Рішення № 25466890, 25.07.2012, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
25.07.2012
Номер справи
15/1273
Номер документу
25466890
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"25" липня 2012 р.Справа № 15/1273

За позовом Славутського міжрайонного прокурора м. Славута в інтересах держави в особі

- Славутської районної державної адміністрації м. Славута

- Горицької сільської ради с. Гориця Славутського району

- Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області м. Хмельницький

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Горинь-Агро" с. Білашів Острозького району Рівненської області

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення 18700грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земель

Суддя Муха М.Є.

Представники сторін:

позивача 1: не з'явився

позивача 2: не з'явився

позивача 3: не з'явився

відповідача: Сидорук - Серединська Л.А. - за дорученням №115 від 19.03.2012р.

за участю Олійник І.О. - помічника прокурора м.Хмельницького

В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: згідно уточнених позовних вимог прокурор в інтересах держави в особі позивачів просить суд зобов'язати ТОВ "Горинь-Агро" звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 17,97га, що розташована за межами населеного пункту с. Гориця Славутського району та стягнути з ТзОВ "Горинь - Агро" на користь Горицької сільської ради 18700грн. шкоди.

Позивачі явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили.

Позивачем 1 на адресу суду направлено клопотання про розгляд справи без участі представника.

Крім того, повідомлено суд, що на час розгляду справи відповідач не використовує земельну ділянку площею 17,97 га із земель запасу, яка знаходиться на території Горицької сільської ради за межами населеного пункту.

Представник позивача 2 в судове засідання не з'явився. Натомість до суду надійшов лист в якому Горицька сільська рада повідомляє, що в період з 22.11.2010р. по дату розгляду справи ТОВ "Горинь-Агро" не займає земельну ділянку земель запасу сільськогосподарського призначення в розмірі 17,97 га, яка знаходиться за межами населеного пункту с.Гориця Славутського району.

Позивач 3 явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки суду не повідомив.

Прокурором в судовому засіданні позовні вимоги підтримані в повному об'ємі.

Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні проти позову заперечують та зазначають, що припис № 006633 від 30.04.2009р. та акт від 27.04.2009р. які були підставою для подання даного позову винесені з порушенням чинного законодавства, а тому не можуть спростовувати чи підтверджувати факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки. Зазначають, що державні інспектори проводять перевірку стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться в присутності двох свідків. Повідомляють, що жодні повідомлення про проведення перевірки планової чи позапланової дотримання вимог земельного законодавства 17.12.2008р. ТОВ "Горинь-Агро" не надходили. Поряд із цим відмічають, що перевірка проводилась беж жодного свідка чим, як вважають, грубо порушено вимогу Порядку щодо проведення перевірки у присутності двох свідків. Крім того зазначають, що припис № 006633 від 30.04.2009р. та акт від 27.04.2009р. містять розбіжності щодо стану обстежуваної земельної ділянки. В позові просять відмовити.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

27.04.2009р. в ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства державним інспектором Шепетіського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель Левосюком В.С. за участю о/у сектору ДСБЕЗ капітана міліції Мирончука В.А. встановлено, що ТОВ „Горинь-Агро" в особі керівника товариства ОСОБА_5 самовільно, без документів, що посвідчують право користування, використовує землі сільськогосподарського призначення земель запасу Горинської сільської ради, площею 17,97 га, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України, про що складено акт перевірки.

30.04.2009р. керівнику ТОВ "Горинь-Агро" державним інспектором Левосюком В.С винесено припис № 006633 щодо усунення порушення земельного законодавства в тридцятиденний термін з моменту отримання припису. Копію припису отримано 06.05.2009р.

30.04.2009р. складено протокол № 004813 про адміністративне правопорушення, за яким ОСОБА_5, який працює директором товаристві з обмеженою відповідальністю „Горинь-Агро", притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ст. 125, 126 Земельного кодексу України, відповідно до ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст.211 Земельного кодексу України.

Постановою № 7 від 12.05.2009р. про накладення адміністративного стягнення гр. ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. Копію постанови отримано директором особисто 12.05.2009р.

Розмір шкоди, завданої відповідачем у зв'язку із самовільним зайняттям земельної ділянки, становить 18 700 грн., яка розрахована відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затвердженої Постановою КМУ №963 від 25.07.2007р.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.10.2009р. у справі № 2-а-6884/09/2270/08 за позовом ТОВ "Горинь-Агро" до Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Хмельницькій області про скасування припису № 006633 від 30.04.2009р. в позові відмовлено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2012р. постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.10.2009р. у справі № 2-а-6884/09 залишено без змін.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно ст. 80 Земельного кодексу України, суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Згідно з ст. 83, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. До розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України різновидом права користування є право оренди земельної ділянки, тобто засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно з ч. 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку посвідчується відповідним державним актом. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Положеннями ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними визначаються як самовільне зайняття земельної ділянки.

Судом враховується, що на час звернення прокурора з позовною заявою до суду, відповідно до частини 1 статті 9 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснювала Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.

Згідно „Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2010 р. №477 на Державну інспекцію та її посадових осіб серед, інших, було покладено і функцію здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

В пункті 2 вказаного вище Положення зазначено, що Державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель в межах своїх повноважень вживає заходів до усунення порушень земельного законодавства.

Відповідно до пункту 13-1 Державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку.

В пункті 5 Положення зазначається, що Держземінспекція та державні інспектори з контролю за використанням та охороною земель в межах своїх повноважень мають право:

- складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог земельного законодавства та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;

- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог земельного законодавства;

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб.

Так, згідно матеріалів справи та у відповідності до законодавства України, державним інспектором Шепетіського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель Левосюком В.С. було проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства та виявлено порушення відповідачем вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, а саме ТОВ „Горинь-Агро" самовільно, без документів, що посвідчують право користування, використовує землі сільськогосподарського призначення земель запасу Горинської сільської ради, площею 17,97 га.

Факт самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем стверджується матеріалами справи: актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.04.2009р., приписом від 30.04.2009р. №006633р., протоколом про адміністративне правопорушення від 30.04.2009р. та постановою про адміністративне правопорушення від 12.05.2009р.

Враховуючи те, що відповідачем (після порушення провадження у справі) усунено порушення земельного законодавства шляхом звільнення земельної ділянки сільськогосподарського призначення земель запасу Горинської сільської ради, площею 17,97 га в цій частині провадження у справі підлягає припиненню згідно п.1.1. ст. 80 ГПК України за відсутністю предмету спору.

Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Розмір такої шкоди, станом на час подачі позову, визначався відповідно до розрахунку, здійсненого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. №110 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельних ділянок є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельних ділянок відповідачем.

Поряд із цим судом враховується, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.10.2009р. у справі № 2-а-6884/09/2270/08 за позовом ТОВ "Горинь-Агро" до Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Хмельницькій області про скасування припису № 006633 від 30.04.2009р. в позові відмовлено. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2012р. постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.10.2009р. у справі № 2-а-6884/09 залишено без змін.

Дана обставина спростовує заперечення відповідача щодо винесення припису від 30.04.2009р., яким встановлено порушення ТОВ "Горинь-Агро" Земельного законодавста, зокрема, щодо самовільного зайняття земельної ділянки, вимогам чинного законодавства,

Необхідно зазначити, що в чинному на час звернення з позовом до суду та в Положенні про Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель, як спеціальному акті, відсутні вказівки, яким чином має здійснюватись розрахунок завданої шкоди одноособово, колегіально чи комісійно.

Відповідно до розрахунку, проведеного державним інспектором Шепетіського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель Левосюком В.С., згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, розмір заподіяної шкоди склав 18 700 грн. Даний розрахунок отримано відповідачем 06.05.2009р. особисто про що свідчить підпис директора товариства ОСОБА_5

З огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення на користь Горицької сільської ради 18700грн. шкоди обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України покладаються на відповідача, оскільки спір доведено до суду з вини останнього.

Керуючись ст. ст. 1, 12, 33, 44, 49, п.1-1 ст.80, ст. ст. 82-84, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Славутського міжрайонного прокурора м. Славута в інтересах держави в особі - Славутської районної державної адміністрації м. Славута, Горицької сільської ради с. Гориця Славутського району, Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "Горинь-Агро" с. Білашів, вул. Центральна, Острозького району Рівненської області про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення 18700грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земель задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Горинь-Агро" с. Білашів, вул. Центральна, Острозького району Рівненської області вул.Гагаріна,16 (код за ЄДРПОУ 34112267) на користь Горицької сільської ради с. Гориця Славутського району Хмельницької області - 18 700 грн. (вісімнадцять тисяч сімсот гривень 00 коп.) шкоди.

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Горинь-Агро" с. Білашів, вул. Центральна, Острозького району Рівненської області (код за ЄДРПОУ 34112267) в доход Державного бюджету України до УДКСУ у м. Хмельницькому, ЄДРПОУ 38045529 на рахунок 31218206783002 у ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 206 судовий збір у розмірі 2 682,50 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят дві гривні 50 коп.).

Видати наказ.

В частині позову щодо звільнення та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 17,97га, що розташована за межами населеного пункту с.Гориця Славутського району провадження по справі припинити згідно п.1-1 ст.80 ГПК України.

Повний текст рішення складено 30.07.2012р.

Суддя М.Є. Муха

Віддруковано 4 примірники: 1 - до справи, 2,3,4 - позивачам з повідомленням ( Славутська РДА м.Славута, вул.Соборності,7, Горицька сільська рада с.Гориця, Славутський р-н, Хмельницька область, Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області м.Хмельницький, вул. Інституцька,4/1).