ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" липня 2012 р. Справа № 5004/2327/11
за позовом Приватної фірми "Скорпіон-Сервіс", м.Луцьк
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "НЕП"
до відповідача Публічного акціонерного товариства "Волиньобленерго", м.Луцьк
про визнання недійсним рішення комісії від 18.03.2010р. та скасування оперативно-господарської санкції
Головуюча суддя Черняк Л. О.
Суддя Кравчук А.М.
Суддя Костюк С.В.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача, Тарашевський С.В.- представник, довіреність в матеріалах справи, Мамченко І.О.- представник,, довіреність в матеріалах справи
від відповідача, Папенко Т.А. - начальник юридичного відділу, довіреність в матеріалах справи, Новіков О.В. - начальник служби обліку електроенергії, довіреність в матеріалах справи
у судовому засіданні взяв участь: Ольхович Р.О- керуючий торгового комплексу "Ювант"наказ №18 від 30.07.2004р., ОСОБА_8 -інженер.
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 06.04.2011 року замінено в результаті правонаступництва Відкрите акціонерне товариство «Волиньобленерго»на його правонаступника -Публічне акціонерне товариство «Волиньобленерго».
Розпорядженням голови господарського суду Волинської області №01-4/53 від 21.05.2012 року розгляд справи №5004/2327/11 доручено колегіальному складу господарського суду в складі головуючої судді Черняк Л.О., суддів Войціховського В.А., Костюк С.В.
Розпорядженням голови господарського суду Волинської області №01-4/203 від 20.06.2012 року розгляд справи №5004/2327/11 замінено в процесі розгляду справи суддю Войціховського В.А. на суддю Кравчук А.М.
Суть спору: Позивач -Приватна фірма "Скорпіон-Сервіс" просить суд визнати недійсним рішення комісії з розгляду актів порушення правил користування електричною енергією Луцької міської філії Відкритого акціонерного товариства "Волиньобленерго" від 18.03.2010р. та скасувати оперативно-господарську санкцію про стягнення з Приватної фірми "Скорпіон-Сервіс" 623 843,03 грн. за недораховану електроенергію.
Рішенням господарського суду Волинської області від 17.05.2011 р. у справі №5004/368/11 відмовлено у задоволенні позову ПФ "Скорпіон-сервіс" до ПАТ "Волиньобленерго" про визнання недійсним рішення комісії від 18.03.2010р. та скасування оперативно-господарської санкції. Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 11.07.2011 р. у справі №5004/368/11 рішення господарського суду Волинської області від 17.05.2011 р. у справі № 5004/368/11 залишено без змін, а апеляційну скаргу ПФ "Скорпіон-сервіс" - без задоволення. Постановою Вищого господарського суду України касаційну скаргу ПФ "Скорпіон-сервіс" задоволено частково, рішення господарського суду Волинської області від 17.05.2011 р. та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 11.07.2011 р. у справі № 5004/368/11 скасовано. Справу №5004/368/11 направлено на новий розгляд до господарського суду Волинської області.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним.
Рішенням комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією Луцької філії ВАТ "Волиньобленерго"від 18 березня 2010 року, яке оформлено протоколом, застосовано оперативно-господарську санкцію до ПФ "Скорпіон-сервіс" шляхом стягнення вартості недоврахованої електроенергії в сумі 623843,03 грн. за період з 25.02.2007 року по 25.02.2010 року за порушення Правил користування електричною енергією.
Зазначене позивач вважає необґрунтованим, оскільки в його основу покладено Акт про порушення Правил користування електричною енергією від 25.02.2010 року №024932, який не відповідає дійсним обставинам справи та складений з порушенням встановленого порядку здійснення та оформлення таких перевірок.
Згідно п.6.40 Правил користування електричною енергією перерахунок обсягу фактично спожитої електроенергії здійснюється у разі виявлення у споживача пошкоджень пломб, приладів обліку та ряду інших, зазначених у даному пункті порушень.
Будь-якого із вказаних у п.6.40 порушення для здійснення перерахунку обсягу фактично спожитої електроенергії, чи винних дій ПФ "Скорпіон- сервіс"зазначеним актом про порушення ПКЕЕ від 25.02.2010 року встановлено не було. Такого і не могло бути, оскільки перевіркою зафіксовано цілісність власних пломб та відсутність слідів стороннього втручання у схеми і прилади обліку.
На порушення вимог п.6.41 ПКЕЕ до перевірки не був залучений уповноважений представник споживача, а зазначений в акті Ольхович Р.Л. не був уповноважений і участі у перевірці не приймав, про що свідчить сам акт та його пояснення. В акті про порушення ПКЕЕ також не зазначено, який саме пункт Правил користування електричною енергією порушений споживачем, що є обов'язковим для складання такого документа.
В ході здійснення перевірки та складання акта про порушення ПКЕЕ представниками відповідача було порушено вимоги п.3.19 Правил, згідно з яким роботи з розпломбування, зміни схеми розрахункового обліку без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача не допускаються. Відповідач здійснив ці роботи у відсутності представника позивача, не склав акта з розпломбування і не передав його під розписку, хоча акт про пломбування об'єкта новими пломбами після перевірки і складання спірного акта про порушення був переданий під розписку енергетику для зберігання. Вважає, що порушення відповідачем вимог п.3.19 ПКЕЕ беззаперечно ставлять під сумнів таку перевірку і є достатньою підставою для анулювання її результатів та скасування рішення комісії, що грунтується на них.
Крім того, актом обстеження об'єкта електропостачання та контрольного огляду засобів обліку від 21.09.2010 року також не було виявлено порушень, механічних пошкоджень приладів (пристроїв) обліку та місць їх встановлення, а також підтверджено факт відсутності слідів стороннього втручання в лічильники, ТС, ТН, дооблікові кола, шафи обліку. Підтверджено також факт наявності пломб ВАТ "Волиньобленерго"згідно з вимогами п.3.16 ПКЕЕ, що виключає сторонній доступ.
Однак, з Протоколу засідання комісії від 18.03.2010 року вбачається, що акт останнього контрольного обстеження (від 21.09.2009 р.) свідомо був вилучений з переліку наявних документів по об"єкту (споживачу), а тому і не був предметом розгляду комісії, оскільки такий стан речей дає можливість зробити донарахування аж за три роки.
Як вбачається з п.5 Протоколу засідання комісії остання ніби-то встановила на підставі сумнівного акта про порушення ПКЕЕ, що ПФ "Скорпіон-сервіс"здійснила порушення схеми розрахункового обліку вводу №2 ТЦ "Ювант", чим порушила п.6.41 ПКЕЕ. Однак, з таким висновком комісії не можна погодитись, оскільки п.6.41 ПКЕЕ визначає порядок складання акта і в першу чергу регламентує дії постачальника електроенергії, не містить переліку порушень і не може бути порушеним споживачем.
Монтажні роботи, випробування та пломбування приладів здійснювалися з участю та силами самої електропостачальної організації. При таких обставинах порушити схему розрахункового обліку сторонньою особою без пошкодження пломб не можливо.
Наведене свідчить, що рішення комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ Луцької міської філії ВАТ "Волиньобленерго" від 18.03.2010 року не відповідає дійсним обставинам справи, ґрунтується на неналежно оформленому акті про порушення ПКЕЕ від 25.02.2010 року №024932, носить суб'єктивний характер і не може вважатися законним та обґрунтованим.
Крім того, зазначив, що в процесі будівництва ТЦ "Ювант" позивачем були отримані у ВАТ "Волиньобленерго" Технічні умови №18-20/03 від 03.03.2003 року на електропостачання, які з боку позивача були виконані в повному обсязі, а рішенням Луцької міської ради від 05.10.2004 р. №375 було затверджено Акт державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію. Державна технічна комісія, в тому числі з участю представника ВАТ "Волиньобленерго" констатувала, що будівельно-монтажні роботи виконані згідно з проектом та виданими технічними умовами. Додатково необхідно зазначити, що працівники ВАТ "Волиньобленерго" здійснювали технічний нагляд за виконанням будівельно-монтажних робіт та техумов, а також приймали участь у робочій комісії, яка передувала Державній комісії.
Відповідно до п.3.17 ПКЕЕ при пломбуванні приладів обліку складається відповідний акт. Без сумніву, що такий акт повинен складатися і при їх заміні та новому пломбуванню. Однак, ці вимоги Правил не були виконані відповідачем. Так, актом Луцької філії "Волиньобленерго" від 20.03.2006 року, яким в черговий раз підтверджено виконання будівельно-монтажних робіт (у т.ч. приладів обліку) у відповідності з проектною документацією та технічними умовами, підтверджується факт пломбування та наявність пломб із зазначенням їх нумерації. Разом з тим, з акту про чергове пломбування на об'єкті споживача від 25.02.2010 року вбачається, що нумерація пломб, які були зняті, не відповідає нумерації, вказаній в акті від 20.03.2006 року, що свідчить про доступ представників ВАТ "Волиньобленерго" до приладів обліку та заміну пломб без складання відповідного акта.
Наведене вище свідчить про відсутність порушень чи винних дій зі сторони споживача електроенергії, що є обов'язковою передумовою для складання Акта про порушення Правил користування електричною енергією та прийняття комісією рішення на підставі цього Акта про порушення ПКЕЕ.
В свою чергу, такий стан речей свідчить про халатність працівників Луцької міської філії ВАТ "Волиньобленерго" при виконанні своїх службових обов'язків, про порушення ними вимог ПКЕЕ, про намагання відповідача за будь - яких обставин свою вину (прорахунки) перекласти на споживача та зробити його без вини винним. Звертаємо увагу, що позивач не погоджується з доводами відповідача про те, що у нього не було об'єктивної можливості до 25.02.2010 року перевірити стан засобів обліку, оскільки завжди були певні методики перевірки , і ця функція входила в коло його обов'язків.
Не заслуговує на увагу і намагання відповідача прикрити свою бездіяльність та перекласти вину на споживача, посилаючись на умови старих Правил користування електричною енергією (2003р.), оскільки остання технічна перевірка засобів обліку мала місце не в 2003 році, а 08.11.2005 року, про що зазначено в графі 4 Протоколу засідання комісії. Крім того, доводи відповідача в цій частині суперечать Постанові НКРЕ від 17.10.2005 р. №910 Про внесення змін до Правил користування електричною енергією, якою було введено в дію Правила в новій редакції та зобов'язано суб'єктів господарювання протягом трьох років привести взаємовідносини між собою у відповідність до вимог Правил. Очевидно, що приведення відносин по електропостачанню до вимог нових умов в обов"язковому порядку включало проведення технічних перевірок на відповідність об'єктів споживачів вимогам нових Правил.
Така позиція відповідача суперечить не тільки дійсним обставинам справи та Правилам користування електричною енергією, але й вимогам чинного господарського законодавства, оскільки згідно із ч.1 ст.218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин може бути лише вчинене ним правопорушення.
Наведене беззаперечно свідчить, що оскаржуване рішення комісії від 18.03.2010 р. прийняте на підставі акта про порушення ПКЕЕ, складеного з грубими порушеннями цих Правил та при відсутності порушень з боку споживача, а тому є незаконним.
Рішення постачальника електричної енергії про донарахування споживачу вартості недорахованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією, а не актом ненормативного характеру в розумінні частини 2 ст.20 ГК.
Представники відповідача позов заперечили, вказавши, що 25.02.10 р. згідно направлення до Акту технічної перевірки № 483 було проведено технічну перевірку точки обліку електричної енергії - ТЦ „Ювант", що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. К.Карого, 1 та належить ПФ „Скорпіон-сервіс", працівниками ВАТ „Волиньобленерго''. Перевірка проводилася з використанням технічного приладу - МТ 310 який пройшов атестацію і був визнаний придатним до застосування, що підтверджується свідоцтвом про повірку робочого еталону, яке видане Державним підприємством Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів (ДП „Укрметрстнадарт"). Відповідно до інструкції по експлуатації технічного приладу МТ 310, одними із багатьох функцій даного приладу є випробування електролічильників з 2-х провідними, 3-х провідними і 4-х провідними ланками та вимірювання енергії: активної, реактивної і повної потужності. За допомогою даного приладу було встановлено факт порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії головного вводу № 2 ТП-10 кВ № 477 через невідповідність підключення (зміну полярності первинної обмотки) трансформатора струму типу Т-0,66 фази С і зворотної послідовності чергування фаз на лічильнику СТК-3 заводський номер № 10447, внаслідок чого похибка вимірювального комплексу (недообліку електричної енергії) склала 65,4 %. Що фактично означало, що встановлений у ТЦ „Ювант" лічильник електричної енергії враховував лише третю частину від усієї кількості спожитої електричної енергії. Даний факт був зафіксований актом технічної перевірки точки обліку електричної енергії з трифазними лічильниками № 483 від 25.02.10 р. Вказаний акт був підписаний представниками ВАТ „Волиньобленерго" - інспектором О.В. Данищуком, інженером А.В.Дмитруком та представником ПФ „Скорпіон-сервіс" - відповідальним за електрогосподарство В.С.Калитою. Оскільки акт технічної перевірки є внутрішнім документом, так як на його основі працівники які проводили технічну перевірку звітуються перед керівництвом про виконану роботу, зважаючи на чинні на момент проведення технічної перевірки нормативно-правові та нормативно-технічних акти, акт про технічну перевірку складався в одному екземплярі, який залишається у постачальника електричної енергії - ПАТ „Волиньобленерго".
На підставі вищевказаного акта технічної перевірки, після налагодження схеми розрахункового обліку, та враховуючи вимоги п. 6.41 ПКЕЕ, було складено акт № 024932 про порушення Правил користування електричною енергією (надалі - Акт). Даний акт було складено в присутності наступних осіб: від споживача - ПФ „Скорпіон-сервіс" - керуючий ТЦ „Ювант" - Ольхович Р.Л., від постачальника електричної енергії - ВАТ „Волиньобленерго" - Новіков О.В., Данищук О.В. та Дмитрук А.В.
У зв'язку із тим, що представник ПФ „Скорпіон-сервіс" - керуючий ТЦ „Ювант" - Ольхович Р.Л. від підпису в Акті відмовився, цей факт був засвідчений трьома підписами вищевказаних представників ВАТ „Волииньобленерго", відповідно до приписів п.6.41 Правил користування електричною енергією (надалі - ПКЕЕ) цей Акт є дійсним. Один примірник Акту тут же був вручений представнику ПФ „Скорпіон-сервіс" - Ольховичу Р.Л. де окрім всього іншого містилася інформація про засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ ВАТ „Волиньобленерго" (надалі - комісії), яке мало відбутися 04.03.10 р.
Правом, яке передбачено п. 6.41 ПКЕЕ, на подачу пояснень чи зауважень щодо змісту акта та викладеного у ньому порушення, а також подати мотиви своєї відмови від підпису в ньому представник споживача - Ольгович Р.Л. не скористався.
У зв'язку із тим, що 04.03.10 р. жоден із представників ПФ „Скорпіон-сервіс" на засідання комісії не з'явився, останньою було прийнято рішення перенести засідання на 11.03.10 р. з метою надання можливості представнику споживача подати свої аргументи та відповідні пояснення. У зв'язку із тим, що споживач знову ж таки не направив свого уповноваженого представника, засідання комісії було перенесено на 18.03.10 р. про що було повідомлено представника ПФ „Скорпіон-сервіс" Соловей телефонограмою Луцької міської філії ВАТ „Волиньобленерго" № 114 від 15.03.10р., яка зареєстрована у журналі телефонограм.
18.03.10 р. зважаючи на те, що споживач вже тричі не з'явився на засідання комісії та повністю ігнорує запрошення на участь у засіданні комісії, останньою було прийнято рішення провести донарахування кількості та вартості спожитої електричної енергії без участі представника ПФ „Скорпіон-сервіс".
Відповідно до протоколу засідання комісії, останньою було встановлено порушення ПФ „Скорпіон-сервіс" п. 6.41 ПКЕЕ.
Відповідно до п.7.1 договору про постачання електричної енергії № 529-1221000 від 18.09.2003 р. (надалі - Договору), який укладений між Луцькою міською філією ВАТ „Волиньобленерго" та ПФ „Скорпіон-сервіс" у разі порушення Споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються Постачальником електричної енергії розрахунковим шляхом згідно чинного законодавства. Єдиним нормативним актом, який регламентує порядок розрахунку спожитої, але не облікованої (облікованої не в повному обсязі) електричної енергії є Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, яка затверджена поставною Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 р. № 562 (надалі - Методика).
На основі цієї Методики комісією ВАТ „Волиньобленерго" з розгляду актів про порушення ПКЕЕ і було здійснено нарахування вартості не облікованої електричної енергії ПФ „Скорпіон-сервіс".
Зважаючи на вказане, п. 6.42 ПКЕЕ якраз і буде тим нормативним актом який встановив спеціальну позовну давність - 10 днів із дня вручення протоколу засідання комісії. Судом встановлено та наявними у справі матеріалами підтверджено, що протокол засідання комісії було вручено 24.03.10 р.
Тому, відповідно до приписів ст. 253, 254 ЦК України останній термін подачі позовної заяви в суд для оскарження рішення комісії сплинув 03.04.2010 р.
Пунктом 3 ст.267 ЦК України передбачено, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Пунктом 4 цієї ж статті визначено, що сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Відповідно до п.1.2 ПКЕЕ недоврахована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно. Фактично це означає, що електрична енергія була передана від постачальника електричної енергії до споживача, останній використав її в тому об'ємі в якому її поставив постачальник електричної енергії, однак фактично використана споживачем електрична енергія не була зафіксована приладами обліку в тому об'ємі в якому її поставив постачальник електричної енергії, чим останньому було завдано збитків. Недорахована електрична енергія є нічим іншим як товар, адже в даному випадку мова йде про поставлену, але не враховану в повному обсязі електричну енергію.
Рахунок від 24.03.10 р., який виданий Луцькою міською філією ВАТ „Волиньобленерго" містить ПДВ в сумі 112 507,39 грн., що нараховувався на суму 675 044,36 грн. як вартості поставленого товару (поставленої електричної енергії). Адже якби це була санкція за вчинене правопорушення, то відповідно до норм чинного на той момент Закону України „Про податок на додану вартість", ПДВ не нараховувалося б, оскільки санкції не е об'єктом оподаткування.
При укладенні договору сторони обумовили права і обов'язки кожного з них з приводу постачання електроенергії та відповідальність за неналежне виконання умов договору.
Керуючись положеннями статей 6, 626 - 631, 526 ЦК, укладений договір є обов'язковим для належного виконання сторонами відповідно до його умов, вимог ЦК та інших актів цивільного законодавства.
Статтею 26 Закону України „Про електроенергетику" передбачено, що споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно зі ст. 611 ЦК у разі порушення зобов'язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п.1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Пунктом 2 сказаної статті передбачено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
У п.1. ст. 216 ГК України зазначено: „учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором ".
Сума недорахованої електричної енергії є оперативно-господарською санкцією. До такого висновку прийшов і Верховний Суд України у своїй постанові від 29.11.10 р. І навіть якщо припустити що нарахована ПАТ „Волиньобленерго" сума є оперативно-господарською санкцією, все ж слід наголосити на тому, що посилання позивача стосовно застосування річного строку позовної давності до вимог про застосування оперативно-господарської санкції не ґрунтується жодній нормі закону. (а.с.187-195).
Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін та експерта господарський суд, -
в с т а н о в и в:
18.09.2003 р. між Луцькою міською філією ВАТ „Волиньобленерго" (правонаступник якого ПАТ „Волиньобленерго"), як Постачальником електричної енергії та Приватною фірмою „Скорпіон-сервіс", як Споживачем електричної енергії, було укладено договір про постачання електричної енергії № 529-1221000.
Відповідно до п. 1.1 даного договору постачальник електричної енергії (відповідач) постачає електричну енергію споживачу (позивач), а споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частинами.
В преамбулі розділу 2 Договору зазначено, що під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором., сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), затвердженими в установленому порядку.
25.02.2010 р. працівниками ВАТ „Волиньобленерго'' згідно направлення до Акту технічної перевірки № 483 було проведено технічну перевірку точки обліку електричної енергії - ТЦ „Ювант", що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. К.Карого, 1 та належить ПФ „Скорпіон-сервіс".
Перевірка проводилася з використанням технічного приладу - МТ 310, який пройшов атестацію і був визнаний придатним до застосування, що підтверджується свідоцтвом про повірку робочого еталону, яке видане Державним підприємством Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів (ДП „Укрметрстнадарт").
Відповідно до інструкції по експлуатації технічного приладу МТ 310, одними із багатьох функцій даного приладу є випробування електролічильників з 2-х провідними, 3-х провідними і 4-х провідними ланками та вимірювання енергії: активної, реактивної і повної потужності.
Згідно акту технічної перевірки точки обліку електричної енергії з трифазними лічильниками № 483 від 25.02.10 р. було встановлено факт порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії головного вводу № 2 ТП-10 кВ № 477 через невідповідність підключення (зміну полярності первинної обмотки) трансформатора струму типу Т-0,66 фази С і зворотної послідовності чергування фаз на лічильнику СТК-3 заводський номер № 10447, внаслідок чого похибка вимірювального комплексу (недообліку електричної енергії) склала 65,4 %.
Вказаний акт був підписаний представниками ВАТ „Волиньобленерго" - інспектором Данищуком О.В., інженером Дмитруком А.В. та представником ПФ „Скорпіон-сервіс" - відповідальним за електрогосподарство Калитою В.С.
На підставі зазначеного акту технічної перевірки, після налагодження схеми розрахункового обліку, та враховуючи вимоги п. 6.41 ПКЕЕ, було складено акт № 024932 про порушення Правил користування електричною енергією від 25.02.2010 року (надалі - Акт). Даний акт було складено в присутності наступних осіб: від споживача - ПФ „Скорпіон-сервіс" - керуючий ТЦ „Ювант" - Ольхович Р.Л., від постачальника електричної енергії - ВАТ „Волиньобленерго" - Новіков О.В., Данищук О.В., Дмитрук А.В.
18.03.2010 р. Рішенням комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією Луцької філії ВАТ "Волиньобленерго", яке оформлено протоколом, застосовано оперативно-господарську санкцію до ПФ „Скорпіон-сервіс" шляхом стягнення вартості недоврахованої електроенергії в сумі 623843,03 грн. за період з 25.02.2007 року по 25.02.2010 року за порушення Правил користування електричною енергією.
Відповідно до протоколу засідання комісії, останньою було встановлено порушення ПФ „Скорпіон-сервіс'' п. 6.41 ПКЕЕ, в якому зокрема зазначено , що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
Відповідно до п.1.2 ПКЕЕ недоврахована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.
Нормативним актом, який регламентує порядок розрахунку спожитої, але не облікованої (облікованої не в повному обсязі) електричної енергії є Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергісю, яка затверджена поставною Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 р. № 562 .
На основі цієї Методики комісією ВАТ „Волиньобленерго" з розгляду актів про порушення ПКЕЕ і було здійснено нарахування вартості не облікованої електричної енергії ПФ „Скорпіон-сервіс" в сумі 623 843,02 грн. за період з 25.02.2007р. по 25.02.2010р.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 05.01.2012 року залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ТзОВ «НЕП», яке здійснювало монтаж приладів обліку електроенергії на підставі інструкції завода -виробника даного приладу.
З поданих через канцелярію суду пояснень товариства «НЕП»вбачається, що відповідно до п.4.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж технічний огляд і перевірку вузла обліку та електроустановки інженерного електрозабезпечення об'єкта замовника здійснює організація, яка видала технічні умови (власник електричних мереж, до яких приєднана електроустановка замовника), тобто а даному випадку -ПАТ «Волиньобленерго», яке і провило технічний огляд та перевірило вузол одліку, встановленого товариством «НЕП»лічильника в ТЦ «Ювант». В результаті позитивних прийомо-здавальних випробувань електроустановки був оформлений АКТ допуску на підключення до електричної мережі електроустановки від 22.03.2006 року.
До пояснень долучено акт від 22.03.2006р. про проведення огляду знову змонтованих електроустановок ТЦ «Ювант»на основі проекту розробленого ПФ«Локо»і погоджено з енергонаглядом технічні умови №18/20-03. Названий акт підписано інспектором енергонагляду та представником абонента. Технічні умови №18-20/03 на електропостачання ТЦ «Ювант»видано власником електричних мереж -ПАТ «Волиньобленерго».
Технічними умовами №18-20/03 передбачено конструкцію щитової виконати з врахуванням того, що дооблікова частина електроустановки, лічильника і трансформатори струму повинні бути недоступними для власника (за винятком доступу до оглядового віконця лічильника -для зняття показників і ручки дооблікового комутаційного апарату) і опломбовані. До початку будівництва проект погодили з товариством «Волиньобленерго». Всі роботи в електроустановках ПАТ «Волиньобленерго»необхідно виконувати персоналом товариства «Волиньобленерго». Монтаж лічильників та шаф дооблікової частини на ТЦ «Ювант»було здійснено товариством «НЕП»згідно договору №70 від 24.06.2003р. та погоджено з Луцькою міською філією товариства «Волиньобленерго»проекту (в порядку п. 14 технічних умов). Крім того, у відповідності до пунктів 4.3, 4.6 правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою НКРЕ від 14.12.2006р. №1137, після випробувань і технічної перевірки засобів обліку електроенергії товариством «Волиньобленерго»було складено акт від 22.03.2006р. про допуск підключення до електричної мережі ТЦ «Юван».
Згідно акту державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію від 04.10.2004р. №878, затвердженого виконавчим комітетом Луцької міської ради від 05.10.2004 р. №375, до складу комісії (зацікавлених органів нагляду і організацій) входить і директор Луцької філії ВАТ «Волиньобленерго»Костяк В.Д.
Актом від 22.03.2006р., на підставі п.4.3, 4.6 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою НКРЕ від 14.12.2006р. №1137, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 19.01.2006р. за №42/11916, після випробувань і технічної перевірки засобів обліку електроенергії було встановлено, що монтаж електрообладнання виконано згідно ПУЕ, БНіП і проекту. Акт підписано представником від абонента та інспектором енергонагляду.
Пунктом 1.2 ПКЕЕ визначено, що технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку "Правилам устройства электроустановок" (далі - ПУЕ) та іншим нормативно-технічним документам.
Відповідно до пункту 6.41 Правил користування електричною енергією у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
За приписами п.6.40. Правил КЕЕ, в разі виявлення у споживача пошкоджень пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного зняття представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) показів розрахункового засобу обліку чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.
Якщо споживач з метою позаоблікового споживання електричної енергії влаштував приховану електропроводку, встановив пристрій, що занижує покази засобу обліку, порушив умови монтажу, виявити які представник постачальника електричної енергії при попередніх відвідуваннях не мав можливості, споживачу робиться перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії з дати допуску електроустановок споживача в експлуатацію, але не більше трьох років.
Отже, вищезазначеними нормами Правил передбачено, що складаючи акт перевірки, уповноважені особи енергопостачальної компанії повинні чітко зазначити місце порушення Правил КЕЕ, визначити спосіб, в який здійснюється безоблікове споживання, об'єктивно встановити особу, яка відповідає за стан збереження ліній електропостачання та засобів обліку та на межі відповідальності якої здійснюється безоблікове споживання електроенергії.
Пунктом 2 Методики визначено перелік порушень Правил користування електричною енергією, за які передбачена відповідальність та на підставі Методики розраховується обсяг та вартість не облікованої електроенергії, а саме: 1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, фальсифікації тавр про повірку засобів обліку, тавр електропередавальної організації, тавр інших заінтересованих сторін, відбитки яких нанесені на пломби, або відсутності пломб на розрахункових засобах обліку в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ; 2) пошкодження або відсутності пломб, встановлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ; 3) пошкодження розрахункових засобів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів засобів обліку; 4) пошкодження або відсутності пломб на розрахункових засобах обліку, що враховують обсяг електричної енергії, переданої мережами споживача (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному ПКЕЕ), пошкодження зазначених розрахункових засобів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів засобів обліку; 5) самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю споживача; 6) підключення до електричної мережі, що є власністю споживача, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку; 7) підключення до електричної мережі, що є власністю споживача, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку.
Таким чином, вказаними нормами ПКЕЕ та Методики підставою для здійснення нарахування постачальником збитків у вигляді вартості необлікованої електричної енергії є факти встановлення актом перевірки вищенаведених порушень, перелік яких є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. Всі вказані порушення пов'язані з пошкодженнями розрахункових засобів обліку, пломб (порушення їх цілісності чи відсутність пломб) або самовільним підключенням електроустановок до електричної мережі.
В акті перевірки від 25.02.2010 року №024932 встановлено, що підприємством порушено схеми розрахункового обліку електричної енергії головного вводу № 2 ТП-10 кВ № 477 через невідповідність підключення (зміну полярності первинної обмотки) трансформатора струму типу Т-0,66 фази С і зворотної послідовності чергування фаз на лічильнику СТК-3 заводський номер № 10447, внаслідок чого похибка вимірювального комплексу (недообліку електричної енергії) склала 65,4 %. Даний факт був зафіксований актом технічної перевірки точки обліку електричної енергії з трифазними лічильниками № 483 від 25.02.10 р.
Однак відповідачем чітко не вказано, які саме порушення ПКЕЕ допущені споживачем та в чому вони полягають. Згідно акту від 21.09.2009 року "Обстеження об'єкту електропостачання, площадки вимірювання споживача з питання дотримання договірних умов і стану розрахункового обліки електричної енергії" в ТЦ по вул. Карпенка Карого,1, у інспектора Зарудницькогої А.І. Луцької міської філії товариства «Волиньобленерго»зауваження щодо встановлення (кріплення) засобів обліку, слідів втручання в лічильник, ТС, ТН, дооблікові кола, шафи обліку відсутні, а механічних пошкоджень не виявлено.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 18.01.2012 року було призначено по справі судову трасологічну експертизу. Проведення якої доручено Науково-дослідному експертно-криміналістичному центру Управління МВС України у Волинській області. (а.с. 103-106).
У висновку експерта зазначено, що враховуючи конструкцію комірок (наявність перемичок), особливості розташування окремих елементів (відстані від елементів та деталей трансформатора до стінок комірки, розміри та розташування полімерних захисних листків), розташування бокових кріплень на клемах трансформаторів (незручність при демонтажі болтів), відсутність механічних пошкоджень на деталях та бокових поверхнях трансформаторів, дають можливість прийти до висновку про те, що вчинити будь-які дії щодо порушення схеми розрахункового обліку лічильника вводу №2 ТЦ «Ювант»при збереженні цілісності пломб, захисних коробів (металевих комірок) та інших пристосувань, що виконані за вказівкою ПАТ «Волиньобленерго», неможливо.
Згідно висновку експертів неможливо було надати відповідь на питання: в чому саме було порушено схему розрахункового обліку лічильника вводу №2 ТЦ «Ювант». А саме: які дроти і в якому місці були від'єднанні (змінено їх місце підключення), як вони закріплювались в цих місцях?, не надається можливим так як на момент огляду на трансформаторах та їх елементах слідів, що вказують на механічний вплив, не виявлено. Вчинити будь-які дії щодо порушення схеми розрахункового обліку лічильника вводу №2 ТЦ «Ювант»при збереженні цілісності пломб, захисних коробів (металевих комірок) та інших пристосувань, що виконані за вказівкою ПАТ «Волиньобленерго», неможливо.
Відповідно до ч. 5 ст. 42 ГПК України висновок судового експерта для господарського суду не є обов'язковим і оцінюється господарським судом за правилами, встановленими статтею 43 цього Кодексу.
Приписами ст. 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. (ст. 34 ГПК України).
Рішенням оформленим протоколом комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ товариства «Волиньобленерго»від 18.03.2010р. за допущені споживачем -ПФ «Скорпіон-Сервіс»порушення ПКЕЕ (ПКЕЕН), а саме схеми розрахункового обліку вводу №2 ТЦ «Ювант», на підставі акту №024932 від 25.02.2010р., донараховано кількість спожитої електроенергії -1043483 кВт, та донараховано вартість спожитої електроенергії в сумі 623843,03грн. (а.с. 12,13).
Таким чином, аналізуючи зібрані по справі докази: висновок експертизи, пояснення в судовому засіданні експерта, сторін, дослідивши: акт перевірки від 25.02.2010 року №024932, в якому чітко не зазначено, які саме порушення ПКЕЕ допущені споживачем та в чому вони полягають; акт обстеження об'єкту електропостачання, площадки вимірювання споживача з питання дотримання договірних умов і стану розрахункового обліки електричної енергії" в ТЦ по вул. Карпенка Карого,1, складеного працівником Луцької філії ВАТ «Волиньобленерго», згідно якого відсутні зауваження щодо встановлення (кріплення) засобів обліку, слідів втручання в лічильник, ТС, ТН, дооблікові кола, шафи обліку відсутні, а механічних пошкоджень не виявлено, положень Правил користування електричною енергією, затверджених постановою КМ України від 26 липня 1999 р. N 1357, суд приходить до висновку, що рішення комісії, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ товариства «Волиньобленерго», від 18.03.2010року про донарахування кількості і вартості спожитої електроенергії в сумі 623 843,03грн. (додаток розрахунок до протоколу засідання комісії по ПФ «Скорпіон-Сервіс») необхідно визнати недійсним.
Донарахована вартість спожитої електроенергії в сумі 623843,03грн. є оперативно-господарська санкція, застосованої на підставі рішення комісії від 18.03.2010р., яке судом визнано недійсним. Тому відсутні підстави для повторного вирішення питання щодо даної санкції, у зв'язку з чим суд відмовляє в позові про скасування оперативно-господарської санкції про стягнення з приватної фірми «Скорпіон-Сервіс»623 843,03грн. за недовраховану електроенергію.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 18.01.2012 року у даній справі про призначення експертизи було ухвалено витрати по експертизі покласти на ПФ «Скорпіон-Сервіс». Оскільки проплата не була здійснена, то суд вважає, що вартість послуг по експертизі в сумі 3553,20грн. необхідно стягнути з позивача.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, Правилами користування електричною енергією, господарський суд,-
вирішив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією ВАТ «Волиньобленерго», оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ ВАТ «Волиньобленерго»від 18.03.2010р.
3. В позові про скасування оперативно-господарської санкції про стягнення з Приватної фірми «Скорпіон-Сервіс»623 843,03грн. за недовраховану електроенергію, застосовану згідно з рішенням комісії Луцької міської філії ВАТ «Волиньобленерго»від 18.03.2010р., відмовити.
4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Волиньобленерго»(м. Луцьк, вул. Єршова, 4 код 00131512) на користь Приватної фірми «Скорпіон-Сервіс»(м. Луцьк, вул. Шевченка, 35, код 30584471) 85грн. витрат по оплаті держмита та 236грн. -витрат по оплаті інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
5. Стягнути з Приватної фірми «Скорпіон-Сервіс»(м. Луцьк, вул. Шевченка, 35, код 30584471) на користь Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України Волинської області (м. Луцьк, вул. Винниченка, 43, код 25574908) 3553,20грн. за послуги експерта.
Головуюча суддя Л. О. Черняк
Суддя Кравчук А.М.
Суддя Костюк С.В.
Повне рішення
складено
13.07.12