ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12.07.12 Справа № 15/5014/1225/2012
За позовом
Державного підприємства Одеська залізниця, м. Одеса
до Державного підприємства «Луганськвугілля», м. Луганськ
про стягнення 25170 грн. 00 коп.
Суддя Лісовицький Є.А.
Представники:
від позивача: не прибув;
від відповідача: не прибув.
До початку слухання справи по суті не заявлено вимогу про фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв’язку з чим відповідно до ст. ст. 4-4, 81-1 Господарського процесуального кодексу України таке фіксування судом не здійснювалося.
Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу в сумі 25170 грн. 00 коп. за неправильно зазначену масу вантажу в накладній № 52445749.
Відповідач заперечує проти позову. Зазначає, що в доданих до позовної заяви документах є протиріччя. Так, в Акті загальної форми від 29.12.2011р. вказана вага брутто за протоколом - 81200 т, а в виписці з книги переважування після переважування 30.12.2011р. вага брутто вказана 81700 т, комерційний акт згідно п.10 Правил складання актів, затвердженого Наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002р. № 334 підписує начальник або заступник начальника станції, начальник вантажного району та прийомоздавальник станції, а також одержувач, якщо був присутній при перевірці. Хто фактично підписував комерційний Акт і чим підтверджуються їх повноваження відповідачу не зрозуміло.
Також відповідачем заявлено клопотання про зменшення штрафних санкцій.
Розглянувши матеріали справи, суд, -
В С Т А Н О В И В:
За накладною № 52445749 на групу вагонів зі станції Слав'яносербська Донецької залізниці відповідач відправив на адресу Черкаської ТЄЦ станція призначення Черкаси, два вагони з вантажем - вугілля кам'яне, зазначивши в накладній масу вантажу 129000 кг, зокрема, у вагоні № 67895532 - нетто - 66 000 кг, тара - 22 400 кг.
В процесі перевезення вантажу 30.12.2011 року на станції Знам'янка Одеської залізниці було виявлено різницю в масі вантажу у зазначених вагонах та здійснено контрольне зважування на вагонних вагах, про що 30.12.2011 року на станції Знам'янка Одеської залізниці, складено комерційний акт А А № 021980/1371/1.
Згідно акта № 38527 навантаження в вагоні № 67895532 нижче бортів. В вагоні глухі торцеві стінки, люка щільно закриті. Відповідно до комерційного акту, при прибутті поїзда та зважуванні вищевказаного вагону виявлена різниця у дійсній вазі та зазначеній відповідачем в накладній. В накладній маса вантажу:
• у вагоні № 67895532 складає: нетто - 66 000 кг., в комерційному акті: брутто - 81700 кг., нетто - 59300 кг., тара - 22 400 кг, різниця проти накладної в сторону зменшення складає 6700 кг.;
При прибутті вищезазначених вагонів на станцію призначення було проведено видачу та перевірку маси вантажу про що зазначено в розділі «Є»комерційного акта.
Вартість перевезення складає - 5 034,00 грн.
За вказане порушення Одеською залізницею на відповідача нарахований штраф в розмірі 25170 грн. (5034,00 х 5 ).
Позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача даної суми штрафу.
Оцінивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Законом України "Про залізничний транспорт", статтею 3, визначається, що законодавство про залізничний транспорт загального користування складається з Закону України "Про транспорт", Закону України "Про залізничний транспорт", Статуту залізниць України (надалі - Статут) та інших актів законодавства України. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування... є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Відповідно до ч. 5 ст. 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Мінтрансом Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими «для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту). Відповідно до ст. 6 Статуту залізниць України накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Правилами перевезень вантажів, а саме п. 1.1. розділом 4 "Правила оформлення перевізних документів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 р. за № 863/5084, а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). У відповідності до цих Правил, а саме п. 2.1 та п. 2.2, графи "Маса вантажу, визначена відправником, кг" та "Спосіб визначення маси" заповнюються вантажовідправником. Так,
• у вагоні № 67895532 складає: нетто - 66 000 кг., в комерційному акті: брутто - 81700 кг., нетто - 59300 кг., тара - 22 400 кг, різниця проти накладної в сторону зменшення складає 6700 кг. За даним фактом складено комерційний акт А А № 021980/1371/1 від 30.12.11.
Маса вантажу згідно ст. 37 Статуту та п. 5 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 р. за № 861/5082, визначається відправником.
Правильність внесених у накладну відомостей, як це передбачено п. 2.3 "Правила оформлення перевізних документів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 24.11.2000 р. за № 863/5084, своїм підписом підтверджує представник відправника. Так, правильність внесених відомостей до вищевказаної накладної підтвердив своїм підписом представник відправника.
Згідно п. 28 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 р. за № 861/5082, вантажі, завантажені відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), а у даному випадку спірний вагон є напіввагоном, приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.
Статтею 24 Статуту залізниць України відзначається, що вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній. В свою чергу, статтею 122 Статуту встановлено, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.
Підставою для покладання на відправника відповідальності, згідно ст.122 Статуту, за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу, є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст.129 Статуту, щодо штрафу нарахованого у розмірі відповідно до статті 118 Статуту, штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитків.
Для відповідальності вантажовідправника обов’язковою умовою є наявність вини у неправильному зазначенні маси вантажу.
Відповідач не надав доказів відсутності вини у невірному зазначенні ваги вантажу.
Вартість перевезення складає - 5 034,00 грн.
За вказане порушення Одеською залізницею на відповідача нарахований штраф в розмірі 25170 грн. (5034,00 х 5 ).
За таких підстав позов слід задовольнити у повному обсязі.
За таких підстав позов слід задовольнити у повному обсязі.
Але суд вважає за можливе задовольнити клопотання відповідача та зменшити суму штрафних санкцій до 5034 грн. з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання.
Пунктом 1 статті 233 Господарського кодексу України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступень виконання зобов’язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов`язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Згідно з ч.3 ст.551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків та за наявності інших обставин, які мають істотне значення. При цьому відсутність чи невисокий розмір збитків може бути підставою для зменшення судом розміру неустойки, що стягується з боржника.
Стаття 83 Господарського процесуального кодексу України, надає господарському суду право, приймаючи рішення, зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов’язання.
Відповідачем надано докази винятковості випадку для застосування наведених норм права. Підприємство відповідач знаходиться у скрутному фінансовому становищі, ДП «ГЗФ «Слов'яносербська»з 11.03.2011р. шляхом реорганізації було приєднано до ДП «Луганськвугілля»як Відокремлений підрозділ «ГЗФ «Слов'яносербська»(де відвантажувався вантаж). ДП «Луганськвугілля»є правонаступником прав та обов'язків ДП «ГЗФ «Слов'яносербська»і згідно акту прийому-передачі перейшли чисельні борги ДП «ГЗФ «Слов'яносербська», в тому числі перед бюджетом ( на 31.01.2011 р.-1471,0 тис.грн.), зобов'язання по страхуванню ( на 31.01.2011р.-760,0 тис.грн.), іншими структурами.
Борг перед бюджетом вже ВП «ГЗФ «Слов'яносербська»ДП «Луганськвугілля»станом на 31.12.2011р., складав - 608471,25 грн. (недоїмка), 39205,02 грн.(пеня).
Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати у справі покладаються на відповідача, оскільки внаслідок його неправильних дій виник спір.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.49, 82, 83, 84, 85 ГПК України суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Державного підприємства Одеська залізниця до Державного підприємства «Луганськвугілля»про стягнення 251700 грн. задовольнити частково.
2. Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля», м. Луганськ, вул.Лермонтова, 1 «В», ідентифікаційний код 32473323 на користь Державного підприємства Одеська залізниця, м. Одеса, вул.Пантелеймонівська, 19, ідентифікаційний код 01071315 штраф 5034 грн., витрати на сплачений судовий збір 1609 грн. 50 коп. Наказ видати.
3. В решті позову відмовити.
У судовому засіданні 12.07.12 було оголошено лише вступну і резолютивну частину рішення. Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.
Дата підписання рішення 16 липня 2012 р.
Суддя Є.А.Лісовицький