Справа № 916/3242/12
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2012 року м.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого - судді Гавриш Я.М.
з участю: секретаря Гуцуляк Г.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тлумач справу за позовом Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в:
Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення боргу в розмірі 8 119,95 грн. заборгованості, з тих підстав, що 26 січня 2011 року між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ОСОБА_1 (Замовник) у відповідності до рішення Івано-Франківської міської ради від 07.12.2006р. (у редакції рішення сесії від 30.07.2009р.), а також беручи до уваги те, що замовник у відповідності до ст.27-1 Закону України «Про планування і забудову території» зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська, укладено Договір №6 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста.
За умовами п.1.1. договору, предметом Договору є визначення для ОСОБА_1, який є замовником добудови додаткового приміщення до власної нежитлової будівлі на орендованій земельній ділянці на АДРЕСА_1 участі у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Івано-Франківська.
Згідно п.3.2. даного Договору Замовник сплачує 10 відсотків попереднього розміру пайового внеску в сумі 2 861,80грн. протягом п'ятнадцяти робочих днів від дати, зазначеної на витягу з рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради протокольною частиною.
Пунктом 3.3. визначено, що замовник сплачує 50 відсотків попереднього розміру пайового внеску згідно графіку, який є додатком до договору, від моменту сплати 10 відсотків до орієнтованого терміну здачі об'єкта в експлуатацію.
При цьому сплата 50 відсотків попереднього розміру згідно з Додатком №2 до Договору №6 від 26.01.2011 року була розбита поквартально.
Однак взяті на себе зобов'язання згідно договору ОСОБА_1 належним чином не виконує, сплату пайового внеску в розмірі 7154,50 грн. не здійснено (оплата виконана частково в сумі 10 016,30 грн.).
З даного приводу 28.05.2012р. за вих. №2-07/342 ОСОБА_1 було направлено претензію-вимогу з вимогою сплатити заборгованість, яка виникла по виконанню Договору №6 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста.
Однак і на претензію-вимогу фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради жодної відповіді не отримано та пайовий внесок ОСОБА_1 повністю не сплачено.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_2 не з`явився, але подав до суду письмову заяву в якій позов підтримує та просить справу розглядати без його участі.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце судового розгляду.
Дослідивши та оцінивши дані, що містяться в письмових доказах по справі, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що 26 січня 2011 року між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ОСОБА_1 у відповідності до рішення Івано-Франківської міської ради від 07.12.2006р. (у редакції рішення сесії від 30.07.2009р.), укладено Договір №6 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста. (а.с.3).
У відповідності із ст.173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати певну роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматись від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).
Згідно ст.526 ЦК України зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, встановлених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Згідно ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно повинно бути виконане у встановлений строк (термін).
Враховуючи вищенаведене та п.3.2., 3.3. Договору №6 від 26.01.2011р. про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста сума заборгованості ОСОБА_1 становить 7 154,50 грн. боргу.
Відповідно до ст.216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених ГК України, іншими законами та договором.
Частиною 2 ст.217 ГК України встановлено, що у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції. Водночас, до штрафних санкцій ст.230 ГК України відносить господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до п.5.1. Договору №6 при простроченні платежів, визначених у пункті 3.2 Договору, Замовник сплачує Виконкому суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, три проценти річних від простроченої суми та пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє у період, за який нараховується пеня, під суми заборгованості за кожен день прострочення платежу.
Таким чином сума пені становить 765,47грн., інфляційних втрат - 50,08грн. та 149,89 грн. 3% річних.
В порушення умов угоди відповідач не виконав взяті на себе зобов'язання і станом на 12.06.2012 року допустив заборгованість з урахуванням пені, встановленого індексу інфляції та трьох процентів річних в сумі 8 119 грн. 95 коп. (а.с.7).
Відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-УІ від 17.02.2011р. (п.2 ст.40), який набрав чинності з 12.03.2011р., та Законом, що діяв до набрання ним чинності - Законом України «Про планування і забудову територій» №1699 від 20.04.2000р. (ч.2 ст.27-1) був встановлений виключний обов'язок замовника взяти участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Отже, отримувачем коштів для створення і розвитку соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська є місцевий бюджет.
Забезпечення виконання місцевого бюджету, який в силу ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не включається до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів, належить до відання виконавчих органів відповідних рад (підпункт 1 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні).
Згідно з пункту 1.1 Положення про фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради №71 -ХІЛХ від 30.03.2010р.) фінансове управління виконавчого комітету міської ради відповідно до законодавства України створено рішенням міської ради, являється її виконавчим органом.
Відповідно до п.2.1.1. фінансове управління складає і забезпечує виконання міського бюджету.
П.2.2.6. визначено, що фінансове управління організовує виконання місцевого бюджету за доходами і видатками. Разом з податковою інспекцією міста, управлінням Державного казначейства України у місті Івано-Франківську, відповідними виконавчими органами Івано-Франківської міської ради забезпечує надходження доходів до місцевого бюджету та ефективне використання бюджетних коштів.
Згідно з п.2.2.22 здійснює роботу пов'язану з укладанням договорів та проведенням розрахунків пайових внесків до цільового фонду соціально-економічного розвитку та інженерно-транспортної інфраструктури міста, веде оперативний облік надходжень та бере участь у розробці програм соціально-економічного розвитку міста, забезпечує в установленому порядку їх цільове фінансування.
Відповідно до Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створені та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста» (рішення Івано-Франківської міської ради №697-22 від 05.04.12р.) замовники будівництва залучаються до пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста виключно на підставі укладених з виконавчим комітетом та фінансовим управлінням договорів про пайову участь.
Пунктом. 11.1 даного Положення передбачено, що контроль за своєчасністю нарахування (розрахунку), внесення в реєстр договорів та сплати пайових внесків здійснює виконавець (фінансове управління).
Відповідно до п.8.6. При невиконанні умов договору виконавчий комітет та/або фінансове управління має право звертатися в судові органи про стягнення коштів з боржників.
Тобто до фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради перейшло права вимоги за договорами про пайову участь в розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури, укладеними виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та замовниками будівництва, і невиконаними на момент передачі фінансовому управлінню виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради повноважень по їх укладанню та сплати пайового внеску.
Вищевикладене свідчить про те, що усі права право вимоги щодо належного виконання зазначених договорів, надано і фінансовому управлінню виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Отже, органом, який наділений повноваженнями виступати стороною на захист інтересів держави у спірних правовідносинах з питань створення інженерно-транспортної інфраструктури на території м. Івано-Франківська є фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
За встановлених в судовому засіданні обставин позов слід задовольнити, а також стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати по справі.
На підставі ст.ст.525, 526, 530, 610, 611, 612, 625 ЦК України, ст.ст.173, 216, 217 ГК України, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_2 на користь місцевого бюджету м. Івано-Франківська (одержувач платежу: МБ м. Івано-Франківська 24170000 код: 37952250 розрахунковий рахунок: 31511921700002 МФО: 836014 УДКСУ в м. Івано-Франківську призначення платежу: на інфраструктуру міста) - 7 154,50 грн. боргу, 765,47 грн. пені, 50,08 грн. інфляційних втрат та 149,89 грн. 3 % річних, а всього 8 119,95 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави на розрахунковий рахунок 31218206700451, одержувач коштів - УДК в Тлумацькому районі, ЄДРПОУ одержувача - 20568085, МФО 836014, ідентифікаційний код Тлумацького районного суду 02891629 - 214 (двісті чотирнадцять) грн. 60 коп. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Івано-Франківської області через Тлумацький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили в порядку встановленому ст. 223 ЦПК України.
Головуючий Я.М. Гавриш