Постанова № 25464001, 23.07.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2012
Номер справи
2а/0570/4069/2012
Номер документу
25464001
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.

Суддя-доповідач - Яковенко М.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2012 року справа №2а/0570/4069/2012

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів :

головуючий суддя: Яковенко М.М.

судді: Ханова Р.Ф., Гайдар А.В.

при секретарі судового засідання Марциновському А.К.

за участю :

представник позивача - апеплянта Белокур В.Н.

представники відповідача

від Донецькоблрада Перехода В.В.

від Донецької ОДА Михайленко І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Донецької обласної громадської організації інвалідів «Асоціація «Скіфи» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2012 року по адміністративній справі №/0570/4069/2012 за позовом Донецької обласної громадської організації інвалідів «Асоціація «Скіфи» до Донецької обласної ради, Донецької обласної державної адміністрації про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач-Донецька обласна громадська організація інвалідів «Асоціація «Скіфи» звернулась до суду з позовом про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку з виникненням важкого фінансового становища у інвалідів загального захворювання, Донецька обласна громадська організація інвалідів «Асоціація «Скіфи» звернулася до Президента України, Донецької обласної ради, Донецької обласної державної адміністрації із заявою про надання фінансової та іншої допомоги для створення підприємства для інвалідів загального захворювання, мотивуючи тим, що це підприємство повністю змінить тяжке фінансове положення інвалідів загального захворювання. Згідно відповіді відповідача 1 на звернення від 18.11.2011 № 31-4399, в наданні матеріальної та фінансової допомоги позивачу було відмовлено. Позивач просив визнати неправомірним рішення про відмову в наданні фінансової та іншої допомоги та зобов'язати відповідачів розробити програму про виділення допомоги для інвалідів та надати фінансову допомогу Донецькій обласній громадській організації інвалідів «Асоціація «Скіфи».

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2012 року у задоволенні позову Донецької обласної громадської організації інвалідів «Асоціація «Скіфи» відмовлено у повному обсязі (а.с.57, 58-60).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність постанови суду першої інстанції, прийняту с порушенням норм матеріального права, безпосередньо норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», статей 43, 48 Конституції України, просив постанову суду першої інстанції скасувати (а.с.62).

Представник позивача - апелянта в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, вважає, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу обґрунтованою та такою що підлягає задоволенню.

Представники відповідача заперечували проти задоволення апеляційної скарги у повному обсязі. Надали письмові заперечення.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у розгляді справи, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій, встановлено, що Позивач - Донецька обласна громадська організація інвалідів «Асоціація «Скіфи» зареєстрована як юридична особа 29.10.2009 виконкомом Горлівської міської ради Донецької області, включена в ЄДРПОУ за № 36685854, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.

18.11.2011 позивач відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» звернувся до Донецької обласної ради із письмовою заявою про надання фінансової допомоги для створення підприємства для інвалідів загального захворювання.

Згідно з відповіддю Донецької обласної ради від 08.12.2011 № к 31-4399 за наслідками розгляду заяви в порядку Закону України «Про звернення громадян» у задоволенні заяви позивача було відмовлено з тих підстав, що на теперішній час відповідна програма відсутня та кошти на вказані цілі в обласному бюджеті не передбачені.

Крім того, як вбачається з листа Донецької обласної державної адміністрації від 18.11.2011 № 01-08571-08/01, згідно з доручення Кабінету Міністрів України від 18.10.2011 року №9452/1/1-11 ( до листа Адміністрації Президенту України від 14.10.2011 року №0301/3114) на звернення Донецької обласної громадської організації інвалідів «Асоціація «Скіфи» стосовно питання виділення коштів на створення підприємства для інвалідів ІІ і ІІІ груп загального захворювання, повідомляє, що фінансове забезпечення місцевих державних адміністрацій здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Кошти на створення підприємства для інвалідів Державним бюджетом України на 2010 та 2011 рік для облдержадміністрації не передбачалися. У переліку видатків місцевих бюджетів не передбачена можливість здійснювати видатки на фінансову підтримку організацій інвалідів. Така підтримка із місцевих бюджетів може надаватись лише ветеранським організаціям. За інформацією Горлівської міської ради, до якої надходили аналогічні звернення з приводу надання фінансової допомоги та на будівництво підприємства для інвалідів, позивачу було запропоновано надати статутні документи та відповідні проектні розрахунки, проте цього не було зроблено.

Вважаючи зазначені відмови протиправними, позивач Донецька обласна громадська організація інвалідів «Асоціація «Скіфи» звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з даним позовом.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та у спосіб, передбаченими Конституцією та законами України.

Закон який, відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є Закон України, від 21.05.1997, № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначена компетенціїя щодо вирішення питання, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях

Закон України від 09.04.1999, № 586-XIV "Про місцеві державні адміністрації" визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій, в тому числі головам адміністрації, їх заступників.

Відносини місцевих державних адміністрацій з об'єднаннями громадян врегульовано статтею 37 Закону №586

Відповідно до ст.. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

З аналізу вище наведених норм законодавства вбачається, що відповідачі, як органи, в межах свої повноважень за результатами розгляду передбачених законодавством питань приймають відповідне рішення, що є реалізацією виконання своїх владних управлінських функцій, в межах наданої компетенції. В даному випадку рішення про надання грошової допомоги для будівництва підприємства для інвалідів або про відмову в наданні грошової допомоги відповідачем не приймалось. Були лише наданні відповіді, в межах Закону України «Про звернення громадян», не за підписом керівника органу, якому надані відповідні повноваження для підписання.

Згідно до статті 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» органи державної влади та органи місцевого самоврядування сприяють забезпеченню прав інвалідів щодо включення до суспільного життя нарівні з іншими громадянами.

Статті 8 та 9 зазначеного закону визначають, що державне управління з питань забезпечення прав інвалідів та їх соціальної захищеності здійснюється в межах повноважень центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування. Центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування за участю громадських організацій інвалідів, у межах своїх повноважень здійснюють розроблення та координацію довгострокових і короткострокових програм з реалізації державної політики щодо інвалідів та контролюють їх виконання, сприяють розвитку міжнародного співробітництва з питань, що стосуються інвалідів. Нагляд за виконанням зазначених програм здійснюється також органами прокуратури.

Згідно статті 10 зазначеного закону, визначає здійснення фінансового забезпечення, а саме Фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності інвалідів і дітей-інвалідів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, в тому числі Фонду соціального захисту інвалідів, місцевих бюджетів, а також органами місцевого самоврядування за місцевими програмами соціального захисту окремих категорій населення за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування повинні надавати допомогу і сприяти громадським організаціям інвалідів в їх діяльності.

Позивач просив зобов'язати відповідача надати грошову допомогу для будівництва підприємства для інвалідів, проте зазначене неможливе без відповідного вмотивованого рішення про надання або про відмову у цьому, яке може бути самостійним предметом оскарження.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до матеріалів справи між позивачем та відповідачем здійснювалось лише листування, але рішення на звернення позивача відповідачем не приймалось належним чином та підписане не керівником органу. В даному випадку, обов'язковою умовою при наданні відповіді в межах Закону України «Про звернення громадян», є надання відповіді за підписом керівника того органу, який надає таку відповідь.

Колегія суддів звертає увагу, що усі відповіді надані за підписами заступниками голови обласної ради та заступника голови - керівника апарату облдержадміністрації. Доказів того, що зазначені особи, були компетентні на надання такої відповіді суду не представлено.

Суд першої інстанції на вищезазначене уваги не звернув та прийшов до передчасного та помилкову висновку про відмову у задоволенні вимог позивача.

Колегія суддів, з урахуванням приписів частини 2 статті 11 КАС України, вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку про порушення прав позивача на належний розгляд заяв щодо надання допомоги для будівництва підприємства для інвалідів, оскільки на час розгляду справи не можна вважати надані відповіді позивачу належним рішенням суб'єкту владних повноважень в наслідок підписання їх не уповноваженими на це особами, компетенція зазначених осіб не доведена перед судом, тому колегія суддів приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідачів, розглянути письмові заяви Донецької обласної громадської організації інвалідів "Асоціація "СКІФИ", щодо надання допомоги для будівництва підприємства для інвалідів та прийняти відповідне рішення за наслідками такого розгляду в межах компетенції.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідачів розробити програму, надати грошову допомогу для будівництва підприємства для інвалідів, колегія суддів зазначає, що розгляд зазначеного питання та прийняття за результатами такого розгляду рішення є передчасною вимогою.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню з викладених в даній постанові підстав.

Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Донецької обласної громадської організації інвалідів «Асоціація «Скіфи» - задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2012 року по адміністративній справі №/0570/4069/2012 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Адміністративний позов Донецької обласної громадської організації інвалідів «Асоціація «Скіфи» - задовольнити частково.

Зобов'язати Донецьку обласну раду, Донецьку обласну державну адміністрацію розглянути письмові заяви Донецької обласної громадської організації інвалідів "Асоціація "СКІФИ" щодо надання допомоги для будівництва підприємства для інвалідів та прийняти відповідне рішення за наслідками такого розгляду.

Вступна та резолютивна частина постанови прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 23 липня 2012 року. Постанова у повному обсязі складена 27 липня 2012 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддя М.М. Яковенко

Судді Р.Ф.Ханова

А.В. Гайдар