9006667249 від 02 лютого 2011 року) з граничних терміном сплати 19.02.2011 року;

- за податковим розрахунком за перший квартал 2011 року (вх. №13402 від 07 травня 2011 року) з граничним терміном сплати 20.05.2011 року;

- за податковим розрахунком за перший квартал 2011 року (вх. №13403 від 07 травня 2011 року) з граничним терміном сплати 20.05.2011 року.

Враховуючи викладене, а також те, що приписами ст. 56 ПК України передбачена можливість визнання недійсними податкових повідомлень-рішень податкового органу, суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги та визнав недійсними податкові повідомлення-рішення від 22 липня 2011 року №0000951840 та від 22 липня 2011 року №0000961840.

Проте з повним задоволенням позову не може погодитись судова колегія, з огляду на наступне.

Суд першої інстанції встановив факт порушень позивачем податкового законодавства і, незважаючи на це, задовольнив позов повністю.

Разом з тим, позивачем було проведено сплату податкового зобов'язання 01.07.2011 в сумі 4,85 грн. і 12.07.2011 в розмірі 149,31 грн., тобто за межами періоду з 1 січня по 30 червня 2011 року, коли відповідно до перехідних положень ПК України штрафні (фінансові) санкції застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення. На це місцевий суд не звернув уваги, хоча відповідачем в цій частині штраф було застосовано відповідно до норм діючого законодавства.

Крім того, апеляційний суд вважає фактом порушення кожен факт сплати податкового зобов'язання з порушенням законодавства.

Тобто, податкове повідомлення-рішення №0000951840 містить в собі три факти порушень, допущених позивачем, а №0000961840 - вісім фактів порушень (за винятком сплати податку від 01.07.2011 і 12.07.2011), за кожне з яких відповідачем правомірно накладений штраф в сумі по 1 грн.

Відтак, податкове повідомлення-рішення №0000951840 від 22.07.2011 року, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 18.846,27 грн. за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, підлягає визнанню недійсним на суму 18.843,27 грн., а не на суму 18.846,27 грн..

Аналогічно, податкове повідомлення-рішення №0000961840 від 22.07.2011 року, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання зі сплати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до позивача застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 148.762,84 грн. за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, підлягає визнанню недійсним не на суму 148.762,84 грн., а на суму 148.724,01 грн.:

148.762,84 грн. - 8 грн. - 0,97 грн. (штраф за погашення боргу 01.07.2011) - 29,86 грн. (штраф за погашення боргу 12.07.2011) = 148.724,01 грн.

Саме в цій частині судове рішення підлягає зміні.

В повному обсязі постанова виготовлена 10 липня 2012 року.

Керуючись статтями 198, 201, 205, 206, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби - задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/13172/2011 за позовом Державного підприємства "Селидіввугілля" до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсними податкових повідомлень рішень від 22 липня 2011 року №0000951840 та від 22 липня 2011 року №0000961840 - змінити.

В абзаці другому резолютивної частини постанови Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/13172/2011 слова і цифри «на суму 18 846,27 грн.» замінити словами і цифрами «на суму 18 843,27 грн.».

В абзаці третьому резолютивної частини постанови Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/13172/2011 слова і цифри «на суму 148 762,84 грн.» замінити словами і цифрами «на суму 148 724,01 грн.».

В решті постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2011 року у справі № 2а/0570/13172/2011 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий: І.В.Сіваченко

Судді: С.П.Дяченко

О.О.Шишов