ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2012 р. № 2а-6243/12/1370
12 год. 21 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Качур Р.П.,
за участю секретаря судового засідання - Подібки М. З.
представника позивача Білоуса А. Т. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області Державної податкової служби до приватного підприємства «СЦ-Сервіс-Центр Стрий»про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна, -
В С Т А Н О В И В:
12 липня 2012 року о 09 год. 45 хв. на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшли матеріали подання Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області Державної податкової служби до приватного підприємства «СЦ-Сервіс-Центр Стрий»про підтвердження обґрунтованості рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 11.07.2012 року.
Подання обґрунтоване тим, що рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 11.07.2012 року прийнято у відповідності до вимог ст. 94 Податкового кодексу України.
Представник позивача в судовому засіданні подання підтримав у повному обсязі, просив задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання не прибув.
Згідно частини 7 ст. 183-3 КАС України, неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи в їх сукупності, суд встановив наступні факти та правовідносини.
Приватне підприємство «СЦ-Сервіс-Центр Стрий»зареєстроване 01.07.2002 року, що підтверджено Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців № 14259612 від 12.07.2012 року. Відповідача взято на облік в органах ДПС 08.07.2002 року за № 1560-Г, відповідно до довідки № 561/29-014 від 10.12.2011 року.
28.05.2012 року позивачем видано наказ № 256 про проведення планової виїзної документальної перевірки приватного підприємства «СЦ-Сервіс-Центр Стрий»тривалістю 20 робочих днів з 27.06.2012 року по 25.07.2012 року за період з 01.01.2011 року по 31.03.2012 року на підставі п. п. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20, п. п. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75, ст. 77, п. 82.1. ст. 82 Податкового кодексу України.
Відповідно до повідомлення про проведення перевірки № 11 від 28.05.2012 року виїзна документальна планова перевірка приватного підприємства «СЦ-Сервіс-Центр Стрий»буде проводитись з 27.06.2012 року. Вказане повідомлення надіслано відповідачу поштою відповідно до розписки № 11.
Згідно з направленнями на перевірку № 000394/22-10, № 000395/22-30, № 000396/22-20, № 000397/22-30 від 27.06.2012 року посадові особи Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області Державної податкової служби направлені на планову виїзну документальну перевірку з 27.06.2012 року.
27.06.2012 року посадовими особами позивача здійснено виїзд за юридичною адресою відповідача. Директор відповідача після ознайомлення із направленнями на перевірку відмовився їх підписувати, не допустив посадових осіб позивача до проведення перевірки при наявності законних підстав для її проведення та не надав до перевірки документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, про що складено Акт про неможливість розпочати планову виїзну документальну перевірку ПП «СЦ-Сервіс-Центр Стрий»№ 53/22-10/32053949 від 27.06.2012 року.
02.07.2012 року посадовими особами позивача здійснено виїзд за юридичною адресою відповідача. Директор відповідача після ознайомлення із направленнями на перевірку відмовився їх підписувати, не допустив посадових осіб позивача до проведення перевірки при наявності законних підстав для її проведення та не надав до перевірки документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, після ознайомлення з вимогою позивача про допуск посадових осіб позивача до проведення перевірки відмовився її отримувати, про що складено Акт про неможливість розпочати планову виїзну документальну перевірку ПП «СЦ-Сервіс-Центр Стрий»№ 54/22-10/32053949 від 02.07.2012 року.
11.07.2012 року о 15 год. 05 хв. заступником начальника Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області Державної податкової служби на підставі звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 11.07.2012 року прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків № 5491/10/22-10, яким застосовано умовний адміністративний арешт майна платника податків ПП «СЦ-Сервіс-Центр Стрий».
Приймаючи рішення суд виходив з наступного.
Згідно ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до п. 20.1.4 та п. 20.1.5. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом та вимагати від платників податків, що перевіряються в ході перевірок, проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, у тому числі зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Відповідно до ст. 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Згідно зі ст. 81 ПК України Посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;
- копії наказу про проведення перевірки;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
Відповідно до ст. 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті.
Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного органу державної податкової служби на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником органу державної податкової служби, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.
Керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.
Арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Зазначена норма Податкового кодексу України кореспондує з п. 2 ч. 1 ст. 1833 КАС України, відповідно до якого провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 5 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази Суд дійшов висновку про правомірність прийнятого ДПІ у Стрийському районі Львівської області Державної податкової служби рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 11.07.2012 року та про обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків, оскільки податковим органом дотримано вимог ст. ст. 77, 81, 94 Податкового кодексу України. З огляду на наведене, подання Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області Державної податкової служби до приватного підприємства «СЦ-Сервіс-Центр Стрий»про підтвердження обґрунтованості рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків слід задовольнити.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167, 183-3, 256 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. Подання Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області Державної податкової служби задовольнити повністю.
2. Визнати обґрунтованим рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків № 5491/10/22-10 від 11.07.2012 року.
3. Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 18 липня 2012 року.
Суддя Качур Р.П.