Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/2905/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретарі Ковальському А.В.
при секретарі судового засідання - Ковальському А.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Державної фінансової інспекції в Донецькій області
до Державного підприємства «Красноармійськвугілля»
про зобов'язання виконати не вчинені дії
за участю:
від позивача: Череватова В.В. (за дов. № 05-13-11-17/3402 від 16.03.2012 року)
Помогаєва А.В. (за дов. № 05-13-11-17/258 від 12.01.2012 року)
від відповідача: Пархоменко А.Ю. (за дов. № 22 від 16.03.2012 року)
Державна фінансова інспекція в Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в листі - вимозі № 05-05.2-10-14/10557 від 08 вересня 2011 року.
Під час розгляду адміністративної справи позивач неодноразово уточнював позовні вимоги, згідно остаточної заяви про зменшення позовних вимог від 29 червня 2012 року (арк. справи 209-210), позивач просив суд зобов'язати Державне підприємство «Красноармійськвугілля»: провести нарахування та виплату працівникам недоотриманих сум заробітної плати в розмірі 4 907,57 тис. грн.; провести нарахування та виплату працівникам недоотриманих сум обов'язкових надбавок та доплат в розмірі 65,15 тис. грн.; провести нарахування та виплату працівникам недоотриманих сум інших виплат в розмірі 14,28 тис. грн.; стягнути з працівників зайво виплачені кошти заробітної плати у сумі 379,52 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; стягнути з працівників зайво виплачені кошти у сумі 109,04 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; провести корегування нарахованих та сплачених внесків до державних цільових фондів у сумі 268,91 тис. грн., або зарахувати в рахунок майбутніх платежів; подати цивільні позови на матеріально-відповідальних осіб за розукомплектацію основних засобів на загальну суму 277,92 тис. грн. та стягнути з них розмір шкоди заподіяної державному підприємству; подати цивільні позови на матеріально-відповідальних осіб та стягнути з них відшкодування шкоди, заподіяної державному підприємству на загальну суму 488,35 тис. грн.; провести коригування (зменшення) в бухгалтерському обліку кредиторської заборгованості в сумі 302,16 тис. грн., термін позовної давності якої минув; відкоригувати (зменшити) у бухгалтерському обліку вартість активів (гірничих виробок) в сумі 1107,51 тис. грн.; стягнути з працівників зайво виплачені кошти у сумі 18,1 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; провести претензійно-позовну роботу з фізичними особами, яким зайво виплачені кошти стипендій у сумі 5,5 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; провести претензійно-позовну роботу з підрядником з метою відшкодування зайвої оплати ремонтно-будівельних робіт на загальну суму 19,1 тис. грн.; провести поновлення в обліку понаднормативне списання металокріплення на суму 25,38 тис. грн.; стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 51,17 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП.
Заявлені вимоги, вмотивовані невиконанням Державним підприємством «Красноармійськвугілля» в добровільному порядку та в повному обсязі приписів п.п. 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13, 2.14, 2.17 вимоги № 05-05.2-10-14/10557 від 08 вересня 2011 року, спрямованих на усунення виявлених при проведенні ревізії порушень, описаних в акті ревізії № 054-17/39 від 03 серпня 2011 року.
В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги, з урахуванням поданої заяви про зменшення позовних вимог, наполягали на їх задоволенні в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову. В обґрунтування незгоди із позовом представник відповідача звертав увагу суду про необґрунтованість вимог позивача в частині проведення коригування (зменшення) в бухгалтерському обліку кредиторської заборгованості в сумі 302,16 тис. грн., термін позовної давності якої минув, оскільки кошти в сумі 302,16 тис грн. отримані відповідачем з резервного фонду державного бюджету на поворотній основі як фінансову допомогу. У березні 2012 року на адресу підприємства надійшла телеграма уряду із вимогою повернути отримані кошти до державного бюджету, а тому вимога в цій частині виконанню не підлягає.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач - Державне підприємство «Красноармійськвугілля» є юридичною особою, зареєстрований та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 32087941.
В період з 06 червня 2011 року по 19 липня 2011 року відповідно до п. 1.2.3.1 плану контрольно-ревізійної роботи на другий квартал 2011 року Контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Красноармійськвугілля» за період з 01 жовтня 2009 року по 31 березня 2011 року. За наслідками проведеної ревізії 03 серпня 2011 року позивачем складений акт ревізії № 054-17/39 (арк. справи 16-140). В ході ревізії контрольно-ревізійним управлінням встановлені фінансові порушення та недоліки на загальну суму 35 262,21 тис. грн., з яких станом на день закінчення ревізії потребували усунення порушення на суму 23 545, 82 тис. грн.
08 вересня 2011 року позивачем прийнято вимогу № 05-05.2-10-14/10557 «Про усунення порушень», якою зобов'язано Державне підприємство «Красноармійськвугілля» здійснити всі необхідні заходи для усунення встановлених ревізією порушень, а саме: провести нарахування та виплату недоотриманих сум заробітної плати в розмірі 4 907,57 тис. грн.; провести нарахування та виплату працівникам недоотриманих сум обов'язкових надбавок та доплат в розмірі 120,08 тис. грн.; провести нарахування та виплату працівникам недоотриманих сум інших виплат в розмірі 74,75 тис. грн.; стягнути з працівників зайво виплачені кошти у сумі 394,44 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; стягнути з працівників зайво виплачені кошти у сумі 51,04 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; стягнути з працівників зайво виплачені кошти у сумі 170,5 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; провести корегування нарахованих та сплачених внесків до державних цільових фондів у сумі 319,03 тис. грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів; подати цивільні позови на матеріально-відповідальних осіб на загальну суму 277,92 тис. грн. та стягнути з них розмір шкоди заподіяної державному підприємству; подати цивільні позови на матеріально-відповідальних осіб та стягнути з них розмір шкоди заподіяної державному підприємству на загальну суму 488,35 тис. грн.; провести коригування (зменшення) у бухгалтерському обліку кредиторської заборгованості в сумі 2 386,34 тис. грн. термін позовної давнини якої минув; відкоригувати (зменшити) у бухгалтерському обліку вартість активів в сумі 10 615,29 тис. грн.; стягнути з працівників зайво виплачені кошти у сумі 27,57 тис грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; провести претензійно-позовну роботу з фізичними особами, яким зайво виплачені кошти у сумі 5,5 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП, з метою їх повернення; провести претензійно-правову роботу з підрядником з метою відшкодування зайвої оплати ремонтно-будівельних робіт на загальну суму 49,46 тис. грн.; стягнути з відповідальної особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 20,0 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; поновити в обліку понад нормативне списане металокріплення, цемент, паливно-мастильні матеріали та вугілля на суму 33,57 тис. грн.; відшкодувати за рахунок матеріально-відповідальної особи вартість нестач, в разі відмови подати цивільний позов до суду на матеріально-відповідальну особу та стягнути в примусовому порядку; поновити в обліку понад нормативне списане металокріплення на суму 19,1 тис. грн.; стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 51,17 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; бухгалтерський облік на підприємстві вести згідно діючого законодавства; закупівлю товарів, робіт та послуг в подальшому здійснювати відповідно до вимог чинного законодавства про закупівлю товарів, робіт та послуг за рахунок державних коштів; розглянути питання щодо притягнення до дисциплінарної та матеріальної відповідальності осіб, відповідальних за встановлені порушення.
Про вжиті заходи і виконання пунктів вимоги відповідача було зобов'язано надати письмову інформацію до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області в строк до 23 вересня 2011 року.
Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (далі - Закон).
Згідно статті 1 цього Закону державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.
Головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому (стаття 2 закону).
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Порядок проведення інспектування затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 550 від 20 квітня 2006 року.
Згідно пункту 35 цього Порядку виявлені допущені об'єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції служби, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов'язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб.
Згідно статті 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу» вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Прийняття вимоги органом контрольно-ревізійної служби є засобом реалізації наданих суб'єкту владних повноважень функцій. Вимога є актом індивідуальної дії та має містити в собі конкретні приписи, звернені до певного суб'єкта та визначати спосіб усунення виявлених порушень.
Вимогою позивача № 05-05.2-10-14/10557 від 08 вересня 2011 року визначений перелік дій відповідача, що мають бути вчиненими за для усунення порушень, виявлених в ході проведеної ревізії.
Прийнята позивачем вимога оскаржувалася Державним підприємством «Красноармійськвугілля» в судовому порядку. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2012 року в адміністративній справі № 2а/0570/4768/2012, позов Державного підприємства «Красноармійськвугілля» до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання недійсною вимоги № 05-05.2-10-14/10557 від 08 вересня 2011 року залишений без розгляду, з підстав пропуску строку звернення до адміністративного суду (арк. справи 197а-197б). Зазначена ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2012 року на день судового розгляду цієї справи набрала законної сили.
Отже, вимога позивача № 05-05.2-10-14/10557 від 08 вересня 2011 року є чинною та має бути виконаною об'єктом контролю.
Як встановлено судом, відповідачем частково виконано вимогу позивача № 05-05.2-10-14/10557 від 08 вересня 2011 року. Зазначена обставина не є спірною між сторонами та не є предметом адміністративного позову, згідно поданої позивачем заяви про зменшення позовних вимог.
На час розгляду адміністративної справи відповідачем не виконані вимоги позивача в частині: проведення нарахування працівникам недоотриманих сум заробітної плати в розмірі 4 907,57 тис. грн. та не проведена їх виплата; проведення нарахування працівникам недоотриманих сум обов'язкових надбавок та доплат в розмірі 65,15 тис. грн. та не проведена їх виплата; проведення нарахування працівникам недоотриманих сум інших виплат в розмірі 14,28 тис. грн. та не проведена їх виплата; стягнення з працівників зайво виплачених коштів заробітної плати у сумі 379,52 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; стягнення з працівників зайво виплачених коштів у сумі 109,04 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; проведення корегування нарахованих та сплачених внесків до державних цільових фондів у сумі 268,91 тис. грн., або зарахувати в рахунок майбутніх платежів; подання цивільних позовів до матеріально-відповідальних осіб за розукомплектацію основних засобів на загальну суму 277,92 тис. грн. та стягнення з них розмір шкоди заподіяної державному підприємству; подання цивільних позовів до матеріально-відповідальних осіб та стягнення з них відшкодування шкоди, заподіяної державному підприємству на загальну суму 488,35 тис. грн.; проведення коригування (зменшення) в бухгалтерському обліку кредиторської заборгованості в сумі 302,16 тис. грн., термін позовної давності якої минув; відкоригування (зменшення) у бухгалтерському обліку вартість активів (гірничих виробок) в сумі 1107,51 тис. грн.; стягнення з працівників зайво виплачених коштів у сумі 18,1 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; проведення претензійно-позовної роботи з фізичними особами, яким зайво виплачені кошти стипендій у сумі 5,5 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП; проведення претензійно-позовної роботи з підрядником з метою відшкодування зайвої оплати ремонтно-будівельних робіт на загальну суму 19,1 тис. грн.; проведення поновлення в обліку понаднормативне списання металокріплення на суму 25,38 тис. грн.; стягнення з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 51,17 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП.
Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем в порушення вказаної норми Кодексу адміністративного судочинства будь-які докази про виконання вимоги № 05-05.2-10-14/10557 від 8 вересня 2011 року у вказаній судом вище частині суду не надані.
Також слід зазначити, що з наданої відповідачем телеграми та таблиці, як додатку до телеграми, якою він підтверджує свої заперечення стосовно неможливості відкоригувати у бухгалтерському обліку кредиторську заборгованість в сумі 302,16 тис. грн. (пункт 2.10 вимоги), неможливо встановити про повернення яких коштів йдеться в телеграмі, у зв'язку із чим зазначений документ не може слугувати належним доказом, який містить інформацію щодо предмету доказування.
З огляду на те, що відповідачем не надано суду доказів про виконання не вчинених дій, зазначених в листі - вимозі № 05-05.2-10-14/10557 від 08 вересня 2011 року, суд дійшов до висновку, що заявлений адміністративний позов Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в листі - вимозі № 05-05.2-10-14/10557 від 08 вересня 2011 року, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене та керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», та ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в листі - вимозі № 05-05.2-10-14/10557 від 08 вересня 2011 року, - задовольнити повністю.
Зобов'язати Державне підприємство «Красноармійськвугілля» виконати не вчинені дії, зазначені в листі - вимозі Державної фінансової інспекції в Донецькій області № 05-05.2-10-14/10557 від 08 вересня 2011 року, а саме:
- провести нарахування працівникам недоотриманих сум заробітної плати в розмірі 4 907,57 тис. грн. та провести її виплату;
- провести нарахування працівникам недоотриманих сум обов'язкових надбавок та доплат в розмірі 65,15 тис. грн. та провести їх виплату;
- провести нарахування працівникам недоотриманих сум інших виплат в розмірі 14,28 тис. грн. та провести їх виплату;
- стягнути з працівників зайво виплачені кошти заробітної плати у сумі 379,52 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП;
- стягнути з працівників зайво виплачені кошти у сумі 109,04 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП;
- провести корегування нарахованих та сплачених внесків до державних цільових фондів у сумі 268,91 тис. грн., або зарахувати в рахунок майбутніх платежів;
- подати цивільні позови на матеріально-відповідальних осіб за розукомплектацію основних засобів на загальну суму 277,92 тис. грн. та стягнути з них розмір шкоди заподіяної державному підприємству;
- подати цивільні позови на матеріально-відповідальних осіб та стягнути з них відшкодування шкоди, заподіяної державному підприємству на загальну суму 488,35 тис. грн.;
- провести коригування (зменшення) в бухгалтерському обліку кредиторської заборгованості в сумі 302,16 тис. грн., термін позовної давності якої минув;
- відкоригувати (зменшити) у бухгалтерському обліку вартість активів (гірничих виробок) в сумі 1107,51 тис. грн.; стягнути з працівників зайво виплачені кошти у сумі 18,1 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП;
- провести претензійно-позовну роботу з фізичними особами, яким зайво виплачені кошти стипендій у сумі 5,5 тис. грн., в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП;
- провести претензійно-позовну роботу з підрядником з метою відшкодування зайвої оплати ремонтно-будівельних робіт на загальну суму 19,1 тис. грн.;
- провести поновлення в обліку понаднормативне списання металокріплення на суму 25,38 тис. грн.;
- стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 51,17 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 05 липня 2012 року у присутності представників позивача та відповідача.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 липня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Михайлик А.С.