Постанова № 25439917, 16.07.2012, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2012
Номер справи
2а-2295/12/1070
Номер документу
25439917
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2012 року 2а-2295/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання: Петренка В.А.,

за участю представників сторін:

від позивача -Кізік А.М.,

від відповідача -Бєляєва О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Обухів Регіонсервіс»

до Державної податкової інспекції у Обухівському районі Київської області Державної податкової служби

про визнання неправомірними дій та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Обухів Регіонсервіс»з позовом до Державної податкової інспекції у Обухівському районі Київської області про (з урахування заяви про уточнення позовних вимог) скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Обухівському районі Київської області від 06.12.2011 № 0001482305/2478.

Спірне податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем за результатом перевірки складу, який належить позивачу, на якому здійснюється приймання від населення вторинної сировини, що не обліковується у встановленому законодавством порядку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковий орган під час перевірки дійшов помилкового висновку про порушення підприємством вимог пунктів 1, 2, 5 і 13 статті 3, статті 6 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій», оскільки у позивача наявна книга обліку розрахункових операцій, яка ведеться підприємством у відповідності до вимог чинного законодавства, під час здійснення господарських операцій позивачем видався розрахунковий документ -квитанція. Крім того, як зазначив позивач, податковим орган не підтверджено належним чином та не зафіксовано в Акті перевірки невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.

Відповідач позову не визнав. У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем правомірно та у відповідності до вимог чинного податкового законодавства.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Обухів Регіонсервіс" зареєстроване Обухівською районною державною адміністрацією Київської області 29 листопада 2010 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 560856.

На податковому обліку ТОВ "Обухів Регіонсервіс" перебуває в Державній податковій інспекції у Обухівському районі Київської області.

28 листопада 2011 року посадовими особами Державної податкової адміністрації в Київській області відповідно до статті 80 Податкового кодексу України згідно з направленнями на перевірку від 24 листопада 2011 року № 2387 та № 2388 проведено перевірку складу ТОВ "Обухів Регіонсервіс", що розташований за адресою: місто Київ, вулиця Новокостянтинівська, 22/15. За результатами перевірки складено акт (на бланку №001134), якому при реєстрації у Державній податковій адміністрації в Київській області в журналі реєстрації актів було присвоєно номер 1130/1000/23/37361394, а у Державній податковій інспекції в Обухівському районі зареєстровано під номером 2619/10/16/23/37361394 (далі -Акт перевірки).

Перевіркою встановлено, що на складі ТОВ "Обухів Регіонсервіс" при прийманні вторсировини за готівку розрахункові операції на суму 1028,00 грн. проведено без використання розрахункової книжки, відповідні розрахункові документи (розрахункові квитанції) не заповнювались та споживачам не видавались, чим порушено вимоги пункту 2 і 5 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Під час перевірки виявлено також невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (у сумі 3461,00 грн.) чим порушено вимоги пункту 13 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі Акта перевірки, Державною податковою інспекцією у Обухівському районі Київської області Державної податкової служби прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.12.2011 № 0001492305/2478, згідно з яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у сумі 18333,00 грн.

Не погоджуючись із прийнятим відповідачем податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся із скаргою до Державної податкової служби у Київській області.

Рішенням Державної податкової служби у Київській області від 20.02.2012 № 150/10/10-206/465-467-70 скасовано податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Обухівському районі Київської області від 6 грудня 2011 року № 0001482305/2478 в частині застосованої штрафної санкції у сумі 688,00 грн., в іншій частині оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін.

Вважаючи податкове повідомлення-рішення неправомірним, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі -Закон України № 265/95-ВР).

За визначенням, наведеним у абзаці 4 статті 2 Закону України № 265/95-ВР, розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Згідно преамбули Закону України № 265/95-ВР, його дія поширюється на усіх суб'єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до статті 10 Закону України № 265/95-ВР, перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України.

Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

У силу вимог пункту 19 вказаного Порядку, при здійсненні діяльності з приймання від населення вторинної сировини (крім металобрухту) суб'єкти господарювання можуть не застосовувати реєстратори розрахункових операцій, але зобов'язані використовувати розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій.

Зі змісту зазначених положень вбачається, що приймання вторинної сировини визнається розрахунковою операцією, результати якої повинні відображатися у розрахункових книжках та книгах обліку розрахункових операцій. Отже ТОВ "Обухів Регіонсервіс" зобов'язане дотримуватись вимог Закону України № 265/95-ВР. Крім того, Під час судового розгляду встановлено, що ТОВ "Обухів Регіонсервіс" здійснювало продаж дерев'яних піддонів за готівку, що не є прийманням вторинної сировини і повністю підпадає під визначення розрахункової операції, наведене у статті 2 Закону України № 265/95-ВР.

Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок

Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції

Відповідно до пункту 5 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.

Як вбачається з матеріалів перевірки, а саме письмових пояснень комірника складу, який належить ТОВ "Обухів Регіонсервіс" -Тарасюка І.В., комірник зазначив, що 28.11.2011 підприємством не видавались розрахункові квитанції на суму 1028,00 грн., остання квитанція за 26.11.2011 № 272115.

При цьому, як вбачається із наявної в матеріалах справи копії витягу з книги обліку розрахункових операцій, яка зареєстрована в Державній податковій інспекції в Обухівському районі Київської області № 101600052 та оглядалася судом в оригіналі, вказана саму коштів не відображена у КОРО.

Крім того, згідно наявних в матеріалах справи копій відривних талонів розрахункової книжки за 28.11.2011, яка також оглядалася судом в оригіналі, вказана сума коштів також відсутня.

Дані обставини підтверджують той факт, що при проведенні розрахункових операцій позивач не оформлював та не видавав покупцям розрахункові документи (розрахункові квитанції) та порушив вимоги щодо ведення розрахункової книжки, визначені Порядком реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 року № 614.

Щодо посилань позивача на постанову Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», суд зазначає, що відповідно до Преамбули даного Положення, це Положення розроблено відповідно до статті 33 Закону України "Про Національний банк України", визначає порядок ведення касових операцій у національній валют?і України підприємствами (під?приємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівко?ю. Тобто, приписи даного Положення не застосовуються до спірних правовідносин.

Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України № 265/95-ВР, у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або незберігання розрахункових книжок протягом встановленого терміну до суб'єкта господарювання застосовується штрафна санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з пунктом 13 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Як вбачається наявного в матеріалах справи письмового підтвердження фактичної наявності коштів на місці проведення розрахунків, яке підписано комірником складу Тарасюк І.В., останній власноручно перерахував наявні кошти, які знаходились на місці розрахунків, фактична сума яких під час перевірки склала 3461,00 грн.

Таким чином, вказане підтверджує факт невідповідності коштів на місці проведення розрахунків, а тому твердження позивача про те, що податковим органом не зафіксовано даний факт та не доведено, є безпідставним.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Обухівському районі Київської області від 06.12.2011 № 0001482305/2478 прийнято правомірно, а позовні вимоги є необґрунтованими, тому позов не підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову, - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови..

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 23 липня 2012 р.