ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" липня 2012 р.
Справа № 5023/2090/12
вх. № 2090/12
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Масалової І.А.
за участю:
позивача - Грєнков І.В. (довіреність № 08-11/29/2-12 від 04.01.2012р.);
відповідача не з'явився;
розглянувши справу за позовом
Харківської міської ради, м.Харків,
до Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія "Актив - Оіл", м.Харків,
про внесення змін до договору оренди землі
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Харківська міська рада, звернувся до господарського суду з позовною заявою про внесення змін до Договору оренди землі, укладеного між позивачем та відповідачем, Товариством з обмеженою відповідальністю Компанія "Актив - Оіл", м.Харків, та зареєстрованого у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель від 19.07.2004р. за № 8227/04 шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору оренди землі укладеним у запропонованій позивачем редакції. Позивач також просить стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 11.05.2012р. за вищевказаним позовом було порушено провадження у справі № 5023/2090/12 та розгляд справи призначено на 28.05.2012р. о 10:30 год.
23.05.2012р. позивач надав через канцелярію суду письмове правове обґрунтування позову, яке разом з доданою до нього довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо позивача було долучено судом до матеріалів справи.
Ухвалою господарського суду від 28.05.2012р. за клопотанням відповідача розгляд справи було відкладено на 12.06.2012р. на 11:45 год.
12.06.2012р. представник відповідача у судове засідання не з'явився, у зв'язку з чим розгляд справи було відкладено ухвалою господарського суду на 23.07.2012р. о 10:30 год. Даною ухвалою за клопотанням представника позивача строк розгляду справи було продовжено на 15 днів - по 23.07.2012р.
12.06.2012р., після закінчення судового засідання, до суду надійшло клопотання відповідача про перенесення слухання справи на іншу дату, у зв'язку з тим, що відповідачем було пізно отримано копію ухвали суду та відповідач не мав змоги захистити свої інтереси в суді. Відповідач вказав, що він не згоден з позовом та має намір довести в суді свою правоту.
Клопотання відповідача було долучено судом до матеріалів справи.
У судовому засіданні, яке відбулося 23.07.2012р., представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Копія ухвали про відкладення розгляду справи, надіслана на адресу відповідача, повернута до господарського суду за закінченням терміну зберігання.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Рішенням Харківської міської ради від 25.02.2004р. № 18/04 Товариству з обмеженою відповідальністю Компанії "Актив-Оіл" було надано в оренду земельну ділянку по вул.Північній, ріг Чугуївське шосе для будівництва стаціонарного АГЗП строком до 01.02.2006р. (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та для подальшої експлуатації цього об'єкту до 01.02.2029р.
На підставі вказаного рішення між Харківською міською радою та ТОВ Компанією "Актив-Оіл" було укладено Договір оренди землі від 19.07.2004р. № 8227/04 строком до 01.02.2029р.
Відповідно до п. 9 вищевказаного Договору оренди землі сторони погодили, що орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно та становить на період будівництва:
- 2004 рік - 173,43 грн.;
- 2005 рік - 231,24 грн.;
- 2006 рік - 340,44 грн.;
- на період експлуатації - 2120, 60 грн.
Зазначеному Договорі оренди землі розмір орендної плати за користування земельною ділянкою, був розрахований на підставі грошової оцінки земель, визначеної станом на 1999р., яка була затверджена рішенням 15 сесії Харківської міської ради 23 скликання від 29.03.2000р. "Про затвердження грошової оцінки земель м.Харкова" на виконання рішення 4 сесії Харківської міської ради 23 скликання від 18.11.1998р. "Про заходи щодо забезпечення зростання надходження від плати за землю до міського та районних бюджетів".
Пунктом 1.1. цього рішення затверджена у тому числі базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 111,12 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння та обладнання території міста станом на 01.01.1999р., та взята до відома, що в подальшому підлягає в індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 зазначено рішення (із змінами) встановлено, що плата за землю на підставі грошової оцінки земельних ділянок у м. Харкові вводиться з 01.07.2000р
Згідно рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.12.2007р. № 335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м.Харкова станом на 01.01.2007 року" та № 41/08 "Про затвердження "Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м Харкові" зі змінами та доповненнями, внесеними на протязі 2008-2009 років з 01.03.2008р. змінюється базова вартість 1 кв.м. земель м.Харкова та запроваджується новий порядок визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками.
Згідно ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення Харківської міської ради є обов'язковими для виконання на території міста Харкова.
Вказані вище рішення Харківської міської ради є діючими, в судовому чи адміністративному порядку не скасовані, приписи прокурора на дані рішення не вносилися.
Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2008р. № 42/08 (із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Харківської міської ради від 25.02.2009р. № 31/09) затверджено Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ст. 15 цього Закону, підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Так, пункт 1.1. Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р., регламентує надання підприємствам, установам та організаціям міста, фізичним особам інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для обчислення земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та здійснення цивільно-правових угод із земельними ділянками.
Пунктом 2 зазначеного Положення регламентовані обов'язки суб'єктів процесу встановлення плати за землю, а саме визначено, що юридичні особи - землекористувачі та власники земельних ділянок - на підставі даних державного земельного кадастру щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок самостійно обчислюють земельний податок за встановленою формою та надають її до відповідної податкової інспекції разом з податковою декларацією на поточний рік, сплачують земельний податок згідно з встановленими строками.
Згідно п. 3.1. Положення замовник (землекористувач):
- підготовлює копії документів на право власності чи користування земельною ділянкою або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- подає заяву на виконання робіт з підготовки вихідних даних для нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки та виготовлення інформаційного файлу земельної ділянки у встановленому форматі до Підприємства - оцінювача;
- подає заяву, підготовлені вихідні дані для нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки та інформаційний файл земельної ділянки у встановленому форматі до Управління Держкомзему у місті Харків для надання інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у формі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Для приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства щодо нормативно-грошової оцінки земель та укладання договору про зміну Договору оренди землі від 19.07.2004р. № 8227/04 управління земельних відносин Харківської міської ради листом від 17.05.2008р. за вих. № 5197 повідомило відповідача, що з 01.03.2008р. змінюється базова вартість 1 кв.м. земель м.Харкова та запроваджується новий порядок визначення орендної плати за користування земельними ділянками, в зв'язку з чим відповідачу необхідно замовити витяг із технічної документації про визначення такої оцінки і надати його управлінню земельних відносин для приведення зазначеного розміру у відповідність до чинного законодавства та оформлення договору про зміни договору оренди земельної ділянки.
Листом-попередженням за № 9842/0/84-09 від 19.11.2009р. управління земельних відносин Харківської міської ради повідомило відповідача про обов'язковість укладення договору про зміну договору оренди землі в зв'язку з запровадженням нового порядку визначення розміру орендної плати за користування земельних ділянок, зазначило, що відповідачу необхідно замовити витяг із технічної документації про визначення грошової оцінки земельної ділянки і надати його управлінню земельних відносин для приведення зазначеного розміру у відповідність до чинного законодавства що, а також зазначило, що у разі невиконання вказаних вимог у місячний термін дане питання буде вирішуватися в судовому порядку. Вказане попередження відповідач отримав 27.10.2009р., про що свідчить підпис його представника на повідомлення про вручення поштового відправлення.
30.08.2011р. управлінням земельних відносин Харківської міської ради відповідачу було направлено пропозицію за № 8082/0/84-11 про зміну договорів оренди землі, а також зазначено, що у разі неодержання відповіді на пропозицію у місячний термін дане питання буде вирішуватися в судовому порядку. Вказану пропозицію відповідач отримав 13.09.2011р., про що свідчить підпис його представника на поштовому повідомленні.
Як вбачається з матеріалів справи, відповіді на попередження та пропозиції до управління земельних відносин Харківської міської ради відповідачем надані не були.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України та ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Статтею 653 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно ст. 654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до положень ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розглядую. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) або у разі неодержання відповіді у встановлений строк, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до п. 3.4.7. рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010р. № 04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства", при розгляді спору про внесення змін до договору, зацікавлена сторона або прокурор в її інтересах повинен ставити перед судом питання про внесення змін до договору, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору. Оскільки, відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, зобов'язання в судовому порядку другої сторони за договором внести до нього зміни суперечить законодавству.
З метою удосконалення порядку розрахунку розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди земельних ділянок, орендодавцем яких, згідно із земельним законодавством, виступає Харківська міська рада та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю, рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. №41/08 (зі змінами від 25.02.2009р.) затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м.Харкові.
Вищезазначене Положення було розроблено з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки, орендодавцями яких згідно із земельним законодавством виступає Харківська міська рада.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішенням Харківської міської ради від 24.11.2010р. №07/10 "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання" затверджено Положення про управління земельних відносин Харківської міської ради.
Згідно п. 3.1. цього Положення, метою діяльності Управління є регулювання земельних відносин для забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад тощо, раціонального використання та охорони земель, забезпечення реалізації повноважень міської ради в галузі земельних відносин та реалізація повноважень виконавчих органів міської ради.
Відповідно до п. 4.1,. управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, наступні повноваження:
- підготовка спільно з іншими виконавчими органами міської ради пропозицій про надання земельних ділянок у власність або користування громадянам та юридичним особам;
- здійснення заходів з роз'яснення юридичним та фізичним особам питань щодо порядку оформлення права власності або користування на земельні ділянки для експлуатації об'єктів містобудування;
- виявлення земель, що використовуються не за цільовим призначенням та з порушенням вимог земельного законодавства;
- підготовка пропозицій щодо плати за землю, виконання розрахунку орендної плати для оформлення договорів оренди землі;
- оформлення договорів оренди землі;
- здійснення інших функцій, що випливають з покладених на управління завдань.
Відповідно до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про затвердження структури виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання" від 24.11.2010р., Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради є самостійним виконавчим органом Харківської міської ради, до повноважень якого відноситься: участь у розробці проектів і програм з реорганізації, упорядкування благоустрою та забудови окремих територій та міста в цілому; участь у підготовці місцевих програм використання та охорони земель, здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель; підготовка спільно з іншими виконавчими органами міської ради пропозицій про надання земельних ділянок у власність або користування громадянам та юридичним особам; підготовка пропозицій щодо викупу земельних ділянок для суспільних потреб територіальної громади міста; здійснення заходів з роз'яснення юридичним та фізичним особам питань щодо порядку оформлення права власності або користування на земельні ділянки для експлуатації об'єктів містобудування; виявлення земель, що використовуються не за цільовим призначенням та з порушенням вимог земельного законодавства; підготовка пропозицій щодо плати за землю, виконання розрахунку орендної плати для оформлення договорів оренди землі; підготовка проектів рішень щодо викупу, продажу та надання у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування об'єктів містобудування, передачі у власність та припинення права користування земельними ділянками; оформлення договорів оренди землі; координація робіт з розмежування земель державної та комунальної власності; здійснення інших функцій, що випливають з покладених на управління завдань.
Відповідно до ст. 189 Земельного кодексу України, самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Згідно п. 1.4. рішення 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007р. № 146/07 "Про внесення змін до рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. № 87/04 "Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м.Харкові", основними завданнями самоврядного контролю за використанням та охороною земель є запобігання порушенням законодавства України у сфері використанням та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень та вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до розділу 3 Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м.Харкові, затвердженого рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. № 87/04 посадові особи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель мають право обстежувати земельні ділянки, передбачені пунктом 1.2. цього Положення, щодо дотримання умов їх використання та охорони відповідно до чинного законодавства України та укладених договорів оренди (тимчасового користування, тимчасового користування на умовах оренди). Складати Акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та за фактом виявлення порушень законодавства подавати матеріали до відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів та притягнення винних осіб відповідальності відповідного до закону.
Так, Відділом самоврядного контролю за використанням та охороною земель управління земельних відносин Харківської міської ради в порядку здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель було обстежено земельну ділянку по вул.Північній, ріг Чугуївського шосе у м.Харкові, про що складено акт обстеження земельної ділянки від 16.11.2011р. № 3271/11, відповідно до якого вказана земельна ділянка використовується ТОВ компанією "Актив-Оіл" в межах та на умовах Договору оренди землі від 19.07.2004р. № 8227/04.
Додаткова угода до вищевказаного договору оренди землі не укладена.
Відповідно до розділу "Внесення змін до договору оренди земельної ділянки (укладеного з органом виконавчої влади або місцевого самоврядування) Узагальнень судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами Вищого господарського суду України від 01.01.2010р., у разі зміни розміру орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договорів у частині зміни орендних ставок.
Таким чином, суд дійшов висновку, що інтереси Харківської міської ради, як власника спірної земельної ділянки, порушені відносно володіння, користування та розпорядження цією земельною ділянкою.
Враховуючи приписи вказаних вище норм матеріального права, суд визнав позовні вимоги Харківської міської ради обґрунтованими, доведеними наявними у матеріалах справи доказами, та такими, що не суперечать вимогам діючого законодавства, тому вважає за необхідне задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129, 144 Конституції України, ст.ст. 651, 653, 654 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. 189 Земельного кодексу України, ст.ст. 13, 15 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Внести зміни до Договору оренди землі, який зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель від 19 липня 2004р. за № 8227/04 шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору оренди землі укладеним у наступній редакції:
ДОГОВІР ПРО ЗМІНУ
Договору оренди землі
Зареєстрованого "19" липня 2004 р. за № 8227/04
V Харківській регіональній філії Державного підприємства
"Центр державного земельного кадастру при
Державному комітеті України по земельних ресурсах"
"____"_______20 р.
Харківська міська рада Харківської області в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АКТИВ-Оіл" в особі директора Литвина Володимира Івановича з другого боку, домовились про нижченаведене:
1. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.12.2007р. № 335/07 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.", рішень 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р." та № 41/08 "Про затвердження "Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м.Харкові", рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 10.09.2008р. № 242/08 "Про затвердження "Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м.Харкові", пункти 5. та 9. договору оренди землі, зареєстрованого "19" липня 2004р. за № 7576/04 змінити і викласти у такій редакції:
"5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації (додаток до листа № 26/08 від 06.01.2011р.) становить 1541643 грн. (один мільйон п'ятсот сорок одна тисяча шістсот сорок три гривні).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки."
"9. орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 400/11 від 23.05.2011р. на рік становить 8,4 % від її нормативної грошової оцінки і складає 129498,01 грн. (сто двадцять дев'ять тисяч чотириста дев'яносто вісім гривень одна копійка), або в місяць - 10791,50 грн. (десять тисяч сімсот дев'яносто одна гривня п'ятдесят копійок)."
2. Цей договір про зміну є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого "19" липня 2004р. за № 8227/04 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах".
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
Харківська міська рада Товариство з обмеженою відповідальністю
Харківської області Компанія "АКТИВ-0іл"
м. Харків, м-н Конституції, 7 61123, м. Харків, вул. Сумська, буд.126,
код 04059243 літ. "5-А"
р/рах. 2600300087001 у філіалі
В особі міського голови ХД ПАТ "Індекс-банк"
МФО 350619, код 31436558
В особі директора
___ Г.А. Кернес ___ В.І.Литвин
/підпис/ /підпис/
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Компанії "АКТИВ-0іл" (61123, м. Харків, вул. Сумська, буд.126, літ. "5-А"; р/рах. 2600300087001 у філіалі ХД ПАТ "Індекс-банк", МФО 350619; код 31436558) на користь Харківської міської ради (61200, м.Харків, м-н Конституції, 7; код 04059243) - витрати з оплати судового збору в розмірі 1073,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 30.07.2012
Суддя Кухар Н.М.