Справа № 2-456/2012
"24" липня 2012 р.
РІШЕННЯ
іменем України
24 липня 2012 р. Первомайський міський суд Луганської області
в складі : головуючого судді Коваленка О.М.
при секретарі Полякові І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Первомайську цивільну справу за позовом прокурора м. Первомайська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення безпідставно виплаченої пенсії, суд, -
в с т а н о в и в :
Прокурор м. Первомайська звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську, посилаючись на те, що 11.01.2011 до прокуратури м. Первомайська надійшла інформація про результати ревізії в УПФУ в м. Первомайську Луганської області згідно якої встановлено наступне.
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 працювали на посадах головних спеціалістів відділу з призначення пенсій УПФУ в м. Первомайську.
Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу з призначення пенсій УПФУ в м. Первомайську головний спеціаліст зобов'язаний забезпечити додержання законодавства про пенсійне забезпечення, здійснювати контроль за правильністю призначення нових пенсійних справ і своєчасне їх надання на розгляд комісії з призначення пенсій та контроль за роботою закріплених за ним спеціалістів з питань призначення пенсій, готувати рішення про призначення пенсій, сумлінно виконувати свої службові обов'язки, суворо додержуватися у своїй роботі вимог чинного законодавства, посадової інструкції, законних інтересів та прав громадян, підприємств, установ та організацій і несе персональну відповідальність за невиконання або неналежне виконання своїх посадових обов'язків, зокрема, неналежну перевірку і контроль за правильністю та своєчасністю призначення пенсій відповідно до чинного законодавства.
ОСОБА_1 працює на посаді спеціаліста відділу контролю за правильністю виплати та призначення пенсій Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради та відповідно до посадової інструкції спеціаліста І категорії відділу контролю за правильністю призначення та виплати пенсій УПТСЗН спеціаліст зобов'язаний здійснювати контроль за правильністю призначення пенсій, своєчасно і якісно складати акти перевірок, надавати зауваження спеціалістам УПФУ при виникненні сумнівів у законності виданих документів для призначення пенсій і несе персональну відповідальність за необ'єктивне відображення фактів в акті перевірок, невірне прийняття рішення в процесі перевірки.
Відповідно до п.2 ч.І ст.13, ч.2 ст. 20, ст. 49, ч.2 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються пенсії у вигляді державної пенсії. Держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утримання. Дружині (чоловіку) померлого годувальника, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, видається посвідчення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року до заяви про призначення пенсії, у зв'язку з втратою годувальника подаються документи, передбачені даним Порядком, в тому числі експертний висновок із встановленням причинного зв'язку зі смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
В порушення вищевказаних нормативно - правових актів головні спеціалісти УПФУ в м. Первомайську ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та спеціаліст І категорії УПТСЗН Первомайської міської ради ОСОБА_1, неналежним чином виконуючи покладені на них посадовими інструкціями посадові обов'язки, за результатами розгляду заяви ОСОБА_4 про призначення пенсії у разі втрати годувальника - чоловіка ОСОБА_5, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою на підставі експертного висновку із встановлення причинного зв'язку захворювання ОСОБА_5 з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виданого Луганською регіональною міжвідомчою експертною радою по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їх професійного характеру Луганського обласного відділу охорони здоров'я № 2 від 29.01.1992, який не відповідає вимогам діючого законодавства для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»видано розпорядження УПФУ № 165536 від 02.10.2007 про призначення ОСОБА_4 пенсії у разі втрати годувальника.
Вказане порушення з боку вищевказаних посадових осіб призвело до зайвої переплати пенсії ОСОБА_4 і безпідставного використання коштів Пенсійного фонду України в сумі 41 190,17 грн., чим державі в особі ПФУ заподіяно шкоду.
В діях ОСОБА_3, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вбачаються ознаки злочину, передбаченого ст. 367 КК України, проте відсутня об'єктивна сторона злочину, передбаченого ст. 367 КК України - істотна шкода охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, яка в сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, у зв'язку з чим 13.01.2012 у порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_3, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 відмовлено.
Відповідно до ст. 132 ч.І КЗпП України за шкоду, заподіяну підприємству при виконанні трудових обов'язків, працівники, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середньомісячного заробітку.
Згідно наданих довідок середньомісячний заробіток головного спеціаліста з призначення пенсії Управління ПФУ у м. Первомайську складає 3161,97 грн., спеціаліста 1 категорії відділу контролю за правильністю призначення та виплати пенсії Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради - 2367,94 грн.
Відповідно до ч.3, 4 ст. 233 КЗпП України для звернення прокурора до суду в питаннях стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації, встановлюється строк в один рік з дня виявлення заподіяної працівником шкоди.
Прокурор м. Первомайська просить стягнути шкоду, заподіяну державі в особі Управління ПФУ з вини ОСОБА_1 у розмірі 2367,94 грн., з ОСОБА_2 - у розмірі 3161,97 грн, ОСОБА_3 - у розмірі 3161,97 грн.
Позивач прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги визнала в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнала в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги визнала в повному обсязі.
Представник Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області Рязанцева Т.М. в судове засідання не з'явилась, від першого заступника УПФУ Алексєєнко О.В. надійшла заява в який УПФУ позов прокурора підтримує в повному обсязі та просить справу розглядати без участі представника УПФУ.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
В судовому засіданні достовірно встановлено і це підтверджено матеріалами справи, що відповідачка ОСОБА_3 в період з 2002 року по 2008 рік працювала в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області на посаді головного спеціаліста відділу призначення пенсій (а.с.16-18), відповідачка ОСОБА_2 в період з 2002 року по 2009 рік працювала в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області на посаді спеціаліста відділу призначення пенсій (а.с.23-26). Відповідачка ОСОБА_1 з 1999 року по теперішній час працює спеціалістом 1 категорії відділу контролю за правильністю призначення та виплати пенсій Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради (а.с. 29-30).
Відповідно до пункту 2.53 плану контрольно -ревізійної роботи на 4 квартал Лисичанською об'єднаною фінансовою інспекцією ДФІ в Луганській області проводилась ревізія окремих фінансово -господарської діяльності в частині правильності призначення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області за період з 01.01.2009 року по 01.12.2011 року. (а.с. 7-9). Перевіркою встановлено, що одержувач пенсії ОСОБА_4 за період з вересня 2007 року по листопад 2011 року безпідставно отримувала пенсію за ст. 54 Закону України від 28.02.1991 року № 796 в зв'язку з втратою годувальника, смерть якого пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, тобто за вказаний період їй зайво було нараховано та виплачено пенсії на загальну суму 41190,17 грн. (а.с.9).
Відповідно до посадової інструкції, яку затверджено Наказом Управління ПФУ в м. Первомайську Луганської області від 16.01.2006 року № 6 (а.с.27) головний спеціаліст відділу з призначення пенсій УПФУ повинен забезпечити додержання законодавства про пенсійне забезпечення.
Згідно посадової інструкції спеціаліста 1 категорії відділу контролю за правильністю призначення та виплати пенсій управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради ОСОБА_1 виконує роботи, пов'язані з проведенням перевірки міського управління Пенсійного фонду України з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій (а.с. 31).
В судовому засіданні встановлено і це не заперечується сторонами, що відповідачі виконуючи свої посадові обов'язки щодо призначення пенсії ОСОБА_4 порушили свої посадові обов'язки, що призвело до зайвої переплати пенсії ОСОБА_4 та безпідставного використання коштів Пенсійного фонду України в сумі 41190, 17 грн., чим державі в особі ПФУ заподіяно шкоду.
Відповідно до вимог ст. 132 КЗпП України за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов'язків, працівників, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку.
Відповідно до довідки Управління ПФУ в м. Первомайську Луганської області від 31.05.2012 року № 8395/04-25 середньомісячна заробітна плата відповідачки ОСОБА_3 становить 3161,97 грн. (а.с. 58).
Відповідно до довідки Управління ПФУ в м. Первомайську Луганської області від 31.05.2012 року № 8396/04-25 середньомісячна заробітна плата відповідачки ОСОБА_2 становить 3161,97 грн. (а.с. 64).
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради від 18.05.2012 року № 05-704 середньомісячна заробітна плата відповідачки ОСОБА_1 становить 2367,94 грн. (а.с. 75).
Відповідно до вимог ст.233 КЗпП України для звернення власника або уповноваженого ним органу до суду в питаннях стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації, встановлюється строк в один рік з дня виявлення заподіяної працівником шкоди. Встановлений строк застосовується і при зверненні до суду вищестоящого органу або прокурора.
Відповідно до штампу вхідної кореспонденції Первомайського міського суду Луганської області прокурор м. Первомайська звернувся до суду з вищевказаним позовом 04.04.2012 року, тобто в строк передбачений ст. 233 КЗпП України.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки встановлено, що дійсно відповідачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 не належним чином виконували свої посадові обов'язки щодо призначення пенсії громадянці ОСОБА_4, що призвело до порушення пенсійного законодавства та було нанесено шкоду державному бюджету. За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню, а саме з відповідачів необхідно стягнути шкоду заподіяну державі у відповідності до вимог ст. 132 КЗпП України.
Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються органи прокуратури при здійсненні представництва інтересів громадян або держави в суді, Пенсійний фонд України та його органи, отже судовий збір підлягає стягненню з відповідачів в дохід держави.
Керуючись вимогами ст.ст. 88,212, 213, 214 ЦПК України, ст. 132,233 КЗпП України суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги прокурора м. Первомайська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську до ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення безпідставно виплаченої пенсії задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську (93200 м.Первомайськ, вул..Куйбишева, 16а) р/р 25607314734, МФО 304665, КОД ЄДРПОУ 21792413 Луганський ОУАТ «Державний ощадний банк України», одержувач Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області заподіяну шкоду у розмірі 2367 гривень 94 копійки ( дві тисячі триста шістдесят сім гривень 94 копійки).
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську (93200 м.Первомайськ, вул..Куйбишева, 16а) р/р 25607314734, МФО 304665, КОД ЄДРПОУ 21792413 Луганський ОУАТ «Державний ощадний банк України», одержувач Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області заподіяну шкоду у розмірі 3161 гривню 97 копійок (три тисячі сто шістдесят одну гривню 97 копійок).
Стягнути з ОСОБА_3 на на користь держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську (93200 м.Первомайськ, вул..Куйбишева, 16а) р/р 25607314734, МФО 304665, КОД ЄДРПОУ 21792413 Луганський ОУАТ «Державний ощадний банк України», одержувач Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області заподіяну шкоду у розмірі 3161 гривню 97 копійок (три тисячі сто шістдесят одну гривню 97 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 судовий збір в сумі 71 гривню 53 копійки (сімдесят одну гривню 53 копійки) на користь Первомайського міського суду Луганської області, 93205, Луганська обл., м.Первомайськ, вул. Леніна, 36, код ЄДРПОУ суду (для платника збору, для зазначення у платіжному документі): 05381426, код класифікації доходів (ККД): 22030001, отримувач: УДКСУ у м.Первомайську, № доходного рахунку щодо сплати судового збору: 31216206700054, код ОКРО отримувача коштів: 37736894, МФО отримувача коштів: 804013, банк отримувача коштів: ГУДКСУ у Луганській області з кожної.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області через Первомайський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії судового рішення.
Суддя О.М.Коваленко