ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/4680/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
при секретарі - Авдєєнку Є.В.,
за участю:
представника позивача - Прохорової Н.М.,
представника відповідача - Софінського В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Велс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И В:
16 липня 2012 року Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (по тексту -позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Велс" (по тексту - відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 19702,44 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 354,60 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач порушив вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, в результаті чого утворилась заборгованість по несплаті адміністративно-господарських санкцій та пені до Фонду соціального захисту інвалідів.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
У своїх запереченнях посилався на те, що при нарахуванні адміністративно-господарських санкцій позивачем не було враховано, що робочі місця для інвалідів були не тільки створені, але і були вакантними, вільними і на них, при наявності бажаючих інвалідів, вони були б працевлаштовані, при цьому, про створення робочих місць інформувався Миргородський міськрайонний центр зайнятості, про що свідчать копії звітів про наявність вакансій за січень-грудень 2011 року, а також товариство приймало участь у двох ярмарках вакансій для інвалідів в 2011 році.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши інші докази у їх сукупності, суд встановив такі обставини.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 № 875-XII (далі -Закон № 875) для підприємств, установ, організацій, в тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб -у кількості одного робочого місця.
Частиною другою статті 19 вищезазначеного Закону регламентовано, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, установи, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї ж статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Велс" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Миргородської міської ради, ідентифікаційний код 30131912.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, щороку подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (частина дев'ята статті 19 Закону №875).
Відповідно до частини другої Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01. 2007 №70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Так, згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік (форма № 10-ПІ, реєстраційний номер 53/109/14), поданим Товариством з обмеженою відповідальністю "Велс" 23.01.2012 вх. № 765 Полтавському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві за 2011 рік становила 41 особа, фонд оплати праці штатних працівників склав 403,9 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника -12,2 грн.(а.с.3)
При цьому, в звіті у рядку (02) середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність відсутній запис та в рядку (03) кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" також запис відсутній.
З огляду на вимоги частини другої статті 19 Закону №875, кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу у відповідача у 2011 році повинен складати 2 місця.
Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку (частина десята статті 19 Закону №875).
Згідно із статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Як слідує із розрахунку позивача, сума адміністративно - господарських санкцій за 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, для відповідача у 2011 році склала 19702,44 грн. У зв'язку з тим, що вказану суму адміністративно-господарських санкцій відповідачем до 18.04.2012 не було сплачено, позивачем донараховано пеню у розмірі 354,60 грн. (а.с.4).
Спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку (частина 9 статті 20 Закону №875).
Надаючи оцінку позовним вимогам про стягнення із відповідача суми адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 20057,04 грн., суд виходить з наступного.
Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Із інформації Миргородського міськрайонного центру зайнятості від 06.02.2012 № 07-488 (а.с. 30) протягом 2011 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Велс" надавались звіти за формою 3-ПН «про наявність вакансій»із заповнення графи 15 -перевага надається особам з обмеженими фізичними можливостями в січні - грудні 2011 року. Підприємство прийняло участь в двох ярмарках вакансій для інвалідів.
Так, згідно звітів за формою 3-ПН (а.с.17-29) слідує, що відповідачем до Миргородського міськрайонного центру зайнятості направлено звіти про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів:
станом на 28.01.2011 (вхідний від 27.01.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки не зазначено кількість, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 28.02.2011 (вхідний від 01.03.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки вказано - 2 жінки, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 28.03.2011 (вхідний від 29.03.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки вказано - жінки, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 27.04.2011 (вхідний від 28.04.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки не вказана кількість, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 31.05.2011 (вхідний від 31.05.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки не вказана кількість, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 24.06.2011 (вхідний від 24.06.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки вказано - 2 жінки, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 28.07.2011 (вхідний від 10.08.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки вказано - 2 жінки, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 10.08.2011 (вхідний від 10.08.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки вказано - 2 жінки, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 28.08.2011 (вхідний від 29.08.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки вказано - 2 жінки, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 26.09.2011 (вхідний від 27.09.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки вказано - 2 жінки, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 26.10.2011 (вхідний від 27.09.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки вказано - 2 жінки, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 25.11.2011 (від 29.11.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки вказано - 2 жінки, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань);
станом на 27.12.2011 (вхідний від 28.12.2011) -за професією «швачка»(у графі 8 примітки вказано - 2 жінки, у графі 15 -вказано надається перевага інвалідам ІІ - групи загальних захворювань).
Таким чином, відповідач інформував службу зайнятості у встановленому чинним законодавством порядку про вакантні місця для працевлаштування інвалідів у кількості згідно нормативу, тобто вживав заходів для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Натомість згідно інформації Миргородського міськрайонного центру зайнятості від 18.05.2012 (а .с.11) інваліди не направлялися для працевлаштування на Товариство з обмеженою відповідальністю "Велс" у зв'язку із відсутністю на обліку таких, які б мали відповідну кваліфікацію.
Доказів того, що будь-яким іншим органом працевлаштування інвалідів направлялися відповідачу протягом 2011 року інваліди для працевлаштування чи інваліди самостійно зверталися до відповідача з метою працевлаштування, і що відповідач відмовив у прийнятті інвалідів на роботу, суду не надано.
З аналізу норм Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" слідує, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця, натомість вимагає від нього вжиття заходів для працевлаштування інвалідів, визначених у статті 18 Закону.
При вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій суд виходить із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій, при цьому враховує, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.
З огляду на те, що відповідач вживав необхідних заходів для працевлаштування інвалідів, а саме: надавав державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, приймав участь у двох ярмарках вакансій для інвалідів (а.с.30) та згідно із наказом №358а від 24.01.2011 створив вільні місця для двох інвалідів за спеціальністю «швачка»(а.с. 31), вини в діях відповідача судом не встановлено, а відтак, застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені за порушення терміну їх сплати за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів є необґрунтованим.
Отже, позовні вимоги Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 86, 159, 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Велс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 01 серпня 2012 року.
Суддя С.О. Удовіченко