ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
УХВАЛА
11 липня 2012 року справа № 5020-4/263
Господарський суд міста Севастополя у складі колегії суддів: головуючого судді -Єфременко О.О., суддів -Плієвої Н.Г., Харченко І.А., розглянувши матеріали справи
за заявою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Севастополі (99011, місто Севастополь, вулиця Одеська 27)
до Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" (99011, місто Севастополь, проспект Нахімова 13, код ЄДРПОУ 30120798)
про визнання боржника банкрутом,
за участю представників:
ініціюючий кредитор -Головін М.В., довіреність № 08 від 27.12.2011;
боржник: не з'явився;
керуючий санацією: Дрогайцев А.О., паспорт серії НОМЕР_1, виданий Гагарінським РВ УМВС України в м.Севастополі 31.07.2008;
кредитор (УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя) -Микитюк М.Б., довіреність №5080/09 від 29.08.2011;
кредитор (ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя) -Летюча Д.Г., довіреність №30/9/10-039 від 14.03.2012;
кредитор (Об'єднаний профспілковий комітет № 497 підприємства «БУ ЧФ МО РФ») - Герасимович В.Д., паспорт серій НОМЕР_2, виданий Ленінським РВ УМВС України в м.Севастополі 16.04.2002.
кредитор (ПП «Бимк Сервіс Связь») - Балакін І.М., директор, наказ № 1 від 22.05.2002;
кредитор (Фізична особа-підприємець ОСОБА_1) - ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий Ленінським РВ УМВС України в м. Севастополі 03.04.1999;
ВСТАНОВИВ:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Севастополі звернулось до господарського суду міста Севастополя з заявою до Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" про визнання боржника банкрутом.
Ухвалою від 17.08.2010 у справі № 5020-4/263 було визнано грошові вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Севастополі до Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" в розмірі 317873,48 грн., зобов'язано заявника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Севастополі в десятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати до офіційних друкарських органів оголошення про порушення справи про банкрутство Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації".
Зазначеною ухвалою суду було введено процедуру розпорядження майном боржника, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Дрогайцева Атіка Олеговича, якого зобов'язано в строк до 28.10.2010 скласти реєстр вимог кредиторів і направити його в суд на затвердження.
Ухвалою від 24.11.2010 визнані вимоги кредиторів та затверджено реєстр вимог кредиторів Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації".
Ухвалою від 21.12.2010 відкрита процедура санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" строком на шість місяців, керуючим санацією боржника призначено арбітражного керуючого Дрогайцева Атіка Олеговича (ліцензія АВ № 347267 від 25.10.2007), який мешкає в АДРЕСА_1.
Ухвалою від 08.06.2011 затверджений план санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" в редакції, погодженій рішенням комітету кредиторів (протокол № 3) від 17.05-23.05.2011 (т.67 а.с. 149-152).
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 14.07.2011 апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрросспецкомплект»задоволена частково, ухвала господарського суду м.Севастополя від 08.06.2011 у справі № 5020-4/263 скасована, справа направлена на розгляд до господарського суду м.Севастополя (т.68 а.с.86-103).
Розпорядженням керівника апарату господарського суду міста Севастополя № 43 від 01.08.2011 призначений повторний автоматичний розподіл справи № 5020-4/263, за результатами якого справа передана до провадження судді Єфременко О.О.
Ухвалою від 03.08.2011 справа прийнята до провадження суддею Єфременко О.О.
08.08.2011 на адресу суду від керуючого санацією Дрогайцева А.О. надійшло клопотання (вх. № 8456/11 від 08.08.2011) про продовження строку процедури санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" на шість місяців.
Ухвалою від 09.08.2011 зазначене клопотання призначено до розгляду у судовому засіданні.
В той же час, 30.08.2011 на адресу господарського суду міста Севастополя надійшов лист Севастопольського апеляційного господарського суду з проханням терміново надіслати справу №5020-4/263 на адресу Севастопольського апеляційного господарського суду для подальшого скерування до Вищого господарського суду України у зв'язку з надходженням касаційної скарги по даній справі (вх. №9408/11).
Ухвалою від 01.09.2011 провадження у справі №5020-4/263 зупинено до розгляду Вищим господарським судом України касаційної скарги та повернення матеріалів справи до господарського суду міста Севастополя.
02.09.2011 матеріали справи №5020-4/263 були скеровані до Севастопольського апеляційного господарського суду.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 26.09.2011 касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрросспецкомплект" на постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 30.06.2011 повернуто скаржнику.
Ухвалою від 10.11.2011 поновлено провадження у справі № 5020-4/263, призначений розгляд клопотання керуючого санацією Дрогайцева А.О. про продовження строку процедури санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" в судовому засіданні.
Ухвалою від 10.01.2012, в порядку статей 16, 17, 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", продовжений строк процедури санації боржника та повноваження керуючого санацією боржника - арбітражного керуючого Дрогайцева А.О. на дванадцять місяців.
Цією же ухвалою суд зобов'язав керуючого санацією здійснити заходи, передбачені статтею 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в строк до 01.04.2012 надати суду на затвердження новий план санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації".
05.04.2012 від керуючого санацією боржника на адресу суду надійшов план санації боржника, а також клопотання комітету кредиторів про затвердження плану санації разом з протоколом засідання комітету кредиторів боржника про узгодження плану санації №15 від 30.03.2012-02.04.2012.
Положеннями частини п'ятої статті 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнанні його банкрутом" передбачено, що схвалений комітетом кредиторів план санації та протокол засідання комітету кредиторів подаються керуючим санацією в господарський суд на затвердження не пізніше п'яти днів з дня проведення засідання комітету кредиторів. Господарський суд затверджує план санації боржника, про що виноситься ухвала, яка може бути оскаржена у встановленому порядку.
Ухвалою від 09.04.2012 призначено до розгляду план санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" в окремому судовому засіданні.
05.06.2012 від керуючого санацією боржника на адресу суду надійшов план санації боржника (нова редакція) та протокол засідання комітету кредиторів боржника № 17 від 01.06.2012 про узгодження нової редакції плану санації боржника.
Ухвалою від 07.06.2012 вирішено здійснювати розгляд справи № 5020-4/263 колегіально у складі трьох суддів.
Розпорядженням керівника апарату господарського суду міста Севастополя № 101 від 07.06.2012 призначений повторний автоматичний розподіл справи, за результатом якого у справі № 5020-4/263 призначено наступний склад колегії суддів: головуючий -суддя Єфременко О.О., судді -Плієва Н.Г., Юріна О.М.
Ухвалою від 07.06.2012 розгляд справи призначений до розгляду у новому складі суду.
Ухвалою від 10.07.2012, відповідно до пункту 3.3 Рішення зборів суддів господарського суду міста Севастополя від 28.12.2010 розпорядженням в.о. голови господарського суду міста Севастополя № 141 від 10.07.2012, у зв'язку із перебуванням судді Юріної О.М., яка входить до складу колегії суддів у цієї справі, на лікарняному, здійснено її заміну на суддю Харченко І.А.
В ході судового засідання, яке відбулося 11.07.2012, представникам сторін, що з'явилися, роз'яснено право на відвід складу суду відповідно до положень статті 20 Господарського процесуального кодексу України.
Відводів складу суду не заявлено, клопотань про відкладення розгляду справи також не надходило.
Керуючий санацією та представники кредиторів боржника, які брали участь у судовому засідання підтримали наданий план санації, просили його задовольнити.
Розглянув наданий керуючим санацією Дрогайцевим А.О. на затвердження план санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" в редакції, узгодженої протоколом засідання комітету кредиторів №17 від 01.06.2012, заслухавши представників сторін, колегія судів вважає, що зазначений план санації не підлягає затвердженню, виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнанні його банкрутом" (далі -Закон) санація - це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Отже, реалізація процедури санації відбувається за допомогою плану санації, що містить відповідні заходи з відновлення платоспроможності боржника та виконання якого забезпечує фінансово-економічне оздоровлення боржника.
Метою процедури санації є запобігання визнання боржника банкрутом і його ліквідації та поліпшення фінансового стану боржника, а також задоволення в повному обсязі вимог кредиторів шляхом застосування санаційних заходів.
При затвердженні плану санації господарський суд зобов'язаний з'ясувати істотні умови плану санації та надати їм належну правову оцінку, а також перевірити порядок проведення зборів комітету кредиторів та схвалення ним плану санації.
Як вбачається із представленого на затвердження плану санації боржника, він містить в собі наступні заходи:
- відновлення платоспроможності боржника здійснюється за рахунок грошових коштів інвесторів в сумі не менш 25 102 785,49 грн згідно графіком, передбаченим пунктом 3.3.3 цього плану санації протягом 12 календарних місяців, а також грошових коштів, зокрема, отриманих від продажу активів боржника;
- розрахунок з поточною заборгованістю боржника здійснюється за рахунок грошових коштів боржника, отриманих від ведення господарської діяльності, продажу активів, стягнення дебіторської заборгованості та інших джерел (благодійна та інша фінансова допомога);
- розрахунки з реєстровою заборгованістю здійснюється за рахунок грошових коштів інвесторів;
- в якості заходів по відновленню платоспроможності пунктом 2.4 плану санації передбачені: реструктуризація підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв (припинення діяльності 25 заводу ЖБІ та його 54 механічного цеху, припинення діяльності та ліквідації Ялтинського та Феодосійського філіалів); проведення взаємозаліку однорідних грошових вимог з реєстровими кредиторами; стягнення дебіторської заборгованості (реальному стягненню підлягає не більш 30%, що складає 500000,00 грн.); реструктуризація активів підприємства; продаж рухомого майна та інших активів, які є власністю підприємства; звільнення працівників у зв`язку із скороченням штатів та чисельності (станом на 01.03.2012 числиться 118 найманих працівники, скороченню підлягає не менш 30% працівників).
Розділом 3 плану санації передбачені умови участі інвесторів -Санаторно-курортне об'єднання «Профтургаз» (119146, м.Москва, Ленінський проспект, 1 буд.2 оф.16) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Техсодействие»(м.Севастополь, вул.Соловьова, 1)
Участю інвесторів у санації боржника є реорганізація Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" шляхом зміни організаційно-правової форми підприємства на товариство з обмеженою відповідальністю; внесення інвестором грошових коштів згідно з графіком в обмін на частку у статутному фонді боржника в розмірі 75 %.
Внесені інвесторами грошові кошти витрачаються боржником виключно на погашення його реєстрової кредиторської заборгованості згідно з пунктом 2.3.1 даного плану санації боржника.
План санації погоджено інвесторами - Санаторно-курортне об'єднання «Профтургаз»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Техсодействие».
Крім того, пунктом 3.4 плану санації передбачені умови відповідальності інвесторів, відповідно до якого за невиконання інвестиційних зобов'язань інвестор несе відповідальність перед боржником в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. При цьому, перераховані інвестором грошові кошти боржнику згідно пункту 3.3.3 цього плану боржником не повертаються.
У випадку невиконання інвесторами зобов'язань по строкам і/чи об'ємам фінансування згідно пункту 3.3.3 цього плану санації, керуючий санації здійснює дії з залучення інших інвесторів.
Виходячи з положень частини 5 статті 18 Закону схвалений комітетом кредиторів план санації та протокол засідання комітету кредиторів подаються керуючим санацією в господарський суд на затвердження.
Отже, при затвердженні плану санації господарський суд зобов'язаний з'ясувати істотні умови плану санації та надати їм належну правову оцінку, а також перевірити порядок проведення зборів комітету кредиторів та схвалення ним плану санації.
Згідно з положеннями статті 18 Закону план санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема, шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов'язань.
План санації повинен передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених цим Законом.
У разі наявності інвесторів план санації розробляється та погоджується за участю інвесторів.
План санації може містити умови про: виконання зобов'язань боржника третіми особами; обмін вимог кредиторів на активи боржника та (або) його корпоративні права; задоволення вимог кредиторів іншим способом, що не суперечить закону.
Заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містять план санації, можуть бути: реструктуризація підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; відстрочка та (або) розстрочка платежів або прощення (списання) частини боргів, про що укладається мирова угода; ліквідація дебіторської заборгованості; реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Закону; продаж частини майна боржника; зобов'язання інвестора про погашення боргу (частини боргу) боржника, зокрема шляхом переведення на нього боргу (частини боргу) та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; виконання зобов'язань боржника власником майна боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; продаж майна боржника як цілісного майнового комплексу (для недержавних підприємств); одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок реалізації майна боржника; звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі реалізації плану санації. Вихідна допомога у цьому разі виплачується за рахунок інвестора, а за його відсутності - за рахунок реалізації майна боржника або за рахунок кредиту, одержаного для цієї мети; інші способи відновлення платоспроможності боржника.
План санації вважається схваленим, якщо за нього на засіданні комітету кредиторів таке рішення було підтримано більш як половиною голосів кредиторів - членів комітету кредиторів.
Схвалений комітетом кредиторів план санації та протокол засідання комітету кредиторів подаються керуючим санацією в господарський суд на затвердження не пізніше п'яти днів з дня проведення засідання комітету кредиторів. Протокол засідання комітету кредиторів може містити особливу думку кредиторів, які голосували проти порядку і строків погашення заборгованості, передбачених у плані санації.
З матеріалів справи вбачається, що 01.06.2012 на засіданні комітету кредиторів Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" було прийнято рішення, оформлене протоколом № 17, про схвалення нової редакції плану санації боржника.
Відповідно до частини дев'ятої статті 16 Закону рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим більшістю голосів кредиторів, якщо за нього проголосували присутні на зборах (комітеті) кредитори, кількість голосів яких визначається відповідно до частини четвертої цієї статті.
Отже, з аналізу викладених норм статті 16 Закону випливає, що з метою більш докладного встановлення господарським судом обставин проведення засідання комітету кредиторів та розвиток подій під час зазначених засідань, а також обставин прийняття тих чи інших рішень, протокол засідання комітету кредиторів окрім відомостей про присутніх членів комітету кредиторів, має містити відомості про кількість голосів, що належать кожному із присутніх кредиторів (членів комітету кредиторів) та відомості про загальну кількість голосів кредиторів, які мають право вирішального голосу.
Із протоколу комітету кредиторів боржника № 17 від 01.06.2012 слідує, що нова редакція плану санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" була погоджена комітетом кредиторів одноголосно.
Судом встановлено, що рішення комітету кредиторів боржника щодо погодження нової редакції плану санації було прийнято більшістю голосів кредиторів та в межах компетенції, наданої комітету кредиторів частиною восьмою статті 16 Закону, що підтверджується відповідним протоколом засідання комітету кредиторів Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" № 17 від 01.06.2012.
Пункт 57 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18.12.2009 "Про судову практику у справах про банкрутство" передбачає, що рішення зборів кредиторів чи комітету кредиторів не може визнаватися господарським судом недійсним, оскільки за своєю правовою природою не є актом юридичної особи, державного чи іншого органу.
Суд повинен давати оцінку цим рішенням та враховувати їх резолюції у прийнятті судових актів у справі, якщо такі рішення відповідають приписам чинного законодавства.
Проте, враховуючи повноваження господарського суду під час здійснення провадження у справі про банкрутство, згідно положень Закону та Господарського процесуального кодексу України, рішення комітету кредиторів для господарського суду не має заздалегідь встановленої юридичної сили, не є обов'язковим для виконання, а приймається судом до уваги та розглядається з урахуванням його відповідності положенням діючого законодавства.
Судом досліджено наданий комітетом кредиторів план санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" та встановлено, що санація боржника проводиться шляхом обміну боргів на корпоративні права.
Так, умовою пункту 3.2 плану передбачено, що умовою участі інвесторів в санації боржника є реорганізація Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" шляхом зміни його організаційно-правової форми та перетворення в товариство з обмеженою відповідальністю. Перерахування (внесення) грошових коштів інвесторів в загальній сумі 25 102 785,49 грн згідно графіку платежів по пункту 3.3.3 цього плану здійснюється в обмін на долю у статутному фонді боржника в розмірі 75%.
Згідно з частиною другою статті 18 Закону однім із заходів щодо відновлення платоспроможності боржника може бути реструктуризація підприємства.
Реструктуризація підприємства означає здійснення організаційно-господарських, фінансово-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих на реорганізацію підприємства, зокрема шляхом його поділу з переходом боргових зобов'язань до юридичної особи, що не підлягає санації, якщо це передбачено планом санації, на зміну форми власності, управління, організаційно-правової форми, що сприятиме фінансовому оздоровленню підприємства, збільшенню обсягів випуску конкурентоспроможної продукції, підвищенню ефективності виробництва та задоволенню вимог кредиторів (стаття 1 Закону).
З частини третьої статті 18 Закону вбачається, що, у разі участі інвестора у здійснення санації боржника, останній, за умови виконання зобов'язань, передбачених планом санації, набуває прав власності на майно боржника відповідно до законодавства та плану санації.
Пунктом 1.1 Статуту Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації", затвердженого наказом начальника будівництва расквартирування військ -заступника Міністра оборони Російської Федерації № 65 від 17.03.2004 та перереєстрованого 28.05.2004 у Севастопольській міській державної адміністрації за № 04055587Ю0010269 (далі -Статут), передбачено, що Підприємство, засноване на праві господарського ведення, "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації", створено на повній власності юридичної особи іноземної держави -Міністерства оборони Російської Федерації, створено на підставі директиви заступника Міністра оборони СРСР від 16.03.1961 № ПТ/882335.
Підприємство знаходиться у відомчому підпорядкуванні Міністерства оборони Російської Федерації. Загальне керівництво, координацію та регулювання діяльності підприємства здійснює начальник будівництва та расквартирування військ -заступник Міністра оборони Російської Федерації через Головне управління спеціального будівництва Міністерства оборони Російської Федерації. Функції засновника підприємства здійснює Міноборони Росії згідно з діючим законодавством Російської Федерації (пункт 1.4 Статуту).
Згідно пункту 3.3 Статуту розмір статутного фонду підприємства складає 86200,00 грн, що складає 500000,00 руб.
Відповідно до частини першої статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.
При цьому пунктами 9.1, 9.2 Статуту визначено, що реорганізація підприємства без зміни форми власності на майно, яке йому передано, здійснюється у встановленому законодавством Російської Федерації та України порядку по поданню Міністерства оборони Росії. У випадках, встановлених законом, реорганізація підприємства у формі його поділу або виділу з його складу іншої юридичної особи (юридичних осіб) здійснюється за рішенням уповноваженого державного органу по погодженню з Міністерством оборони Росії або рішення суду.
Крім того, положеннями пункту 9.3 Статуту передбачено, що при реорганізації підприємства необхідні зміни вносяться до Статуту та єдиний державний реєстр підприємств, організацій та установ. Наслідком реорганізації є перехід прав та обов'язків підприємства до його правонаступника згідно з діючим законодавством Російської Федерації та України. В Міністерстві оборони Росії в цих випадках приймаются відповідні нормативно-правові акти.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень, проте належних доказів в доведення своєї правової позиції позивачем суду не надано.
В порушення зазначеної норми, відповідного погодження плану санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" із його власником (або уповноваженого ним органу), зокрема, можливості практичної реалізації пункту 3.2.2 цього плану, суду не надано.
Пунктом 78 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18.12.2009 "Про судову практику у справах про банкрутство" визначено, що заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, передбачені планом санації, не повинні суперечити приписам чинного законодавства України.
Умовою пункту 2.3.1 плану санації передбачено, що відновлення платоспроможності боржника здійснюється за рахунок грошових коштів, зокрема, отриманих боржником від здійснення їм господарської діяльності, продажі його активів та стягнення дебіторської заборгованості.
Пунктом 3.1 Статуту визначено, що майно підприємства є власністю Російської Федерації, крім нерухомого майна, отриманого підприємством по Угоді між Україною та Російською Федерацією про параметри розподілу Чорноморського флоту від 28.05.1997. Майно є неподільним та не може бути розподілено по вкладам (долям, паям), у тому числі між працівниками підприємства, а належить підприємству на праві господарського ведення та відображається на самостійному балансі.
Наданим суду планом санації боржника, зокрема пунктом 2.4.7 передбачено продаж майна боржника для розрахунку за поточної кредиторської заборгованості -машин, механізмів, товарних запасів матеріалів, обладнання та інших активі, що є власністю боржника, на суму не більш 8000000,00 грн за цінами, не нижче їх незалежної оцінці.
Дійсно, положеннями статті 18 Закону передбачено у якості заходів щодо відновлення платоспроможності боржника продаж частини майна.
Згідно положень статті 20 Закону з метою відновлення платоспроможності боржника та задоволення вимог кредиторів план санації може передбачати продаж частини майна боржника на відкритих торгах. Керуючий санацією після проведення інвентаризації та оцінки майна боржника має право почати продаж частини майна боржника на відкритих торгах. Заходи до забезпечення вимог кредиторів стосовно частини майна боржника, яка підлягає продажу згідно з планом санації, скасовується ухвалою господарського суду.
Продаж частини майна боржника - державного підприємства в процедурі санації проводиться відповідно до законодавчих актів з питань приватизації з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Початкова вартість майна боржника, що виставляється на торги, визначається відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", інших нормативно-правових актів.
Отже, у процедурі санації продаж майна боржника має здійснюватися виключно на конкурентних засадах. Така форма більш ефективна, оскільки надає можливість продати майно за більш високою ціною, ніж при адресній реалізації майна.
В ході судового розгляду керуючим санацією наданий перелік майна, що підлягає продажу (т. 74 арк.с. 165-176).
При цьому, вирішуючи питання щодо продажу майна боржника, керуючий санацією не здійснив інвентаризацію та оцінку цього майна у встановленому порядку з метою визначення його ринкової вартості. Проте, без здійснення оцінки майна неможливо визначити необхідний для задоволення вимог кредиторів обсяг майна, що підлягає продажу.
Крім того, зазначена умова плану санації не містить погодження факту такої продажі із власником цього майна, процедури продажу майна боржника та початкової вартості майна боржника, що виставляється на торги.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що, з огляду на положення Статуту боржника, наданий на затвердження суду план санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації" в редакції, узгодженої комітетом кредиторів боржника (протокол № 17 від 01.06.2012), не відповідає вимогам діючого законодавства.
За таких обставин, колегія суддів не вбачає правових підстав для затвердження зазначеного плану санації.
З матеріалів справи вбачається, що строк процедури санації боржника, продовжений ухвалою суду в порядку частини першої статті 17 Закону, сплинув.
Згідно з абзацом 1 частини шостої статті 18 Закону якщо протягом шести місяців з дня винесення ухвали про санацію в господарський суд не буде подано плану санації боржника, господарський суд має право прийняти рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури відповідно до цього Закону.
З огляду на те, що комітетом кредиторів боржника, в порушення вимог Закону не наданий суду план санації боржника, який відповідав би вимогам Закону, суд вважає за необхідне призначити судове засідання для вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом та переходу до ліквідаційної процедури.
Керуючись статтями 16-18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у затвердженні плану санації Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства Оборони Російської Федерації", в редакції, узгодженої протоколом засідання комітету кредиторів № 17 від 01.06.2012.
2. Призначити дату судового засідання для вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом та переходу до ліквідаційної процедури на 18 вересня 2012 року о 10 год. 00 хв.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду м. Севастополя за адресою: м. Севастополь, вул. Павліченко, 5, зал судових засідань № 1.
Для пропуску у приміщення представники учасників судового процесу повинні мати з собою документ, який посвідчує їх особу (паспорт), документ, що підтверджує їх повноваження, та цю ухвалу.
3. Зобов'язати керуючого санацією повідомити комітет кредиторів та інших кредиторів про результат розгляду плану санації, докази надати суду.
4. Ухвалу направити на адресу кредиторів, боржника, керуючого санацією, Головного Управління юстиції у м.Севастополі.
Головуючий суддя підписО.О. ЄфременкоСуддіпідписН.Г. Плієва підписІ.А.Харченко