Рішення № 25332575, 22.07.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
22.07.2012
Номер справи
7/5005/4034/2012
Номер документу
25332575
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.07.12р. Справа № 7/5005/4034/2012За позовом Прокурора міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки (площа земельної ділянки 0, 5416 га по пр. 50 років СРСР, 29)

Суддя Коваль Л.А.

Представники:

від позивача: головний спеціаліст відділу з правових питань Шульга М.О., дов. № 01- 17/2/81вих від 10.02.2012р.;

від відповідача: представник Любченко О.І., дов. № юр-361/д від 04.05.2012р;

за участю прокурора: прокурор відділу прокуратури області Рудовол Т.С., посвідчення № 135 від 02.09.2009р.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про:

внесення змін до п. 2.2. договору оренди земельної ділянки від 27.07.2005р. (державна реєстрація від 05.08.2005р. № 02530), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", виклавши його в наступній редакції:

"п. 2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 23.08.2011р. становить 3 620 392, 36 грн.";

внесення змін до п. 4.1. договору оренди земельної ділянки від 27.07.2005р. (державна реєстрація від 05.08.2005р. № 02530), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", виклавши його в наступній редакції:

"п. 4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 181 019, 60 грн/рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 144 815, 70 грн/рік без ПДВ, яка застосовується відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI "Про плату за землю".

Позовні вимоги мотивовані невідповідністю умов укладеного між позивачем та відповідачем договору оренди земельної ділянки від 27.07.2005р. щодо нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки вимогам прийнятого Дніпродзержинською міською радою рішення від 15.12.2010р. № 07-02/VI, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ та введено її в дію з 01.07.2011р., вимогам законодавства щодо мінімального розміру річної орендної плати за землю та вимогам прийнятого Дніпродзержинською міською радою рішення від 27.05.2011р. № 116-08/VI "Про плату за землю", яким затверджено коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки в залежності від їх цільового призначення, та визначено, що орендарям земельних ділянок у зв'язку з затвердженням грошової оцінки земель м. Дніпродзержинська та введенням її в дію з 01.07.2011р., необхідно привести діючі договори оренди у відповідність до вимог чинного законодавства, недосягненням сторонами договору оренди землі згоди з питання внесення змін до договору оренди земельної ділянки як щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яку орендує відповідач, так і щодо його істотних умов, а саме: розміру річної орендної плати за землю, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі у судовому порядку.

До початку судового засідання, призначеного для розгляду справи на 17.07.2012р., від прокурора міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої прокурор просить внести зміни до п. 4.1. договору оренди земельної ділянки в іншій редакції, ніж зазначено в позові, а саме викласти п. 4.1. договору оренди земельної ділянки в наступній редакції:

"п. 4.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, у розмірі 108 611, 76 грн/рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 92 319, 99 грн/рік без ПДВ, яка застосовується відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012р. № 475-24/VI "Про плату за землю".

Позовні вимоги щодо зміни п.2.2. договору прокурор залишає без змін.

В обґрунтування заяви про зміну позовних вимог прокурор посилається на обставини прийняття Дніпродзержинською міською радою рішення від 25.06.2012р. № 475-24/ VI "Про плату за землю", яким встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада, на рівні трикратного розміру земельного податку. Пунктом 10 наведеного рішення визнано таким, що втратило чинність рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI. Також, пунктами 3 та 4 рішення від 25.06.2012р. № 475-24/ VI встановлено з 01.07.2012р. по 31.12.2013р. пільгу із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету, згідно з додатком; передбачено, що розмір річної орендної плати у місті визначається у співвідношенні до земельного податку з урахуванням пільги, встановленої цим рішенням.

Позивач заявлені прокурором позовні вимоги з урахуванням їх подальших змін повністю підтримує.

Відповідач проти позову заперечує. Відповідач посилається на відсутність порушення прав позивача щодо недоотримання орендної плати на підставі змін в законодавстві не внесенням змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру річної орендної плати на рівні мінімального розміру орендної плати, встановленого Податковим кодексом України, оскільки з метою недопущення порушення норм законодавства та умов договору відповідач з власної ініціативи здійснив перерахунок розміру орендної плати та сплачує орендну плату в грошовому еквіваленті за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановленої договором, замість передбачених договором 2,5%. За доводами відповідача, ні умовами укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки, ні приписами діючого законодавства, на які посилається прокурор, не передбачено таких підстав для зміни розміру орендної плати за землю, наявністю яких обґрунтовані позовні вимоги. Зокрема, як вважає відповідач, не можуть бути підставою для зміни істотних умов договору прийняті Дніпродзержинською міською радою рішення від 15.12.2010р. № 07-02/VI та від 27.05.2011р. № 116-08/VI. Не вбачає відповідач підстав для зміни істотних умов договору оренди земельної ділянки і на підставі ст. 652 ЦК України, на яку посилається прокурор, оскільки така зміна можлива лише за наявності одночасно чотирьох умов, визначених цією статтею, які щодо спірних правовідносин відсутні. Відповідач посилається на недотримання позивачем вимог ст. 188 ГК України щодо порядку внесення змін до договору. Проект додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі відповідач отримав від позивача разом з супровідним листом від 24.10.2011р. Отриманий проект додаткової угоди не містив печатки та підпису заінтересованої сторони -Дніпродзержинської міської ради, у зв'язку з чим відповідач не вважає його належним чином оформленою пропозицією внести зміни до договору. Незважаючи на наведене, відповідач розглянув пропозицією позивача про внесення змін до договору та направив позивачу протокол розбіжностей до договору, про результати розгляду якого відповіді від позивача не отримав. За таких обставин, на думку відповідача, передача спору про внесення змін до договору на вирішення суду через півроку з моменту надсилання йому відповідачем протоколу розбіжностей до договору не узгоджується з положеннями ст. 188 ГК України, оскільки строк звернення до суду у зв'язку з недосягненням сторонами договору згоди щодо внесення змін до договору за пропозицією від 24.10.2011р. не є розумним, таке звернення мало б відбутись не пізніше ніж у 20-денний строк з часу отримання протоколу розбіжностей. Також, відповідач зазначає, що докази звернення до відповідача з зазначеним вище проектом додаткової угоди позивач в підтвердження обґрунтованості позовних вимог про внесення змін до п. 4.1. спірного договору надавав при розгляді справи між тими ж сторонами, про той самий предмет спору та з тих же підстав, що перебувала в провадженні господарського суду міста Києва (справа № 52/370). Рішенням господарського суду міста Києва від 05.12.2011р. у вказаній справі в задоволенні позову про внесення змін до договору оренди земельної ділянки відмовлено. Факти встановлені цим судовим рішенням відповідач вважає преюдиціальними при вирішенні даного спору. Відповідач не погоджується з доводами позивача про те, що позивач направив відповідачу пропозицію про внесення змін до спірного договору у вигляді проекту додаткової угоди до договору також 21.12.2011р., стверджує, що зазначений проект додаткової угоди він не отримав, а належних доказів направлення такої пропозиції та саме відповідачу позивач не надав.

Відповідач заявив клопотання про припинення провадження у справі в частині позовних вимог про внесення змін до п. 4.1. спірного договору на підставі п. 2 ч. 2 ст. 80 ГПК України, оскільки відповідний спір між тими ж сторонами, про той же предмет та з тих же підстав вирішено господарським судом міста Києва у справі № 52/370, рішення у справі прийняте 05.12.2011р. та є чинним на час вирішення спору у даній справі.

У зв'язку з поданою прокурором заявою про зменшення розміру позовних вимог відповідач заявив клопотання про повернення цієї заяви, оскільки вважає її заявою про зміну підстав позову, яка всупереч процесуальним правам позивача, передбаченим ч. 4 ст. 22 ГПК України, подана після початку розгляду господарським судом справи по суті.

Господарський суд відкладав розгляд справи з 22.05.2012р. на 29.05.2012р., з 29.05.2012р. на 12.06.2012р., з 12.06.2012р. на 03.07.2012р., з 03.07.2012р. на 17.07.2012р.

Ухвалою господарського суду від 03.07.2012р. строк розгляду спору у справі продовжено терміном на 15 днів, тобто до 18.07.2012р.

У судовому засіданні 17.07.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

27.07.2005р. між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (орендар), яке змінило найменування на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта", що підтверджується статутом останнього, державну реєстрацію змін до установчих документів проведено 23.03.2011р., укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), за умовами якого (п.1.1.) орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, пр. 50 років СРСР, 29, згідно з планом земельної ділянки, що додається.

В дату укладення Договору, тобто 27.07.2005р., Договір посвідчено нотаріусом Дніпродзержинського міського нотаріального округу Кудрявцевим В.О., зареєстровано в реєстрі за № 486.

Державну реєстрацію Договору проведено 05.08.2005р. за № 02530.

Як зазначено в Договорі, підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 24.06.2005р. № 569-19/IV (п. 1.2. Договору).

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0, 5416 га для розміщення автозаправочної станції (п. 2.1. Договору).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення Договору становить 566 909, 25 грн. (п. 2.2. Договору).

Цільове використання земельної ділянки: землі іншої комерційної діяльності (п. 5.2. Договору).

Договір укладено строком на десять років (п. 3.1. Договору).

Відповідно до п. 4.1. Договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 14 172, 72 грн. на рік, що становить 1 181, 06 грн. без ПДВ на місяць, і вноситься на рахунок місцевого бюджету, реквізити якого подаються орендарю додатково в письмовій формі.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексу інфляції. Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового податкового (звітного) періоду (п. 4.2., п. 4.3. Договору).

Згідно з п. 4.4. Договору розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених Договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розміру ставки земельного податку; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до п. 9.2.3. Договору орендодавець має право вимагати від орендаря збільшення розміру орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства розмірів земельного податку та у інших випадках, визначених пунктом 4.4. Договору.

Пункт 12.1. Договору передбачає, що зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір вирішується у судовому порядку.

З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, за виключенням окремих його положень.

Згідно пункту 288.4., підпунктів 288.5.1., 288.5.2. пункту 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010р. № 2756-VI, який набрав чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України, до частини другої ст. 21 Закону України "Про оренду землі" внесені зміни, в силу яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 15.12.2010р. № 07-02/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ, виконана приватним підприємством "Лада", яка введена в дію з 01.07.2011р. Відповідно до цього рішення з 01.07.2011р. для визначення плати за землю підлягає застосуванню базова вартість 1 кв.м земель міста у розмірі 202, 37 грн., землекористувачів зобов'язано одержати в управлінні Держкомзему у м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області довідки про визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні (власності), та надати їх до управління земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5548 від 23.08.2011р., виданого на замовлення ПАТ "Укрнафта", нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Дніпродзержинськ, пр. 50 років СРСР, 29, площа якої 0, 5416 га, економіко-планувальна зона/оціночний квартал: 48/48, землі комерційного використання, за даними оцінки станом на 22.08.2011р. становить 3 620 392, 36 грн.

Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI "Про плату за землю" з метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі, встановлення економічно обґрунтованих, справедливих, єдиних ставок орендної плати, приведення діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства затверджені коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада, згідно з додатком; передбачено застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2011р.

Згідно додатку до рішення міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI "Про плату за землю" коефіцієнти, що застосовуються для розрахунку річної орендної плати за землю у співвідношенні до земельного податку встановлені для земель сільськогосподарського призначення - на рівні мінімального, визначеного законодавством, для інших категорій земель - на рівні мінімального - 3 та максимального - 5 і залежать від видів цільового призначення земель.

Як встановлено вище, за умовами Договору земельна ділянка надана відповідачу в оренду з метою несільськогосподарського використання для розміщення автозаправочної станції, цільове використання земельної ділянки: землі іншої комерційної діяльності.

Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010р. № 548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.11.2010р. за № 1011/18306, до підрозділу 03.07. розділу 03 (землі громадської забудови) віднесені землі для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Для даної категорії земель, що відносяться до земель торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним, паливом, спеціалізованої торгівлі тютюновими виробами та алкогольними напоями, рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI "Про плату за землю" встановлено коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати у співвідношенні до земельного податку, - 5.

Окрім того, наведеним рішенням міської ради на період з 01.07.2011р. до 31.12.2012р. встановлена пільга із земельного податку у розмірі 20 відсотків від суми, що зараховується до місцевого бюджету -для всіх платників за землю, які використовують земельні ділянки згідно з підрозділами 03.07-03.10 та 03.13 розділу 3 класифікатора (землі комерційного використання).

24.10.2011р., вих. 01-09вих/3/591, позивач направив відповідачу проект додаткової угоди до Договору, яким, керуючись рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI, запропонував внести зміни до Договору в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виклавши п. 2.2. Договору в редакції: "п. 2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 23.08.2011р. становить 3 620 392, 36 грн.", та внести зміни до Договору щодо розміру орендної плати, виклавши п. 4.1. Договору в редакції: "п. 4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 181 019, 60 грн/рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 144 815, 70 грн/рік без ПДВ, яка застосовується відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI "Про плату за землю". Дата фактичного направлення проекту додаткової угоди 27.10.2011р. (а.с. 13, т. 1).

Додаткова угода до Договору щодо зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати між позивачем та відповідачем не укладена.

Невідповідність умов Договору вимогам законодавства та рішенню Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI щодо мінімального розміру річної орендної плати, рішенню Дніпродзержинської міської ради від 15.12.2010р. № 07-02/VІ щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, недосягнення сторонами Договору згоди щодо внесення змін до Договору в позасудовому порядку спричинили виникнення спору.

В подальшому, в період розгляду даної справи судом, Дніпродзержинською міською радою прийняте рішення від 25.06.2012р. № 475-24/VI "Про плату за землю", яким:

встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада, на рівні трикратного розміру земельного податку (п.1);

передбачено застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2012р. (п. 2);

встановлено з 01.07.2012р. до 31.12.2013р. пільгу із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету, згідно з додатком (п.3);

передбачено визначати розмір річної орендної плати у місті у співвідношенні до земельного податку з урахуванням пільги, встановленої цим рішенням (п. 4);

передбачена вимога орендарям земельних ділянок привести договори оренди землі у відповідність до цього рішення шляхом звернення до управління земельних відносин міської ради (п.7);

доручено управлінню земельних відносин міської ради підготувати проекти договорів оренди землі (додаткові угоди) із застосуванням визначеного розміру орендної плати (п. 8);

визнано таким, що втратило чинність, рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI "Про плату за землю" (п. 10).

Відповідно до додатку до рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012р. № 475-24/VI пільга із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету, яка встановлена з 01.07.2012р. до 31.12.2013р., щодо економіко-планувальної зони 48, яка надається платникам, що використовують земельні ділянки за комерційним призначенням, становить 15%.

Наведені обставини зумовили звернення прокурора з заявою про приведення у відповідність з рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012р. № 475-24/VI змін до п. 4.1. Договору, про внесення яких заявлено позов.

Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

У зв'язку із законодавчою зміною розміру мінімальної річної орендної плати річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.

Податковий кодекс України визначає мінімальний та максимальний розмір річної орендної плати: річна орендна плата для земель несільськогосподарського призначення не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, а також для земель, за виключенням земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), та за виключенням земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів, не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки, тобто, враховуючи положення п. 274.1. ст. 274 Податкового кодексу України, який встановлює ставку податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, на рівні 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, - дванадцятикратного розміру земельного податку.

Розмір річної орендної плати в зазначених межах встановлюється договором оренди землі.

Конституція України передбачає форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування. Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

В період дії Закону України "Про плату за землю" (діяв до 01.01.2011р.) Дніпродзержинська міська ради, у тому числі керуючись цим Законом, прийняла рішення від 15.12.2010р. № 07-02/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", яким затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ, що застосовується з 01.07.2011р. Відповідно до цього рішення з 01.07.2011р. для визначення плати за землю підлягає застосуванню базова вартість 1 кв.м земель міста у розмірі 202, 37 грн.

Стаття 2 Закону України "Про плату за землю" (в редакції на дату прийняття Дніпродзержинською міською радою зазначеного вище рішення) встановлювала, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Методику розрахунку ставок земельного податку визначала стаття 7 цього Закону.

Проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5 -7 років передбачено ст. 18 Закону України "Про оцінку земель".

На час вирішення спору у даній справі згідно з підпунктом 271.1.1. пункту 271.1. статті 271 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом, є базою оподаткування податком за землю.

У відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки встановлюється ставка податку за землю, з урахуванням кратності якого визначається мінімальний та максимальний розмір орендної плати.

Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI затверджені коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати, які підлягали застосуванню з 01.07.2011р.

Відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012р. № 475-24/VI рішення міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI визнано таким, що втратило чинність.

Цим же рішенням встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада, на рівні трикратного розміру земельного податку; передбачено застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2012р.; встановлено з 01.07.2012р. до 31.12.2013р. пільгу із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету, згідно з додатком; передбачено визначати розмір річної орендної плати у місті у співвідношенні до земельного податку з урахуванням пільги, встановленої цим рішенням.

Частина перша статті 651 ЦК України передбачає, що зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Можливість перегляду (зміни) розміру орендної плати з підстав, у тому числі, підвищення цін, тарифів тощо, збільшення розміру ставки земельного податку, в інших випадках, встановлених законодавчими актами України, передбачена безпосередньо умовами Договору (п. 4.4., п. 9.2.3. Договору).

Оскільки укладений між позивачем та відповідачем Договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами Договору, з урахуванням рішень органу місцевого самоврядування, прийнятих в межах його компетенції, в тому числі щодо нормативної грошової оцінки земель міста.

Відповідно, на дату звернення з позовом до суду прокурор правомірно заявив вимоги про внесення змін як до п. 2.2., так і до п. 4.1. Договору, в редакції зазначених пунктів Договору, наведених в позовній заяві.

Згоди щодо внесення змін до пунктів 2.2. та 4.1. Договору, у тому числі щодо п. 4.1. Договору як у редакції, наведеній у позові, так і у редакції, наведеній з урахуванням рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012р. № 475-24/VI, у позасудовому порядку сторони не досягли.

Відповідно, з огляду на зазначене вище, суд вбачає наявність підстав для внесення змін до Договору щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру річної орендної плати, яка визначена з урахуванням чинного на дату вирішення спору законодавства та рішення органу місцевого самоврядування.

Заявлені прокурором вимоги з урахуванням їх змін є правомірними та підлягають задоволенню.

Також, враховуючи встановлені обставини справи, наведені положення законодавства, суд відхиляє доводи відповідача у справі.

Суд відхиляє доводи відповідача про недотримання позивачем вимог ст. 188 ГК України щодо порядку внесення змін до Договору.

Як встановлено вище, позивач звертався до відповідача у встановленому законом порядку з пропозицією про внесення змін до Договору (лист від 24.10.2011р., вих. 01-09вих/3/591, додатком до якого є проект додаткової угоди, направлений 27.10.2011р., що підтверджується відміткою оператора поштового зв'язку на опису вкладення до цінного листа). Відповідач не заперечує обставини отримання ним зазначеного звернення позивача.

З пропозицією внести зміни до Договору позивач звернувся до відповідача також листом від 21.12.2011р., вих. 01-09вих/2/699, додавши до листа відкоригований проект додаткової угоди. Наведений лист отриманий відповідачем 03.01.2012р., що підтверджується повідомленням про вручення відповідачу рекомендованого поштового відправлення, направленого 28.12.2011р.(а.с. 73, т.1).

Не підлягає задоволенню клопотання відповідача про припинення провадження у справі на підставі п. 2 ч. 2 ст. 80 ГПК України в частині позовних вимог про внесення змін до п. 4.1. Договору.

Рішенням господарського суду міста Києва від 05.12.2011р. у справі № 52/370 за позовом в.о. прокурора міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про внесення змін до договору оренди у вимогах про внесення змін до п. 4.1. Договору шляхом викладення його в редакції: річна орендна вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету; орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні п'ятикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, відмовлено.

Як вбачається з мотивувальної частини судового рішення, судом встановлено, що пропозицію про внесення змін до договору (додаткову угоду) позивачем направлено відповідачу лише 27.10.2011р., тобто після звернення до суду з відповідним позовом.

Враховуючи вказану обставину, суд зазначив, що пропозиція внести зміни до договору має передувати поданню позовної заяви до суду, що прокурором та позивачем дотримано не було.

За наведеного, керуючись ст. 1 ГПК України, суд дійшов висновку про те, що прокурором та позивачем не доведено порушення прав та законних інтересів позивача відповідачем станом на час звернення до суду з позовом у справі, що вирішена, оскільки відповідач не відмовлявся від пропозиції внести зміни до договору, та висновку про те, що на момент звернення прокурора до суду між позивачем та відповідачем був відсутній спір про внесення змін до договору, оскільки відповідач не отримував пропозиції про внесення змін до договору та не відмовлявся від неї.

А відтак, у зв'язку з не дотриманням прокурором та позивачем загального порядку внесення змін до господарських договорів, встановленого статтею 188 Господарського кодексу України, та не доведенням порушення відповідачем прав позивача шляхом відмови від внесення змін до договору, в задоволенні позову і було відмовлено.

Рішення про відмову у позові з наведених вище підстав не позбавляє позивача права повторно звернутися з позовом до суду про внесення змін до п. 4.1. Договору за змінених обставин щодо направлення пропозиції про внесення змін до договору.

Пропозиція про внесення змін до договору (додаткова угода), яку не врахував суд при вирішенні спору у справі № 52/370, а також пропозиція від 21.12.2011р. позивачем направлені відповідачу до звернення прокурора до суду з позовом, який вирішується у даній справі, що підтверджує дотримання позивачем вимог ст. 188 ГК України на дату звернення з позовом у цій справі. Зміни за цими пропозиціями до Договору за погодженням сторін не внесені, що свідчить про наявність між ними спору, який підлягає вирішенню по суті у судовому порядку.

Суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про повернення поданої прокурором заяви про зміну позовних вимог, в обґрунтування якого відповідач послався на зміну прокурором підстав позову в частині заявленої вимоги про внесення змін до п. 4.1. Договору після початку розгляду судом справи по суті з недотриманням процесуальних прав позивача у справі, передбачених ч. 4 ст. 22 ГПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Частиною четвертою статті 29 ГПК України передбачено, що прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.

Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову -це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.

Як зазначено в першому реченні абзацу шостого підпункту 3.12. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" з урахуванням змін, внесених постановою пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. № 3 "Про внесення змін і доповнень до деяких постанов пленуму Вищого господарського суду України", не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права.

Підставами заявленого позову у даній справі щодо вимоги про внесення змін до п. 4.1. Договору є обставини невідповідності розміру орендної плати, встановленої наведеним пунктом Договору, вимогам законодавства та рішенням органу місцевого самоврядування щодо розміру річної орендної плати за користування орендованою відповідачем земельною ділянкою. Предметом позову є матеріально-правова вимога про внесення змін, у тому числі до п. 4.1. Договору, з метою приведення його у відповідність вимогам законодавства та рішенням органу місцевого самоврядування щодо розміру річної орендної плати за користування орендованою відповідачем земельною ділянкою.

Пославшись додатково в обґрунтування позову на рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012р. № 475-24/VI, яке прийняте в період розгляду справи господарським судом, та привівши у відповідність з цим рішенням редакцію заявлених змін до п. 4.1. Договору, прокурор не змінив по суті підстав заявленого позову, а доповнив їх новими обставинами, та не змінив суть матеріально-правової вимоги до відповідача, яка полягає у внесенні змін до п. 4.1. Договору щодо розміру орендної плати.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір підлягає стягненню до спеціального фонду Державного бюджету України з відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Змінити п. 2.2. договору оренди земельної ділянки від 27.07.2005р. (державна реєстрація від 05.08.2005р. № 02530), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", виклавши його в наступній редакції:

"п. 2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 23.08.2011р. становить 3 620 392, 36 грн.".

Змінити п. 4.1. договору оренди земельної ділянки від 27.07.2005р. (державна реєстрація від 05.08.2005р. № 02530), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", виклавши його в наступній редакції:

"п. 4.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, у розмірі 108 611, 76 грн/рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 92 319, 99 грн/рік без ПДВ, яка застосовується відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012р. № 475-24/VI "Про плату за землю".

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, ідентифікаційний код 00135390) до спеціального фонду Державного бюджету України (одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 37989269, рахунок № 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Дніпропетровської області 03499891, пункт 2.2. з таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору) судовий збір у сумі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 00 коп.,

про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Л.А. Коваль

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 20.07.2012р.