ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
| "11" листопада 2008 р. | Справа № 17/469 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Таран С.В., розглянувши матеріали справи №17/469 за адміністративним позовом: регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області, м.Кіровоград до відповідача: суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 м. Олександрія Кіровоградської області про стягнення 4400 грн.
ПРЕДСТАВНИКИ: від позивача - участі не брали; від відповідача - участі не брали.
Регіональним управлінням контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області, м. Кіровоград, подано позов про стягнення з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 в доход державного бюджету 4400 грн. фінансових санкцій за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії та за реалізацією споживачеві тютюнових виробів за ціною вищою від встановлених максимальних роздрібних цін. Відповідач до суду не з"явився, хоча належним чином був сповіщений про час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 36150003 від. 08.11.2008р. (а.с. 49), позов не заперечив, витребувані документи господарським судом не подав. Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступне. Перевіркою, проведеною 11.06.2007 року Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області, встановлено факт реалізації суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особоюОСОБА_1, споживачеві алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії, а також факт реалізації споживачеві тютюнових виробів - цигарок "Прилуки", за ціною 2 грн. за одну пачку, що є вищою від встановлених максимальних роздрібних цін. Про факти порушення відповідачем частини шостої статті 15 та абзацу 12 частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами " складений акт №001334 від 11.06.2007р. (а.с. 5) Згідно чинної на момент проведення перевірки декларації максимальна роздрібна ціна тютюнових виробів - сигарет "Прилуки" становила 1 грн. 80 коп. Відповідно до частини 21 статті 6 Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір" від 26.12.1992 р. №18-92 встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на перелічені у декларації товари запроваджуються з першого числа, наступного за місяцем, у якому відповідну декларацію було подано відповідно до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України, і діють до їх зміни у порядку, передбаченим цим Законом. Отже, відповідачем здійснювалась роздрібна торгівля підакцизними товарами-тютюновими виробами з порушенням вимог частини 21 статті 6 Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір" від 26.12.1992 р. №18-92. Крім того, відповідно до вимог частини шостої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" від 19.12.1995 р. №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватись суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі виробниками, за наявності у них ліцензій. Між тим на вимогу суду відповідачем не подано доказів наявності у приватного підприємця ОСОБА_1 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Відповідно до абзацу п'ятого частини другої ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами без наявності ліцензій у розмірі 200 % вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 грн. Абзацем дванадцятим частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу до суб"єктів підприємницької діяльності у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками імпортерами таких тютюнових виробів - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта підприємницької діяльності тютюнових виробів, але не менше 1 000 грн. За результатами перевірки позивачем 25.06.2007р прийнято рішення №1100852300-21 про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 4400грн., з яких 1700 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії, 1700 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними виробами без наявності ліцензії та 1000 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін. Вказане рішення надіслано відповідачеві 25.06.2007р. та отримано ним 29.06.2007р. (а.с. 8). Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 із рішенням №1100852300-21 від 25.06.2007 року про застосування 4400 грн. фінансових санкцій у вигляді штрафу не погодилась, подала до господарського суду позовну заяву про скасування вказаного рішення позивача. Постановою господарського суду від 27.02.2007 р. по справі №4/319 за позовом суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 до відповідача - регіонального управління департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України у Кіровоградській області в задоволенні позовних вимог про скасування рішення останнього №1100852300-21 від 25.06.2007 року відмовлено. Дана постанова в передбаченому чинним законодавством порядку не оскаржувалась і набрала законної сили (а.с.28-34). Відповідно до вимог пункту 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа щодо якої встановлено ці обставини. Господарським судом при розгляді справи №4/319 було встановлено, що зазначене рішення регіонального управління департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України у Кіровоградській області №110085300-21 від 25.06.2007 року, на підставі якого до відповідача застосовано фінансові санкції у розмірі 4400 грн., що є об'єктом даного спору, відповідає вимогам чинного законодавства і визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, тому у господарського суду відсутні правові підстави вважати застосування фінансових санкцій у розмірі 4400 грн. неправомірним. На підставі п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 02.06.03 №790 „Про затвердження порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Враховуючи правомірність прийнятого позивачем рішення № 1100852300-21 від 25.06.2007р., а також з огляду на відсутність в матеріалах справи доказів сплати фінансових санкцій в повному обсязі, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Керуючись статтями 160, 162, 163, частинами 1-4 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю. Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ідентифікаційний НОМЕР_1, відомості про банківські реквізити відсутні) в дохід Державного бюджету (код бюджетної класифікації 23030300, рахунок №31118106700006, одержувач УДК у Кіровоградській області, код одержувача 24146085, банк одержувача УДК у Кіровоградській області, МФО 823016) - 4400 грн. фінансових санкцій. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського господарського суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Повний текст постанови виготовлений 11.11.2008 року.
|