ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 травня 2012 р. Справа №2а-10501/10/10/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М.,
при секретарі судового засідання - Левченко Д.С.,
за участю представників сторін:
прокурора - Куртбедінова Л.Х.,
від позивача - не з'явився,
відповідач - не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом прокурора Центрального району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АРК
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення фінансових санкцій в розмірі 17000 гривень,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Центрального району м. Сімферополя звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим в інтересах держави в особі Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в АР Крим з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій за роздрібну торгівлю алкогольними напоями і тютюновими виробами особі, яка не досягла 18 років, за роздрібну торгівлю алкогольними напоями і тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій в розмірі 17000 гривень. Рішення про застосування фінансових санкцій було вручено відповідачу, однак, сума фінансових санкцій до бюджету не сплачена, у зв'язку з чим позивач просить стягнути її в судовому порядку.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.10.2010 року відкрито провадження по справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні з підстав, викладених в адміністративному позові та матеріалах справи.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, у тому числі зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не сплачена.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи, про причини неприбуття не повідомив, заяви щодо неможливості розгляду справи за його відсутністю до суду не надав, заперечення в матеріалах справи відсутні.
Суд, враховуючі думку прокурора, приймаючи до уваги ненадання сторонами доказів неможливості їх участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без їх участі, враховуючи, що в матеріалах справи є достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, керуючись положеннями ч.4 ст. 122, ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності представників позивача та відповідача.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) зареєстрована як фізична особа - підприємець 09.10.2008 року Роздольненською районною державною адміністрацією АР Крим, що підтверджується Свідоцтвом про держреєстрацію відповідача (а.с. 5).
Судом встановлено, що працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Автономній Республіці Крим на підставі направлення № 81/32-03 від 09.06.2010 року (а.с. 6) 09 червня 2010 року проведена перевірка магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, та належить відповідачу, в ході якої виявлені порушення відповідачем вимог ст. 15, 18, 15-3 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 року "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів", а саме: роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності відповідних ліцензій, роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій, продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років, продаж тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років.
Перевірку проведено в присутності відповідача. За результатами перевірки складено акт № 94/03/НОМЕР_2 від 09.06.2010 року (а.с. 7-8), в якому зафіксовано факт продажу 1 пляшки слабоалкогольного напою "Шейк", 0,33 л за ціною 7,50 гривень, та 1 пачки цигарок "Гламур" за ціною 7,30 гривень на загальну суму 14,80 гривень. Фіскальний чек або розрахункова квитанція не надана, товар та решта видана неповнолітньому покупцю.
ОСОБА_1 з актом перевірки ознайомлена, отримала один примірник акта отримала, про що свідчить підпис відповідача (а.с. 7-9).
На підставі акту перевірки начальником Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Автономній Республіці Крим прийнято рішення № 010613/0401-32 від 21 червня 2010 року про застосування фінансових санкцій в загальній сумі 17000,00 гривень. Зазначене рішення надіслано за місцем реєстрації відповідача (а.с. 10).
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-BP (надалі - Закон № 481) роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.
Відповідно до ст. 15 Закону № 481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
Згідно зі ст. 15-3 Закону № 481 забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів:
1) особами, які не досягли 18 років;
2) особам, які не досягли 18 років;
3) у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв;
4) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;
5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);
6) з торгових автоматів;
7) на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива);
8) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар);
9) у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет;
10) з рук;
11) у невизначених для цього місцях торгівлі.
Перевіркою встановлено, що відповідач здійснював реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензій та особі, яка не досягла 18 років.
Стаття 17 Закону № 481 передбачає відповідальність за порушення норм цього Закону щодо торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
- оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень;
- порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень;
Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до Указу Президента України "Про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" № 510/2001 від 11.07.2001 року забезпечення реалізації державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснення міжгалузевої координації у цій сфері покладено на Державну податкову адміністрацію України.
Пунктом 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 790 від 02.06.2003 року, передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.
Згідно з пунктом 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Судом встановлено, що відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону № 481 до відповідача застосована фінансова санкція у загальній сумі 17000,00 гривень.
Не погодившись із рішенням Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АРК від 21.06.2010 року про накладення штрафних санкцій в розмірі 17000,00 гривень фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про скасування рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.10.2011 року у справі № 2а-16013/10/17/0170 адміністративний позов ФОП ОСОБА_1 залишено без розгляду. Вказана ухвала Окружного адміністративного суду АР Крим оскаржена не була та набрала законної сили 17.10.2011 року.
Під час розгляду справи суду не надано будь-яких доказів скасування або оскарження ухвали Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.10.2011 року у справі № 2а-16013/10/17/0170.
Таким чином, не скасовано рішення від 21.06.2010 року, прийняте Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України.
Згідно з пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі або неправомірності прийнятого рішення про застосування фінансових санкцій.
За таких обставин, суд вважає, що уточнені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 17 травня 2012 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 травня 2012 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.160-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (ВДК у Роздольненському районі АР Крим, р/р № 31111106700230, банк одержувача - УДК в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740557, найменування платежу 21081100 - адміністративні штрафи та інші санкції згідно рішення № 010613/01101-32 від 21.06.2010 року) фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кудряшова А.М.