Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/7376/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі
Приміщення суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
при секретарі судового засідання Грішаєві Є.Є.
за участю представників сторін:
від позивача - Боброва Г.Ю. - довір. від 03.07.2012 року б/н
від відповідача - Дегтяр Р.В. - довір. від 16.07.2012 року № 1/6-1135
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Октябрська ЦЗФ»
до відповідача Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області
про визнання протиправним та скасування наказу від 12.06.2012 року № 722
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Територіального управління Державного комітету гірничого нагляду та промислової безпеки у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу про проведення спеціального розслідування групового нещасного випадку від 12.06.2012 року № 722.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що наказом Територіального управління Державного комітету гірничого нагляду та промислової безпеки у Донецькій області про проведення спеціального розслідування групового нещасного випадку від 12.06.2012 року № 722 призначена спеціальна комісія для розслідування групового нещасного випадку, який стався з працівниками ПАТ «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» 26.03.2011 року.
Позивач не погоджується з обраним відповідачем нормативним документом, згідно якого необхідно проводити зазначене розслідування, а саме, - «Порядком проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1232.
Зазначає, що нещасний випадок з працівниками ПАТ «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» трапився у той час, коли вони не виконували трудових обов'язків чи робіт в інтересах підприємства, а тому, як вважає позивач, розслідування нещасного випадку необхідно проводити згідно ««Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру»», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 270.
Враховуючи наведене, просить скасувати наказ Територіального управління Державного комітету гірничого нагляду та промислової безпеки у Донецькій області про проведення спеціального розслідування групового нещасного випадку від 12.06.2012 року № 722.
Ухвалою від 05.07.2012 року замінений відповідач у справі - Територіальне управління Державного комітету гірничого нагляду та промислової безпеки у Донецькій області на належного відповідача - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області у зв'язку із правонаступництвом.
Представник позивача у судовому засіданні доводи позовної заяви підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти доводів позовної заяви заперечував, просив у задоволенні позовної заяви відмовити.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представників сторін, суд встановив.
ПАТ «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» є юридичною особою, зареєстроване рішенням виконавчого комітету Добропільської міської ради Донецької області за юридичною адресою: 85043, Донецька область, Артемівський район, м. Добропілля, м. Білицьке, вул. Красноарміська, б. 1а, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 00176549) (а.с. 7).
В період з 12.01.2012 року по 17.01.2012 року Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області провело позапланову перевірку щодо виконання вимог законів та інших нормативно - правових актів з охорони праці ПАТ «ДТЕК Октябрьська ЦЗФ», за результатами якої складений акт від 17.01.2012 року № 1.
Як встановлено під час перевірки та зазначено в акті, 26.03.2011 року о 20 год. 10 хв. після закінчення робочої зміни під час руху пішки в напрямку дому на трасі Олександрівка - Донецьк внаслідок дорожньо-транспортної пригоди були травмовані працівники ПАТ «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» ОСОБА_4 (смертельно травмована) та ОСОБА_5
За наслідками перевірки встановлено, що груповий нещасний випадок стався з потерпілими після закінчення робочої зміни під час прямування з роботи пішки, тому він підлягає розслідуванню відповідно до вимог п. 8 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 270 (а.с. 11 - 13).
Надалі, Територіальне управління Державного комітету гірничого нагляду та промислової безпеки у Донецькій області наказом про проведення спеціального розслідування групового нещасного випадку від 12.06.2012 року № 722 призначило спеціальну комісію для розслідування групового нещасного випадку, який стався з працівниками ПАТ «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» 26.03.2011 року, на підставі «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1232 (а.с. 9 - 10).
Зазначеним наказом призначена комісія зі спеціального розслідування, узгоджена з відповідними організаціями, згідно п. 38 «Порядком проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві».
Перед комісією поставлені завдання:
- згідно п. 41 ««Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві»» організувати проведення спеціального розслідування нещасного випадку по 25.06.2012 року
- згідно п. 47 ««Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві»» забезпечити оформлення та підписання усіма членами спеціальної комісії екземплярів актів форми Н-5 та Н-1 (у випадку, якщо нещасний випадок визнано зв'язаним з виробництвом) по 04.07.2012 року
- згідно п. 49 ««Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві»» надати матеріали спеціального розслідування до Територіального управління для розгляду та затвердження по 05.07.2012 року
- контролювати направлення роботодавцем копій спеціального розслідування з затвердженими актами форми Н-5 та Н-1 ( у випадку, якщо нещасний випадок визнано зв'язаним з виробництвом) до відповідних інстанцій згідно п. 52 ««Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві»».
- згідно п. 38 ««Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві»» забезпечити інформування членів родин потерпілих або осіб, що представляють їх інтереси, про місце та час роботи спеціальної комісії.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, на ім'я Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України за дорученням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, направлений лист від 29.05.2012 року № 11/8 К 197813 12/05-23, з якого вбачається, що до Уповноваженого ВРУ з прав людини звернулась ОСОБА_6 з питанням щодо об'єктивного розслідування загибелі її невістки ОСОБА_4 під час повернення з роботи з ПАТ «ДТЕК Октябрська ЦЗФ».
Як зазначено в листі, за дорученням Держгірпромнагляду територіальне управління у Донецькій області з 12.01.2012 року по 17.01.2012 року провело позапланову перевірку ПАТ «ДТЕК Октябрська ЦЗФ».
За результатами перевірки встановлено, що 26.03.2011 року о 20 год. 10 хв. після закінчення робочої зміни під час руху пішки в напрямку дому на трасі Олександрівка - Донецьк внаслідок дорожньо-транспортної пригоди були травмовані працівники ПАТ «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» ОСОБА_4 (смертельно травмована) та ОСОБА_5
Оскільки під час перевірки встановлено, що груповий нещасний випадок стався з потерпілими після закінчення робочої зміни під час прямування з роботи пішки, він підлягає розслідуванню відповідно до вимог п. 8 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 270.
На виконання вказаного листа Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України листом від 09.06.2012 року № 1786/8/5.2 01-9/6/12 запропонувало Територіальному управлінню Держгірпромнагляду у Донецькій області з метою вирішення питань, порушених заявницею, призначити комісію із спеціального розслідування даного нещасного випадку на підставі п.п. 36, 38 «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1232.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ від 12.06.2012 року № 722 про призначення комісії із спеціального розслідування нещасного випадку на підставі п.п. 36, 38 «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1232, оскільки вважає, що даний нещасний випадок підлягає перевірці на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 270.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 1 «Положення про Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляд та промислової безпеки України від 02.12.2011 року № 186-К, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України та їй підпорядковується.
Відповідно до п. 1 «Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно п. 3 «Положення про Територіальне управління Держгірпромнагляду», основними його завданнями є зокрема, участь у формуванні та забезпечення реалізації державної політики у сфері промислової безпеки, охорони праці, здійснення державного гірничого нагляду, охорони надр, промислової безпеки у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення; здійснення комплексного управління у сфері промислової безпеки, охорони праці, а також контролю за виконанням функцій державного управління охороною праці місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування, організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань: промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, безпечного проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення, трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.
Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, у сфері промислової безпеки, охорони праці.
Відповідно до пп. 8, 10 п. 4 «Положення про Територіальне управління Держгірпромнагляду» Територіальне управління Держгірпромнагляду проводить розслідування та веде облік аварій і нещасних випадків, які підлягають спеціальному розслідуванню, аналізує їх причини, готує пропозиції щодо запобігання таким аваріям і випадкам, здійснює контроль за своєчасністю та об'єктивністю розслідування нещасних випадків на виробництві, їх документальним оформленням та обліком, виконанням заходів з усунення причин нещасних випадків.
Згідно п. 8 «Положення про Територіальне управління Держгірпромнагляду» Територіальне управління в межах своїх повноважень видає накази організаційно - розпорядчого характеру і контролює їх виконання. Територіальне управління у разі потреби видає разом з іншими органами виконавчої влади спільні акти. Рішення, прийняті територіальним управлінням в межах його компетенції, є обов'язковими для виконання всіма підприємствами, організаціями та установами, органами виконавчої влади, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, та не заперечується сторонами у справі, 12.06.2012 року Територіальним управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки у Донецькій області винесений наказ про проведення спеціального розслідування групового нещасного випадку № 722 та призначена спеціальна комісія для розслідування групового нещасного випадку, який стався з працівниками ПАТ «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» 26.03.2011 року на підставі п.п. 36, 38 «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1232.
Суд вважає, що приймаючи наказ про проведення перевірки саме на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1232, відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством України, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 171 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган повинен проводити розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 36 «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» спеціальному розслідуванню підлягають:
- нещасні випадки із смертельними наслідками;
- групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше працівниками, незалежно від ступеня тяжкості отриманих ними травм;
випадки смерті працівників на підприємстві;
випадки зникнення працівників під час виконання трудових (посадових) обов'язків;
-нещасні випадки, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого.
Спеціальне розслідування нещасних випадків, що спричинили тяжкі наслідки, у тому
числі з можливою інвалідністю потерпілого, проводиться за рішенням Держгірпромнагляду або його територіальних органів залежно від характеру і ступеня тяжкості травми.
Якщо територіальним органом Держгірпромнагляду протягом доби не прийнято рішення про проведення спеціального розслідування такого нещасного випадку, розслідування проводиться роботодавцем або Фондом за місцем настання нещасного випадку згідно з пунктами 3 - 32 «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві».
Пунктом 38 ««Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві»» встановлено, що спеціальне розслідування нещасного випадку проводиться комісією із спеціального розслідування нещасного випадку (далі - спеціальна комісія), утвореною територіальним органом Держгірпромнагляду за місцезнаходженням підприємства або за місцем настання нещасного випадку, у разі, коли нещасний випадок стався з фізичною особою - підприємцем чи особою, що забезпечує себе роботою самостійно, або внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (події) за погодженням з органами, представники яких входять до її складу.
Пунктом 7 «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» від 30.11.2011 року № 1232 визначений перелік підстав, за наявності яких Держгірпромнагляд України має право здійснювати спеціальне розслідування нещасних випадків, відповідно до якого розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання і гострого професійного та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення, а також настання смерті працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов'язків.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується сторонами у справі, груповий нещасний випадок стався з потерпілими після закінчення робочої зміни під час прямування з роботи пішки, тобто, не мав виробничого характеру.
Згідно п. 5 «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» від 30.11.2011 року № 1232 розслідування та облік нещасних випадків, що сталися з працівниками під час прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству і не використовується в інтересах підприємства, проводяться згідно з порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру.
З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що розслідування та облік нещасних випадків, що сталися з працівниками під час прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству і не використовується в інтересах підприємства, проводяться згідно з «Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 270.
Оскільки груповий нещасний випадок стався з потерпілими після закінчення робочої зміни під час прямування з роботи пішки, такий нещасний випадок не мав виробничого характеру, чинним законодавством передбачений інший порядок розслідування таких нещасних випадків, суд вважає, що приймаючи рішення про проведення розслідування відповідно до «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» від 30.11.2011 року № 1232, відповідач діяв з перевищенням повноважень, наданих йому чинним законодавством та не у спосіб, визначений законами та Конституцією України.
Суд вважає необґрунтованим довід відповідача щодо того, що наказ на проведення перевірки на підставі «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» від 30.11.2011 року № 1232, який оскаржується, прийнятий на виконання завдання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Держгірпромнагляду України, оскільки з матеріалів справи вбачається, що згідно листів, направлених ними на адресу відповідача, нещасний випадок у спорі, що розглядається, повинен розслідуватись на підставі «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 270.
Враховуючи наведене та те, що груповий нещасний випадок стався з потерпілими після закінчення робочої зміни під час прямування з роботи пішки, такий нещасний випадок не мав виробничого характеру, чинним законодавством передбачений інший порядок розслідування таких нещасних випадків, приймаючи наказ про проведення розслідування відповідно до «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» від 30.11.2011 року № 1232, відповідач діяв з перевищенням повноважень, наданих йому чинним законодавством та не у спосіб, визначений законами та Конституцією України, суд вважає позовну заяву про визнання протиправним та скасування зазначеного наказу такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст. 2, ст. 7- 14, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» до Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу про проведення спеціального розслідування групового нещасного випадку від 12.06.2012 року № 722 - задовольнити.
Наказ Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області про проведення спеціального розслідування групового нещасного випадку від 12.06.2012 року № 722 - визнати протиправним та скасувати.
Присудити з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Октябрська ЦЗФ» витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в сумі 32 грн. 19 коп.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У судовому засіданні 17.07.2012 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, повний текст постанови виготовлений 20.07.2012 року.
Суддя Давиденко Т.В.