Ухвала суду № 25382235, 23.07.2012, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
23.07.2012
Номер справи
5009/2229/12
Номер документу
25382235
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 6/57/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

УХВАЛА

23.07.12 Справа № 5009/2229/12

м. Запоріжжя

За позовом Прокурора Ленінського району м. Запоріжжя (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 14) в інтересах в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах: позивач -Державна екологічна інспекція в Запорізькій області (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 72-а)

До Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма „Оліс ЛТД" (69065, м. Запоріжжя, вул. Електрозаводська, буд. 3)

про стягнення 97 453 грн. 92 коп.

Суддя Місюра Л.С.

За участю представників:

Від прокуратури: Шпонька М.В. -посвідчення № 283 від 20.12.2011р.

Від позивача: Бондаренко В.І. -дов. № 293/03 від 02.02.2012р., Мокренко М.С. -дов. № 1373/03 від 19.07.2012р.

Від відповідача: Петренко О.В. -дов. № 127/1 від 02.07.2012р., Коваленко Д.О. -дов. № 01/01 від 01.11.2011р.

Розглянувши матеріали справи за позовом Прокурора Ленінського району м. Запоріжжя м. Запоріжжя в інтересах в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах: Державна екологічна інспекція в Запорізькій області м. Запоріжжя до ТОВ Фірма „Оліс ЛТД" м. Запоріжжя про стягнення 97 453 грн. 92 коп., суд -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор в інтересах позивача просить стягнути з відповідача шкоду, заподіну державі в результаті забруднення землі в сумі 97 453 грн. 92 коп.

Позивач надав суду письмові пояснення, де вказав наступне: державна екологічна інспекція у Запорізькій області, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 року № 136, здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку, про використання та охорону земель, про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, про охорону атмосферного повітря, про охорону, захист, використання та відтворення лісів, законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов, та ін. Відповідно до п. 4.3 Положення Інспекція має право складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом. Порядок проведення перевірок додержання вимог природоохоронного законодавства регламентовано Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»та Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.09.2008р. № 464, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2009р. за № 18/16034 (далі - Порядок). У відповідності до п. 3 Порядку Держекоінспекція здійснює планові та позапланові перевірки суб'єктів господарювання. Планова перевірка здійснюється відповідно до квартального плану Держекоінспекції у Запорізькій області. Для здійснення перевірки начальником або його заступником видається наказ про проведення перевірки, який має містити: найменування суб'єкта господарювання, підстава перевірки та предмет перевірки; період, за який буде здійснюватись перевірка; визначення виконавців перевірки. На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується начальником або заступником начальника Держекоінспекції і засвідчується печаткою. 03.04.2012р. - 11.04.2012р. Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області проведено планову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ Фірма «Оліс ЛТД»(наказ від 02.04.2012р. № 229 та направлення на проведення перевірки від 02.04.2012р. № 194). Під час перевірки території підприємства, розташованого за адресою пров. Елеваторний, 6, в м. Василівка Запорізької області, встановлено факт псування земель промасленою глиною загальною площею 96 м2 (16м*6м). Під час перевірки здійснено відбір проб ґрунту з ознаками забруднення. За результатами вимірювань показників складу та властивостей проб ґрунтів встановлено перевищення граничнодопустимої концентрації забруднюючої речовини - кадмію у ґрунті (протокол вимірювань № 3 від 13.04.2014р.). За результатами перевірки складено акт перевірки від 11.04.2012р. та припис щодо усунення порушень природоохоронного законодавства від 18.04.2012р. № 05/12-П, який прийнято до виконання генеральним директором ТОВ Фірма «Оліс ЛТД» ОСОБА_1 За виявлене правопорушення до адміністративної відповідальності за ст. 52 КУпАП (псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель) притягнуто генерального директора ТОВ Фірма «Оліс ЛТД»ОСОБА_1 шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (постанова від 10.04.2012р. № 000041). У поясненнях, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення № 000276 від 10.04.2012р. ОСОБА_1 зазначив, що порушення будуть усунені. Відповідно до «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997р. № 171, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998р. за №285/2725, розмір шкоди, спричиненої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства - засмічення земель ТОВ Фірма «Оліс ЛТД»складає 84 012 грн. Відповідно до «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997р. № 171, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998р. за №285/2725, розмір шкоди, спричиненої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства - забруднення земель ТОВ Фірма «Оліс ЛТД»складає 13 441 грн. 92 коп. Загальний розмір шкоди, спричиненої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства ТОВ Фірма «Оліс ЛТД»становить 97 453 грн. 92 коп. У відповідності до п. 2 Методики, засмічення земель - це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів. У відповідності до п. 3.2 Методики, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. При виявленні засмічення визначаються на місці обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди (п. 3.5 Методики). У відповідності до п. 5.2 Методики, основою розрахунку розмірів шкоди від засмічення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що засмічена. Розмір шкоди внаслідок засмічення земель визначається за формулою 6, наведеною у пункті 5.5 Методики. Забруднення земель - накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін (п. 2 Методики). У відповідності до п. 3.1 Методики, землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності чи впливу інших чинників. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових шкодочинних речовин, яких раніше не було, а і збільшенням вмісту речовин, що перевищує їх гранично допустиму концентрацію, які характерні для складу незабрудненого ґрунту або у порівнянні з даними агрохімічного паспорта (для земель сільськогосподарського призначення). Пунктом 3.3. Методики встановлено, що факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель. Розмір шкоди від забруднення земель визначається за формулою 1, наведеною у пункті 4.6 Методики. 24.05.2012р. Державна екологічна інспекція у Запорізькій області звернулася до ТОВ Фірма «Оліс ЛТД»з претензією про добровільне відшкодування шкоди в сумі 97 453 грн. 92 коп. Відповідь на претензію до цього часу не надано. Інформація та докази сплати відповідачем 97 453 грн. 92 коп. шкоди станом на даний час відсутні. Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Використання права на землю не може погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. Об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України (ст. 2 Закону України "Про охорону земель"). За приписами ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища. Власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям ( ст. 35 Закону України "Про охорону земель"). Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відходи", відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення. Відповідно до ст. 17 Закону України «Про відходи», суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам, організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України. Зберігання та видалення відходів здійснюється відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення) (ст. 33 Закону України "Про відходи"). Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», псування земель - це порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених установленому законодавством порядку, забруднення їх хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, в тому числі тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість. Відповідно до ст. 211 Земельного Кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами. Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»передбачено, що порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну та кримінальну відповідальність. Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі. Просить задовольнити позов прокурора Ленінського району м. Запоріжжя та стягнути з ТОВ Фірма «Оліс ЛТД»шкоду, завдану державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 97 453 грн. 92 коп. до місцевого бюджету м. Василівка Запорізької області за такими реквізитами: р/р № 33112331700045, код ЄДРПОУ 38025519,банк одержувача - ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач - Бердянське УДКСУ Запорізької області 24062100.

Позивач надав ще одні письмові пояснення, де зазначив наступне: Порядок відбору проб ґрунтів та відходів регламентовано ГОСТ 17.4.3.01-83 «Охорона природи. Ґрунту. Загальні вимоги к відбору проб», ГОСТ 17.4.4.02-84 «Охорона природи. Ґрунти. Методи відбору і підготовки проб для хімічного, бактеріологічного, гельмінтологичного аналізу», НД «Якість довкілля. Відбір проб ґрунтів та відходів при здійсненні хіміко-аналітичного контролю просторового забруднення об'єктів навколишнього природного середовища»(Інструкція). На території ТОВ Фірма «Оліс ЛТД»у відповідності до вимог вищевказаних нормативних документів під час перевірки відбирались об'єднані проби ґрунту: одна - з ознаками забруднення біля ємності з олією, друга - фонова у квітнику. У відповідності до Інструкції об'єднана проба характеризує усереднений склад об'єкта контролю з урахуванням неоднорідності його кількісних або якісних характеристик у просторі та/або часі. її отримують змішуванням декількох точкових проб. Точкова проба характеризує склад об'єкта контрою у даному місці (точці) на момент відбору. її отримують однократнім відбором всього необхідного для аналізу об'єму ґрунту у заданій точці місця відбору. За глибиною відібрані проби об'єктів контролю поділяють на поверхневі (глибина відбору 0- 20 см) та глибинні (глибина відбору більше 20 см). Відповідно до п. 6.1.4 Інструкції об'єднану пробу складають шляхом змішування не менш ніж п'яти точкових проб. При цьому має бути забезпечено відбирання щоразу приблизно однакових за об'ємом (масою) точкових проб. В загальному випадку відбирають п'ять точкових проб з масою приблизно 200 г кожна. Точкові проби відбирають (зсипають) у ємність для змішування проб або одразу у контейнер для зберігання. Відібрані точкові проби перемішують, квартують за процедурою п. 6.3.2 Інструкції, залишаючи об'єднану пробу масою приблизно 1 кг, яку і вміщують у контейнер для зберігання. Точкові проби з верхнього шару ґрунту (до 20 см) відбирають з поверхні за допомогою ножа, шпателю, ґрунтового буру, лопати тощо. Вимоги щодо розміру, обробки, зберігання, маркірування та транспортування проб встановлено п. 6.3 Інструкції. У відповідності до п. 6.3.1 Інструкції розмір проби повинен бути достатнім для проведення всіх необхідних аналізів та не повинен бути занадто великим, щоб не завуалювати змінювання характеристик, які становлять інтерес. Маса точкової проби, призначеної безпосередньо для аналізу, повинна відповідати вимогам методики виконання вимірювань ( далі - МВВ). Маса точкової проби, призначеної для складання об'єднаної, залежить від способу відбору та, як правило, не повинна становити більше 200 - 250 г кожна. Маса об'єднаної проби повинна відповідати вимогам МВВ і становити не менше 1 кг. Орієнтовно маса проби може бути оцінена за розміром: при відборі 200 г ґрунту розмір проби звичайно становить 20 см х 3 см х 3 см, 500 г - 20 см х 5 см х 3 см. При пакуванні, транспортуванні і зберіганні проб враховують об'єкт контролю, ЗР, визначення вмісту якої передбачається, МВВ і т. інш. Відібрані проби слід пакувати, транспортувати і зберігати у контейнерах, що забезпечують зберігання складу та властивостей проби. Як правило, проби об'єктів не консервують. За необхідності консервування проб виконують відповідно до вимог конкретної МВВ вмісту ЗР. Відбір проб об'єктів контролю проводять на пробних майданчиках (пробних площадках), які намічають за обраною моделлю відбору проб таким чином, щоб забруднення ґрунтів в межах цих майданчиків можна було вважати однорідним для мети обстеження або неоднорідними без системи. Тому пробний майданчик має бути розташований в типовому для матриці (ділянки), що контролюється за елементами неоднорідності (наприклад, за елементами рельєфу). Розміри пробних майданчиків при обстеженні ґрунтів встановлюють відповідно до мети обстеження, характеру забруднення, виду використання території та однорідності ґрунтового покриву згідно з ГОСТ 17.4.3.01-83, ГОСТ 17.4.4.02-84. У відповідності до п. 3.1 Інструкції фонова проба - проба ґрунту (найчастіше точкова), відібрана на земельній ділянці, яка подібна до території, що обстежується, та знаходиться у незабрудненому або за припущенням незабрудненому районі (зоні). У відповідності до п. 7.2.2.1 Інструкції за необхідності порівняльного аналізу проби забруднених та незабруднених ґрунтів відбирають за ідентичних природних умов. Інструкцією не передбачено на якій відстані від забрудненої земельної ділянки відбирається фонова проба. Згідно пункту 7.3.1.2 Інструкції при обстеженні земельних ділянок, ступінь забруднення (тобто площа, глибина проникнення ЗР) яких встановлювались за результатами інструментально-лабораторного контролю, площу забруднення земельної ділянки визначають після отримання результатів аналізів. Площею забруднення земельної ділянки вважається: площа пробного майданчика, якщо аналіз відібраних на цьому майданчику проб (об'єднаних або точкових) свідчить про наявність забруднення. Площу пробного майданчика визначають в польових умовах вимірюванням, на підставі документів на право власності чи користування земельною ділянкою і т. інш. сума площ пробних майданчиків, якщо аналіз відібраних на цих майданчиках проб свідчить про наявність забруднення. Площу пробного майданчика визначають в польових умовах вимірюванням, на підставі документів на право власності чи користування земельною ділянкою і т. інш.; сума площ пробних майданчиків, якщо аналіз відібраних на цих майданчиках проб свідчить про наявність забруднення. Площу пробного майданчика визначають в польових умовах вимірюванням, на підставі документів на право власності чи користування земельною ділянкою і т. інш. Глибину проникнення ЗР у певний шар землі встановлюють після отримання результатів аналізів в точкових пробах ґрунту, що відібрані для контролю з попередньо обраних глибин. Глибиною проникнення ЗР у певний шар землі вважається максимальна глибина відбору для проб, в яких результати інструментально-лабораторного контролю свідчать про наявність (міграції) забруднення. У відповідності до п. 8.3 Інструкції процедура відбирання проб об'єктів контролю складається з декількох етапів, у тому числі: підготовки лабораторії до виїзду в місця проведення робіт; з'ясування безпосередньо на місці проведення робіт та/або на підприємстві (установі, організації тощо), що контролюється, організаційних питань (присутність представників підприємства, режим доступу до об'єкта контролю, участь у відборі інших зацікавлених організацій і т. інш.); уточнення безпосередньо на місці відбору об'єму робіт та технічної складової відбору (оцінка площі забрудненої ділянки, вибір моделі відбору тощо); відбір проб (виймання проб, складання об'єднаних проб); пакування, маркірування проб; оформлення акта відбору; транспортування проб до лабораторії; прийняття проб лабораторією для зберігання та проведення вимірювань. Відбір проб можуть проводити як співробітники підрозділу аналітичного контролю (вимірювальної лабораторії), так і спеціально уповноважені особи, які отримують в лабораторії інструкції щодо процедур відбору та необхідні засоби та посуд для відбору та транспортування проб. Пунктом 8.3.2 Інструкції передбачено, що відбір проб ґрунтів здійснюють у присутності представника суб'єкта природокористування (представника землевласника, землекористувача і т. інш.). У випадках, коли присутність представника суб'єкта природокористування неможлива, відбір проб ґрунтів здійснюють у присутності незалежної посадової особи. Безпосередньо на місці проведення робіт уточнюються об'єм робіт та технічна складова відбору (модель відбору, визначення подальшого поводження з точковими пробами (види проб), спосіб виймання проб (буріння, свердління, ручне розкопування тощо). У відповідності до пункту 8.4.1 Інструкції відбір проб оформлюють актом відбору проб. Форму акта відбору про наведено у обов'язковому додатку А до Інструкції.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, де вказав наступне: 29.05.2012р. ТОВ фірмою «Оліс ЛТД»було отримано від Державної екологічної інспекції в Запорізькій області претензію № 974/03 на оплату шкоди в сумі 97453грн.92 коп. спричиненої державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства. Під час підготування обґрунтованої відповіді на претензію, в порядку передбаченому ст. 7, 8 ГПК України, ТОВ фірмою «Оліс ЛТД»було отримано позовну заяву від Прокурора Ленінського району м. Запоріжжя. Відповідь на претензію було надано в строки передбачені ГПК України. Таким чином, не дотримання строків передбачених ГПК України для відповіді на претензію призвело до передчасного звернення позивача до суду та позбавлення сторін можливості врегулювання спору у досудовому порядку. З позовної заяви вбачається, що підставою звернення до суду слугували висновки позивача відносно порушення ТОВ фірмою «Оліс ЛТД»вимог природоохоронного законодавства, яке було встановлене по результатам перевірки, що проводилася Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області в період з 03.04.2012р. по 11.04.2012р. на території ТОВ фірма «Оліс ЛТД»за адресою пров. Елеваторний, буд.6 в м. Василівка, Запорізької області, а саме: засмічення промисловою глиною земель загальною площею 96 м2 (16м х 6м), на території підприємства, та забруднення земель, що було виявлено шляхом здійснення відбору проб ґрунту з ознаками забруднення. За результатами вимірювань показників складу та властивостей проб ґрунту встановлено перевищення граничнодопустимої концентрації забруднюючої речовини - кадмію у ґрунті. Результати перевірки були зафіксовані в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 11.04.2012р. Однак, огляд ділянки, на якій провадилося накопичення промислової глини, було проведено не достатньо ретельно, у зв'язку із чим в акті не відображено наявність бетонного замощення та плівки під глиною, що в свою чергу призвело до зазначення в акті висновків, які не відповідають дійсним обставинам щодо умов накопичення та зберігання промислової глини підприємством. В свою чергу, хочемо зазначити, що ТОВ фірмою «Оліс ЛТД»в процесі господарської діяльності не було вчинено дій, що могли призвести чи призвели до засмічення чи забруднення земель на яких розташовано промислову площадку підприємства. Площадка, на якій провадилося накопичення глини, була з бетонного замощення, та попередньо вкрита декількома шарами плівки поліетиленової, задля запобігання змішуванню не забетонованої частини ґрунту з промисловою глиною у разі попадання глини на прилеглий до площадки ґрунт. Таким чином, перед тим як розпочати накопичення промислової глини, площадку визначену для тимчасового зберігання глини, було попередньо підготовлено тобто було вчинено дії, що фактично унеможливлювали засмічення чи забруднення ґрунту або будь-якого псування земель. Розмір шкоди спричиненої державі вираховується з підстав порушення природоохоронного законодавства у вигляді засмічення земель. Відповідно до п. 3.2. «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства»землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. З тих підстав, що накопичення промислової глини відбувалося на площадку, яка була забетонована та попередньо вкрита плівкою поліетиленовою, яка в декілька шарів вкривала ділянку на якій відбувалося накопичення глини, та земельну ділянку прилеглу до площадки, то вважаємо, що відсутні будь-які ознаки порушення передбаченого п. 3.2 Методики, яке саме і слугувало підставою для проведення нарахувань розміру шкоди, що нібито була спричинена державі у зв'язку із засміченням земель. Крім того, з розрахунків наданих до позовної заяви вбачається, що розрахунок розміру шкоди спричиненої внаслідок засмічення провадився з використанням загальної площі глини зазначеної у Акті від 11.04.2012р., тобто без урахування тієї частини глини, що знаходилася на бетонному замощенні. Також при проведенні розрахунків не бралося до уваги, що та частина глини, яку було розташовано на прилеглій до бетонної площадки території, знаходилася на поліетиленовому покритті, а не на ґрунті. З вищевикладеного вбачається, що розрахунки проведені позивачем є не вірними. По результатам перевірки Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області було винесено припис від 18.04.2012р. за № 05/12-П відповідно до якого, в строк до 11.05.2012р., на ТОВ фірму «Оліс ЛТД»було покладено обов'язок ліквідування засмічення глиною промисловою площі у 96 м2 (16м х 6м) на промисловому майданчику. В зазначений строк, накопичена на промисловому майданчику глина була убрана. Про що було сповіщено Державну екологічну інспекцію в Запорізькій області. В Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.05.2012р. та подальшому приписі Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області наявність на промисловому майданчику підприємства промислової глини не зафіксовано. Підставами для проведення розрахунків розміру шкоди спричиненої державі з підстав порушення природоохоронного законодавства у вигляді забруднення земель, та виставлення вимоги по оплаті 13 441 грн. 92 коп. були результати вимірювань показників складу та властивостей проб ґрунту та встановлення перевищення концентрації забруднюючої речовини - кадмію у ґрунті та причинний зв'язок такого перевищення із накопиченням на промисловому майданчику підприємства глини. Взявши до уваги той факт, що площадка, на якій провадилося накопичення глини, була забетонованою, та попередньо вкрита декількома шарами плівки поліетиленової, яка слугувала запобіганням для змішування ґрунту, що є прилеглим до забетонованої площадки, з промисловою глиною чи проникненням в ґрунт будь-яких забруднюючих речовин, що могли міститися в глині, вважаємо, безпідставним висновки позивача щодо причинного зв'язку перевищення у ґрунті на території підприємства концентрації забруднюючої речовини - кадмію та накопиченням промислової глини на території підприємства. Крім того, відповідач вважає, що проведення вимірювання вмісту забруднюючих речовин в ґрунті було проведено не коректно (відповідні відомості будуть надані під час судового розгляду), у зв'язку із чим проведені позивачем розрахунки є невірними. Відповідно до ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Взявши до уваги, що жодних дії пов'язаних із засміченням чи забрудненням земель ТОВ фірмою «Оліс ЛТД»не вчинялося та з боку підприємства були вжиті всі залежні від підприємства заходи, пов'язані із недопущенням забруднення ґрунту, відповідач вважає, що проведення розрахунків суми відшкодування шкоди, завданої забрудненням та засміченням земельних ресурсів, та виставлення відповідних вимог є безпідставним та не обґрунтованим. Вимоги по стягненню з ТОВ фірма «Оліс ЛТД»шкоди заподіяної державі у розмірі 97 453 грн. 92 коп. до місцевого бюджету м. Василівка Запорізької області є безпідставними, не обґрунтованими та такими, що не можуть бути задоволені. Просить в позові відмовити.

В судовому засіданні двічі була оголошена перерва.

23.07.2012р. о 15 годині 00 хвилин розгляд справи продовжений.

17.07.2012р. від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження з розгляду даної справи до вирішення по суті Запорізьким окружним адміністративним судом спору за позовом ТОВ фірми «Оліс ЛТД»до ОСОБА_7 та ОСОБА_8 В клопотанні відповідач зазначив, що позов в Запорізький окружний адміністративний суд поданий в зв'язку з тим, що, на думку відповідача, позивачем були допущені численні порушення в частині проведення перевірки, оформлення результатів перевірки.

Клопотання відповідача про зупинення розгляду справи до вирішення по суті Запорізьким окружним адміністративним судом спору за позовом ТОВ фірми «Оліс ЛТД»до ОСОБА_7 та ОСОБА_8 відхиляється судом в зв'язку з наступним:

Відповідно до ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

В даному випадку відповідач не надав суду доказів відкриття Запорізьким окружним адміністративним судом провадження по адміністративній справі за позовом ТОВ фірми «Оліс ЛТД»до ОСОБА_7 та ОСОБА_8, тобто не надав суду доказів наявності іншої справи, з якою пов'язана дана справа № 5009/2229/12.

В судовому засіданні 23.07.2012р. позивач надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що під час проведення перевірки відповідача в період з 03.04.2012 року по 11.04.2012 року державним інспектором було встановлено факт розміщення промасленої глини на відкритому ґрунті, а не на бетонованому та покритому целофаном покритті, що підтверджується актом перевірки від 11.04.2012 року.

Пояснення позивача залучені до матеріалів справи.

В судовому засіданні представник відповідача надав суду копію Протоколу вимірювань показників складу та властивостей гнуту та відходів від 25.05.2012 року, складений фізико-хімічною лабораторією ПНТП „Соціум".

Також, відповідач в судовому засіданні 23.07.2012 року надав суду клопотання, в якому вказує наступне: результати вимірювання проб ґрунту, проведені позивачем у даній справі, істотно відрізняються від результатів проб ґрунту, проведених незалежною сертифікованою організацією, а саме: встановлено відсутність перевищення показників кадмію в ґрунті. На підставі вказаного відповідач просить призначити судову екологічну експертизу проб ґрунту в тих же місцях і на тій же глибині, що було зроблено відповідачем у справі. На вирішення експерту відповідач пропонує поставити наступне запитання: Чи має місце забруднення ґрунту на території ТОВ фірми „Оліс ЛТД" в м. Василівка по вул. Елеваторній, 6, металом кадмієм?

Також, відповідач запропонував доручити проведення експертизи Харківському науково - дослідному інституту судових експертиз.

Клопотання відповідача приймається судом, оскільки подано у відповідності до вимог ст. 22 ГПК України.

Прокурор та позивач не заперечили проти призначення експертизи.

Відповідно до статті 41 ГПК України, для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.

З вищевикладеного слідує, що господарський суд призначає експертизу в разі, якщо суду необхідні спеціальні знання, якими не володіє суд.

Оскільки суд не може самостійно встановити, чи має місце забруднення ґрунту на території ТОВ фірми „Оліс ЛТД" в м. Василівка по вул. Елеваторній, 6, металом кадмієм, та який розмір шкоди був завданий засміченням та забрудненням земельної ділянки, суд вважає за необхідне призначити судову екологічну експертизу у справі № 5009/2229/12.

Провести судову екологічне експертизу суд доручає Харківському науково-дослідницькому інституту судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса (61000, м. Харків, вул. Золочевського, 8-а).

На вирішення експерту суд вважає необхідним поставити наступні питання:

Чи має місце забруднення ґрунту на території ТОВ фірми „Оліс ЛТД" в м. Василівка по вул. Елеваторній, 6, металом кадмієм?

Яка площа земельної ділянки була забруднена?

Який розмір шкоди був завданий забрудненням ґрунту на території ТОВ фірми „Оліс ЛТД" в м. Василівка по вул. Елеваторній, 6, металом кадмієм?

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 79 ГПК України, господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою, зокрема, у випадку призначення господарським судом судової експертизи.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 79 ГПК України провадження у справі зупинити, до проведення судової екологічної експертизи.

Керуючись ст. ст. 22, 79, 86 ГПК України, суд -

У Х В А Л И В :

Призначити судову екологічне експертизу у справі № 5009/2229/12, проведення якої доручити Харківському науково-дослідницькому інституту судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса (61000, м. Харків, вул. Золочевського, 8-а).

Для проведення експертизи направити до експертної установи копії матеріалів справи 5009/2229/12.

На вирішення експерту суд вважає необхідним поставити наступні питання:

Чи має місце забруднення ґрунту на території ТОВ фірми „Оліс ЛТД" в м. Василівка по вул. Елеваторній, 6, металом кадмієм?

Яка площа земельної ділянки була забруднена?

Який розмір шкоди був завданий забрудненням ґрунту на території ТОВ фірми „Оліс ЛТД" в м. Василівка по вул. Елеваторній, 6, металом кадмієм?

Суд зобов'язує експерта завчасно письмово повідомити сторони про місце, день та час відбору проб ґрунту для проведення експертного дослідження.

Суд зобов'язує експерта відібрати проби ґрунту в присутності представників позивача (Державна екологічна інспекція в Запорізькій області, представник: Бондаренко Валерій Ігоречив, тел. НОМЕР_2) та відповідача (Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма „Оліс ЛТД", представник: Петренко Олексій Володимирович, НОМЕР_1).

Суд зобов'язує відповідача - ТОВ фірму „Оліс ЛТД" забезпечити доступ на територію підприємства у м. Василівка по вул. Елеваторній, 6, для експерта та представників сторін з метою проведення відбору ґрунту.

Експерт попереджається про кримінальну відповідальність, передбаченої ст. ст. 384 і 385 Кримінального кодексу України, за дачу свідомо неправильного висновку або відмови дати висновок і за відмовлення без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

Зобов'язати позивача і відповідачів виконувати усі вимоги експерта, сприяти в проведенні експертиз, представляти за вимогою експерта всі документи, необхідні для проведення експертиз.

Суд зобов'язує відповідача -ТОВ фірму „Оліс ЛТД", провести оплату за проведення судової екологічної експертизи у справі № 5009/2229/12, докази оплати -надати суду.

Експерту надати суду рахунок із указівкою р/рахунку експертної установи, розрахунок понесених витрат по проведенню експертиз та докази їх оплати.

Після проведення експертиз матеріали справи необхідно повернути до господарського суду Запорізької області із зазначенням номеру справи № 5009/2229/12.

Провадження у справі зупинити до проведення судової екологічної експертизи та отримання висновку експерта.

Ухвалу суду направити сторонам у справі та на адресу експертної установи.

Ухвала підписана 23.07.2012р.

Суддя Л.С. Місюра