КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2012 року 2а-2972/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І.,
за участю секретаря судового засідання Васильєвої М.В.,
представника
позивача - Кибальник Я.М.,
відповідача - Дубовика В.В.,
третьої особи - Завальської С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківський молочний комбінат"
до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області
третя особа - Державна податкова служба України в Київській області,
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Білоцерківський молочний комбінат" з позовом до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області , третя особа Державна податкова служба України в Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області від 02.03.2012 №0000230235/7, яким позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 31163,60 грн. та №0000240235/8, яким позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 217940,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що ним, відповідно до вимог чинного законодавства, було оприбутковано готівку у розмірі 6232,72 грн., проведено її через РРО, оприбуткувано їх в касу підприємства та на момент проведення перевірки передано до установи банку. На думку позивача, запис про готівкові надходження за 21.05.2009, 02.06.2009, 18.06.2009, 22.06.2009, 25.06.2009, 09.07.2009, 17.07.2009 на загальну суму 6232,72 грн. у КОРО, зроблений олівцем, свідчить лише на користь висновку про порушення позивачем порядку ведення КОРО, а не про неналежний облік надходження коштів за вказані дні. Також, зазначив, що відповідачем неправомірно нараховано штрафні санкції у розмірі 217940,00 грн. за незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків, оскільки, на думку позивача, пункт 4 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не передбачає застосування до суб'єктів підприємницької діяльності штрафних санкцій за порушення вимог статті 3 цього Закону за кожен випадок невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків.
Відповідач проти позову заперечував, обґрунтовуючи заперечення тим, що рішення про застосування штрафних санкцій прийняті відповідачем відповідно до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а тому є правомірними та обгрунтованими.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог та просили в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
20 лютого 2012 року посадовими особами Державної податкової служби України в Київській області проведено перевірку позивача з питань дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій, за результатами якої у цей же день складено акт перевірки № 0229/1000/82/33689118 (далі -акт перевірки).
Перевіркою виявлено наявність у КОРО позивача записів від 21.05.2009, 02.06.2009, 18.06.2009, 22.06.2009, 25.06.2009, 09.07.2009, 17.07.2009 про оприбуткування готівки на загальну суму 6232,72 грн., зроблених олівцем, на підставі підклеєних у КОРО позивача фіскальних звітних чеків від 21.05.2009, 02.06.2009, 18.06.2009, 22.06.2009, 25.06.2009, 09.07.2009, 17.07.2009 .
На думку посадових осіб третьої особи, вказана обставина свідчить про неоприбуткування готівки в касі позивача, а відтак є порушенням вимог пункту 2 Положення про ведення касових операцій.
Також, перевіркою виявлено, що позивачем за період з 21.02.2009 по 17.02.2012 не забезпечено щоденного друку фіскальних звітних чеків (всього 641 випадок), що свідчить про порушення позивачем пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За результатами перевірки, на підставі пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та абзацу третього пункту 1 Указу Президента України від 12.06.2005 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обліку готівки» відповідачем прийнято рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 02.03.2012 №0000230235/7, яким позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 31163,60 грн. та №0000240235/8, яким позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 217940,00 грн.
Не погоджуючись з рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регулюються Положенням про ведення касових операцій.
Відповідно до абзацу другого пункту 2.2 Положення про ведення касових операцій, підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку (касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку виданих та прийнятих першим касиром грошей або книзі обліку розрахункових операцій (абзац п'ятнадцятий пункту 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні).
Згідно із пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки; здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій (даних розрахункової книжки).
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Згідно з пунктом 4.1 Положення про ведення касових операцій для забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу (приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків), а усі надходження і видачу готівки в національній валюті відображати у касовій книзі (пункт 4.2 Положення).
Таким чином, оприбуткування готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (використанням розрахункових книжок), є здійснення обліку такої готівки у книзі обліку розрахункових операцій (на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій або даних розрахункової книжки) та відображення надходжень цієї готівки у касовій книзі підприємства.
Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614 (надалі - Порядок).
Пунктом 7.5 Порядку визначено, що використання книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на реєстратор розрахункових операцій, передбачає: її наявність на місці проведення розрахунків, де встановлено реєстратор розрахункових операцій; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги обліку розрахункових операцій; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків.
Аналіз приписів пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у взаємозв'язку з нормами розділу 7 Порядку надає підстави для висновку, що наявність підклеєного у КОРО платника податків а фіскального звітного чеку РРО (даних - РК) є фактом здійснення обліку готівки у КОРО. Натомість, щоденний запис про рух готівки та суми розрахунків у КОРО - це лише звіт про - фактичне надходження готівкових коштів до каси. Відсутність такого запису у КОРО при наявності у ній відповідних розрахункових документів та відображення надходжень цієї готівки у касовій книзі підприємства чи наявність такого запису, зробленого олівцем, а не кульковою ручкою, не свідчить про факт ненадходження грошових коштів до каси, її неоприбуткування, а означає лише порушення порядку ведення КОРО, а саме - пункту 7.5 Порядку.
Як убачається з матеріалів справи, під час проведення перевірки позивача перевіряючими виявлено у КОРО записи, зроблені кульковою ручкою, від 21.05.2009, 02.06.2009, 18.06.2009, 22.06.2009, 25.06.2009, 09.07.2009, 17.07.2009 про отримання готівки у сумі 6232,72 грн.. При цьому, доказом отримання готівкових коштів, є денні Z звіти від 21.05.2009, 02.06.2009, 18.06.2009, 22.06.2009, 25.06.2009, 09.07.2009, 17.07.2009, зафіксовані у фіскальних чеках (а.с.63-66).
Таким чином, сума готівки у розмірі 6232,72 грн. була внесена платником податків до податкового та бухгалтерського обліку, оскільки її проведення через РРО, зазначення її в фіскальній пам'яті РРО, відображення на роздрукованих та збережених фіскальних звітах вклеєних до КОРО, робить неможливим ухилення позивача від сплати податків та свідчить лише про порушення позивачем порядку ведення КОРО, а не про неналежний облік надходження коштів за вказаний день.
Крім того, вищезазначена позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду України від 07.03.2012 по справі К/9991/68929.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем невірно надано правову оцінку фактичним обставинам справи, а відтак, рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 02.03.2012 №0000230235/7, яким позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 31163,60 грн., є неправомірним та підлягає скасуванню.
Позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області від 02.03.2012 №0000240235/8, яким позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 217940,00 грн. за порушення пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" також підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Так, відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України від 06.07.1995, № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Згідно із пунктом 4 статті 17 цього Закону за порушення вимог пункту 9 статті 3 цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як убачається з акта перевірки від 20.02.2012 №0229/1000/82/33689118, перевіркою виявлено, що позивачем за період з 21.02.2009 по 17.02.2012 не забезпечено щоденного друку фіскальних звітних чеків (всього 641 випадок).
За наслідками встановленого порушення відповідачем застосовано до позивача штрафні санкції за кожен випадок нероздрукування щоденного фіскального чеку у розмірі 217940,00 грн. (641*340).
Проте, суд вважає, що норми пункту 4 статті 17 зазначеного Закону передбачають відповідальність у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян незалежно від кількості фактів допущення суб'єктом господарювання порушень вимог норм пункту 9 статті 3 цього Закону.
Суд звертає увагу, що аналогічна позиція також викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 31.08.2011 по справі К/57940/09 (а.с. 24-27).
За таких обставин суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області від 02.03.2012 №0000240235/8 підлягає частковому скасуванню, а саме в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 217600,00 грн.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Позивачем за подання адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 2146,00 грн. (відповідно до платіжного доручення від 20.06.2012 №4057), а тому стягненню з Державного бюджету підлягає судовий збір у розмірі 2112,00 грн.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області від 02.03.2012 №0000230235/7.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області від 02.03.2012 №0000240235/8 в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 217600 (двісті сімнадцять тисяч шістсот) гривень 00 копійок.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківський молочний комбінат" з Держаного бюджету судовий збір у розмірі 2 112 (дві тисячі сто дванадцять) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лисенко В.І.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 25 липня 2012 р.