Ухвала суду № 25448028, 26.07.2012, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
26.07.2012
Номер справи
5009/2782/12
Номер документу
25448028
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

26.07.12

Справа № 5009/2782/12

м. Запоріжжя

Суддя Соловйов В.М., розглянувши матеріали

За позовом: Першого заступника прокурора міста Запоріжжя (69035, м. Запоріжжя, вул. Якова Новицького,5)

в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах -

позивач-1: Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області (69059, м. Запоріжжя, вул. Парамонова, 8-б, ідентифікаційний код 38024630)

позивач-2: Запорізька обласна державна адміністрація (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164, ідентифікаційний код 00022504)

до відповідача: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, ідентифікаційний код 02140892)

третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" (69063, м. Запоріжжя, вул. Дзержинського,2)

про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008р. № 62/131

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник прокурора м. Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області (позивач-1) та Запорізької обласної державної адміністрації (позивач-2) звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом від 20.07.2012р. № 146-4493 вих.12 до відповідача Запорізької міської ради, третя особа ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008р. № 62/131.

Відповідно до протоколу розподілу справ між суддями від 23.07.2012р. автоматизованою системою документообігу суду позовну заяву передано на розгляд судді Соловйову В.М.

Позовна заява підлягає поверненню в зв’язку з наступним.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Відповідно п. 6 ч. 2 ст. 20 Закону України від 05.11.1991р. N 1789-XII “Про прокуратуру”, при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Згідно ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру”, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Формами представництва є:

звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб;

участь у розгляді судами справ;

внесення апеляційної, касаційної скарги на судові рішення або заяви про їх перегляд за нововиявленими обставинами, заяви про перегляд Верховним Судом України судового рішення.

Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Як вказано у рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999р. № 3-рп/99, під поняттям “орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах” потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

В даному випадку таким органом прокурором зазначено Державну інспекцію сільського господарства в Запорізькій області (позивач-1) та Запорізьку обласну державну адміністрацію (позивач-2).

Згідно ч.2 ст. 29 ГПК України, у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Згідно ч. 2 ст. 21 ГПК України, позивачами є підприємства та організації, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

В силу ч.1 ст.2 Закону України від 07.07.2010р. N v1636323-10 “Про судоустрій і статус суддів”, суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України “Про судоустрій і статус суддів України”, кожному гарантується захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону.

За змістом положень вказаних норм, правом на пред’явлення позову до господарського суду наділені, зокрема, прокурор (заступник), юридичні особи та фізичні особи - підприємці, а суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права і охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.

Однак, наявність права на пред’явлення позову не є безумовною підставою для здійснення судового захисту, а лише однією з необхідних умов реалізації, встановленого вищевказаними нормами, права.

Так, вирішуючи переданий на розгляд господарського суду спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб’єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов.

Також слід перевірити, чи дотримано заявником обов’язкові вимоги, які встановлені процесуальним законом (ГПК України) при зверненні до суду.

Згідно ст. 61 ГПК України, питання про прийняття позовної заяви вирішується суддею, якому вона була передана у порядку, встановленому частиною третьою статті 2-1 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 4-2 ГПК України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Частинами 1, 2 ст. 4-3 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ч. 1, п. 5 ч. 2 ст. 54 ГПК України, позовна заява подається до господарського суду в письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою позивача або його представником, прокурором чи його заступником, громадянином –суб’єктом підприємницької діяльності або його представником.

Позовна заява повинна містити:

виклад обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги; зазначення доказів, що підтверджують позов; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; законодавство, на підставі якого подається позов.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують:

відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 63 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо:

не подано доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Частиною 1 ст. 56 ГПК України (із змінами, внесеними згідно із Законом N v9126837-11 від 19.05.2011) встановлено, що позивач, прокурор чи його заступник зобов'язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення.

Згідно ст. 21 ГПК України, сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.

Позивачами є підприємства та організації, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

Відповідачами є підприємства та організації, яким пред'явлено позовну вимогу.

За приписами ст. 27 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог, користуються процесуальними правами i несуть процесуальні обов'язки сторін, крім права на зміну підстави i предмета позову, збільшення чи зменшення розміру позовних вимог, а також на відмову від позову або визнання позову.

За приписами ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи (ч.1 ст. 34 ГПК України).

Частиною 2 ст. 34 ГПК України встановлено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Письмовими доказами є документи i матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч.1 ст. 36 ГПК України).

При зверненні до суду з позовом від 20.07.2012р. № 146-4493 вих.12 прокурором в якості доказу надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів надано опис вкладення до цінного листа від 20.07.2012р. та фіскальний чек № 8790 від 20.07.2012р.

Опис вкладення в цінний лист про надсилання на адресу позивачів Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області (позивач-1) та Запорізької обласної державної адміністрації (позивач-2) копії позовної заяви і доданих до неї документів прокурором не надано. Надано лише фіскальні чеки № 8797, № 8798 від 20.07.2012р.

Відсутній також опис вкладення в цінний лист про надсилання на адресу третьої особи ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" копії позовної заяви і доданих до неї документів. Надано лише фіскальний чек № 8796 від 20.07.2012р.

Зазначене є безумовним порушенням приписів ст. 56 ГПК України.

Причому суд звертає увагу прокурора на те, що застереження з приводу можливості не надсилання на адресу сторони документів, які у цієї сторони є, в новій редакції ст. 56 ГПК України відсутнє.

Як зазначено в абзаці 1 пункту 3.5 постанови Пленуму Вищого господарського суд України від 26.12.2011р. № 18 “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції”, недодержання вимог статей 54, 56 та пунктів 2 і 3 частини першої статті 57 ГПК щодо форми, змісту і додатків до позовної заяви тягне за собою наслідки, передбачені статтею 63 ГПК.

Приймаючи судове рішення, суд приймає до уваги також наступне.

Як зазначено в п. 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 23.03.2012р. № 7 “Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам” господарський суд повинен оцінювати правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави.

Інтереси держави мають чітко формулюватися й умотивовуватися в позовній заяві або іншому процесуальному документі, поданому прокурором або заступником прокурора.

У випадках неправильного визначення прокурором (його заступником) позивача, тобто органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, господарський суд на підставі пункту 1 частини першої статті 63 ГПК повертає таку позовну заяву і додані до неї документи без розгляду.

Відповідно до 1. ч. 1 ст. 63 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо:

позовна заява підписана особою, яка не має право її підписувати, або посадове становище якої не вказано.

При зверненні до суду з позовом від 20.07.2012р. № 146-4493- вих.12 прокурором визначено позивачем-1 Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області (69059, м. Запоріжжя, вул. Парамонова, 8-б, ідентифікаційний код 38024630).

При цьому прокурор посилається на те, що Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області є структурним підрозділом територіального органу Держсільгоспінспекції України, як центрального органу виконавчої влади з питань нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

В п.1.7 постанови Пленуму Вищого господарського суд України від 26.12.2011р. № 18 “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції” вказано, що відповідно до чинного законодавства, зокрема, Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про господарські товариства", "Про акціонерні товариства", "Про банки і банківську діяльність", юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами.

Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу, наприклад: "Стягнути з підприємства "А" в особі його відокремленого підрозділу - філії N 1 на користь організації "Б" в особі її Н-ської філії таку-то суму".

Якщо відокремлений підрозділ уповноважений звертатися до господарського суду з позовом від імені юридичної особи, то таке ж право має прокурор за місцезнаходженням цього підрозділу.

Необхідно також враховувати, що саме лише зазначення в установчих документах чи положенні про наявність у відокремленого підрозділу права представляти юридичну особу в суді (господарському суді) не свідчить про надання такому підрозділові відповідних повноважень та визначення їх кола.

Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області (69059, м. Запоріжжя, вул. Парамонова, 8-б) не є юридичною особою і не може бути позивачем в господарському суді.

У зв’язку з набранням чинності Закону України № 4444-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель", функції щодо здійснення контролю за використанням та охороною земель передані до Державної інспекції сільського господарства та її територіальних органів. Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області, відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2011р. № 1300 "Про утворення територіальних органів Державної інспекції сільського господарства", утворена як юридична особа публічного права та є правонаступником Головного управління Держкомзему у Запорізькій області в частині виконання повноважень із здійсненням державного контролю за використанням та охороною земель.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011р. № 770, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.01.2012р. за № 34/20347 затверджено Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно цьому Положенню, Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держсільгоспінспекція) є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України та їй підпорядковується.

Держсільгоспінспекція здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Держсільгоспінспекція є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за електронним запитом господарського суду Запорізької області від 25.07.2012р. № 14346945, станом на 25.07.2012р. запису стосовно Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області не знайдено.

Відповідно до Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за електронним запитом господарського суду Запорізької області від 25.07.2012р. № 14346881, станом на 25.07.2012р. зареєстровано Державну інспекцію сільського господарства в Запорізькій області, місцезнаходження: 69095, Запорізька область, м. Запоріжжя, Жовтневий район, вул. Дзержинського, буд. 108, ідентифікаційний код 38024630. Дата державної реєстрації юридичної особи –05.01.2012р.

Таким чином, системний аналіз наведеного законодавства дає підстави для висновку про те, що закон не передбачає розгляд господарським судом справ за позовними заявами осіб, які не є юридичними особами чи суб’єктами підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених п.4 ч.1 ст.12 ГПК України (справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером).

Таким чином, при новому зверненні прокурора до суду позивачами по даній справі повинні бути зазначені:

позивач-1: Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області (69095, Запорізька область, м. Запоріжжя, Жовтневий район, вул. Дзержинського, буд. 108, ідентифікаційний код 38024630)

або (на розсуд прокурора)

Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області (69095, Запорізька область, м. Запоріжжя, Жовтневий район, вул. Дзержинського, буд. 108, ідентифікаційний код 38024630) в особі Управління контролю за використанням та охороною земель (69059, м. Запоріжжя, вул. Парамонова, 8-б);

позивач-2: Запорізька обласна державна адміністрація (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164, ідентифікаційний код 00022504).

На підставі викладеного позовна заява підлягає поверненню без розгляду.

Приймаючи судове рішення, господарський суд також враховує наступне.

За змістом Розділів VIII, IX ГПК України всі без виключення вказані в них вимоги до позовної заяви та відомості є обов’язковими для зазначення позивачем у позовній заяві, їх обов’язковість встановлена законодавцем і не може залежати від бажання особи, що звертається до суду, можливості подальшого з’ясування цих відомостей судом після відкриття провадження у справі та під час підготовки справи до розгляду тощо.

Вказані норми носять імперативний характер і не підлягають ігноруванню стороною чи судом з посиланням на будь-які суб’єктивні висновки та обставини.

На підтвердження цього висновку свідчить і ст. 4-1 ГПК України, згідно якої господарські суди вирішують господарські спори у порядку позовного провадження, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 ГПК України, повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.

Також суд звертає увагу прокурора на наступне.

В абзаці 4 пункту 1.6 постанови Пленуму Вищого господарського суд України від 26.12.2011р. № 18 вказано, що питання про допущення або залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі вирішується ухвалою суду про прийняття позовної заяви до розгляду (із зазначенням про це в ухвалі про порушення провадження у справі) або під час розгляду справи, але до прийняття господарським судом рішення, з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес у даній справі. Саме лише зазначення в позовній заяві та/або у вступній частині судового рішення певного підприємства чи організації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу.

Відтак, при новому зверненні до суду прокурору, з урахуванням вимог ст. 27 ГПК України, слід не тільки обґрунтувати в тексті позовної заяви необхідність залучення до участі у справі в якості третьої особи ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ", але і подати відповідну окрему заяву чи вказати про це у прохальній частині позовної заяви.

Необхідно також обов’язково визначитися не тільки з підставами на яких належить залучити до участі у справі третю особу, але і на чиїй стороні –позивачів чи відповідача слід залучити вказану третю особу.

Керуючись ст. 50-51, п. 1, 6 ч. 1 ст. 63, ст. 86 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Першого заступника прокурора міста Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області (позивач-1) та Запорізької обласної державної адміністрації (позивач-2), до відповідача Запорізької міської ради, третя особа ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008р. і додані до неї документи на 27 аркушах повернути без розгляду.

Суддя Соловйов В.М.