Рішення № 25466284, 13.07.2012, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
13.07.2012
Номер справи
7/30/5022-470/2012
Номер документу
25466284
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" липня 2012 р.Справа № 7/30/5022-470/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стадник М.С.

розглянув справу

за позовом: Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області, вул. Білецька, 51, м.Тернопіль, 46000, в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м.Тернопіль, 46000

до відповідача: Копичинецької міської ради, вул. 22 Січня, 28, м.Копичинці, Гусятинський район, Тернопільська область, 48260

За участю представників :

прокуратури: Козар С.В. - посвідчення №60 від 12.03.2012р.

позивача: Мазур Т.В. - Мазур Т.В. - довіреність №1-1/23-1 від 05.01.2012

Суть справи:

Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про стягнення з Копичинецької міської ради 10827,16грн. збитків, завданих самовільним водокористуванням.

Сторони повідомлені про час та місце розгляду справи відповідно до ст. 64 ГПК України.

Учасникам судового процесу в засіданні оголошено склад суду та роз'яснено їх права і обов'язки передбачені ст.ст. 22, 29 ГПК України.

Помічник прокурора в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі.

Позивач подав витребувані судом матеріали, а також уточнення щодо одержувача коштів. Представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в сумі заявленого прокурором позову, та повідомив суду, що інформацією щодо відшкодування відповідачем збитків станом на день розгляду справи не володіє . Також, щодо поданого уточнення щодо одержувача коштів, пояснив, що з метою дотримання вимог п. 28 ст. 4, ст. 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік" та п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, глави 8 "Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету", затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000р. №131, позивач просить суд стягнути з Копичинецької сільської ради збитки, завдані порушенням природоохоронного законодавства в сумі 10827,16грн., з них: 3248,148грн. (30%) в дохід спеціального фонду Державного бюджету України, 5413,58грн. (50%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Копичинецької міської ради, 2165,432грн. (20%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33110331700118, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37373001 в ГУ ДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012.

Розглянувши уточнення щодо одержувачів коштів, приймає його до розгляду, як таке, що подане у відповідності до ст.22 ГПК України.

Відповідач подав відзив на позов, у якому проти позовних вимог заперечує, стверджуючи, що міська рада не здійснює господарську діяльність, а тому вважає, що відповідач не завдав матеріальної шкоди Державній екологічній інспекції у Тернопільській області.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши помічника прокурора, пояснення представника позивача, встановлено:

- Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області (затверджене наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011р. №136) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції і їй підпорядковується, та: - здійснює державний нагляд (контроль) в тому числі за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку, законодавства про використання та охорону земель, законодавства про поводження з відходами, законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов (п.п.1, 4.2 Положення); - складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом (п. 4.3 Положення); - проводить перевірки з питань, що належать до її компетенції, видає за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження (п. 6.4 Положення); - перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (дозволи, ліцензії, сертифікати, висновки, рішення, ліміти, квоти, погодження, свідоцтва) (п. 6.7 Положення); - розраховує розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії (п. 6.11 Положення).

Відповідно до ч.3 ст.38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі Закон України) в порядку спеціального використання природних ресурсів, до яких належить води водних об'єктів (спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів, ст.48 Водного кодексу), громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.

Спеціальне водокористування згідно ст.49 Водного кодексу здійснюється на підставі дозволів, погодження та видача яких регулюється Порядком погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. № 321.

Як встановлено актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 02.02.2012р., проведеної державним інспектором Кундратом А.С., Копичинецькою міською радою Гусятинського району, за період з 01.09.2011р. по 01.02.2012р., не маючи дозволу на спеціальне водокористування, що видається обласною радою за погодженням з органами охорони навколишнього природного середовища (ст. 49 Водного кодексу України), здійснила забір 202куб.м. води з трубчатого колодязя. Даний акт підписаний заступником Копичинецької міської ради Гусаком Б.М. без заперечень.

Розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу, внаслідок самовільного забору підземних вод в кількості 202 куб.м. за період з 01.09.2011р. по 01.02.2012р. складає 10827,16 грн., нарахований державним інспектором Державної екологічної інспекції у Тернопільській області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів затвердженої наказом Міністерства навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009р., яка встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів

Факт самовільного забору підземних вод Копичинецькою міською радою Гусятинського району без дозволу на спеціальне водокористування та нанесення державі збитків, також підтверджується постановою про накладення адміністративного стягнення №3 від 06.02.2012р., якою міського голову Кпичинецької міської ради Гусятинського району Пеляка В.С. притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ст. 44 Водного кодексу України (порушено право державної власності на води, а саме - без відповідного дозволу на спеціальне водокористування здійснювався забір води з трубчатого колодязя), та на підставі ст.82 КАС України, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1200,00грн.

Відповідно до Закону України та Водного кодексу України, усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.

Згідно ч.1 ст. 110 Водного кодексу, ст. 68 Закону України, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.

Підприємства, установи, організації, діяльність яких впливає на стан води, зобов'язані приймати заходи щодо забезпечення їх охорони та нести відповідальність за порушення водного законодавства в розмірах і порядку встановлених законодавством України.

Так, згідно ч. 2 ст. 68 Закону України, п. 6 ч.3 ст. 110, ст. 111 Водного кодексу України, особа яка заподіяла шкоду, шляхом порушення правил спеціального водокористування (самовільне спеціальне використання природних ресурсів), зобов'язана відшкодувати її в повному обсязі.

З метою досудового врегулювання спору позивачем 23.02.2012р. направлено на адресу Копичинецької міської ради, претензію №1-1/602 від 22.02.2012р. на суму 10827,16грн., яка відповідачем отримана 24.02.2012р. та залишена ним без розгляду та оплати.

Приймаючи до уваги, що в процесі судового розгляду спору відповідачем не подано, а судом не здобуто жодних доказів, які б свідчили про перерахування суми завданої шкоди в добровільному порядку, а тому позовні вимоги про стягнення з Копичинецької міської ради - 10827,16грн. збитків, завданих державі порушенням природоохоронного законодавства підлягають до задоволення як такі, що доведені позивачем у відповідності до ст. ст. 33-34 ГПК України належними і допустимими доказами.

Сума шкоди в розмірі 10827,16грн. підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального фонду місцевого та державного бюджету згідно вимог п. 28 ст. 4, ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 ріку частині доходів є 30 відсотків (3248,148грн.) грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків (5413,58грн.), обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків (2165,432грн.), бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Доводи відповідача щодо неможливості розгляду претензії позивача про відшкодування збитків завданих державі самовільним водокористуванням, так як міська рада є установою, яка не здійснює господарської діяльності та про відсутність доказів спричинення збитків екологічній інспекції, судом відхиляються, оскільки: - збитки заподіяні державі, а екологічна інспекція тільки уповноважена згідно законодавства на їх стягнення; - Законом України, Водним кодексом України, за порушення водного законодавства, передбачено відповідальність осіб, в тому числі і установ, діяльність яких впливає на стан води.

Судовий збір в сумі 1609,50грн. згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 43, 49, 82, 84 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Копичинецької міської ради, вул. 22 Січня, 29, м.Копичинці, Гусятинський район, Тернопільська область, ідентифікаційний код - 04058380:

- 10827,16грн. збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства, з них: 3248,148грн. (30%) в дохід спеціального фонду Державного бюджету України, 5413,58грн. (50%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Копичинецької міської ради, 2165,432грн. (20%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33110331700118, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37373001 в ГУ ДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012;

- в доход Державного бюджету України, р/р 31217206783002 у ГУДКУ у Тернопільській області, Отримувач коштів: УДКСУ у м.Тернопіль, код ЄДРПОУ отримувача -37977726, назва банку отримувача - ГУ ДКСУ у Тернопільській області, МФО -838012 -1609 (тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення (18.07.2012р.) через місцевий господарський суд.

Суддя М.С. Стадник