ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2012 р. Справа № 1604/2а-46/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Любчич Л.В.
Суддів: Сіренко О.І. , Спаскіна О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Глобинської райдержадміністрації на постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 06.02.2012р. по справі № 1604/2а-46/12
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Глобинської райдержадміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
03.01.12 року (згідно штампу поштового відділення на конверті) ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації (далі -УПСЗН Глобинської РДА), Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (далі - Центр) про зобов'язання вчинити певні дії.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження постановою Глобинського районного суду Полтавської області від 06.02.2012 року адміністративний позов було задоволено
Визнано протиправними дії УПСЗН Глобинської РДА щодо перерахунку, нарахування та виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі меншому, ніж визначено ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(далі - Закон України № 796-ХІІ) за 2011 рік, відповідно до вимог статті 48 Закону України № 796-ХІІ.
Зобов'язано УПСЗН Глобинської РДА здійснити перерахунок та забезпечити виплату позивачу за 2011 рік щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат виходячи з мінімальної заробітної плати встановленої на момент виплати з врахуванням вже проведених виплат.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, УПСЗН Глобинської РДА подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, просив скасувати оскаржувану постанову, та ухвалити нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимоги апеляційної скарги зазначив, що у 2011 році виплата щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи було проведено у розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 р. N 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи зазначене, на думку апелянта нарахування та виплата позивачу щорічної допомоги на оздоровлення була проведена відповідно до вимог діючого законодавства та в межах бюджетних асигнувань.
Виходячи з приписів п. 3 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 195 КАС України справа розглядається в межах апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги відповідно до ст. 48 Закону України № 796-ХІІ, а відповідачі у 2011 році провів виплату зазначеної допомоги у розмірі меншому, ніж це передбачено відповідним Законом.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та має право на отримання щорічної разової грошової допомоги відповідно до ст. 48 Закону України Закону України № 796-ХІІ.
В 2011 році позивач отримав щорічну разову грошову допомогу на оздоровлення 05.07.2011 року у розмірі 100 грн.
Відповідачем у 2011 році щорічна разова грошова допомога на оздоровлення проведена в розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 р. "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.
Статтею 48 Закону України № 796-ХІІ в редакції до 01.01.2007 року, передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: інвалідам I і II групи - п'ять мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи, дітям-інвалідам - чотири мінімальні заробітні плати; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - п'ять мінімальних заробітних плат; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - три мінімальні заробітні плати; кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків, - три мінімальні заробітні плати; евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей, - три мінімальні заробітні плати.
Посилання відповідача, як на правомірність своїх дій щодо проведення виплати щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року є безпідставним, оскільки дана постанова була прийнята Кабінетом Міністрів України в той час, коли такі повноваження у нього були відсутні.
Таким чином, відповідач, провівши виплату щорічної допомоги на оздоровлення позивачу у 2011 році в розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 р. діяв всупереч вимогам чинного законодавства.
А тому, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що виплата позивачу щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення повинна бути виплачена в розмірі встановленому ч.4 ст. 48 Закону України №796.
Враховуючи особливий статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та обумовлену цим необхідність їх адекватного соціального захисту, Верховна Рада у 2006 році доповнила Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ст. 71, якою встановлено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону (Закон N 231-V від 05.10.2006 року "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Отже, за конституційними нормами виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру разової грошової допомоги на оздоровлення застосуванню підлягають положення ст. 48 Закону України № 796-ХІІ, а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Разом з тим, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції під час прийняття рішення було порушено норми процесуального права, які виявились в наступному.
Як вбачається з матеріалів справи, судом першої інстанції справа розглянута лише за участю відповідача - УПСЗН Глобинської РДА.
Згідно Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Мінцпраці № 147 від 25.04.2006р. обов'язок щодо здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахуванню та виплаті всіх видів соціальної допомоги покладено на центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повинен був залучити до участі в справі в якості співвідповідача Центр по нарахуванню соціальних виплат в Полтавській області оскільки здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахуванню та виплаті всіх видів соціальної допомоги, зокрема щорічної разової грошової допомоги відповідно до ст. 48 Закону України Закону України № 796-ХІІ, покладено на Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області та впливає на його права та обов'язки.
Таким чином справа розглянута судом першої інстанції з порушенням норм процесуального права, без участі належного співвідповідача, що є підставою для її скасування та прийняття нового рішення.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 190 КАС України, ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2012 року залучено до розгляду справи в якості співвідповідача - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Доводи апеляційної скарги щодо правомірності дій по нарахуванню та виплаті допомоги позивачеві у 2011 році є безпідставними з вище наведених підстав і висновків суду першої інстанції не спростовують.
Зважаючи на вище викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні постанови були порушені норми процесуального права, і як наслідок апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання. .
Керуючись ст.ст. 195, 197, п.4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Глобинської райдержадміністрації задовольнити частково.
Постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 06.02.2012р. по справі № 1604/2а-46/12 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 5 мінімальних заробітних плат
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 5 мінімальних заробітних плат та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити виплату недоплаченої суми допомоги з урахуванням сплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Любчич Л.В.Судді(підпис) (підпис) Сіренко О.І. Спаскін О.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Любчич Л.В.