Постанова № 25173216, 10.07.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2012
Номер справи
2а/1270/4621/2012
Номер документу
25173216
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 липня 2012 року Справа № 2а/1270/4621/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді: Кисельової Є.О.,

при секретарі: Гришиній О.Ю.,

в присутності представників сторін:

від позивача: Семикоза С.М.(довіреність від 28.03.2012 №12/10/10-013)

Ганишнюка Є.В. (довіреність від 03.05.2012 №1951/10/10-013)

від відповідача: Рухадзе І.В. (довіреність від 30.12.2012 №03/5-546)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» про стягнення суми податкового боргу з податку на прибуток в розмірі 2604075,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

14 червня 2012 року спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби (надалі - СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС, позивач) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» (надалі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг з податку на прибуток в розмірі 2604075,00 грн. В обґрунтування вимог позивач посилається на наступне.

Державне підприємство «Луганськвугілля» зареєстровано Управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 09.04.2003 року за реєстраційним №25370169Ю0043256. До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач, внесений 09.04.2003 з присвоєнням ідентифікаційного коду 32473323, про що видана довідка №32910.

Згідно з встановленим порядком, відповідач взятий на податковий облік в спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 06.06.2003, про що видана довідка №58/29-011. Крім того, відповідач зареєстрований платником податку на додану вартість, про що видане свідоцтво від 24.06.2003 року № 16033049.

ДП «Луганськвугілля» має податковий борг по податку на прибуток підприємств, що перебувають у державній власності у сумі 2 604 075,00 грн.

10.05.2012- відокремленим підрозділом «Шахтуправління «Луганське» ДП «Луганськвугілля» подано розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємств №9025423783, податковий період 1 квартал 2012 рік, на суму 2 604 075,00 грн., таким чином узгодив податкові зобов'язання з податку на прибуток.

Граничним строком сплати самостійно узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток по розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства від l0.05.2012 №9025423783 була дата 18.05.2012.

Таким чином, у зв'язку з несплатою у встановлені законом терміни узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на прибуток, самостійно визначених відповідачем у розрахунках податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства, загальна сума податкового боргу станом на 31.05.2012. складає 2 604 075,00 грн., що підтверджено актом звірки між СДШ ВПП у м. Луганську ДПС та відповідачем від 31.05.2012.

З метою погашення податкового боргу з податку на додану вартість, у 'відповідності до пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-Ш «Про порядок погашення ( зобов'язань платників податків перед бюджетами та дгржавними цільовими фондами», на адресу відповідача було надіслано першу податкову вимогу № 1/16 від 30.07.2003 року, другу податкову вимогу № 2/22 від 05.09.2003 року.

Враховуючи наявність податкового боргу, відповідно до ст. 88 ПК України рухоме майно і майнові права ДП «Луганськвугілля» були передані у податкову заставу, що підтверджується витягом № 30936146 від 05.04.11 з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Однак прийняті податковим органом заходи, спрямовані на погашення відповідачем податкового боргу, результатів не дали. У зв'язку з чим позивач просить стягнути податковий борг з податку на прибуток з ДП «Луганськвугілля» на загальну суму 2 604 075,00 грн. за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках за рішенням суду.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав, проти стягнення з податкової заборгованості з податку на прибуток в сумі 2604075, 00 грн. не заперечував. Крім того, просив встановити спосіб і порядоку виконання рішення суду шляхом розстрочення його виконання строком на п'ять років з оплатою згідно графіку розстрочення. Свою вимогу відповідач обґрунтовує тим, що державне підприємство «Луганськвугілля» є паливно-сбитковим підприємством, постійно працює в умовах острого дефіциту оборотних засобів і знаходиться в дуже тяжкому фінансовому положенні. К такому становищу підприємство привела незбалансована цінова політика на вугільну продукцію протягом останніх років, практично повна відсутність бюджетного фінансування та технічне переоснащення підприємства. Щоб не допустити виникнення заборгованості по заробітній платі та перед фондами соціального страхування Міністерство економіки та вугільної промисловості надало нам державну підтримку на собівартість в сумі 174,9 млн. грн. В зв'язку з відсутністю власних коштів та повною залежністю від надходження бюджетних коштів від ДП «Уголь Україна» у підприємства немає можливості своєчасно та в повному обсязі проводити перерахування в бюджет, оскільки всі кошти в першу чергу направляються на виплату текучої заробітної плати, на матеріально-технічну підтримку виробничого процесу добичі вугілля, на оплату за використану електроенергію. При поліпшенні фінансової становища підприємства після підвищення ціни на вугільну продукцію, збільшення обсягів виробництва, укладання угод на реалізацію вугільної продукції і отримання коштів державної підтримки в повному обсязі, необхідного для покриття збитків від виробництва товарної вугільної продукції, перерахування в бюджет будуть проводитись своєчасно та в повному обсязі.

Представник позивача проти встановлення порядку виконання рішення суду шляхом розстрочення його виконання строком на п'ять років з оплатою згідно графіку розстрочення не заперечував.

Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що відповідач - державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське», зареєстровано управлінням державної реєстрації та міського реєстру 09 квітня 2003 року. (а.с.7). Позивач є платником податків та перебуває на податковому обліку в СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС згідно довідки № 58/29-011 від 27.08.2010 з 06.06.2003 за №13 (а.с. 9).

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Пунктом 152.4 ст. 152 Податкового Кодексу України (далі ПК України) визначено, що сума податку на прибуток відокремлених підрозділів за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково, виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку.

Статтею 46 ПК України визначено, що податкова декларація (розрахунок) - це документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

У відповідності до п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України, податкові декларації з податку на прибуток подаються за базовий звітний період, що дорівнює календарному кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що відповідач узгодив податкові зобов'язання з податку на прибуток, подавши розрахунок щодо сплати консолідованого податку на прибуток від 10.05.2012 №9025423783.(а.с.23).

У зв'язку з несплатою у встановлені законом строки узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток виникла податкова заборгованість в сумі 2604075,00 грн., що підтверджується актом звірки від 31.05.2012, який підписаний інспектором органу ДПС та бухгалтером ВП «Шахтоуправління «Луганське» ДП «Луганськвугілля»,довілдкою про стан розрахунків з бюджетом станом на 31.05.2012. (а.с. 24-25).

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

В разі невиконання податкової вимоги орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу, зокрема шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків. Стягнення здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пп. 95.1, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (пп. 95.2 cт. 95 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Позивачем винисено відносно відповідача першу податкову вимогу від 30 липня 2003 року № 1/16, яку отримано відповідачем особисто, що підтверджено підписом головного бухгалтера відповідача на корінці першої податкової вимоги (а.с.20).

Позивачем винисено відносно відповідача другу податкову вимогу від 05 вересня 2003 року № 2/22, яку отримано відповідачем особисто, що підтверджено підписом керівника відповідача на корінці другої податкової вимоги (зворотній бік а.с.21).

Податкові вимоги є чинними (сторонами не надано суду доказів відкликання чи оскарження податкових вимог).

Таким чином, з викладеного вбачається, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 ПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Дії відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї - небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.

Таким чином, оскільки податкові вимоги є чинними, сума податкового боргу з податку на прибуток в розмірі 2604075,00 грн. на час розгляду адміністративної справи залишається не сплаченою та визнана відовідачем позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, суд вважає за можливе задовольнити вимогу відповідача про розстрочення сплати податкового боргу з огляду на таке.

Згідно з положеннями ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Зважаючи на важке фінансове становище відповідача, суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення щодо стягнення податкової заборгованості в сумі 2604075 грн. 00 коп. строком на п'ять років зі сплатою заборгованості: з податку на прибуток у розмірі 2604075 грн. 00 коп: з липня 2012 р. по грудень 2012р. включно - 10000,00грн. з січня 2013 року по травень 2017 року включно - 47112,00 грн. щомісяця, у червні 2017 року - 47139,00 грн.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до державного підприємства «Луганськвугілля»в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське»про стягнення суми податкового боргу з податку на прибуток в розмірі 2604075,00 грн. - задовольнити.

Стягнути кошти на суму податкового боргу з консолідованого податку на прибуток в розмірі 2604075,00 грн. (два мільйони шістсот чотири тисячі сімдесят п'ять гривень 00 копійок) з державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» на користь Державного бюджету України (код ЄДРПОУ: 32473323, місце знаходження: 91055 м. Луганськ, вул.. Лермонтова, 1в) за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках.

Розстрочити виконання судового рішення про стягнення податкової заборгованості з консолідованого податку на прибуток в сумі 2604075 грн. 00 коп. строком на п'ять років зі сплатою заборгованості: з липня 2012 р. по грудень 2012р. включно рівними частинами - 10000,00 грн. щомісяця, з січня 2013 р. по травень 2017р. включно рівними частинами - 47112,00 грн. щомісяця, в червні 2017 року - 47139,00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13 липня 2012 року.

СуддяЄ.О. Кисельова