Справа № 1522/10181/12
Провадження № 2а/1522/1165/12
П О С Т А Н О В А
Іменем УКРАЇНИ
"01" червня 2012 року
Приморський районний суд міста Одеси в складі:
Головуючого -судді Погрібного С.О.,
за секретаря -Булата В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛУЧ»до виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання оформити свідоцтво про право власності на нерухоме майно, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, просив визнати протиправними дії виконавчого комітету Одеської міської ради щодо відмови в оформленні свідоцтва про право власності на нежитлове приміщення кафе «Сімге», що розташоване за адресою: м. Одеса, пляж Аркадія, 23, а також зобов'язати відповідача оформити позивачу свідоцтво про право власності на спірне нежитлове приміщення. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідно до договору купівлі-продажу від 29.11.1996 року спілка покупців членів трудового колективу кіосків № 9,10,14 виробничо-господарської асоціації «Фонтан»набула у власність кіоски №№ 9,16,14, що розташовані в м. Одесі, пляж Аркадія, які в подальшому реконструйовано на підставі дозволу на виконання будівельних робіт, в результаті чого створено нежитлове приміщення кафе «Сімге». Закінчений будівництвом об'єкт прийнятий в експлуатацію на підставі акту готовності об'єкта до експлуатації від 06.01.2011 року. Позивач звернувся до юридичного департаменту Одеської міської ради із заявою про оформлення свідоцтва про право власності на спірний об'єкт. Втім, позивачем була отримана відповідь, згідно якої ТОВ «ЛУЧ»відмовлено у видачі свідоцтва про право власності із посиланням на Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно, у зв'язку із тим, що позивачем не надано документів, що посвідчують право на земельну ділянку, на якій розташований спірний об'єкт. Позивач вважає, що вказані дії органу самоврядування є протиправними та не відповідають чинному законодавству, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання, поважних причин неявки до суду не представив.
Представник позивача надав суду заяву, якою позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив розглядати справу за його відсутністю.
Враховуючи наявність заяви про розгляд справи за відсутності сторони, а також неявку інших сторін, суд вважає за можливе у відповідності до ч.6 ст. 128 КАС України розглянути справу в порядку письмового провадження, при цьому фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося у відповідності до положень частини 1 статті 41 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних причин. Судом встановлені такі фактичні обставини на підставі представлених письмових доказів.
Відповідно до договору купівлі-продажу, укладеного 29.11.1996 року між Представництвом з управління комунальної власності Одеської міської ради (продавець) та спілкою покупців членів трудового колективу кіосків № 9,10,14 виробничо-господарської асоціації «Фонтан»(покупець) продавець продав, а покупець придбав об'єкт комунальної власності у вигляді кіосків №№9,16,14, що розташовані в м. Одесі, пляж Аркадія. Зазначений договір посвідчено державним нотаріусом Шостої Одеської державної нотаріальної контори Коряченко А.А., зареєстровано в реєстрі за № 1-3085.
За актом № 764-А передачі майна, що є предметом зазначеного договору купівлі-продажу продавець передав, а покупець прийняв кіоски №№9,16,14, що розташовані в м. Одесі, пляж Аркадія.
Для експлуатації цього майна створено ТОВ «ЛУЧ», статутний фонд якого сформовано вказаним приватизованим майном шляхом його внесення в статутний фонд членами спілки покупців членів трудового колективу кіосків № 9,10,14 виробничо-господарської асоціації «Фонтан». Таким чином, спірне майно на сьогоднішній день перебуває у власності та на балансі позивача.
Позивач здійснив реконструкцію належного йому майна, в результаті чого створено цілісний комплекс -нежитлове приміщення кафе «Сімге», загальною площею 136,8 кв.м., якому присвоєно поштову адресу м. Одеса, пляж Аркадія, 23.
Як вбачається з матеріалів справи, реконструкція здійснювалась на підставі дозволу на виконання будівельних робіт, виданого ІДАБК при ГУАМ м. Одеси від 02.06.1997 року № 62.
Після завершення реконструкції спірний об'єкт прийнятий в експлуатацію відповідно до акту готовності об'єкта до експлуатації № 1783 від 06.01.2011. На підставі зазначеного акту видано сертифікат відповідності № 15001783, відповідно до якого кафе «Сімге»відповідає проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил та підтверджено його готовність до експлуатації.
Позивач звернувся до юридичного департаменту Одеської міської ради із заявою про оформлення свідоцтва про право власності на спірний реконструйований об'єкт, надавши усі необхідні документи.
Втім, листом від 02.04.2012 року № 949 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на нежитлове приміщення кафе із посиланням на п. 8.1 Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5, відповідно до якого оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно органами місцевого самоврядування фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Набуття та реєстрація права власності на нерухоме майно здійснюється відповідно до вимог ЦК України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором.
Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Таким чином, наведені норми ЦК України не пов'язують набуття права власності на нерухоме майно із необхідністю мати певні документи на земельну ділянку, на якій воно розташоване.
Необхідність реєстрації прав на нерухоме майно передбачена Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Відповідно до вимог вказаного Закону, державна реєстрація права власності на нерухоме майно здійснюється на підставі свідоцтва про право власності.
Згідно ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»свідоцтво про право власності на нерухоме майно видається фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна.
При цьому законом не встановлено жодних вимог щодо видачі свідоцтва про право власності тільки при наявності документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Згідно ст.182 Цивільного кодексу України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Таким чином, посилання відповідача на Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно як на підставу відмови у видачі свідоцтва є необґрунтованою, оскільки така відмова мала ґрунтуватися виключно на положеннях та нормах закону.
Отже, суд не може погодитись із обґрунтованістю підстав відмови відповідача у видачі та оформленні свідоцтва про право власності на нежитлове приміщення кафе «Сімге», що розташоване за адресою: м. Одеса, пляж Аркадія, 23. У цьому висновку суд виходить з того, що позивач є власником зазначеного приміщення, його реконструкцію здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства, позивачем належним чином введено його в експлуатацію, що свідчить про те, що ТОВ «ЛУЧ»є повноправним власником спірного приміщення, а відмова у видачі свідоцтва про право власності порушує права позивача, як власника, оскільки відсутність зазначеного документа позбавляє його права вільно володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном.
Таким чином, оскаржуване позивачем рішення відповідача не відповідає критеріям правомірності дій суб'єкта владних повноважень, що визначені у п.п. 1, 3, 4, 5, 6, 8, ч. 3 ст. 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; безсторонньо (неупереджено); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), а тому підлягає безумовному скасуванню.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За правилом п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Керуючись ч. 3 ст. 2, ст. ст. 11, 69, 70, 71, 86, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, СУД -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛУЧ»до виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання оформити свідоцтво про право власності на нерухоме майно -задовольнити.
Визнати протиправними дії виконавчого комітету Одеської міської ради щодо відмови у оформленні свідоцтва про право власності на нежитлове приміщення кафе «Сімге», що розташоване за адресою: м. Одеса, пляж Аркадія, 23.
Зобов'язати виконавчий комітет Одеської міської ради оформити Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛУЧ»(ІК 19047501, 65009, м. Одеса, пляж Аркадія, 23) свідоцтво про право власності на нежитлове приміщення кафе «Сімге», що розташоване за адресою: м. Одеса, пляж Аркадія, 23.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частини рішення), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ: С.О. Погрібний
01.06.2012