ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/4386/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Супруна Є.Б.,
при секретарі - Дубовик О.І.,
за участю:
представника позивача - Горбаня Г.М.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Миргородського міськрайонного центру зайнятості Полтавської області до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
03 липня 2012 року Миргородський міськрайонний центр зайнятості Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 1 634,79 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що ОСОБА_2 реєструючись у Миргородському міськрайонному центрі зайнятості як безробітний для отримання відповідного статусу, одночасно була зареєстрована суб'єктом підприємницької діяльності, що суперечить вимогам Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в Центрі зайнятості у період з 22 грудня 2003 року по 16 липня 2004 року відповідач незаконно отримала матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі 1634,79 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, покладаючись на доводи викладені у позовній заяві.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що реєструючись у центрі зайнятості, вона вважала, що вжила всіх необхідних заходів для припинення своєї підприємницької діяльності.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до наступних висновків.
Суд встановив, що 22 грудня 2003 року ОСОБА_2 звернулася до Миргородського міськрайонного центру зайнятості Полтавської області із заявою про надання їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує.
Наказом Миргородського міськрайонного центру зайнятості Полтавської області від 22 грудня 2012 року № НТ031222 відповідачу надано статус безробітної з 22 грудня 2003 року та призначено допомогу по безробіттю.
16 липня 2004 року наказом № НТ040716 відповідач була знята з обліку в Центрі зайнятості, у зв'язку з чим їй припинено виплату допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ (далі -Закон №1533-ІІІ) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з ч.2 ст. 12 Закону №1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. №803-ХІІ (далі -Закон №803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_2 була зареєстрована як безробітна у Миргородському міськрайонному центрі зайнятості Полтавської області з 22 грудня 2003 року по 16 липня 2004 року.
Відповідно до пп."б" п.3 ст. 1 Закону №803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно з пунктом 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. №60/62, (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України від 07.12.2005 р. №121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005р. №23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 р. №368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за №1523/11803.
Судом досліджено лист Миргородської районної державної адміністрації Полтавської області, зі змісту якого встановлено, що ОСОБА_2 розпорядженням голови Миргородської районної державної адміністрації від 31 липня 2001 року №213 надано право займатися підприємницькою діяльністю та видано свідоцтво про державну реєстрацію від 01 серпня 2001 року (а.с. 10).
Розпорядженням голови Миргородської районної державної адміністрації Полтавської області від 25 грудня 2003 року №389 скасовано державну реєстрацію ОСОБА_2.
Згідно з частиною 1 статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. №755-ІV державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця проводиться у разі прийняття нею рішення про припинення підприємницької діяльності.
При цьому, у відповідності до частини 3 статті 46 цього ж Закону фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Як підтверджено листом Миргородської районної державної адміністрації Полтавської області запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем внесено розпорядженням голови Миргородської районної державної адміністрації від 25 грудня 2003 року.
Таким чином, на момент звернення до Центру зайнятості ОСОБА_2 формально залишалася приватним підприємцем, незалежно від того, отримувала вона доходи від підприємницької діяльності чи ні.
Згідно із Законом України "Про зайнятість населення" підприємці належать до зайнятого населення, а тому для набуття статусу безробітного ОСОБА_2 потрібно було скасувати свою реєстрацію як підприємця шляхом внесення до державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем.
Отже, при зверненні до Миргородського міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_2 у заяві про надання статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю зазначила неправдиві відомості про те, що вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, що й призвело до незаконного отримання нею допомоги по безробіттю.
Згідно з пунктом 6 Порядку №60/62 у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно розрахунку за період перебування на обліку в Миргородському міськрайонному центрі зайнятості ОСОБА_2 отримала допомогу по безробіттю у розмірі 1 634,79 грн. (а.с. 7).
Проте, на момент розгляду справи судом кошти на розрахунковий рахунок позивача від ОСОБА_2 не надійшли.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_2 АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Миргородського міськрайонного центру зайнятості Полтавської області (р/р №37173161503202, ГУДС України в Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 22531726) суму безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 1 634 (одна тисяча шістсот тридцять чотири) грн. 79 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 19.07.2012 р.
Суддя Є.Б. Супрун