ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 червня 2012 р. Справа №2а-5214/12/0170/15
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., за участю секретаря судового засідання Єлжової Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Керчі АР Крим Державної податкової служби
до Відкритого аціонерного товариства "Керчбудтранс"
про стягнення 245699,36 грн.
Суть спору: Державна податкова інспекція в м. Керчі АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Відкритого акціонерного товариства "Керчбудтранс" (далі - відповідач) про стягнення 245699,36грн. заборгованості.
Позовні вимоги мотивовані несплатою відповідачем у встановлені строки грошові зобов'язання з податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Ухвалами суду від 22.05.2012 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Сторони повідомлені належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, позивач направив клопотання про розгляд справи за його відсутності, відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, керуючись статтями 122, 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у справі у їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач у справі є юридичною особою, ідентифікаційний код 01268609.
Судом встановлено, що відповідач з 06.02.1998 року зареєстрований у якості платника податків Державною податковою інспекцією АР Крим ДПС, є платником податків та зборів, в тому числі платником податку на додану вартість, податковим агентом щодо сплати податку з доходів фізичних осіб, податку на землю та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Таким чином, Відкрите акціонерне товариство "Керчбудтранс" є суб'єктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту -ПК України).
Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).
Згідно з п.п. 49.18. ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п. 54. 1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Підпунктом 54.3.3. п. 54.3. ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно п. 57.3. ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Судом встановлено, що заборгованість, про стягнення якої заявлено позов складає 245699,36 грн. , у тому числі: з ПДВ -168317,93грн, земельному податку -52152,12 грн.,орендної плати з юридичних осіб - 24982,74 грн., податку з доходів фізичних осіб - 176,57 грн.
З матеріалів справи вбачається, що відкрите акціонерне товариство "Керчбудтранс" у податковій декларації з ПДВ за вересень 2011р. самостійно визначено податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 19405,00 грн.
Відповідно до п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
За даними податкового органу грошове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 19405,00 грн. відповідачем не сплачено.
Судом встановлено, що податковим органом була проведена документальна невиїзна позапланова перевірка відповідача з питань взаємовідносин з СПД ОСОБА_1 по деклараціям з ПДВ за листопад-грудень 2008 р.
За результатом перевірки складений акт №1094/23-1/01268609 від 17.10.2011р., за висновком якого встановлено порушення п. 4.5. ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість», завищення від'ємного значення рядку 26 декларації з ПДВ за листопад 2008 р. на 55190.0 грн., що привело до заниження суми ПДВ, яка підлягає сплаті в бюджет за грудень 2008 р. в сумі 90420,00 грн.
На підставі акту перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0001612301 від 25.10.2011р. у сумі 113025,00 грн., у тому числі за основним платежем - 90420,00 грн., за штрафними санкціями - 22605,00 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення отримане відповідачем, про що свідчить підпис уповноваженої особи на корінці рішення.
Крім того, відповідачу в порядку, передбаченому ст. 129 ПК України, нарахована пеня у розмірі 35 957,93 грн., що відображено в картці особового рахунку платника податку.
За даними позивача ВАТ «Керчбудтранс» податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 168387,93 грн. не погашений станом на день розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
В порушення ст. 71 КАС України не надані докази сплати податкового боргу, а також докази оскарження в апеляційному чи судовому порядку податкового повідомлення - рішення, заборгованість за яким складає предмет спору.
З матеріалів справи вбачається, що податковий борг у розмірі 52152,12 грн. з податку на землю виник в результаті несплати самостійно задекларованих відповідачем сум податку в податкових деклараціях, а також в уточнюючих деклараціях вересень 2011 р. - лютий 2012 р., по строку сплати: 30.10.2011р. на суму 2876,41 грн., 30.10.2011р. на суму 575,50 грн., 30.10.2011р. на суму 5 232,47 грн., 30.11.2011р. на суму 2 876,38 грн., 30.11.2011р. на суму 575,44 грн., 30.11.2011р. на суму 5 232,47 грн., 30.12.2011р. на суму 2 876,41 грн., 30.12.2011р. на суму 575,50 грн., 30.12.2011р. на суму 5 232,47 грн., 30.01.2012р. на суму 2 876,38 грн., 30.01.2012р. на суму 575,44 грн., 30.01.2012р. на суму 5 232,39 грн., 01.03.2012р. на суму 8 648,38 грн., 30.03.2012р. на суму 8 648,38 грн.
Судом встановлено, що податковим органом була проведена камеральна перевірка податкової звітності.
За результатом перевірки складений акт №1198/15-3 01268609 від 07.11.2011р., за висновком якого встановлено порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по земельному податку за листопад 2010 року, кількість днів затримка складає 243, сума сплаченого податкового боргу - 121,13 грн.
На підставі акту перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002941503 від 07.11.2011р., яким визначено грошове зобов'язання у сумі 24,23 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення отримане відповідачем, про що свідчить підпис уповноваженої особи на корінці рішення.
Крім того, відповідачу в порядку, передбаченому ст. 129 ПК України, нарахована пеня у розмірі 21,87 грн., що відображено в картці особового рахунку платника податку.
Згідно з п.286.1 ст.286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до п.286.2.1 п. 286.2. ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 286.3 ст.286 ПК України встановлено, що платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Відповідно до п. 287.1. ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3. ст. 287 ПК України).
За даними позивача ВАТ «Керчбудтранс» податковий борг з податку на землю у розмірі 52152,12 грн. не погашений станом на день розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
В порушення ст. 71 КАС України не надані докази сплати податкового боргу, а також докази оскарження в апеляційному чи судовому порядку податкового повідомлення - рішення, заборгованість за яким складає предмет спору.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач має податковий борг з орендної платі у сумі 24 982,74 грн., який утворився в результаті несплати самостійно задекларованих сум орендної плати за земельні ділянки згідно наданих відповідачем декларацій за вересень 2010 року - лютий 2012 р. по строку: 30.10.2011р. у сумі 4 163,79 грн., 30.11.2011р. у сумі 4 163,79 грн., 30.12.2011р. у сумі 4 163,79 грн., 30.01.2012р. у сумі 4 163,79 грн., 30.03.2012р. у сумі 4 163,79 грн.
Згідно п. 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Пунктом 288.2. ст. 288 Податкового органу України передбачено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Відповідно до п. 288.4. ст. 288 Податкового органу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Пунктом п. 288.7. ст. 288 Податкового органу України встановлено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
За даними позивача ВАТ «Керчбудтранс» податковий борг з з орендної плати у сумі 24 982,74 грн. не погашений станом на день розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
В порушення ст. 71 КАС України не надані докази сплати податкового боргу.
Також матеріали справи свідчать, що відповідачу за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання за період з 02.03.2011року по 20.02.2012 року з податку з доходів фізичних осіб нарахована пеня у сумі 176,57 грн., яка є не погашеною, що підтверджується карткою особового рахунку відповідача.
Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Отже, враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що грошове зобов'язання з податку на додану вартість, податку з доходів фізичних осіб, податку на землю та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, що складає загалом 245699,36 грн., є податковим боргом платника податків.
Суд зазначає, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України).
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України).
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що відповідачем отримано вимогу про податковий борг на загальну суму 245699,36 грн., в тому числі: податки у сумі 186913,76 грн., штрафні санкції у розмірі 22629,23 та пеня у розмірі 36156,37 грн.
Відповідно до п.95.2 ст.59 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Судом встановлено, що сума податкового боргу відповідача, станом на день розгляду справи, складає 245699,36 гривень та є не погашеною, що підтверджується розрахунком суми позову, довідкою про борг та обліковими картками платника податків.
У порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надано доказів сплати податкового боргу з податку на додану вартість, податку з доходів фізичних осіб, податку на землю та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 245699,36 грн.
Відтак, враховуючи, що на час прийняття рішення, є підстави для стягнення податкового боргу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Права органів державної податкової служби на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з рахункових рахунків у банках, відкритих на ім'я Відкритого акціонерне товариства «Керчбудтранс» 98312, м. Керч, вул. С. Разіна, 10 (ЄДРПОУ 01268609) заборгованість у розмірі 245699,36грн., перерахувавши:
- 168 387,93 грн. у дохід державного бюджету м. Керчі АР Крим, на р/р №31118029700019 в ДКСУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 14010100, ЄДРПОУ -37978388 заборгованості з податку на додану вартість;
- 52 152,12 грн. у дохід місцевого бюджету м. Керчі АР Крим, на р/р №33216811700019, в ДКСУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 13050100, ЄДРПОУ -37978388 заборгованості з земельного податку з юридичних осіб;
- 24982,74 грн. у дохід місцевого бюджету м. Керчі АР Крим, на р/р №33215812700019, в ДКСУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 13050200, ЄДРПОУ -37978388 заборгованості з орендної плати з юридичних осіб;
- 176,57 грн. у дохід місцевого бюджету м. Керчі АР Крим, на р/р №33215812700019, в ДКСУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 11010100, ЄДРПОУ -37978388 заборгованість податку з доходів фізичних осіб.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Тоскіна Г.Л.