ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 березня 2012 р.
Справа №2а-13181/11/0170/26
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Петренко В.В., за участю секретаря Асєєвої Л.О., розглянувши у письмовому провадженні матеріали адміністративної справи за позовом
Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим
до Приватного підприємства «Тонус»
про стягнення,
за участю представників:
від позивача - не з’явився;
від відповідача - не з’явився.
Суть спору: Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Тонус» про стягнення 850,00 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються п. 10, п. 11 «Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування», та мотивовані несплатою відповідачем штрафу у встановлений законом строк.
Адміністративний позов не відповідав ч. 2, 4, 5 ст. 106 КАС України, у зв'язку з чим ухвалою суду від 25.10.2011р. позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі.
Позивач усунув недоліки зазначені в ухвалі суду від 25.10.2011р. у визначений судом строк.
Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.11.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Сторони явку своїх представників у судове засідання 13.03.2012 року не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином – поштовою кореспонденцією.
До дня розгляду справи від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність його представника.
Відповідач явку свою або свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином – рекомендованою кореспонденцією. Надіслане на адресу відповідача, зазначену в позовній заяві (а.с.2-4) та у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (а.с.60-62), повідомлення повернулось з відміткою про закінчення терміну зберігання (а.с.40, 52), так відповідно до ст. 37 КАС України особа, яка відмовилась одержати повістку, вважається такою, що її повідомлено про дату, час і місце судового засідання.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без його участі, керуючись ч. 6 ст. 71 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим є урядовим органом державного управління і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам законодавства України.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції України від 26.10.2007 року № 45, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй.
Відповідно до Положення про державну архітектурно-будівельну інспекцію в Автономній Республіці Крим, затвердженого наказом Державної архітектурно - будівельної інспекції № 76 від 06.12.2007 року, основним завданням Інспекції ДАБК в АР Крим є участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері будівництва, містобудування та архітектури; виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю та нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Оскільки спірні правовідносини виникли у травні 2011 року, суд вважає необхідним застосовувати норми законодавства, що діяли у той період.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» від 14.10.1994 року № 208\94 справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю). Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю здійснюють державний нагляд за додержанням підприємствами вимог містобудівної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, будівельних норм, державних стандартів, норм і правил при здійсненні проектування, будівельних робіт, виготовленні будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.
Посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю мають право:
безперешкодного доступу на будівництво об'єктів і підприємства будівельної індустрії незалежно від форм власності;
давати у межах своїх повноважень учасникам будівництва та виробникам будівельних матеріалів, виробів і конструкцій обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень будівельних норм, державних стандартів, норм і правил, а так само технічних умов або затверджених проектних рішень;
одержувати від замовників, проектних і будівельних організацій та підприємств будівельної індустрії необхідну для виконання покладених на них функцій нормативно-технічну, проектну та іншу документацію;
зупиняти будівельні роботи, які не відповідають вимогам будівельних норм, державних стандартів, норм і правил, затвердженим проектним рішенням або місцевим правилам забудови населених пунктів, здійснюються без дозволу на їх виконання, а так само виробництво і застосування у будівництві будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, виготовлених з порушенням будівельних норм, державних стандартів;
вносити подання відповідним органам про анулювання ліцензій на право провадження окремих видів господарської діяльності у будівництві підприємств, які допускають порушення ліцензійних умов, а також на інших підставах відповідно до закону.
Накладати штраф від імені інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю мають право начальник Державної архітектурно-будівельної інспекції України та його заступники, начальники інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю та їх заступники у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. № 244 «Про затвердження Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування» (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) підприємство повинно сплатити штраф у 15-денний термін з дня його накладення за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, незалежно від наслідків фінансово-господарської діяльності. Копія документа про сплату штрафу надсилається інспекції, яка його наклала.
Відповідно до п. 11 вищенаведеної постанови, у разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду).
Розгляд справ про правопорушення при наданні фізичним особам послуг з будівництва, реконструкції, капітального ремонту та придбанні будівельної продукції, а також застосування штрафів у цих випадках здійснюються іншими державними органами у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Судом встановлено, що 31.05.2011 року інспекцією Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим проведено перевірку щодо будівництва 4-ох поверхової будівлі за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вул. Терлецького, 2 «г».
В результаті перевірки було виявлено, що відповідачем за вищевказаною адресою будівельні роботи проводяться без проходження реєстрації в Інспекції ДАБК в АР Крим, що є порушенням п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій у сфері містобудування», ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідачу був виданий припис від 31.05.2011 року з пропозицією припинити виконання будівельних робіт, надати Інспекції ДАБК в АР Крим документи, завірені у встановленому законом порядку (а.с.5).
15.06.2011 року представником інспекцією Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим повторно проведено перевірку щодо будівництва 4-ох поверхової будівлі за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вул. Терлецького, 2 «г», та встановлено що відповідачем здійснюється виконання будівельних робіт без права на їх виконання.
Відповідачу був виданий припис від 15.06.2011 року з пропозицією припинити виконання будівельних робіт, надати Інспекції ДАБК в АР Крим документи, завірені у встановленому законом порядку (а.с.7).
Результати перевірки також знайшли своє відображення у протоколі про правопорушення у сфері містобудування від 15.06.2011 року (а.с.8).
Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим 21.06.2011 року відносно відповідача було прийнято постанову № 43 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 850,00 грн. (а.с.9).
Розрахунок розміру штрафу здійснюється на підставі ч. 7 ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», відповідно до якої, ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю - у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У встановлений Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим строк до 07.07.2011 року штраф сплачено не було, на підставі чого Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим звернулася до суду з адміністративним позовом про стягнення з Приватного підприємства «Тонус» про стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 850,00грн.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати штрафу у розмірі 850,00 грн. або оскарження постанови № 43 від 21.06.2011 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Тонус» (ідентифікаційний код 32764728) штраф у розмірі 850,00грн. до державного бюджету м. Ялта (на р/р 31116106700039 УДК, код 21081100 ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740850.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Петренко В.В.