Постанова № 25466480, 27.07.2012, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
27.07.2012
Номер справи
5009/1073/12
Номер документу
25466480
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

24.07.2012 р. справа №5009/1073/12

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :

Головуючий:Дучал Н.М.Судді:Радіонова О.О. Склярук О.І.При секретарі Отцевич В.Ю. За участю представників сторін: прокурор- Пономарьов А.О., за посвідченням від позивача -не з'явився від відповідача - не з'явився від третьої особи - не з'явивсяРозглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуБердянського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, м.Запоріжжяна рішення господарського судуЗапорізької областівід21.05.2012р. (підписано 28.05.2012р.) у справі№ 5009/1073/12 (суддя Гандюкова Л.П.)за позовомБердянського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, м.Запоріжжя до третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача проТовариства з додатковою відповідальністю «Приазовський сирзавод», смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області Приазовська селищна рада Приазовського району Запорізької області, смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області стягнення суми 100 059,58 грн.

Бердянський природоохоронний міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, м.Запоріжжя звернувся з позовною заявою до Товариства з додатковою відповідальністю «Приазовський сирзавод», смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області про стягнення 100 059,58 грн. збитків за наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря та зарахування вказаної суми до місцевого бюджету Приазовської селищної ради Запорізької області до фонду охорони навколишнього природного середовища на р/р 33111331700251, код ЄДРПОУ 34676995, Головне управління держказначейства у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 24064100.

В обґрунтування позовних вимог Бердянський природоохоронний міжрайонний прокурор посилався на те, що ТДВ «Приазовський сирзавод»в період часу з 06.05.2011р. по 23.06.2011р. в смт. Приазовське Запорізької області при здійсненні господарської діяльності на об'єктах №1 і №13 (котли) за адресою смт. Приазовське, вул. К.Маркса, 83 допустило перевищення викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, а саме: оксиду вуглецю і діоксину сірки, в результаті чого державі завдано збитків у сумі 100 059,98 грн., які розраховані на підставі «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року; акти перевірок Державної екологічної інспекції в Запорізькій області від 06.05.2011р., 12.05.2011р., 23.06.2011р., 01.07.2011р., акти відбору проб викидів стаціонарних джерел №11 від 06.05.2011р., №16 від 23.06.2011р., протоколи вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №11 від 10.05.2011р., №16 від 24.06.2011р., розрахунок збитків.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 10.04.2012р. залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Приазовську селищну раду Приазовського району Запорізької області, смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 21.05.2012р. у справі №5009/1073/12 позов задоволений частково; стягнуто з Товариства з додатковою відповідальністю "Приазовський сирзавод" 50 029 грн. 79 коп. збитків за наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря та вирішено зарахувати вказану суму до місцевого бюджету Приазовської селищної ради Запорізької області до спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища на р/р 33111331700251, код ЄДРПОУ 34676995, Головне управління держказначейства у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 24064100. В іншій частині вимог відмовлено.

Рішення господарського суду мотивоване доведеністю факту порушення відповідачем природоохоронного законодавства; приписами законодавчих актів щодо розподілу між державним та місцевими бюджетами стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природоохоронного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; обмеженістю позовних вимог зарахуванням суми нарахованих збитків до місцевого бюджету Приазовської селищної ради.

Бердянський природоохоронний міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, м.Запоріжжя, не погоджуючись з рішенням господарського суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить змінити рішення господарського суду Запорізької області від 21.05.2012р. по справі №5009/1073/12, позовні вимоги Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області задовольнити в повному обсязі. Стягнути з ТДВ «Приазовський сирзавод»100 059,58 грн. збитків, заподіяних внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Скаржник вважає рішення господарського суду Запорізької області таким, що винесене з порушенням норм матеріального права. Зазначає, що судом невірно застосовані норми Бюджетного кодексу України та Закону України «Про державний бюджет на 2012 рік», не враховано норми Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000р. №131, що призвело до прийняття неправильного рішення, та в свою чергу призведе до ненадходження коштів до відповідних бюджетів. В судовому засіданні прокурор висловився на підтримку апеляційних вимог.

Позивач, відповідач та третя особа не скористалися правом участі представників в судовому засіданні апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Ухвалою суду сторони та інші учасники процесу не зобов'язувались забезпечити явку повноважних представників в судове засідання, тому згідно зі ст. 75,99 ГПК України, скаргу розглянуто за наявними матеріалами, які є достатніми для розгляду апеляційної скарги.

Згідно з положеннями ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.

У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі ст.ст. 42, 43 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судовому засіданні пояснення прокурора, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено.

18.03.2011р. Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області видано Товариству з додатковою відповідальністю "Приазовський сирзавод" Дозвіл №2324555100-10 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, з терміном дії 2 роки - з 18.03.2011р. по 17.04.2013р.

У розділі 3 Додатку до даного дозволу встановлено дозволені обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в тому числі для джерел викидів котел №1 та котел №13, які п.3.2. віднесені до інших джерел викидів. У розділі 5 встановлено перелік заходів щодо здійснення контролю за дотриманням встановлених граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин та умов дозволу на викиди.

Пунктом 2.1.1. розділу 2 Додатку зазначено, що ні для одного з вказаних дозволених видів викидів в атмосферу не повинні перевищуватися граничнодопустимі рівні викидів, наведені в розділі 3 додатку до Дозволу. Інших викидів в атмосферу, що чинять суттєвий вплив на навколишнє середовище, бути не повинно.

06.05.2011р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області, в присутності директора ТДВ «Приазовський сирзавод», відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та згідно з наказом начальника Державної екологічної інспекції в Запорізькій області від 04.05.2011р. №419 проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ТДВ «Приазовський сирзавод», результати якої оформлені актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 06.05.2011р. Акт підписано всіма учасниками перевірки.

В акті зазначено, що перевірка здійснюється згідно вимоги прокуратури Запорізької області №36-789 вих.11 від 12.04.2011р. Відділом інструментального лабораторного контролю були відібрані проби викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами викидів ДВ №1 та №13 (Акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 06.05.2011р. №11).

Відповідно до акта відбору проб №11 від 06.05.2011р. Відділом інструментально-аналітичного контролю проведено вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел ТДВ «Приазовський сирзавод», результати яких стали підставою для складання протоколу №11 від 10.05.2011р. вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел. Виявлено перевищення граничнодопустимих, згідно з дозволом, нормативів викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, в тому числі оксиду вуглецю та діоксиду сірки.

12.05.2011р., за результатами позапланової перевірки, що здійснена державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області на виконання листа прокуратури Запорізької області № 36-789 вих11 від 12.04.2011р., в присутності заступника директора ТДВ «Приазовський сирзавод», відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та згідно з наказом начальника Державної екологічної інспекції в Запорізькій області від 04.05.2011р. №419, складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 12.05.2011р. Акт підписано всіма учасниками перевірки; з боку відповідача -без заперечень та зауважень.

В акті перевірки зафіксовано, що відповідно до позапланових контрольних вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел, зроблених відділом інструментально-лабораторного контролю, виявлено перевищення дозволених обсягів викидів на ДВ №1; газохід, азоту оксиди (сума в перерахунку на NO2) в 6 разів; сірки діоксиду в 6 разів; на ДВ №13 №2: газохід виявлено перевищення азот оксиди в 2 рази, вуглецю оксиди -в 2 рази, сірки діоксид в 35 разів -згідно протоколу №11 вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 10.05.2011р.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної 12.05.2011р., видано припис про приведення викидів забруднюючих речовин на джерелах викидів №1, №13 до дозволених обсягів викидів забруднюючих речовин (термін виконання -12.06.2011р.).

За результатами виявлених порушень ТДВ «Приазовський сирзавод»природоохоронного законодавства, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області складено протокол № 000287 від 12.05.2011р. про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_4, що працює заступником директора ТДВ «Приазовський сирзавод», яким порушення визнані.

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 12.05.2011 року, ОСОБА_4, який працює заступником директора ТДВ «Приазовський сирзавод», визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення, застосовано штраф у розмірі 85,00 грн.

23.06.2011р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища, в присутності заступника директора ТДВ «Приазовський сирзавод», відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та згідно з наказом начальника Державної екологічної інспекції в Запорізькій області від 22.06.2011р. №608 проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ТДВ «Приазовський сирзавод», результати якої оформлені актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.06.2011р. Акт підписано всіма учасниками перевірки; збоку відповідача -без заперечень та зауважень.

В акті зазначено, що перевірка здійснена згідно вимоги Бердянської міжрайонної природоохоронної прокуратури від 09.06.2011р. №94-1168 вих.11 та звернення ТДВ «Приазовський сирзавод»вих. від 23.05.2011р. №416. Відділом інструментального лабораторного контролю були відібрані проби викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами викидів №1, №13.

Відповідно до акту відбору проб №16 від 23.06.2011р. Відділом інструментально-аналітичного контролю проведено вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел ТДВ «Приазовський сирзавод», за результатами яких складений протокол №16 від 24.06.2011р. вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел.

Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 01.07.2011р., проведеної державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області, в присутності директора ТДВ «Приазовський сирзавод», відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та згідно з наказом начальника Державної екологічної інспекції в Запорізькій області від 22.06.2011р. №608, встановлено, що відповідно до позапланових контрольних вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел, зроблених відділом інструментально-лабораторного контролю, виявлено перевищення дозволених обсягів викидів на ДВ №1 вуглецю оксиду в 6 разів, сірки діоксиду в 12 разів; на ДВ №13 виявлено перевищення вуглецю оксиду в 17 разів, сірки діоксиду в 8 разів, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Підприємство не виконало припис від 12.05.2011р. про приведення викидів забруднюючих речовин на джерелах викидів №1, №13 до дозволених обсягів викидів забруднюючих речовин по вуглецю оксиду та сірки діоксиду.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної 01.07.2011р., видано припис, яким приписано привести викиди вуглецю оксиду та сірки діоксиду на ДВ №1 та ДВ №13 до дозволених обсягів викидів забруднюючих речовин (термін виконання -01.08.2011р.); надати довідку до сектору СМК по МР про час роботи ДВ №1 та ДВ №13 в період з 06.05.2011р. по 23.06.2011р. (термін виконання до 08.07.2011р.).

Довідкою від 01.07.2011 року вих.№ 499 відповідачем повідомлено позивача, що джерело викидів №13 відпрацювало 1080 годин та було спалено 81 тонну палива; джерело викидів №1 відпрацювало 300 годин та було спалено 22,5 тон палива.

За результатами виявлених порушень ТДВ «Приазовський сирзавод»природоохоронного законодавства, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області складено протокол № 000314 від 01.07.2011р. про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_5, що працює директором ТДВ «Приазовський сирзавод», яким зазначено, що в подальшому порушення будуть усунуті.

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 01.07.2011 року, ОСОБА_5, який працює директором ТДВ «Приазовський сирзавод», визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, застосовано штраф у розмірі 255,00 грн.

Вироком Приазовського районного суду Запорізької області від 18.01.2012р. ОСОБА_6, який працює головним інженером ТДВ «Приазовський сирзавод»визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України та призначено покарання з застосуванням ст. 69 КК України у вигляді штрафу в розмірі 1 000,00грн.

Відповідно до розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря по ТДВ "Приазовський сир завод", що складений згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, розмір збитків склав 100 059,98 грн.

Претензією № 551/03 від 12.03.2012 року (з додаванням копій довідки та розрахунку шкоди) Державна екологічна інспекція в Запорізькій області вимагала від відповідача у добровільному порядку відшкодувати шкоду у розмірі 100059,98 грн. шляхом перерахування коштів на відповідні рахунки спеціального фонду місцевого бюджету Приазовської селищної ради.

Оскільки відповідачем збитки відшкодовані не були, зазначене стало підставою для звернення Прокурора в інтересах Державної екологічної інспекції в Запорізькій області до суду з позовом про стягнення зазначеної суми з ТДВ "Приазовський сир завод".

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку, що рішення місцевого господарського суду підлягає частковому скасуванню виходячи з наступного.

Відносини в галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України "Про охорону атмосферного повітря", а також, відповідно до нього земельним, водним, законодавством про надра та іншими спеціальними нормами.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України "Про охорону атмосферного повітря", за приписами ст.2 якого відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин, тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими на це органами виконавчої влади (ст. 28 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").

У відповідності до вимог ст. ст.33,34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом. Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.12.2008 року за № 639, відповідно Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища" та "Про охорону атмосферного повітря", затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.01.2009р. за № 48/16064, якою встановлено єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування і стягнення збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).

Згідно з п.2.1. Методики, наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами(п. 2.1.1.); викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства(п. 2.1.2.); викиди, що здійснюються з перевищенням технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин із устаткування, затверджених відповідно до законодавства(п. 2.1.3.), тощо.

При визначенні наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря інструментально-лабораторними методами контролю використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань. Дані таких вимірювань мають бути зафіксовані в журналах первинної облікової документації, у робочих журналах лабораторій або у звітах про інструментально-лабораторні вимірювання п. 2.3. Методики).

Матеріалами перевірок та матеріалами справи підтверджується факт здійснення відповідачем в процесі господарської діяльності наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до п. 1.6. Роз'яснень Вищого Арбітражного суду України N 02-5/744 від 27.06.2001 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища»при вирішенні спору про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже, відповідач повинен був довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні шкоди. Втім, зазначене відповідачем не доведено.

Відповідачем не представлено до матеріалів справи доказів відшкодування збитків в сумі 100 059,98 грн., що розраховані у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Таким чином, вірним є висновок місцевого господарського суду про доведеність факту порушення відповідачем природоохоронного законодавства та покладання на відповідача відповідальності у вигляді відшкодування шкоди.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції зазначає, що приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, м.Запоріжжя судом першої інстанції не враховано наступне.

Розділом X Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено економічний механізм забезпечення охорони навколишнього природного середовища. Зокрема статтею 47 цього Закону передбачено, що для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які фінансуються за рахунок, у тому числі частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, та визначено, що такі дії здійснюються згідно з чинним законодавством (ч.2 п."б").

У ст.4 п.28 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а в п.1 ст.11 вказаного закону встановлено, з урахуванням положень ч.2 ст.69 Бюджетного кодексу України, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

В главі 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000р. №131 передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.

Оскільки відповідно до приписів статті 2 Цивільного кодексу України учасниками цивільних відносин є, зокрема, як держава Україна, так і територіальні громади, та інші суб'єкти публічного права (ч.2), а згідно статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Приазовська селищна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідні територіальні громади та здійснює від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, розподіл стягнутих збитків мав здійснюватись у відповідності з наведеними нормами права.

Дійшовши висновку про стягнення збитків, місцевий господарський суд, вищевказаних норм не врахував, та помилково вважав, що збитки підлягають стягненню відповідно до заявлених вимог в частині стягнення збитків до бюджету Приазовської селищної ради 50 відсотків від розміру заявленої до стягнення суми.

Проте, враховуючи доведеність факту порушення відповідачем природоохоронного законодавства, позовні вимоги Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, м.Запоріжжя про стягнення з Товариства з додатковою відповідальністю «Приазовський сирзавод», смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області 100 059,58 грн. збитків за наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря підлягають задоволенню в повному обсязі.

За результатами апеляційного провадження, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено неправильне застосування норм матеріального права, що відповідно до ст. 104 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для скасування рішення господарського суду Запорізької області від 21.05.2012р. ( підписане 28.05.2012р.) у справі №5009/1073/12 в частині відмови у задоволенні позовних вимог Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, м.Запоріжжя до Товариства з додатковою відповідальністю «Приазовський сирзавод», смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області про стягнення 50 029,79 грн. збитків за наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря, з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог в цій частині.

В іншій частині рішення господарського суду Запорізької області від 21.05.2012р. (підписане 28.05.2012р.) у справі №5009/1073/12 підлягає залишенню без змін.

Відповідно до ст. 49 судові витрати покладаються на Товариство з додатковою відповідальністю «Приазовський сирзавод», смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області.

Результати апеляційного провадження у справі №5009/1073/12 оголошені в судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 49, 91, 99, 101, 102, 103, 104, 105, 116 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, м.Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 21.05.2012р. (підписане 28.05.2012р.) у справі №5009/1073/12 -задовольнити частково.

Рішення господарського суду Запорізької області від 21.05.2012р. (підписане 28.05.2012р.) у справі №5009/1073/12- скасувати частково.

Викласти резолютивну частину рішення господарського суду Запорізької області від 21.05.2012р. ( підписане 28.05.2012р.) у справі №5009/1073/12 в наступній редакції:

«Позовні вимоги Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, м.Запоріжжя до Товариства з додатковою відповідальністю «Приазовський сирзавод», смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області про стягнення 100 059,58 грн. збитків за наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря -задовольнити.

Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Приазовський сирзавод», смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області на користь Державного бюджету України, місцевого бюджету Запорізької обласної ради та місцевого бюджету Приазовської селищної ради 100 059,58 грн. збитків за наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами".

Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Приазовський сирзавод», смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області в доход Державного бюджету України (одержувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, 22030001, банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409, р/р №31215206783007) суму 2001 грн. 19 коп. судового збору.»

В іншій частині рішення господарського суду Запорізької області від 21.05.2012р. (підписане 28.05.2012р.) у справі №5009/1073/12 залишити без змін.

Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Приазовський сирзавод», смт. Приазовське Приазовського району Запорізької області в доход Державного бюджету України (отримувач: Управління державної казначейської служби у Київському районі м.Донецька Донецької області, код отримувача: 38034002, банк одержувача: ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, р/р №31218206782006, код класифікації доходів бюджету: 22030001) суму 500 грн. 30 коп. судового збору за розгляд апеляційної скарги.

Доручити Господарському суду Запорізької області видати відповідні накази.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя Н.М.Дучал

Судді: О.О. Радіонова

О.І.Склярук

Надруковано 8екз.: 2-прокурору, 1-позивачу, 1-відповідачу, 1-третій особі, 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСЗО