Постанова № 25409579, 20.07.2012, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2012
Номер справи
1570/3546/2012
Номер документу
25409579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1570/3546/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2012 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Стеценко О.О.

за участю секретаря - Слободянюка К.С.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Комунальної установи «Фрунзівська центральна районна лікарня» Одеської області про стягнення штрафу в розмірі 5270,00 гривень,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Одеського окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство Національна енергетична компанія «Укренерго»(далі -ДП НЕК «Укренерго») до Комунальної установи «Фрунзівська центральна районна лікарня» Одеської області (далі -Відповідач) про стягнення штрафу в розмірі 5270,00 гривень. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за порушення законодавства про електроенергетику на відповідача накладено штраф, що оформлено постановою № 05/13-01-0002 від 23 лютого 2012 року. Відповідач, як суб'єкт господарської діяльності, повинен сплатити вищевказаний штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення, однак до теперішнього часу штраф в розмірі 5270,00 гривень до Державного бюджету не сплачений, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві (а.с.2-3).

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову в повному обсязі та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що відповідачем не була отримана постанова про накладення штрафу № 05/13-01-0002 від 23 лютого 2012 року, і позивач був позбавлений права на оскарження зазначеної постанови.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 9 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі Закон № 877-V) невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

Згідно з ч. 6,7,8,9 ст.7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. На підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) або його заступником. Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцій, передбачених законом.

Статтею 11 Закону № 877-V встановлено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Згідно з ч.1 ст.12 Закону № 877-V невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику»від 16 жовтня 1997р. №575/97-ВР державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Згідно зі ст.27 Закону України «Про електроенергетику»правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, а саме, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. №929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. №131) державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Згідно з п.п.1,10,11 п.11 Положення Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Пунктом 15 Положення закріплено, що законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.

Відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Судом встановлено, що 26 січня 2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду Щербиною В.О. відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання»та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 07.08.1996 року № 929 (зі змінами та доповненнями) проведено перевірку виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме Припису від 04 липня 2011 року № 05/13-02-0131П (а.с.13-14).

За результатами здійснення перевірки було складено акт перевірки (протокол) № 05/13-06-0002, яким зафіксовано виявлені порушення, а саме не виконання пунктів 1 та 2 Припису від 04 липня 2011 року № 05/13-02-0131П (а.с.9-10). Зазначений акт перевірки (протокол) № 05/13-06-0002 був надісланий відповідачу поштою (а.с.11) та отриманий відповідачем, про що свідчить підпис на поштовому повідомлені (а.с.12).

На підставі вищезазначеного акту перевірки 23 лютого 2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південному регіоні за ухилення від виконання вимог Припису від 04 липня 2011 року № 05/13-02-0131П, було винесено постанову № 05/13-01-0002, згідно якої на відповідача було накладено штраф у розмірі 5270,00 гривень (а.с.5-6).

Зазначена постанова про накладення штрафу була надіслана на адресу Комунальної установи «Фрунзівська центральна районна лікарня» Одеської області рекомендованим листом (а.с.7), тому до тверджень відповідача щодо неотримання постанови № 05/13-01-0002 від 23.02.2012 року суд становиться критично, оскільки зазначену постанову про накладення штрафу, отримано відповідачем 06 березня 2012 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с.8).

Згідно з ч.6 ст.27 Закону України «Про електроенергетику»суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Суб'єкт господарювання згідно з пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін, він стягується в судовому порядку.

Станом на день розгляду справи відповідачем штраф до Державного бюджету не сплачено, чим порушено вимоги п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. № 1312, про сплату штрафу протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи те, відповідач постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південному регіоні № 05/13-01-0002 від 23 лютого 2012 року у встановленому порядку не оскаржив, відсутність доказів повної сплати суми боргу на час розгляду справи, а також не встановлення судом обставин які б звільняли відповідача від сплати штрафу, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 79, 86, 94, 128, 158-162, КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Комунальної установи «Фрунзівська центральна районна лікарня» Одеської області про стягнення штрафу в розмірі 5270,00 гривень - задовольнити.

Стягнути з Комунальної установи «Фрунзівська центральна районна лікарня» Одеської області штраф в розмірі 5270,00 гривень (п'ять тисяч двісті сімдесят гривень) до Державного бюджету Фрунзівський, код ЄДРПОУ 37564760, банк одержувач - ГУДКСУ в Одеській області, м. Одеса, МФО 828011, р/р 31111106700495, назва рахунку Фрунзівський 210811100.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Стеценко О.О.

20 липня 2012 року

.