Копія
Справа № 2270/3268/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К. при секретарі Бесарабі І.А. за участі:представника позивача Більського Й. К. представників відповідача Герасимчук О.О., Тарасюк Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Полонський гірничий комбінат" до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції пвизнання неправомірними дій та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить визнати неправомірними дії Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції (Полонське відділення) Хмельницької області по нарахуванню штрафних санкцій на суми податкового боргу, сплаченого позивачем у межах договору про розстрочення податкового боргу від 31.03.2011 року №2583/10/240, та скасувати прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення від 26.01.2012 року №0000161503 і №0000111503, №0000201503 та від 09.04.2012 року №0000611503, №000621503 і № 0000631503 про нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов»язань по земельному податку з юридичних осіб, по комунальному податку, платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення та платі за забруднення навколишнього природного середовища.
На думку позивача, зазначені податкові повідомлення-рішення є незаконними, оскільки:
акти невиїзних документальних перевірок від 12.01.2012 року №06/153, №09/153, №08/153 і №05/153, на підставі яких прийняті спірні податкові повідомлення-рішення, складені з порушенням п.6 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 року № 984, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 січня 2011 року, без посилання на первинні або інші документи позивача, зафіксовані в податковому та бухгалтерському обліку, що підтверджують факт порушення;
нарахування штрафних санкцій проведене відповідачем у зв»язку з невиконанням договору розстрочення сплати податкового боргу №10 від 31.03.2011 року під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 ст.129 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), які сплачені позивачем в повному обсязі;
відповідно до п.3.9 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу);
в розрахунках штрафних санкцій неправильно вказана кількість днів затримки (з врахування періоду розстрочення податкового боргу).
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, вважає спірні податкові повідомлення-рішення законними, оскільки позивач станом на 28.03.2011 року у граничні терміни не сплатив самостійно узгоджені суми грошових зобов'язань на загальну суму 913603,54 грн.
Згідно до п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Зазначає, що кількість днів затримки сплати податкового зобов»язання не впливає на розмір штрафних санкцій.
Крім того, вказує, що акти перевірок від 12.01.2012 року складені з дотриманням вимог Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства на підставі даних оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби відповідно до Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби, затвердженої Наказом ДПА України від 18.07.2005 року № 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 року за № 843/11123.
Згідно п.1.4 Інструкції облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), в якій застосовується спеціальне кодування всіх операцій щодо обліку платежів, що надходять до бюджету.
Акти перевірок, на підставі яких прийняті спірні податкові повідомлення-рішення, містять таблиці нарахування штрафних санкцій, що сформовані в автоматичному режимі без проведення окремих виправлень спеціального кодування операцій, що призвело до відображення в таблицях актів перевірок терміну „невизначений документ". Проте, не виправлення спеціального терміну не вплинуло на розмір застосованих за актами перевірок до позивача штрафних санкцій.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з урахуванням викладеного нижче.
Суд встановив, що позивач - ПАТ "Полонський гірничий комбінат" (код ЄДРПОУ 05471879) зареєстроване 10.05.1994 року Полонською райдержадміністрацією (Свідоцтво про державну реєстрацію від 10.05.1994 року №02005). Перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Полонському районі.
В січні 2011 року на підставі п.1 та п.3 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та пп.20.1.14 п.20.1 ст.20, пп.75.1 ст.75.та ст.ст. 79 і 86 ПК України працівниками ДПІ у Полонському районі проведені невиїзні документальні перевірки щодо своєчасності сплати позивачем до бюджету узгоджених зобов'язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища, земельному податку, комунальному податку, платі за користування надрами, по надходженню податків і зборів (обов'язкових платежів), які справлялися до 01 січня 2011 року, за наслідками яких складені акти від 12.01.2012 року №№ 05/153, 06/153, 08/153, 09/153, 10/153.
На підставі зазначених вище актів перевірок відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 26.01.2012 року форми „Ш" № 0000101503 про сплату штрафних санкцій в розмірі 10% по надходженню податків і зборів (обов'язкових) платежів, які справлялись до 1 січня 2011 року, але не визначені ПКУ, в сумі 326,09 грн.; № 0000111503 про сплату штрафних санкцій в розмірі 20% по збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 4167,43 грн.; № 0000121503 про сплату штрафних санкцій в розмірі 10% по збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 45,65 грн.; № 0000141503 про сплату штрафних санкцій в розмірі 20% по комунальному податку в сумі 724,01 грн. №0000161503 про сплату штрафних санкцій в розмірі 20% по платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення в сумі 48765,72 грн.; № 0000171503 про сплату штрафних санкцій в розмірі 10% по платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення в сумі 4555,81 грн.; №0000191503 про сплату штрафних санкцій в розмірі 20% по земельному податку в сумі 54131,62 грн.; № 000201503 про сплату штрафних санкцій з розмірі 10% по земельна податку в сумі 3994,54 грн.
За наслідками розгляду первинної скарги позивача на зазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 09.04.2012 року №0000611503 про сплату штрафних санкцій в розмірі 20% по платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення в сумі 48765,72 грн., №000621503 року про нарахування штрафної санкції по платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення в сумі 218,74 грн. і № 0000631503 нарахування штрафної санкції по земельному податку з юридичних осіб в сумі 49706,23 грн.
Спірні податкові повідомлення-рішення базуються на викладених в актах перевірки від 12.01.2012 року №№ 05/153, 06/153, 08/153, 09/153, 10/153 висновках відповідача щодо порушення позивачем ст.126 ПК України та несвоєчасним перерахуванням до бюджету узгоджених грошових зобов'язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища, комунальному податку, платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення, земельному податку.
Оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення від 26.01.2012 року №0000161503 про сплату штрафних санкцій в розмірі 20% по платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення в сумі 48765,72 грн., №0000111503 про сплату штрафних санкцій в розмірі 20% по збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 4167,43 грн. та від 09.04.2012 року № 0000631503 нарахування штрафної санкції по земельному податку з юридичних осіб в сумі 49706,23 грн. і №0000611503 про нарахування штрафної санкції по комунальному податку в сумі 701,24 грн. прийняті у зв»язку з несвоєчасною сплатою позивачем податкового богу по відповідних податках та зборах, розстроченого рішенням ДПА у Хмельницькій області від 31.03.2011 року № 10.
В силу п.100.2 ст.100 ПК України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.
За змістом п.100.4 ст.100 ПК України підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом державної податкової служби або спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи в межах їх повноважень (п. 100.13 ст.100 ПК України).
За змістом п. 1.4 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 року N 1036, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за N 1431/18726 (надалі - Порядку №1036) розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) вважається наданим, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу державної податкової служби та укладено договір про розстрочення (відстрочення). Визначення сум грошових зобов'язань (податкового боргу), що підлягають розстроченню (відстроченню), здійснюється за даними автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), що ведеться органами державної податкової служби.
Пунктом 1.9 Порядку №1036 передбачено, що строк дії розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання починається з дати, визначеної законом для сплати податку, збору, які передбачено розстрочити (відстрочити), та закінчується датою, зазначеною у договорі, за винятком випадків дострокового погашення такого грошового зобов'язання.
Суд встановив, що розглянувши заяву позивача від 28.03.2011 року № 302 про розстрочення податкового боргу в загальній сумі 913603,54 грн. та поданий до неї графік погашення розстроченого податкового боргу від 28.03.2011 року №303, на підставі ст.100 ПК України ДПА у Хмельницькій області прийняло рішення від 31.03.2011 року № 10 (вих. № 6102/10/24-007 від 31.03.2011 року) про розстрочення на період з 31.03.2011 року по 23.12.2011 року податкового боргу в загальному розмірі 913603,54 грн. в тому числі з земельного податку в сумі 342457,86 грн., платі за користуванні надрами для видобування корисних копалин місцевого значення в сумі 359904,92 грн., податку на доходи фізичних осіб в сумі 154464,73 грн., податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (юридичних осіб) в сумі 27244,55 грн., збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 21858,45 грн., комунального податку в сумі 3686,45 грн., і надходження податків і зборів (обов»язкових платежів), які справлялися до 1 січня 2011 року, але не визначені Податковим кодексом (крім податків та зборів, які надходили до місцевих бюджетів) в сумі 3986,07 грн.
На підставі вказаного рішення від 31.03.2011 року № 10 між ДПІ у Полонському районі та позивачем укладений договір від 31.03.2011 року № 2583/10/240 про розстрочення податкового боргу на загальну суму 913603,54 грн. під проценти строком з 31.03.2011 року по 23.12.2011 року.
Розділом 1 договору від 31.03.2011 року № 2583/10/240 визначені терміни та розміри щомісячної сплати узгодженого податкового боргу за відповідними видами податків та податкових платежів, а саме:
по земельному податку - 26.04.2011 року-38050,87 грн., 26.05.2011 року - 38050,87 грн., 24.06.2011 року - 38050,87 грн., 25.07.2011 року - 38050,87 грн. , 25.08.2011 року -38050,87 грн. , 23.09.2011.року-38050,87 грн. , 24.10.2011.р року - 38050,87 грн..,23.11.2011 року - 38050,87 грн., 23.12.2011 року - 38050,90грн.;
по платі за спеціальне використання надр місцевого значення - 26.04.2011 року-39989,44 грн., 26.05.2011 року - 39989,44 грн., 24.06.2011 року - 39989,44 грн., 25.07.2011 року - 39989,44 грн., 25.08.2011 року - 39989,44 грн., 23.09.2011 року - 39989,44 гр., 24.10.2011 року - 39989,44 грн., 23.11.2011 року - 39989,44 грн., 23.12.2011 року - 39989,40 грн.;
по збору за забруднення природного навколишнього середовища - 26.04.2011 року-2428,77 грн., 26.05.2011 року - 2428,77 грн., 24.06.2011 року - 2428,77 грн., 25.07.2011 року - 2428,77 грн., 25.08.2011 року -2428,77 грн., 23.09.2011 року-2428,77 грн., 24.10.2011 року -2428,77 грн., 23.11.2011 року - 2428,77 грн., 23.12.2011 року-2428,80 грн.;
по комунальному податку - 26.04.2011 року - 409,61 грн., 26.05.2011 року - 409,61 грн., 24.06.2011 року - 409,61 грн., 25.07.2011 року - 409,61грн., 25.08.2011 року -409,61грн., 23.09.2011 року - 409,61грн., 24.10.2011 року - 409,61грн., 23.11.2011 року - 409,61грн., 23.12.2011 року - 409,57грн.
Досліджені судом картки платника податків вказують на те, що в період дії договору про розстрочення податкового боргу від 31.03.2011 року № 2583/10/240 позивач несвоєчасно, з порушенням визначених договором термінів сплати, та не в повному обсязі сплачував щомісячні платежі, зокрема:
по платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення - 29.04.2011 року - в сумі 11198.15 грн., 24.10.2011 року - 577,50 грн., 24.10.2011 року - 10981,45 грн., 10.10.2011 року - 277.45 грн., 10.10.2011 року - 20000,00 грн., 10.10.2011 року - 8555,20 грн., 24.06.2011 року - 23227,75 грн. , 23.12.2011 року -0.10 грн., 23.12.2011 року - 42000,00 грн., 08.06.2011 року - 28832,70 грн., 25.08.2011 року - 0,30 грн., 25.08.2011 року - 28832,40 грн., 29.04.2011 року - 17634,25 грн., 25.07.2011 року - 28832,70 грн. 24.10.2011 року - 17273,70 грн., 24.06.2011 року -5604,95 грн.;
по збору за забруднення навколишнього природного середовища - 10.10.2011 року - в сумі 335,30 грн., 3.12.2011 року - 115,10 грн., 23.12.2011 року - 2200.10 грн., 25.08.2011 року - 2315,25 грн., 23.11.2011 року - 2,70 грн., 23.11.2011 року - 2312,50 грн., 29.04.2011 року - 811.40 грн., 25.07.2011 року - 66.25 грн., 25.07.2011 року - 2249,00 грн., 24.10.2011 року - 29.40 грн., 24.10.2011 року - 2285.85 грн., 10.10.2011 року - 1979.95 грн., 24.06.2011 року - 4,35 грн., 24.06.2011 року - 2310.90 грн., 07.06.2011 року - 2315.25 грн., 29.04.2011 року - 1503,85 грн.;
по комунальному податку - 29.04.2011 року - 323,60 грн., 25.07.2011 року - 153.95 грн., 24.10.2011 року - 2.05 грн., 24.10.2011 року - 106,35 грн., 24.10.2011 року - 389,75 грн., 24.06.2011 року - 389,75 грн., 23.12.2011 року - 110,65 грн., 23.12.2011 року - 279.05 грн., 08.06.2011 року - 17,40 грн., 26.05.2011 року - 372,35 грн., 25.08.2011 року - 389,75 грн., 23.11.2011 року - 56.00 грн., 23.11.2011 року - 333.75 грн., 29.04.2011 року -66.15 грн., 25.07.2011 року - 235,80 грн. і 24.10.2011 року - 281.35 грн.;
по земельному податку - 29.04.2011 року - в сумі 6915,25 грн., 29.04.2011 року - 6486,25 грн., 27.05.2011 року - 5035.00 грн., 30.05.2011 року - 8865.05 грн., 29.04.2011 року - 10238.70 грн., 27.05.2011 року - 3408,65 грн., 27.05.2011 року - 3000,00 грн., 24.06.2011 року - 4850.75 грн. 30.05.2011 року - 635.55 грн., 30.05.2011 року - 9787.40 грн., 25.07.2011 року - 6468,55 грн., 24.06.2011 року - 16174,70 грн., 24.06.2011 року - 6086,55 грн., 24.06.2011 року - 3619,65 грн., 25.07.2011 року - 16174.70 грн., 25.08.2011 року - 8086.30 грн., 10.10.2011 року - 9704,10 грн., 25.08.2011 року - 16174,70 грн., 25.07.2011 року - 8088.40 грн., 10.10.2011 року - 5944,90 грн., 10.10.2011 року - 10229,80 грн., 25.08.2011 року - 6470,60 грн., 24.10.2011 року - 2,25грн., 24.10.2011 року - 11319,60 грн., 23.12.2011 року - 1,15 грн., 23.12.2011 року - 12938,50 грн., 23.12.2011 року - 4852,85 грн., 10.10.2011 року - 16174,70 грн., 23.12.2011 року - 16174,70 грн., 24.10.2011 року - 3235,05 грн. і 23.12.2011 року - . 11386,80 грн.
Розстрочений договором від 31.03.2011 року № 2583/10/240 податковий борг позивач погасив в повному обсязі, в тому числі по збору за забруднення навколишнього природного середовища та комунальному податку 21.12.2011 року (до закінчення дії договору про розстрочення), по земельному податку - 30.01.2012 року та по платі за видобуток родовищ корисних копалин - 06.02.2012 року. Зазначене підтверджується письмовими поясненнями відповідача від 14.05.2012 року № 2961/155 та усними поясненнями його представників в судовому засіданні.
Після закінчення терміну дії договору розстрочення (23.12.2012 року), здійснивши в січні 2012 року, позапланові невиїзні перевірки позивача з питань своєчасності сплати податків та інших обов»язкових платежів, відповідач на підставі ст.126 ПК України нарахував позивачеві штрафні санкції за несвоєчасну сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 21858,96 грн., земельного податку всього в сумі 342457,86 грн., комунальному податку в сумі 3686,45 грн., платі за користування надрами (видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення) в сумі 359904,92 грн., розстрочених договором про розстрочення податкового боргу у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Нарахування штрафних санкцій здійснене відповідачем на узгоджений але не сплачений станом на 28.03.2011 року (на дату звернення з заявою про розстрочення) податковий борг минулих років в загальному розмірі 913603,54 грн., розстрочений договором від 31.03.2011 року № 2583/10/240.
Визначаючи кількість днів затримки сплати (прострочення платежу), яка має вирішальне значення для розміру штрафних санкцій, що підлягають застосуванню, окрім розміру узгодженого але не сплаченого станом на 28.03.2011 року податкового боргу по кожному з податків та податкових платежі, відповідач враховував також дату виникнення і дату сплати боргу.
Так, відповідно до наданих відповідачем на вимогу суду розрахунків штрафних санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням №0000161503 нараховані штрафні санкції по платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення в сумі 48765,72 грн. за затримку на 344 календарних дні сплати узгоджених податкових зобов»язань, самостійно визначених позивачем у податкових розрахунках по платі за видобуток родовищ корисних копалин № 6713 від 11.05.2010 року, № 12360 від 09.08.2010 року, № 18138 від 09.11.2010 року, № 23913 від 09.02.2011 року, згідно яких борг позивача станом на 31.03.2012 року складав 259494,22 грн. Для розрахунку штрафних санкцій в розмірі 20 % відповідач враховував кількість днів прострочення по платі за користування надрами на момент надання розстрочки (31.03.2011 року), яка становить більше 30 календарних днів (з моменту подання останнього податкового розрахунку по платі за видобуток родовищ корисних копалин № 23913 від 09.02.2011 року на момент надання розстрочки кількість днів прострочення складає 40 календарних днів).
спірним податковим повідомленням-рішенням № 0000111503 нараховані штрафні санкції по збору за забруднення навколишнього природного середовища сумі 4167,43 грн. за затримку на 325 календарних днів сплати узгоджених податкових зобов»язань, самостійно визначених позивачем у податкових розрахунках по збору за забруднення навколишнього природного середовища № 9003181289 від 09.08.2010 року, № 9004911946 від 09.11.2010 року, № 9006846851 від 09.02.2011 року, згідно яких борг позивача станом на 31.03.2012 року складав 20837,15 грн. Для розрахунку штрафних санкцій в розмірі 20 % відповідач враховував кількість днів прострочення по платі за користування надрами на момент надання розстрочки (31.03.2011 року), яка становить більше 30 календарних днів.
спірним податковим повідомленням-рішенням № 0000611503 від 09.04.2012 року, нараховані штрафні санкції по комунальному податку сумі 701,54 грн. за затримку на 462 календарних дні сплати узгоджених податкових зобов»язань, самостійно визначених позивачем у податкових розрахунках по комунальному податку № 9001593780 від 11.05.2010 року, № 9003181032 від 09.08.2010 року, № 9004911759 від 09.11.2010 року та № 9006846528 від 08.02.2011 року, згідно яких борг позивача станом на 31.03.2012 року складав 3507,70 грн. Для розрахунку штрафних санкцій в розмірі 20 % відповідач враховував кількість днів прострочення по платі за користування надрами на момент надання розстрочки (31.03.2011 року), яка становить більше 30 календарних днів.
спірним податковим повідомленням-рішенням № 0000631503 від 09.04.2012 року, нараховані штрафні санкції по земельному податку сумі 49706,23 грн. за затримку на - календарних дні сплати узгоджених податкових зобов»язань, самостійно визначених позивачем у податкових деклараціях по земельному податку № 593 від 29.01.2009 року та № 9000081311 від 28.01.2010 року, згідно яких борг позивача станом на 31.03.2012 року складав 248531,15 грн. При цьому в зазначеному рішенні відсутня вказівка на кількість днів прострочення сплати. Для розрахунку штрафних санкцій в розмірі 20 % відповідач враховував кількість днів прострочення по платі за користування надрами на момент надання розстрочки (31.03.2011 року), яка становить більше 30 календарних днів.
Досліджуючи правомірність дій відповідача щодо нарахування зазначених вище штрафних санкцій та прийняття спірних податкових повідомлень-рішень, суд враховує наведене нижче.
За змістом п.100.2 ст.100 ПК України платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
В силу п.100.1 ст.100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Відповідно до п.100.6 ст.100 ПК України розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Період при сплаті розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) дорівнює календарному місяцю або іншому строку за згодою сторін, який зафіксовано у договорі про розстрочення (відстрочення) (п.1.5 ст.1 Порядку №1036).
Таким чином, виходячи з системного правового аналізу зазначених вище норм ПК України та Порядку №1036, суд вважає, що у результаті прийняття відповідачем рішення про розстрочення позивачеві податкового боргу та укладення відповідного договору про розстрочення, визначені ПК України строки сплати податкових зобов»язань, розстрочених зазначеним договором, переносяться на строки сплати цих податків та податкових платежів, передбачені договором про розстрочення.
Тому, строками сплати розстрочених грошових зобов'язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища, комунальному податку, платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення, земельному податку слід вважати не строки сплати цих податків та податкових платежів, визначені ПК України, а строки, передбачені договором про розстрочення, які визначені ст. 100 ПК України як строки сплати цих зобов»язань.
Зазначене підтверджується поясненнями представника відповідача в судовому засіданні та картками платника податків та податкових платежів, відповідно до яких в результаті відображення органом державної податкової служби в оперативному обліку в автоматизованій інформаційній системі (АІС) договору про розстрочення, укладеного між відповідачем та позивачем, заборгованість останнього по сплаті розстрочених зобов»язань станом на 31.03.2011 року відсутня.
Відтак, кількість днів затримки сплати розстрочених податкових зобов»язань для розрахунку штрафних санкцій, передбачених ст.126.1 ст.126 ПК України слід визначати, виходячи з того, що днем виникнення заборгованості з узгодженого грошового зобов'язання з відповідного податку та податкового платежу є визначені договором про розстрочення терміни їх сплати.
Суд становив, що визначаючи розміри штрафних санкцій, застосованих спірними податковими повідомленнями - рішеннями, відповідач невірно (без врахування строків, передбачених договором про розстрочення) визначив кількість днів затримки сплати, що в свою чергу спричинило невірний вибір відповідачем розміру штрафних санкцій, які слід застосувати за порушення ним строків сплати, визначених договором про розстрочення.
В силу п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно п.п14.1.75 п.14.1 ст.14 ПК України - податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності, але не сплаченою платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Оскільки фактична кількість затримки сплати позивачем розстрочених грошових зобов'язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища, комунальному податку, платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення, земельному податку складає менше 30 календарних днів, то відповідачеві слід було при визначенні розміру штрафних санкції за їх несвоєчасну сплату в розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу, а не 20 відсотків.
З урахуванням викладеного, спірні податкові повідомлення-рішення від 26.01.2012 року №0000161503 і №0000111503 та від 09.04.2012 року №0000611503 і № 0000631503 є не правомірними частково.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Наслідком встановлення судом невідповідності частини рішення суб"єкта владних повноважень вимогам чинного законодавства є визнання такого акта частково протиправним, при умові, що цю частину може бути ідентифіковано (відокремлено, названо) та що без неї оспорюваний акт в іншій частині (частинах) не втрачає свою цілісність, значення. Рішення, в якому недійсну частину не можна відокремити, ідентифікувати, є недійсним в цілому.
Оскільки у спірних податкових повідомленнях-рішеннях неправомірну частину не можна відокремити та ідентифікувати, то наслідком неправомірності частин податкових повідомлень-рішень від 26.01.2012 року №0000161503 і №0000111503 та від 09.04.2012 року №0000611503 і № 0000631503 є визнання їх неправомірними в цілому.
Суд відхиляє як безпідставні доводи позивача щодо відсутності у відповідача права на нарахування штрафних санкцій на розстрочені суми грошових зобов»язань, оскільки на день їх нарахування термін дії договору про розстрочення закінчився.
Досліджуючи правомірність спірних податкових повідомлень-рішень від 26.01.2012 року форми „Ш" № 0000171503 про сплату штрафних санкцій по платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення в сумі 4555,81 грн. і № 000201503 про сплату штрафних санкцій по земельному податку з розмірі 10% в сумі 3994,54 грн. суд встановив наведене нижче.
Спірним податковим повідомленням-рішенням від 26.01.2012 року форми „Ш" № 0000171503 про нараховані штрафні санкції по платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення в розмірі 10% в сумі 218,74 грн. за затримку на 19 календарних днів сплати узгоджених податкових зобов»язань, самостійно визначених позивачем у податковому розрахунку податкового розрахунку по платі за видобуток родовищ корисних копалин № 9003085111 від 10.05.2011 року, згідно якого борг позивача за період з 20.05.2011 року по 08.06.2011 року складав 2187,40 грн.
Спірним податковим повідомленням-рішенням від 26.01.2012 року №0000201503 нараховані штрафні санкції по земельному податку з юридичних осіб в сумі 3994,54 грн. за затримку від 8 до 27 календарних днів сплати узгоджених податкових зобов»язань, самостійно визначених позивачем у податковій декларації по земельному податку № 9000149304 від 28.01.2011 року, згідно якого борг позивача за період з 30.04.2011 року по 23.08.2011 року складав 39945,40 грн.
Зазначеними податковими рішеннями від 26.01.2012 року форми „Ш" № 0000171503 і № 000201503 застосовані штрафні санкції в розмірі 10% несвоєчасно сплаченого боргу.
Грошові зобов»язання по платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення в сумі 2187,40 грн. та по земельному податку з юридичних осіб в сумі 39945,40 грн. виникли після укладання договору від 31.03.2011 року № 2583/10/240 про розстрочення податного боргу на загальну суму 913603,54 грн., відтак їх сплата не регулюється нормами ст.100 ПК України.
Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
В силу п.38.1 ст.38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Пунктом 54.1 ст.54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пп.263.11.1 п.263.11 ст.263 ПК України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини.
Платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини (п. 263.12. стю263 ПК України).
За змістом п.285.1 ст.285 ПК України базовим податковим періодом для плати за землю є календарний рік.
Пунктом 286.2 ст.286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
У випадку порушення платником податків, строків сплати узгоджених грошових зобов»язань, визначених ПК України для такого платника податків настають наслідки, передбачені ст.126.1 ст.126 ПК України.
Оскільки затримка сплати грошових зобов»язань по платі за видобуток родовищ корисних копалин місцевого значення та по земельному податку склала менше 30 календарних днів, спірними податковими повідомленнями-рішеннями від 26.01.2012 року форми „Ш" № 0000171503 і № 000201503 правомірно визначені штрафні санкції за затримку їх сплати.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В процесі судового розгляду справи відповідачем не доведено правомірність спірного податкових повідомлень-рішень від 26.01.2012 року №0000161503 і №0000111503 та від 09.04.2012 року №0000611503 і № 0000631503, а відтак позовні вимоги позивача про їх скасування підлягають до задоволення. В той же час суд встановив, що спірні податкові повідомлення-рішення від 26.01.2012 року форми „Ш" № 0000171503 і № 000201503 прийняті відповідачем в межах повноважень та у спосіб, визначені ПК України, тому підстави для їх скасування відсутні.
Враховуючи викладене. керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 11, 99, 158 - 163, 167 і 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції (Полонське відділення) Хмельницької області від 26.01.2012 року №0000161503 і №0000111503 та від 09.04.2012 року №0000611503 і № 0000631503.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 06 липня 2012 року
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя