ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2012 р. № 2а-5292/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Павлишин Ю.І.,
за участю:
представника позивача Думич Н.Я.,
представника відповідача Кіщака С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення фонду до Державного підприємства «Львіввугілля»в особі Відокремленого підрозділу шахта «Межирічанська»про стягнення боргу,-
в с т а н о в и в :
Львівське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення фонду звернулося до суду з позовом до Відокремленого підрозділу шахта «Межирічанська»Державного підприємства «Львіввугілля», в якому просить суд стягнути з відповідача суму боргу у розмірі 16581 грн. 07 коп.
Ухвалою суду від 15.06.2012 року суддею відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідачем 05.07.2012 року вх. № 28136 подано заперечення на адміністративний позов. Заперечення обґрунтовані тим, що Відокремлений підрозділу шахта «Межирічанська»Державного підприємства «Львіввугілля»не має статусу юридичної особи; сума позовних вимог завищена. Відповідачем частково погашено суму боргу у розмірі 1929,19 грн. згідно з платіжним дорученням від 28.04.2012р. №756.
У зв'язку з цим, ухвалою суду від 05.07.2012 року призначено справу до судового розгляду.
Суд відповідно до ухвали від 18.07.2012 року, в порядку статті 52 КАС України допустив заміну первинного відповідача Відокремленого підрозділу шахта «Межирічанська»Державного підприємства «Львіввугілля»належним відповідачем -Державним підприємством «Львіввугілля»в особі Відокремленого підрозділу шахта «Межирічанська».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що актом перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України встановлено порушення строків сплати страхових внесків, за що нараховані штрафні санкції у розмірі 16527,02 коп. Разом з тим, заборгованість відповідача не погашена.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Додатково пояснив, що згідно з ч.2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18.01.2001р. №2240-ІІІ (надалі -Закон №2240-ІІІ) страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону. У зв'язку з наведеним, просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані документи та заперечення, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи Відокремлений шахта «Межирічанська»ДП «Львіввугілля»відповідно до поданої заяви 26.12.2001р. зареєстрований як страхувальник у Червоноградській міській виконавчій дирекції Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та присвоєно реєстраційний номер -460080000486.
Червоноградською міською виконавчою дирекцію Львівського обласного відділення фонду соціального страхування на підставі ст. 30 Закону №2240-ІІІ проведено перевірку відокремленого підрозділу «Шахта «Червоноградська»ДП «Львіввугілля», за результатами якої складено акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 39 від 15.03.2012 року, яким встановлено порушення відповідачем ст.4, ч.1 п. 1 ст. 35, ст. 37, Закону №2240-ІІІ, абз. 3, п.20 Постанови КМУ «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням»№1266 від 26.09.2001р., абз. 2 ст.2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного страхування»№2213 від 11.01.2001р., п.3.4 Порядку придбання та забезпечення новорічними подарунками дітей застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №48 від 25.02.2009р. №12.
Керуючись п. 6 ч. 1 ст. 28, ст. 30 Закону №2240-ІІІ Червоноградською міською виконавчою дирекцію Львівського обласного відділення фонду соціального страхування прийнято рішення №10 від 26.03.2012 року «Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», відповідно до якого, відповідачу не прийнято до зарахування витрати у розмірі 11018,01 грн. та накладено штраф за порушення порядку використання страхових коштів у розмірі 5509,01 грн.
Таким чином, в результаті застосування до відповідача штрафних санкцій, заборгованість становить 16527,02 грн.
Рішення відповідач не оскаржував, а тому сума штрафних санкцій є узгодженою.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону №2240-ІІІ страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.
У зв'язку з тим, що відповідачем сума штрафних санкцій у строки, передбачені ч. 2 ст. 22 Закону №2240-ІІІ не погашена, Червоноградською міською виконавчою дирекцію Львівського обласного відділення фонду соціального страхування прийнято рішення №19 від 28.04.2012 року «Про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності»на загальну суму 1983,24 грн.
Отже, в результаті застосованих фінансових санкцій, відповідно до рішення №19 від 28.04.2012 року заборгованість відповідача становить 18510,26 грн.
28.04.2012 року відповідачем частково погашено заборгованість у розмірі 1929,19 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 28.04.2012р. №756.
Таким чином, загальна сума боргу відповідача становить 18510,26 грн. -1929,19 грн. = 16581,07 грн.
При вирішені спору по суті суд зазначає наступне.
Згідно з ст. 9 Закону №2240-ІІІ Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Статтею 27 Закону №2240-ІІІ передбачено, що страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону; вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів; допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок;
Згідно з ст. 28 Закону №2240-ІІІ страховик має право: здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від державних податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, щодо використання страхових коштів; проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, вимагати надання інформації про вжиті заходи.
Відповідно до ст. 30 Закону №2240-ІІІ страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, приймаючи до уваги те, що відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив суму заборгованості до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у розмірі 16581 грн. 07 коп., наявність у нього зазначеної заборгованості підтверджується матеріалами справи, а будь-яких доказів сплати заборгованості суду не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а з відповідача слід стягнути на користь бюджету суму боргу у розмірі 16581 грн. 07 коп.
Керуючись наведеним вище та ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Державного підприємства «Львіввугілля»в особі Відокремленого підрозділу шахта «Межирічанська», код ЄДРПОУ -26359901 на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення фонду, код -ЄДРПОУ 25249982, суму боргу у розмірі 16581 грн. 07 коп. (шістнадцять тисяч п'ятсот вісімдесят одна гривня сім копійок).
3.Судові витрати згідно з ст. 94 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 липня 2012 року.
Суддя Гулик А.Г.