09.07.2012
Пр. № 2-а/0302/89/2012
Справа № 0302/1359/2012
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2012 року Горохівський районний суд
Волинської області
в складі: головуючого-судді Шмідта С.А.,
при секретарі Домбровській З.П.,
з участю: позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління ДАІ УМВС України у Волинській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
08 червня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Горохівського районного суду Волинської області з вищевказаним адміністративним позовом, посилаючись в обґрунтування своїх позовних вимог на наступне.
Як зазначено у позовній заяві, постановою інспектора ДПС УДАІ УМВС України у Волинській області серії АС1 № 013835 від 07 червня 2012 року на ОСОБА_1 накладено за ч.1 ст.122 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 грн. за те, що він 07 червня 2012 року об 14 год. 52 хв. в с.Копачівка Рожищенського району Волинської області, керуючи автомобілем марки MAZDA XEDOS 6, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, всупереч вимогам Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року (далі -ПДР України), не виконав вимогу п.12.4 ПДР, а саме рухався зі швидкістю 89 км/год і тим самим перевищив встановлене обмеження швидкості руху на 29 км/год. Позивач вважає, що вищевказана постанова винесена незаконно, як така що не відображає дійсних обставин справи, оскільки, будучи зупиненим інспектором ДПС УДАІ УМВС України у Волинській області, ОСОБА_1 надав свої пояснення про те, що попереду нього були інші автомобілі, за якими він рухався та притримувався необхідної дистанції. Швидкість руху згідно вимірювального приладу на його автомобілі була в межах 50-60 км/год. Крім того, на прохання показати вимірювальний пристрій, яким була зафіксована швидкість автомобіля, йому було відмовлено. Інспектор ДПС до уваги пояснення позивача не взяв і склав протокол про адміністративне правопорушення. А тому, наведені позивачем факти ставлять під сумнів законність винесеної відносно нього постанови. З огляду на вищенаведене позивач просить визнати незаконною та скасувати постанову інспектора ДПС УДАІ УМВС України у Волинській області серії АС1 № 013835 від 07 червня 2012 року про накладення на нього адміністративного стягнення та закрити провадження у справі про дане адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях складу будь-якого адміністративного правопорушення.
Представник відповідача -управління ДАІ УМВС України у Волинській області в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином та своєчасно повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, не повідомив суд про причини своєї неявки, не подавав заяви про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи за його відсутності, у зв'язку з чим судом відповідно до вимог ч.4 ст.128 КАС України визнано за можливе здійснювати розгляд цієї справи за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.
В судовому засіданні позивач -ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав повністю з підстав, зазначених у позовній заяві. Крім того, позивач пояснив, що дійсно він, керуючи 07 червня 2012 року в с.Копачівка Рожищенського району Волинської області автомобілем марки MAZDA XEDOS 6, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, рухався в потоці автомобілів та притримувався необхідної дистанції. Швидкість руху згідно вимірювального приладу на його автомобілі була в межах 50-60 км/год. Коли позивач був зупинений працівником ДАІ, він своєї вини у перевищенні установленої швидкості руху не визнав та попросив працівника ДАІ показати йому прилад, яким вимірювалась швидкість руху його автомобіля та на якому повинно бути зафіксовано вищевказане порушення. На вимогу позивача працівник ДАІ показав йому такий прилад, однак на ньому не було зафіксовано марку та державний реєстраційний номер автомобіля, який рухався із перевищенням встановленої швидкості руху. Позивач ствердив, що таким чином йому не надали вичерпних доказів того, що саме він вчинив інкриміноване йому правопорушення. У зв'язку з наведеним позивач просив визнати незаконною та скасувати постанову інспектора ДПС УДАІ УМВС України у Волинській області серії АС1 № 013835 від 07 червня 2012 року про накладення на нього адміністративного стягнення та закрити провадження у справі про дане адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях складу будь-якого адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані позивачем письмові докази, суд вважає позов ОСОБА_1 підставним та таким, що підлягає до задоволення повністю.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Зі змісту ст.280 КУпАП вбачається, що на орган (посадову особу) при розгляді справи про адміністративне правопорушення покладено обов'язок з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Крім того, пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23 грудня 2005 року № 14 "Про практику застосування судами України у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", вказується на неприпустимість під час розгляду справ про адміністративні правопорушення ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності.
Так, судом встановлено, що 07 червня 2012 року державтоінспектором ВДАІ Рожищенського РВ УМВС України у Волинській області Кулаєм Ю.В. було складено протокол серії АС1 № 197620 про вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення, згідно з яким 07 червня 2012 року об 14 год. 52 хв. ОСОБА_1 в с.Копачівка Рожищенського району Волинської області, керуючи автомобілем марки MAZDA XEDOS 6, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, порушив вимоги п.12.4 ПДР, а саме рухався зі швидкістю 89 км/год і тим самим перевищив встановлене обмеження швидкості руху на 29 км/год (а.с.3).
За вищевказаним протоколом постановою державтоінспектора ВДАІ Рожищенського РВ УМВС України у Волинській області Кулая Ю.В. серії АС1 № 013835 від 07 червня 2012 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення за ч.1 ст.122 КУпАП у виді штрафу в розмірі 300 грн. (а.с.4).
Доводи позивача ОСОБА_1 є послідовними, чіткими та зрозумілими, а відповідачем не надано суду жодних доказів, які спростовували б вищевказані доводи, хоча, відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається саме на відповідача.
Таким чином, на думку суду, державтоінспектор ВДАІ Рожищенського РВ УМВС України у Волинській області не взяв до уваги надані позивачем пояснення про те, що останній рухався зі швидкістю близько 50-60 км/год та не встановив дійсні обставини справи.
З огляду на вищевикладене суд вважає, що оскаржувана постанова винесена з порушенням вимог ст.ст.245, 280 КУпАП, у зв'язку з чим є протиправною та підлягає скасуванню.
Скасовуючи постанову про накладення адміністративного стягнення, суд на підставі п.1 ст.247, п.3 ч.1 ст.293 КУпАП та з урахуванням вимог ч.2 ст.11 КАС України одночасно також закриває провадження у справі про дане адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.11, ч.2 ст.71, ст.ст.86, 94, 161, 163 КАС України, ст.245, ст.280 КУпАП, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління ДАІ УМВС України у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови серії АС1 № 013835 від 07 червня 2012 року про накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП, задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову управління ДАІ УМВС України у Волинській області серії АС1 № 013835 від 07 червня 2012 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч.1 ст.122 КУпАП.
На підставі п.1 ст.247 КУпАП закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення.
Рішення місцевого загального суду як адміністративного суду у справах з приводу рішень суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності є остаточним і оскарженню не підлягає.
Головуючий