Справа № 1718/2-а-2505/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2012 року 14 год. 00 хв. м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області
одноособово суддя Березень Ю. В.,
при секретарі Кудіній А. Р.,
з участю представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до нарахування та виплати заборгованості по невиплаченій допомозі у зв'язку з обмеженим споживанням продуктів харчування, -
В С Т А Н О В И В:
12 грудня 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання нарахування та виплати недоплаченої допомоги у зв'язку з обмеженим споживанням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 40% від мінімальної заробітної плати за період з 22 травня 2008 року по 7 грудня 2011 року, посилаючись на ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 підтримав заявлені вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, просив не враховувати його доповнену вимогу про зобов'язання відповідача виплатити доплату до пенсії як пенсіонеру у відповідності до вимог ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації ОСОБА_1 позову не визнав, надав заперечення, в яких, посилаючись на Постанову КМ України від 26 липня 1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 95 Конституції України, ст. 4 Бюджетного кодексу України вказував на безпідставність заявлених вимог. Управління забезпечує доплати в розмірах, визначених Верховною Радою України у Законі про Державний бюджет у межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами. Просив відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Ухвалою суду в зв'язку з пропущенням строку звернення до адміністративного суду залишено без розгляду позовну заяву в частині визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання нарахування та виплати допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування за період з 22 травня 2008 року по 11 червня 2011 року включно.
ОСОБА_2 проживає в с. Ремчиці Сарненського району Рівненської області, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, та знаходиться на обліку у відповідача як особа, що отримує допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування.
Зазначені обставини, які не заперечувались відповідачем, підтверджуються довідкою № 14-33/10786 від 16 вересня 2011 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України № 796-XII від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства - у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати.
Таким чином позивач набув право на отримання допомоги в розмірі, визначеному ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в межах встановленого строку звернення до суду за захистом, тобто з 12 червня 2011 року.
Посилання відповідача на положення Постанови КМ України від 26 липня 1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" про встановлення обмежених розмірів допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства не заслуговують на увагу, оскільки згідно ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів, призначених на ці виплати, судом не приймаються до уваги. Суд вважає необхідним визначити, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Відповідно до п. 4 Постанови КМ України № 936 від 20 вересня 2005 року "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щомісячна грошова допомога громадянам, які проживають на території зон радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства виплачується управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) державних адміністрацій за місцем реєстрації громадян.
Таким чином до повноважень Управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації належить нарахування та виплата зазначеної допомоги.
Діяння відповідача щодо ненарахування та невиплати допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати за період з 12 червня 2011 року по 7 грудня 2011 року включно слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену допомогу із урахуванням проведених виплат.
Оскільки згідно вимог ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, суд знаходить підстави допустити до негайного виконання постанову в частині перерахунку та виплати допомоги.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати противоправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_2 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати за період з 12 червня 2011 року по 7 грудня 2011 року включно.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати за період з 12 червня 2011 року по 7 грудня 2011 року включно із урахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення в частині присудження перерахунку та виплати допомоги за один місяць допустити до негайного виконання.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд протягом десяти днів з моменту її проголошення.
Суддя: