Категорія №5.8.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 липня 2012 року Справа № 2а/1270/2744/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Петросян К.Є.,
при секретарі: Ковіній І.В.,
за участю:
прокурора: Петрової Г.В. (посвідчення №524 від 01.07.2008),
представника позивача: Баранової І.В. (дов. №173 від 26.01.2012),
представника відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляду у Донбаському регіоні» до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
04 квітня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП «НЕК «Укренерго») в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підроздялу «Держенергонагляду у Донбаському регіоні» (далі - ВП Держенергонагляду у Донбаському регіоні») до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (далі - Кремінське ВУВКГ) про стягнення заборгованості, в обґрунтування якого зазначено наступне.
21 жовтня 2011 року відповідачу видано припис №02/23-12-532ПР, яким відповідача зобов'язано з постачальником електроенергії скласти акт екологічної броні.
25 січня 2012 року позивачем у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконань вимог виданого припису. Актом перевірки від 25 січня 2012 № 02/23-12-048А встановлено повне не виконання припису від 21.10.2011 №02/23-12-532ПР.
За результатами перевірки та на підставі акта, Інспекцією винесено постанову від 30 січня 2012 року №02/23-12-048А про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн., яку відповідач, згідно поштового повідомлення, отримав 01.02.2012.
Дотепер штраф відповідачем не сплачений. Припис та постанова про накладення штрафу відповідачем до теперішнього часу у встановленому законом порядку не оскаржувалися.
На підставі вищевикладеного, прокурор просить стягнути з Кремінського ВУВКГ штраф у сумі 5100,00 грн.
Ухвалою від 06 квітня 2012 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
Ухвалою від 26 квітня 2012 року справу призначено до розгляду у судовому засіданні.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив стягнути з Кремінського ВУВКГ штраф у сумі 5100,00 грн., надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання 17.07.2012 не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, згідно заперечень від 25.04.2012 зазначив наступне.
Позивач в своєму приписі вимагає скласти з постачальником електричної енергії акт екологічної броні та надає для його виконання місячний термін до 01.01.2012. Позивач посилається на п.1.1.8 Наказу Мінпаливенерго України від 19.04.2004 року № 26 Про затвердження Інструкції про порядок складання акта екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача, в якому передбачено, що екологічна броня електропостачання встановлюється для споживачів, об'єкти яких, згідно з установленим порядком включені до переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання в адміністративно-територіальній одиниці. Переліки затверджуються та погоджуються відповідно до Порядку складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання.
Споживачі, включені до Переліку, зобов'язані привести зовнішні та внутрішні схеми електропостачання до вимог відповідної категорії, тобто до І або II категорій щодо надійності електропостачання. Проте підприємство відповідача не було включено до переліку споживачів електроенергії та їх обладнання для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання, що виключає можливості скласти відповідний акт. Підтвердженням того факту, що підприємство не було включено до вказаного переліку споживачів є лист Начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області за № 6/Г-75 від 19.01.2012 року, в якому зазначалося, що включити до Переліку КП «Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з наступними струмоприймачами: Житловський водозабір, Каналізаційна насосна станція, Насосна станція Кремінська.
Відповідача зазначає, що оскільки підприємство не було включено до Переліку на момент складання вищезазначеного припису, тобто станом на 21 жовтня 2011 року, то вважає, що припис є безпідставним та незаконним. Крім того як вбачається з припису у відмітці про отримання даного припису відсутня дата та взагалі підписана не керівником підприємства відповідача Щирим В.А.
На підставі викладеного відповідач просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, за безпідставністю, недоведеністю та необґрунтованістю.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Статтею 1 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" регламентовано, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) (пункт 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929).
Згідно із пунктом 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії Держенергонагляд, серед іншого, має право застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду відповідно до пункту 15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.
Відповідно до пункту 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно - правових і нормативно - технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (арк. справи 6-11).
Пунктом 8 статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"регламентовано, що припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Відповідно до частини 9 статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Державний нагляд у сфері теплопостачання відповідно до статті 14 Закону України від 02 червня 2005 року № 2633-IV "Про теплопостачання"здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом.
Державні інспектори мають право:
- безперешкодно у будь-який час відвідувати об'єкти теплопостачання для перевірки додержання нормативно-правових актів у сфері теплопостачання з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів;
- надавати в межах своїх повноважень приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- отримувати інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань;
- надсилати приписи керівникам теплогенеруючих або теплопостачальних організацій про приведення засобів контролю, обліку та регулювання теплової енергії і теплоносія на об'єктах теплопостачання у відповідність із нормами та стандартами у сфері теплопостачання;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації об'єктів у сфері теплопостачання, якщо це створює загрозу життю та здоров'ю обслуговуючого персоналу та здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законом порядку санкції до суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно-правових актів з питань, що належать до їх компетенції.
Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, регулює Закон України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР "Про електроенергетику".
Згідно із статтею 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР "Про електроенергетику"державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до частини 5 статті 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР "Про електроенергетику"мають право:
- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини 3 статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР "Про електроенергетику"суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:
- за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Санкції, передбачені частиною третьою статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР "Про електроенергетику", застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України від 02 червня 2005 року № 2633-IV "Про теплопостачання"уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Справи про накладання штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються органами державного нагляду (інспекціями) та Національною комісією регулювання електроенергетики України в межах їх компетенції.
Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадовими особами уповноважених органів, що виявили правопорушення, складається протокол, який разом із поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, передаються посадовим особам, уповноваженим розглядати такі справи.
Керівник чи заступник керівника уповноваженого органу розглядає справу протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів. Рішення керівника чи заступника керівника уповноваженого органу про накладання штрафу оформляється постановою. Суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312.
Відповідно до пунктів 7, 8 та 9 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.
Суб'єкт господарювання згідно з пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що 21 жовтня 2011 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було винесено припис №02/23-12-532ПР, яким зобов'язано відповідача з постачальником електроенергії скласти акт екологічної броні (а.с21).
25 січня 2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області на Кремінському виробничому управління водопровідно-каналізаційного господарства була проведена перевірка виконання вимог припису від 21.10.2011 №02/23-12-532ПР, за результатами якої складено акт перевірки №02/23-12-048А, яким встановлено невиконання відповідачем 1 пункту припису від 21.10.2011 №02/23-12-532ПР (а.с.20).
30 січня 2012 року на підставі акта перевірки від 25.01.2012 року №02/23-12-048А Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області винесено постанову за №02/23-12-048А про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5100,00 грн. за порушення законодавства про електроенергетику (а.с.18), яку відповідач отримав 01.02.2012 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 19 на звороті).
Відповідач оскаржив у порядку адміністративного судочинства постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області №02/23-12-048А від 30.01.2012 та постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28.05.2012 №2а/1270/3547/2012 у задоволенні адміністративного позову було відмовлено за необґрунтованістю. Постанову у апеляційному порядку не оскаржено, тому вона є такою, що набрала законної сили, а постанова №02/23-12-048А від 30.01.2012 є чинною та такою, що підлягає виконанню (а.с.39-44).
Враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що оскільки постанова від 30.01.2012 року №02/23-12-048А про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, і суму штрафу у добровільному порядку відповідачем не сплачено, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 17 липня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 23 липня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляду у Донбаському регіоні» до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення заборгованості, задовольнити повністю.
Стягнути з Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (92900, м. Кремінна, Луганської області, вул. Дзержинського, 2а, р/р№2600512440166 в ПАТ «Укркомунбанк», МФО 304988 код 20160935) в доход Державного бюджету України на п/р№31112106700151 до Держбюджету УДКС Кремінського району, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, іден. код 37796309) штраф у сумі 5100,00 грн. (п'ять тисяч сто грн. 00 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 23 липня 2012 року.
СуддяК.Є. Петросян