Категорія №9.4.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 липня 2012 року Справа № 2а/1270/5077/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Антрацитівський комбікормовий завод» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
20 березня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Антрацитівський комбікормовий завод» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн., накладених постановою від 08 листопада 2011 року № 378-ЛУ за правопорушення на ринку цінних паперів.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що відкрите акціонерне товариство «Антрацитівський комбікормовий завод» в порушення вимог статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» та глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, в термін до 30 квітня 2011 року не розкрило регулярну річну інформацію за 2010 рік шляхом її розміщеня в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії і опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в термін до 01 червня 2011 року.
На підставі цього, 05 липня 2011 року відносно відповідача було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 183-ЛУ. Згідно цього розпорядження відповідач повинен був у термін до 05 жовтня 2011 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, розкрити річну інформацію за 2010 рік відповідно до вимог пункту 1 глави 7 розділу V Положення шляхом її розміщеня в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та подання до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку паперової форми річної інформації, та у цей же термін проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання вимог цього розпорядження. Інформації щодо виконання розпорядження надано не було. Доказів, підтверджуючих виконання розпорядження, не надходило. Дії відповідача підпадають під ознаки правопорушення, відповідальність за яке передбачена пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів. У звязку з невиконанням розпорядження 14 грудня 2010 року у відношенні відповідача вже була винесена постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за № 485-ЛУ. У зв'язку з цим, 08 листопада 2011 року т.в.о. начальника Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відповідача було винесено постанову № 378-ЛУ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85000,00 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в доход Державного бюджету України протягом 15 днів з дня отримання постанови.
Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 08 листопада 2011 року № 378-ЛУ відкритим акціонерним товариством «Антрацитівський комбікормовий завод» у встановленому порядку не оскаржувалась, документ, який підтверджує сплату штрафу, до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не подавався.
Відповідач повідомлений належним чином про відкриття провадження у скороченому провадженні (арк. справи 20). За закінченням терміну зберігання на адресу Луганського окружного адміністративного суду 17 липня 2012 року повернулось поштове відправлення із судовою повісткою, направлене на адресу відповідача (арк. справи 22-23). Відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Згідно із абзацем 2 статті 1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до статті 3 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;
- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів;
- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
- заборона та зупинення на певний термін (до одного року);
- професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;
- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;
- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;
- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;
- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;
- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;
- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно зі статтею 5 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (стаття 6 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у відповідності із пунктом 14 статті 8 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 1 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік (частина 2 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок»).
Згідно частини 4 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, відповідно до частини 6 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію (далі - річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу.
Згідно із пунктом 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Відкрите акціонерне товариство «Антрацитівський комбікормовий завод» в порушення вимог статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» та глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), не розкрило регулярну річну інформацію за 2010 рік шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії і опублікування у офіційному друкованому виданні до 30 квітня 2011 року та подання до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку паперової форми річної інформації до 01 червня 2011 року.
У зв'язку з цим у відношенні відкритого акціонерного товариства «Антрацитівський комбікормовий завод» Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження від 05 липня 2011 року № 183-ЛУ, яким відповідача зобов'язано у термін до 05 жовтня 2011 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, розкрити регулярну річну інформацію за 2010 рік шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (www.stockmarket.gov.ua); опублікування в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (Луганського територіального управління) паперової форми річної інформації відповідно до вимог Положення та електронної форми відповідно до вимог наказу голови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 27 грудня 2007 року № 1549 «Щодо вимог глав 1-5 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364» (арк. справи 6-7).
У термін до 05 жовтня 2011 року відкрите акціонерне товариство «Антрацитівський комбікормовий завод» розпорядження від 05 липня 2011 року № 183-ЛУ про усунення порушень законодавства про цінні папери не виконало, що є порушенням вимог пункту 10 статті 8 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», оскільки розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери є обов'язковими до виконання.
Вищезазначені обставини підтверджуються актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 25 жовтня 2011 року № 378-ЛУ (арк. справи 12-13).
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі акта про правопорушення на ринку цінних паперів від 25 жовтня 2011 року № 378-ЛУ Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 08 листопада 2011 року № 378-ЛУ (арк. справи 16-17), яку 09 листопада 2011 року згідно реєстру відправки поштової кореспонденції та копії фіскального чеку від 09 листопада 2011 року № 3850 направлено відкритому акціонерному товариству «Антрацитівський комбікормовий завод» (арк. справи 18).
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частиною 3 статті 11 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» також закріплено, що штрафи, накладені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Оскільки відкрите акціонерне товариство «Антрацитівський комбікормовий завод» постанову Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 08 листопада 2011 року № 378-ЛУ у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, і в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф протягом 15 днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатило, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що ухвалою суду від 05 липня 2012 року про відкриття провадження у справі Луганському територіальному управлінню Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відстрочено сплату судового збору до винесення судового рішення по справі, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163, 183-3, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Антрацитівський комбікормовий завод» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Антрацитівський комбікормовий завод» (ідентифікаційний код 20162456, місцезнаходження: 94604, Луганська область, м. Антрацит, вул. Шота Руставеллі, буд. 1, корпус А) в доход Державного бюджету України (р/р 31112106700010 в ГУДКСУ у Луганській області, одержувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області, код одержувача 37983403, МФО 804013, код бюджетної класифікації платежу 21081100) суму штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн. (вісімдесят п'ять тисяч гривень нуль копійок).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяТ.І. Чернявська