Постанова № 25297638, 09.07.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.07.2012
Номер справи
2а-5582/12/2670
Номер документу
25297638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 липня 2012 року 10:10 № 2а-5582/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Федорчука А.Б., Шейко Т.І. при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями «Лукойл-Україна»доМіністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів»проскасування наказу від 23.03.2012р. №397 в частині та наказу №176 від 26.03.2012р. в частині,за участю:

позивача - Яковенко Д.А.

відповідача 1 - Харабара Т.І.

відповідача 2 - Лапа В.П., Дьяконов І.О.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 9 липня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Підприємство з іноземними інвестиціями «Лукойл-Україна»(далі по тексту -позивач) звернулось з позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі по тексту -відповідач 1) та Державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів»(далі по тексту -відповідач 2) про визнання протиправними та скасування наказів №397 від 23.03.2012р. в частині анулювання державної реєстрації технічних умов ТУ У 23.2.-30603572-001:2009 паливо дизельне підвищеної якості «ЭКТО», ТУ У 23.2-30603572-002:2010 бензини автомобільні підвищеної якості «ЭКТО»та №176 від 26.03.2012р. в частині анулювання державної реєстрації технічних умов ТУ У 23.2.-30603572-001:2009 паливо дизельне підвищеної якості «ЭКТО», ТУ У 23.2-30603572-002:2010 бензини автомобільні підвищеної якості «ЭКТО».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані накази прийняті протиправно, а тому підлягають скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі.

Відповідач 1 проти позову заперечив з тих підстав, що наказ №397 прийнятий в межах повноважень та у відповідності до Конституції та законів України.

Відповідач 2 проти позову заперечив з тих підстав, що наказ №176 прийнятий на виконання наказу №397 від 23.03.2012р.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

23 березня 2012 року Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на підставі п. 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів»прийнятий наказ №397 від 23.03.2012р. про анулювання реєстрації технічних умов, відповідно до якого: ДП «Укрметртестстандарт», ДП «Львівстандартметрологія»та ДП «Запоріжжястандартметрологія»анулювати реєстрацію технічних умов за переліком згідно з додатком (зокрема в даному випадку: анулювання державної реєстрації технічних умов ТУ У 23.2.-30603572-001:2009 паливо дизельне підвищеної якості «ЭКТО», ТУ У 23.2-30603572-002:2010 бензини автомобільні підвищеної якості «ЭКТО») та проінформувати про виконання Міністерство економічного розвитку і торгівлі України в одноденний строк з наданням копій відповідних наказів.

26 березня 2012 року Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів»на виконання наказу №397 від 23.03.2012р. прийнятий наказ №176 щодо анулювання державної реєстрації технічних умов, відповідно до якого анульована державна реєстрація 22 технічних умов згідно з Додатком 1 (зокрема: анулювання державної реєстрації технічних умов ТУ У 23.2.-30603572-001:2009 паливо дизельне підвищеної якості «ЭКТО», ТУ У 23.2-30603572-002:2010 бензини автомобільні підвищеної якості «ЭКТО»).

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 6 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" Міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Президентом України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.

Відповідно до Указу Президента України від 31.05.2011 року № 634/2011 "Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі" Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є правонаступником Державної служби технічного регулювання України в частині формування та реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, управління якістю), а також формування та реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів (крім функцій з реалізації державної політики з питань державного контролю у сфері захисту прав споживачів; функцій з формування та реалізації державної політики з питань безпечності харчових продуктів.

Мінекономрозвитку бере участь у розробленні механізму забезпечення економічної безпеки держави, детінізації економіки та відповідних заходів та забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, акредитації органів з оцінки відповідності, управління якістю).

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 745 "Деякі питання підприємств, установ та організацій, які належать до сфери управління Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики" державні підприємства у сфері стандартизації і метрології перейшли до управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Відповідно до абзацу 5 пункту 7 Указу Президента України Президента України від 31.05.2011 року № 634/2011 "Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі" накази Мінекономрозвитку України, видані в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами.

Відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 31.05.2001 № 634/2011 Мінекономрозвитку у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також дорученнями Президента України.

Згідно з пунктом 6 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 20.05.2010 № 2275 Кабінету Міністрів України доручено забезпечити розробку та введення в дію національних стандартів на нафтопродукти, на які встановлено акцизний збір згідно з законом, і скасувати державну реєстрацію всіх технічних умов, виданих раніше на вищезазначену продукцію.

Відповідно до пункту 8 розділу 9 Витягу з протоколу № 13 засідання Кабінету Міністрів України від 22.02.2012 Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям, Мінінфраструктури та Мін'юстом доручено підготувати та подати Кабінетові Міністрів узгоджені пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації моторного палива.

Відповідно до підпункту 4 пункту 8 Витягу з протоколу № 15 засідання Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 Мінекономрозвитку, Мінфіну, Міненерговугіллю, Держспоживсінспекції, Державній службі з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва з урахуванням рішення Кабінету Міністрів від 22.02.2012 (пункт 8 розділу 9 протоколу № 13) доручено терміново забезпечити подання Кабінетові Міністрів пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації та забезпечення контролю якості і безпечності нафтопродуктів.

Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям, Мінінфраструктури та Мін'юстом підготовлені відповідні пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації та контролю за якістю і безпечністю нафтопродуктів, які схвалені на засіданні Кабінету Міністрів України від 5 березня 2012 р. (Витяг з протоколу № 16 засідання Кабінету Міністрів України від 5 березня 2012 p.).

Листом Мінекономрозвитку від 28.02.2012 № 3411-01/7420-04 Кабінету Міністрів України направлені пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації нафтопродуктів та контролю за їх якістю і безпечністю.

Зокрема, пунктом 2 пропонувалося Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям забезпечити приведення зареєстрованих технічних умов на моторні палива, в тому числі альтернативні, їх компоненти, оливи та мастила, спецрідини та присадки до них у відповідність з вимогами національного стандарту ДСТУ 1.3:2004 "Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов" (далі - ДСТУ 1.3), тобто ТУ мають відповідати зокрема таким вимогам:

- розроблені, якщо нема національних (міждержавних) стандартів на розроблювану продукцію чи якщо потрібно конкретизувати, долучити або підвищити вимоги чинних стандартів на дану продукцію, розширити асортимент. У таких ТУ має бути повний комплекс вимог до продукції, її виготовленню, контролю, прийманню та постачанню (п.3.1);

- погодженні встановленим чином (розділ 5);

- зареєстровані згідно ДСТУ 1.6:2004 (п.3.9).

На виконання доручень Кабінету Міністрів України від 05.03.2012 № 16 та від 21.03.2012 № 21, у межах повноважень та спосіб визначений законодавством, _ Мінекономрозвитку наказом від 23.03.2012 № 397 "Про анулювання реєстрації технічних умов" доручило ДП "Укрметртестстандарт" анулювати реєстрацію технічних умов за переліком, паливо дизельне підвищеної якості "ЭКТО" ТУ У 23.2-30603572-001-2009, бензини автомобільні підвищеної якості "ЭКТО" ТУ У 23.2-30603572-002-2010.

Відповідно до пункту 2 Декрету Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 № 46-93 "Про стандартизацію і сертифікацію" для організації інформування споживачів (замовників) про номенклатуру та якість продукції, що випускається, контролю відповідності технічних умов обов'язковим вимогам державних, а в передбачених законодавством випадках - галузевих стандартів технічні умови на продукцію та зміни до них підлягають державній реєстрації в територіальних органах центрального органу виконавчої влади з питань технічного регулювання. Технічні умови та зміни до них, які не пройшли державної реєстрації, вважаються недійсними.

Відповідно до пункту 8.5.4 ДСТУ 1.6 Анулювання реєстрації ТУ здійснює ДП, яке їх зареєструвало, або Мінекономрозвитку України.

ТУ У 23.2-30603572-001-2009 та ТУ У 23.2-30603572-002-2010 зареєстровано ДП "Укрметртестстандарт", що підтверджується відбитками штампів підприємства на титульних аркушах технічних умов із зазначенням дати реєстрації та реєстраційного номера.

Згідно з підпунктом "д" абзацу другого пункту 8.5.4 ДСТУ 1.6 ДП, яке зареєструвало ТУ, анулює його реєстрацію після перевіряння органами державного ринкового нагляду та/чи органами державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, якщо в ТУ порушено вимоги законодавчих, нормативно-правових актів та національних (міждержавних) стандартів, а підприємство-власник не вжило заходів щодо усунення цих порушень.

Як вбачається з матеріалів справи, Міжвідомчою робочою групою, створеною спільним наказом Мінпаливенерго України і Держспоживстандарту України від 18.07.2011 № 301/206, проведена робота з питань дотримання вимог національних стандартів при реєстрації ТУ на нафтопродукти та змін до них.

В ході перевірки виявлено ряд порушень, що негативно впливають на споживчий ринок нафтопродуктів в Україні, які викладено в службовій записці Голові комісії з реорганізації Держспоживстандарту України.

За результатами розгляду даної службової записки та роботи міжвідомчої робочої групи Держспоживстандартом України видано наказ від 05.09.2011 № 326 "Про дотримання вимог нормативних документів при реєстрації технічних умов".

Власників ТУ повідомлено про необхідність у трьохмісячний термін приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів та попередити про подальше анулювання ТУ у разі невідповідності їх вимогам нормативних документів, що відповідає вимогам пункту 8.5.4 ДСТУ 1.6.

Попередження щодо ТУ, реєстрацію яких передбачається анулювати, розміщено на веб-сайтах центрів стандартизації, метрології та сертифікації, зокрема на веб-сайті ДП "Укрметртестстандарт", який згідно з п. 4.8 ДСТУ 1.6 упорядковує Фонд ТУ, зареєстрованих в Україні.

У зв'язку з тим, що виявлені в ході перевірки порушення власниками технічних умов не усунуті, Мінекономрозвитку, керуючись абзацом 5 пункту 7 Указу Президента України Президента України від 31.05.2011 року № 634/2011 "Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі" видало наказ №397, яким доручило ДП "Укрметртестстандарт" анулювати державну реєстрацію технічних умов, зокрема ТУ У 23.2-30603572-001-2009 та ТУ У 23.2-30603572-002-2010.

ДП "Укрметртестстандарт" наказом від 26.03.2012 № 176 анульовано державну реєстрацію технічних умов, зокрема ТУ У 23.2-30603572-001-2009 та ТУ У 23.2-30603572-002-2010.

Посилання позивача на ДСТУ 1.2:2003 "Правила розроблення національних нормативних документів" є необґрунтованим, оскільки даний стандарт регламентує правила скасування нормативних документів у випадку коли регламентовану цим нормативним документом продукцію більше не випускають (процес не використовують, послугу не надають), розроблено замість нього інший нормативний документ, нормативний документ втратив актуальність, а також в інших випадках.

Щодо порушення, які стали підставою для винесення наказу №397 (дизельне паливо підвищеної якості ЭКТО ТУ У 23.2-30603572-001-2009.

Як вбачається з матеріалів справи, Міжвідомчою робочою групою, створеною спільним наказом Мінпаливенерго України і Держспоживстандарту України від 18.07.2011 № 301/206, проведена робота з питань дотримання вимог національних стандартів при реєстрації ТУ на нафтопродукти та змін до них.

За результатами роботи встановлено, що в Україні зареєстровані ТУ на дизельні - палива з власною назвою ("брендові"). Згідно з технічними умовами їх отримують шляхом компаундування (змішуванням) палива дизельного іноземного та вітчизняного виробництва, що відповідає вимогам ДСТУ 4840:2007 "Паливо дизельне підвищеної якості. Технічні умови" (екологічні норми Євро-4, Євро-5), з мийними та іншими присадками.

Відповідно до ТУ присадки додають з метою поліпшення експлуатаційних, енергетичних і екологічних характеристик двигунів та їх паливної економічності. Сировиною для виробництва палив дизельних згідно з ДСТУ 4840:2007 є нафта та стабільний газовий конденсат, ДСТУ 3868-99 «Паливо дизельне. Технічні умови»- продукти переробки нафти. Сировиною для отримання "брендових" дизельних палив згідно з технічними умовами є паливо дизельне, яке за фізико-хімічними показниками відповідає вимогам ДСТУ 4840:2007, та присадки або пакети присадок іноземного виробництва. Наявність та кількість присадок в "брендових" паливах гарантується лише виробником.

В судовому засіданні представник відповідача -1 пояснив, що на сьогодні відсутні методи контролювання кількості присадок (у відсотковому відношенні) в паливах. Норми для показників в технічних умовах, наданих для перевіряння згідно з чинним законодавством, відповідають нормам, вказаним у нормативних документах на конкретний вид продукції (ДСТУ 4840). Проте відсутні показники, які підтверджують зміни (поліпшення експлуатаційних, енергетичних і екологічних характеристик двигунів та їх паливної економічності). Водночас це не передбачено чинним ДСТУ 4345:2004 «Нафтопродукти. Палива рідкі. Номенклатура показників якості».> Разом з тим, через ненадання згоди власників на ознайомлення з їх ТУ, комісія не змогла у повній мірі виконати свою роботу, що не дало можливості отримати і повну інформацію про відповідність ТУ вимогам нормативних документів.

Крім того, встановлено відсутність погодження ТУ У 23.2-30603572-001-2009 з Мінпаливенерго, що суперечить вимогам ДСТУ 1.3 «Національна стандартизація. Правила побудови, викладення, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов»(далі - ДСТУ 1.3).

Так, відповідно до розділу 5 ДСТУ 1.3 проекти ТУ, зміни до них та строку чинності на продукцію, що належать до сфери діяльності центральних органів виконавчої влади, на які Кабінетом Міністрів України покладаються функції технічного регулювання у визначених ними сферах діяльності, погоджують із цими центральними органами виконавчої влади.

Відповідно до пункту 5.8 ДСТУ 1.3 ТУ на продукцію, що підпадає транспортуванню і є небезпечним вантажем, обов'язково погоджують з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту в установленому ним порядку, а також з органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд за безпечним перевезенням вантажів (діє з 01.10.2011).

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 288 "Про затвердження переліків центральних органів виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності та розроблення технічних регламентів" функції технічного регулювання у сфері паливозабезпечення покладено на Мінпаливенерго (Міненерговугілля). Крім того, нормативні документи на продукцію, що підлягає транспортуванню і є небезпечним вантажем, обов'язково погоджують з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту (Мінтранс, Мінінфраструктури) в установленому ним порядку, а також з органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд за безпечним перевезенням вантажів.

Погодження з Мінпаливенерго ТУ У 23.2-30603572-001-2009 відсутнє, що є порушенням вимог ДСТУ 1.3.

Крім того, зазначені ТУ в порушення пункту 4.1 ДСТУ 1.3 відсутні вимоги щодо утилізації продукції.

Щодо бензинів автомобільних підвищеної якості мЭКТО" ТУ У 23.2-30603572-002-2010р.

З пояснень представника відповідача -1 вбачається, що на сьогодні в Україні діють ТУ на бензини автомобільні та паливо дизельне з власною назвою ("брендові бензини", "брендове паливо") з добавками та присадками, в яких відсутні дані щодо експлуатаційних та екологічних характеристик, які поліпшуються, правила приймання та методи контролю цих характеристик, не зазначена масова частка комплексної добавки або мийної присадки, не вказані виробники добавок та присадок.

Також діють погоджені та зареєстровані ТУ на продукцію (компоненти автомобільних бензинів та дизельних палив, фракції, суміші вуглеводнів, добавки), терміни та визначення якої відсутні в національному стандарті ДСТУ 3437-96 "Нафтопродукти. Терміни та визначення", що не дає можливості ідентифікувати таку продукцію.

Крім того, зазначені ТУ в порушення пункту 4.1 ДСТУ 1.3 відсутні вимоги щодо утилізації продукції.

Перевірка ТУ на альтернативні моторні палива (альтернативні моторні палива за хімічним складом містять менше ніж 70 % нафтопродуктів) показала, що фактично визначити належність до конкретного коду державного класифікатора ДК 016 "Державний класифікатор продукції та послуг" (ДКГШ) альтернативного моторного палива неможливо, оскільки в чинному ДКПП не передбачено групи палив, альтернативних традиційним нафтовим паливам.

Разом з тим, через ненадання згоди власників на ознайомлення з їх ТУ, комісія не змогла у повній мірі виконати свою роботу, що не дало можливості отримати і повну інформацію про відповідність ТУ вимогам нормативних документів.

Крім того, встановлено відсутність погодження ТУ У 23.2-30603572-002-2010 з Мінпаливенерго та Мінінфраструктури, що суперечить вимогам ДСТУ 1.3 «Національна стандартизація. Правила побудови, викладення, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов»(далі - ДСТУ 1.3).

Таким чином, ТУ зареєстровані з порушенням вимог ДСТУ 1.6.

Ураховуючи зазначене ТУ У 23.2-30603572-001:2009 паливо дизельне підвищеної якості "ЭКТО" та ТУ У 23.2-30603572-002-2010 бензини автомобільні підвищеної якості "ЭКТО" не відповідають вимогам ДСТУ 1.3 та зареєстровані з порушенням вимог ДСТУ 1.6.

Колегія суддів дійшла думки, що приймаючи наказ №397 від 23.03.2012р., Міністерство економічного розвитку і торгівлі України діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Щодо наказу №176 від 26.03.2012р., він прийнятий на виконання наказу №397 від 23.03.2012р., що не є на думку суду порушенням Конституції та законів України.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Підприємству з іноземними інвестиціями «Лукойл-Україна»відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 16.07.2012р.

Головуючий суддя В.В. Амельохін

Судді: А.Б. Федорчук

Т.І. Шейко