Справа № 2а-1206/112/2885/12
Постанова
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2012 року м. Брянка
Брянківський міський суд Луганської області
у складі: головуючого судді -Крупинської О.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Брянка Луганської області про визнання рішення та дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов 'язання здійснити перерахунок пенсії
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до УПФУ м. Брянка, свої вимоги обґрунтовуючи тим, що він є пенсіонером та знаходиться на обліку в УПФУ як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах, 15.09.2011 р. він направив до УПФУ поштою три заяви про проведення перерахунків пенсії. В тому числі він направив до УПФУ заяву про перерахунок пенсії, виходячи із розміру Пенсії за віком без підвищення за стаж більше 25 років, не менше 80 % розміру його заробітку, але у всякому випадку не менше трьох Прожиткових мінімумів, як це передбачено абз. 3 ч.І ст. 28 Закону про пенсії. До подання цієї заяви УПФУ визначало його Пенсію за віком в розмірі, меншому ніж 80 % заробітку, що підтверджується розпорядженням про перерахунок його пенсії від 20.05.2011 р., в якому зазначено, що розмір його Пенсії за віком («Розмір пенсії за віком») складає 2 358, 87 грн., рахує, що 80 % його Заробітку («80% заробіток для шахтарів») складає - 2 499, 86 грн. Визначення розміру Пенсії за віком менше ніж 80 % заробітку суперечить вимогам абз.3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов 'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р N1058-17(Далі- Закон про пенсії). 22.11.2011 р. УПФУ за результатами розгляду трьох його заяв від 15.09.2011 р. винесло лише одне рішення, оформлене розпорядженням від 22.12.2011 р., яким був здійснений перерахунок його пенсії лише з додаванням стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії, лише за період з 01.10.2011 р. (замість з 01.09.2011 р.) згідно якого його Пенсія за віком знову була визначена в розмірі менше ніж 80%. Вважає, що абзацами 1 та 2 ч. 4 ст. 45 Закону про пенсії передбачено, що «Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, заява про перерахунок пенсії була відправлена поштою 15.09.2011 р. і на поштовому штемпелі конверта, в якому була відправлена ця заява, була зазначена саме ця дата (15.09.2011 р.). Тобто, в даному випадку УПФУ повинно було здійснити відповідний перерахунок моєї пенсії з 01.09.2011 р. Але фактично УПФУ в порушення вищезазначених правових норм здійснило перерахунок його пенсії лише з 01.10.2011 р. Абзацом 3 ч. 1 ст. 28 Закону про пенсії передбачено, що мінімальний розмір пенсії Шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри Прожиткового мінімуму. Ця норма регулює питання встановлення мінімального розміру пенсії за віком. Тривалість його стажу на підземних роботах (Шахтарем) складає 24 повних роки, що підверджується вищезазначеними розпорядженнями УПФУ від 20.05.2011 р. від 22.12.2011 р., а також його трудовою книжкою, копія якої додається. Вважає, що з урахуванням наявності у нього стажу на підземних роботах більше 15 років, він має право на встановлення Пенсії за віком в розмірі, передбаченому абзацом 3 ч. 1 ст. 28 Закону про пенсії. Наразі єдиною нормою пенсійного законодавства, яка регламентує порядок визначення зарплати (середньої зарплати) для обчислення пенсії, є частина 2 статті 40 Закону про пенсії, тобто, «середня заробітна плата шахтаря»повинна розраховуватися відповідно до вишенаведених положень частини 2 статті 40 Закону про пенсії. Стосовно цього питання спору та розбіжностей між ним та відповідачем немає. Абзацом 2 ч. 1 ст. 28 Закону про пенсії встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Крім того, ч.2 ст. 42 Закону про пенсії передбачено, що у разі, якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. При цьому ні в абз. 3 ч. 1 статті 28 Закону про пенсії, ні в інших нормах діючого законодавства не зазначено, що вказані мінімальні розміри пенсії Шахтарям (80 % середньої зарплати шахтаря і три Прожиткових мінімуми) застосовуються до пенсії за віком з урахуванням вищевказаних підвищень до пенсії (передбачених абз. 2 ч.І ст. 28 та ч.2 ст. 42 Закону про пенсії). Вважає, що мінімальний розмір пенсії Шахтаря, визначений абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону про пенсії, повинен застосовуватися до розміру пенсії за віком, визначеного відповідно до частини 1 статті 27 Закону про пенсії (до основного розміру пенсії), а не до загального розміру пенсії. Тобто, підвищення до пенсії, встановлені абзацом 2 ч. 1 статті 28 та ч.2 ст. 42 Закону про пенсії, повинні сплачуватися понад розміри, встановлені абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону про пенсії. Але, УПФУ всупереч вищенаведеним нормам Закону сплачує розмір його Пенсії за віком (без урахування підвищення за понаднормативний стаж та підвищення пенсії, встановленого ч.2 ст. 42 Закону про пенсії) в меншому розмірі, ніж 80 % його Заробітку (середньої заробітної плати Шахтаря), тому що УПФУ застосовує вказаний мінімум (80 % середньої зарплати Шахтаря) до загальногорозміру пенсії (з урахуванням всіх підвищень, які сплачуються до пенсії), а не до основного розміру пенсії (розміру пенсії за віком). Таким чином, розмір його Пенсії за віком за період з 01.09.2011 р. підлягає збільшенню до 80 % його Заробітку, визначеного відповідно до частини 2 статті 40 Закону про пенсії з 01.10.2011 р., а підвищення до пенсії, передбачені абзацом 2 ч. 1 ст. 28 та ч.2 ст. 42 Закону про пенсії, повинні сплачуватися йому понад вищезазначений розмір Пенсії за віком. Спірне розпорядження, яким було вирішено його заяву про перерахунок пенсії, направлену 15.09.2011 р.. було прийняте відповідачем 22.11.2011 р., тобто в межах зазначеного 6- місячного строку звернення до суду (цей позов подається - 18.05.2012 р. -поштою.) Просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в місті Брянка Луганської області від 22.11.2011 р., про здійснення за період з 01.10.2011 р. перерахунку пенсії ОСОБА_1, в частині визначення невірної дати, з якої здійснений перерахунок пенсії, та в частині призначення пенсії за віком (без урахування підвищень, доплат та інших виплат до пенсії) в розмірі менше ніж 80 % його заробітної плати, яка враховується для обчислення пенсії. Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Брянка Луганської області щодо обчислення та виплати за період з 01.09.2011 р. пенсії за віком (без урахування підвищень, доплат та інших виплат до пенсії) ОСОБА_1 в розмірі менше ніж 80 % його заробітної плати, яка враховується для обчислення пенсії. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Брянка Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2011 р. : із основного розміру його пенсії (пенсії за віком, передбаченої статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», без урахування підвищень, доплат та інших виплат до пенсії) в розмірі 80 % його заробітної плати, з якої обчислюється його пенсія, але не менше ніж 3 (три) прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом в місяці, за який нараховується його пенсія; призначаючи та сплачуючи при цьому (окрім вказаного основного розміру пенсії) підвищення до пенсії, передбачені абзацом 2 частини 1 статті 28 та частиною 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», додатково до вищевказаного основного розміру його пенсії.
Справу за цим позовом просить розглянути за його відсутності.
Згідно наданого письмового заперечення, відповідач - управління Пенсійного фонду України в місті Брянці Луганської області, вважає позов необґрунтованим з наступних підстав. Згідно положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах № 8-2 від 30.04.2002 року зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.052002 р. за N 442/6730 - Управління у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр- міністра України, наказами Міністерства соціальної політики України, дорученнями Віце-прем'єр- міністра України - Міністра соціальної політики України, його першого заступника та заступника, наказами Фонду та постановами правління Фонду, дорученнями Голови правління Фонду, актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та наказами регіональних управлінь. З 16.09.2008 р. набрала чинності стаття 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», якою встановленно, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N І виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.На виконання цого закону і інструкції, затвердженої заступником Голови правління Пенсійного фонду України, про проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»автоматизованим способом з 16.09.2008р. перерахунок пенсій проводився шляхом формування доплати до мінімального розміру. Доплата шахтарям до мінімального розміру це - різниця між мінімальним розміром пенсій ( в тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, обчисленої відповідно до ст.. 27 з урахуванням ст..28 або визначений відповідно до п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням підвищення пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року № 1783, ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фіксованого розміру пенсійної виплати, доплати до старого розміру пенсії з урахуванням ст..42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно розпорядження про перерахунок пенсії з 16.09.2008 року розмір середньої заробітної плати позивача становить 3124,83 грн, 80% від середнього заробітку складає 2499,86. (додатково розмір трьох мінімальних пенсій за віком складав 1446.00 три.). Відповідно до ст. 27 з урахуванням ст..28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії позивача складав: 2096,76 грн.- розмір пенсії за віком; 163.20 грн.- доплата за понаднормативний стаж; Доплата шахтарям до мінімального розміру складає- 239,90 грн. 2096,76 + 163,20+239,90 = 2499,86 грн розмір пенсії, який позивач отримував з 16.09.2008 року, тобто 80% свого середнього заробітку.
23.09.2011 року на адресу управління надійшли три заяви від відповідача про перерахунки пенсії . В зв'язку з тим, що заява про перерахунок пенсії надійшла на адресу управління 23.09.2011 перерахунок пенсії позивачу зроблено з 01.10.2011 року, згідно розпорядження від 26.10.2011 року. Посилання позивача на розпорядження від 22.11.2011 є безпідставними у зв'язку з тим, що в управлінні відсутня копіювальна техніка і розпорядження від 25.10.2011 за заявою позивача про надання копії було роздруковане спеціалістами управління саме 22.11.2011р. Після проведення перерахунку розмір середнього заробітку позивача для обчислення пенсії склав 3152,25 три, 80% від середнього заробітку складало- 2521,80 грп. (довідково три мінімальні пенсії за віком складали 2352,00 грн).
Відповідно до ст. 27 з урахуванням ст..28, 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»розмір пенсії позивача складав:
2436,31 грн.- розмір пенсії за віком; 250,88 грн.- доплата за понаднормативний стаж 32 роки; 82,45 грн.- підвищення згідно ст..42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 2436,31+250,88+82,45= 2769.64 грн. розмір пенсії, яку отримував позивач з 01.10.2011.
Станом на теперішній час розмір середнього заробітку позивача не змінився, а тому 80% середнього заробітку позивача складає 2521.80 грн. (довідково- три мінімальні пенсії за віком складають 2514,00 грн.)
Відповідно до ст. 27 з урахуванням ст.,28, 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»розмір пенсії позивача складав:
2436,31 грн розмір пенсії за віком; 268.16 грн. доплата за понаднормативний стаж 32 роки;
82.45 гри. підвищення згідно ст.42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 100.00 грн.-доплата відповідно до Постанови КМУ № 327 від 23.04.12 Таким чином розмір пенсії позивача з 01.05.2012 року складає: 2436,31+268,16+82,45+100 - 2886,92грн. Просять відмовити в позовних вимогах в повному обсязі у зв'язку з їх необґрунтованістю.
В судове засідання позивач, представник відповідача, не з'явились, надавши заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, у зв'язку з чим, відповідно до ч.3 ст.122 КАС України справу розглянуто судом в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:
Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та знаходиться на обліку в УПФУ м. Брянки як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах, (підстава -копії паспорту, пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, трудової книжки, розпорядження УПФУ м. Брянки та розрахунки стажу ОСОБА_1 а.а.с. 6, 8 -17, 21-23).
Позивач ОСОБА_1 15.09.2011 р. направив до УПФУ м. Брянки поштою заяви про проведення перерахунку пенсії. Відповідно до матеріалів справи заява про перерахунок пенсії була відправлена ОСОБА_1 рекомендованим листом Укрпоштою 15.09.2011 р., що підтверджується поштовим штемпелем на конверті, квитанцією Укрпошти із зазначенням дати відправлення -15.09.2011 р. УПФУ в м. Брянка отримало рекомендований лист 23.09.2011р., а.с.20.
Відповідно ст.. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Тобто, в даному випадку УПФУ повинно було здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2011 р. Але фактично УПФУ в порушення вищезазначених правових норм здійснило перерахунок його пенсії з 01.10.2011 р.
Виходячи з вищезазначеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 у частині визначення невірною дати, з якої здійснений перерахунок пенсії, підлягають задоволенню.
У відповідності до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
З 01 січня 2004 року набув чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом 2 преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини 4 статті 42 цього Закону, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці»мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Жодних посилань на будь-який інший порядок розрахунку пенсії шахтарям в зазначеному Законі не має.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України -органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач реалізуючи своє право на вибір пенсійних виплат та їх перерахунок, звернувся 15.09.2011р. до відповідача із письмовою заявою про перерахунок його пенсії, який в подальшому УПФУ м. Брянка було проведено у відповідності з ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про престижність шахтарської праці»та Інструкції проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про престижність шахтарської праці», затвердженої правліням Пенсійного фонду України 29.09.2008р., згідно якої - доплата шахтарям до мінімального розміру це - різниця між мінімальним розміром пенсій ( в тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, обчисленої відповідно до ст.. 27 з урахуванням ст..28 або визначений відповідно до п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням підвищення пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року № 1783, ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фіксованого розміру пенсійної виплати, доплати до старого розміру пенсії з урахуванням ст..42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а.а.с.18, 38-43, 48.
Суд приймає поправку УПФУ м. Брянка про те, що пенсію позивачу було перераховано з 01.10.2011р. відповідно до розпорядження від 25.10.2011р., що підтверджено наданими для огляду матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1, тому суд вважає, що позовні вимоги позивача стосуються саме розпорядження УПФУ в м. Брянка від 25.10.2011р., а.а.с.21, 48.
Таким чином, відповідно до ст. 27 з урахуванням ст..28, 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»розмір пенсії позивача з 01.10.2011 р. склав:
2436,31 грн.- розмір пенсії за віком;
250,88 грн.- доплата за понаднормовий стаж 32 роки;
82,45 грн.- підвищення згідно ст..42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
2436,31+250,88+82,45= 2769,64 грн. розмір перерахованої пенсії позивача з 01.10.2011р., а.с. 48.
Суд не вбачає в діях відповідача порушень ст.. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», адже після відповідного перерахунку за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»ОСОБА_1 з 01.10.2011р. встановлено розмір пенсії на рівні 2769.64 грн., що перевищує розмір пенсії, встановлений за Законом України «Про престижність шахтарської праці», оскільки середній заробіток позивача, взятий для розрахунку пенсії, складає 3152,25 грн., 80 відсотків від його середнього заробітку дорівнює 2521,80 грн. (три мінімальні пенсії за віком складали 2352,00 грн)., а.с.48.
Виходячи з викладеного, враховуючи конкретні обставини справи, суд підстав для задоволення позову в цій частині не має.
Отже, позивачем, на якого відповідно до ст. 71 КАС України покладено обов'язок довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, в судовому засіданні не доказав протиправності дій відповідача, які полягали в неправильності розрахунку суми його пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 69-71, 99, ч.3 ст.122, 159-163 КАС України , суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Брянка Луганської області про визнання рішення та дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов 'язання здійснити перерахунок пенсії -задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в місті Брянка Луганської області від 26.10.2011р., про здійснення за період з 01.10.2011 р. перерахунку пенсії ОСОБА_1 - в частині визначення невірною дати, з якої здійснений перерахунок пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Брянка Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до розрахунку, зазначеного у розпорядженні Управління Пенсійного фонду України в місті Брянка Луганської області від 25.10.2011р. -за період з 01.09.2011 р. по 01.10.2011р.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького адміністративного апеляційного суду через Брянківський міський суд Луганської області протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, якщо у встановлений строк апеляційну скаргу подано не було.
Суддя О.Ю.КРУПИНСЬКА