Постанова № 25172127, 27.03.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
27.03.2012
Номер справи
2а-133/12/0170/20
Номер документу
25172127
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 березня 2012 р. Справа №2а-133/12/0170/20

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді Кисельової О.М., при секретарі Беловій І.С.,

за участю представників: позивача - Бобильова М.І.,

відповідача - Бікірова А.Н.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбікорм"

до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбікорм" до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами позапланової невиїзної перевірки достовірності нарахування та своєчасності сплати податку на землю ТОВ "Комбікорм" складено акт перевірки від 05.07.2011 року №129/23-1/00688781. На підставі зазначеного акту винесено податкове повідомлення - рішення від 20.07.2011 року №0000802301, яким встановлено заниження податку на землю за період з 01.04.2008 року по 31.05.2011 року в сумі 36402,19 грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 8655,76 грн.

Вважає дії Феодосійської МДПІ в АР Крим щодо складання акту перевірки незаконними та просить скасувати податкове повідомлення - рішення від 20.07.2011 року, винесене на підставі зазначеного акту, оскільки законодавства про земельний податок ТОВ "Комбікорм" не порушено, відомості, що ТОВ "Комбікорм" в період з 2008 року по 2011 рік здійснювало користування земельною ділянкою площею 2,984 га, що знаходиться під будівлями виробничої бази, не відповідають дійсності.

У відповідності з договорами купівлі - продажу від 10-11 липня 2003 року всі будівлі, спорудження та практично все майно ТОВ "Комбікорм" було продано ТОВ НПО "Біовиткорм". На підставі зазначених договорів за ТОВ НПО "Біовиткорм" 06.08.2003 року зареєстровано право власності на вказані у договорах будівлі. Крім того, постановою Радою Міністрів АР Крим №148 від 13.04.2004 року право користування ТОВ "Комбікорм" на вказаній площі було припинено, затверджено проект відводу земельної ділянки для користування його ТОВ НПО "Біовиткорм" для обслуговування виробничої бази за межами населеного пункту Краснофлотської сільської ради в розмірі 2,8757 га з передачею його в оренду строком на 50 років.

На підставі вказаної постанови Совєтською районною державною адміністрацією видано розпорядження №628-р від 03.08.2004 року про затвердження проекту відводу земельної ділянки ТОВ НПО "Біовиткорм" площею 2,8757 га для обслуговування виробничої бази та передачі цієї земельної ділянки в оренду товариству з встановленням орендної плати. Також, п. 2 вказаного розпорядження право користування земельною ділянкою ТОВ "Комбікорм" припинено.

Ухвалою суду від 27.03.2012 року відповідача замінено на Феодосійську об'єднану державну податкову інспекцію АР Крим Державної податкової служби.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов з підстав, які в ньому вказано та пояснив, що ТОВ "Комбікорм" з 2004 року не є землекористувачем земельної ділянки, оподаткування якого проведено по оскаржуваному акту Феодосійської МДПІ в АР Крим. Вказані обставини вже встановлені судом Советського району при розгляді справи про адміністративне правопорушення та викладені у постанові від 21.07.2011 року та постанові апеляційного суду АР Крим від 06.09.2011 року.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та пояснив, що згідно даних земельного кадастру за період з 27.09.1996 року по 22.06.2011 року ТОВ "Комбікорм" є користувачем земельної ділянки та має Державний акт на право постійного користування землею серії КМ №00014 від 27.09.1996 року. Право постійного користування та оренди на земельну ділянку виникають з моменту державної реєстрації цих прав, тому ці відомості є підставою для нарахування земельного податку позивачу за вказаний в акті перевірки період. Скасування державного акту серії КМ №000014 від 27.09.1996 року здійснено 26.06.2011 року, що підтверджується відміткою на оригіналі акту, внесеного повноважним органом Держкомзему. Крім того, до 26.06.2011 року звіти про зміну площі земельної ділянки від ТОВ "Комбікорм" не надходили.

Законодавством не передбачено звільнення платника податків від сплати земельного податку з дня затвердження проекту відведення земельної ділянки іншому користувачу та прийняття рішення місцевим органом виконавчої влади про припинення права користування земельною ділянкою, тому не звільняє від сплати податку ТОВ "Комбікорм" при наявності у державному земельному кадастрі даних про землекористувача.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що за результатами позапланової невиїзної перевірки достовірності нарахування та своєчасності сплати податку на землю ТОВ "Комбікорм" Феодосійською міжрайонною державною податковою інспекцією АР Крим складено акт перевірки від 05.07.2011 року №129/23-1/0068878.

У висновках зазначеного акту перевірки встановлено порушення ст. 2, ст. 5, ст. 13, ст. 14 Закону України «Про плату за землю», ст. 269-271, ст..286 Податкового кодексу України, внаслідок чого позивачем занижений податок за землю за період з 01.04.2008 року по 31.05.2011 року в сумі 36402,19 грн., у тому числі по термінам сплати:

- за квітень 2008 року по терміну сплати 30.05.2008 року в сумі 1040,67 грн.;

- за травень 2008 року по терміну сплати 01.07.2008 року в сумі 1040,67 грн.;

- за червень 2008 року по терміну сплати 30.07.2008 року в сумі 1040,67 грн.;

- за липень 2008 року по терміну сплати 01.09.2008 року в сумі 1040,67 грн.;

- за серпень 2008 року по терміну сплати 30.09.2008 року в сумі 1040,67 грн.;

- за вересень 2008 року по терміну сплати 30.10.2008 року в сумі 1040,67 грн.;

- за жовтень 2008 року по терміну сплати 01.12.2008 року в сумі 1040,67 грн.;

- за листопад 2008 року по терміну сплати 30.12.2008 року в сумі 1040,67 грн.;

- за грудень 2008 року по терміну сплати 30.01.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за січень 2009 року по терміну сплати 02.03.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за лютий 2009 року по терміну сплати 30.03.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за березень 2009 року по терміну сплати 30.04.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за квітень 2009 року по терміну сплати 01.06.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за травень 2009 року по терміну сплати 30.06.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за червень 2009 року по терміну сплати 30.07.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за липень 2009 року по терміну сплати 30.08.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за серпень 2009 року по терміну сплати 30.09.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за вересень 2009 року по терміну сплати 30.10.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за жовтень 2009 року по терміну сплати 30.11.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за листопад 2009 року по терміну сплати 30.12.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за грудень 2009 року по терміну сплати 01.02.2009 року в сумі 1040,67 грн.;

- за січень 2010 року по терміну сплати 02.03.2010 року в сумі 1040,67 грн.;

- за лютий 2010 року по терміну сплати 30.03.2010 року в сумі 1040,67 грн.;

- за березень 2010 року по терміну сплати 30.04.2010 року в сумі 1040,67 грн.;

- за квітень 2010 року по терміну сплати 31.05.2010 року в сумі 1041,79 грн.;

- за травень 2010 року по терміну сплати 30.06.2010 року в сумі 1074,24 грн.;

- за червень 2010 року по терміну сплати 30.07.2010 року в сумі 1074,24 грн.;

- за липень 2010 року по терміну сплати 30.08.2010 року в сумі 1074,24 грн.;

- за серпень 2010 року по терміну сплати 30.09.2010 року в сумі 1074,24 грн.;

- за вересень 2010 року по терміну сплати 01.11.2010 року в сумі 1074,24 грн.;

- за жовтень 2010 року по терміну сплати 30.11.2010 року в сумі 1074,24 грн.;

- за листопад 2010 року по терміну сплати 30.12.2010 року в сумі 1074,24 грн.;

- за грудень 2010 року по терміну сплати 30.01.2011 року в сумі 1074,24 грн.;

- за січень 2011 року по терміну сплати 02.03.2010 року в сумі 596,80 грн.;

- за лютий 2011 року по терміну сплати 30.03.2010 року в сумі 596,80 грн.;

- за березень 2010 року по терміну сплати 30.04.2010 року в сумі 596,80 грн.

На підставі наведеного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення від 20.07.2011 року №0000802301, яким позивачу визначено грошове зобов'язання за платежем - податок на землю : за основним платежем у розмірі 36402,19 грн., за штрафними санкціями в розмірі 8655,76 грн.

Не погодившись із податковим повідомленням - рішенням від 20.07.2011 року №0000802301, позивачем 29.07.2011 року подано первинну скаргу до Державної податкової адміністрації України в АР Крим. За результатами розгляду зазначеної скарги ДПА в АР Крим винесено рішення від 28.09.2011 року №3720/10/25-023, яким скасоване податкове повідомлення - рішення від 20.07.2011 року №0000802301 в частині визначення штрафних санкцій в сумі 2,00 грн., в іншій частині скаргу залишено без задоволення.

За результатами розгляду повторних скарг позивача, Державною податковою адміністрацією України залишено без змін податкове повідомлення - рішення Феодосійської МДПІ від 20.07.2011 року №000802301 з урахуванням рішення ДПА в АР Крим від 28.09.2011 року №3720/10/25-023, прийнятого за результатом розгляду скарги від 11.10.2011 року №0001152301, а скаргу ТОВ "Комбікорм" залишено без змін.

Відповідачем у зв'язку з цим було винесено також податкове повідомлення - рішення від 11.10.2011 року №0001152301.

Перевіряючи обґрунтованість винесення вказаних податкових повідомлень -рішень судом встановлено наступне.

Як встановлено в акті перевірки від 05.07.2011 року №129/23-1/0068878, позивач, будучи користувачем земельної ділянки площею 2,984 га для розміщення виробничої бази на території Краснофлотської сільської ради Совєтського району АР Крим, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею занизив податок за землю за період з 01.04.2008 року по 31.05.2011 року.

Тоді як позивач вважає і це є основним доводом пред'явлених позовних вимог, що ТОВ "Комбікорм" в період з 2008 року по 2011 рік не здійснювало користування земельною ділянкою площею 2,984 га, так як право користування цією земельною ділянкою було припинено в 2004 році.

З цього приводу суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи ТОВ "Комбікорм" на підставі державно акту на право постійного користування землею серії КМ № 000014 від 27.09.1996 року належала земельна ділянка площею 2,984 га для розміщення на території с. Краснофлотське.

Далі, у 2003 році Краснофлотською сільською радою було узгоджено підготовку проекту відводу земельної ділянки, належної ТОВ „Комбікорм", площею 2,984 га, ТОВ „НВП „Біовіткорм" у довгострокову оренду строком на 50 років (узгодження №250 від 17.09.2003 року).

Постановою Ради міністрів АР Крим від 13.04.2004 року за № 148 був затверджений проект відводу земельної ділянки ТОВ „НВП „Біовіткорм" площею 2,8757 га для обслуговування виробничої бази за межами населених пунктів на території Краснофлотської сільської ради Совєтського району АР Крим та припинено право користування цією земельною ділянкою ТОВ „Комбікорм" з передачею її в оренду строком на 50 років НВП „Біовіткорм". Також Совєтську РДА зобов'язано укласти договір оренди.

На підставі вказаної постанови Ради міністрів АР Крим Совєтською РДА було видане 03.08.2004 року розпорядження № 628 про передачу земельної ділянки в оренду , відповідно до якого був затверджений проект відводу земельної ділянки ТОВ „НВП „Біовіткорм" площею 2,8757 га для обслуговування виробничої бази за межами населених пунктів на території Краснофлотської сільської ради Совєтського району АР Крим. Відповідно до пункту 2 цього розпорядження було припинено право користування цією земельною ділянкою ТОВ „Комбікорм" та передбачено її передати в оренду строком на 50 років ТОВ „НВП „Біовіткорм", за користування якою була передбачена і встановлена орендна плата в розмірі 200 гривень.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про плату за землю» ( діючого на час виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (Стаття 15). Аналогічні положення щодо орендної плати за землю містяться і у діючому з 01.01.2011 року Податковому кодексі України (п.287.1 ст. 287, п.288.1 ст. 288).

Таким чином, за змістом наведених норм, з припиненням права користування земельною ділянкою податок за користування земельною ділянкою не сплачується, а здійснюється сплата лише за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. При цьому суд зазначає, що ні Земельний кодекс України, який встановлює підстави для припинення права користування земельною ділянкою, що в свою чергу відповідно до положень Закону України «Про плату за землю» та Податкового кодексу України означає припинення здійснення сплати за користування земельною ділянкою, ні вказані нормативно-правові акти, не визначають, що саме з моменту виключення із земельного кадастру даних щодо користувача земельною ділянкою фактично припиняється з цього моменту здійснення обов'язку щодо сплати за користування землею.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відсутність обов'язку позивача сплачувати податок на землю встановлена судом у Постанові Совєтського районного суду АР Крим від 21.07.2011 року по справі 3 2-564/11 за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення щодо притягнення директора ТОВ "Комбікорм" ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 163-1 ч. 1 КУпАП, яка набрала чинності 06.09.2011 року та у постанові Окружного адміністративного суду від 27.10.2011 року по справі № 2а-1364/11/10/0170, яка набрала чинності, за позовом Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбікорм" про стягнення заборгованості з земельного податку.

Таким чином, за умови припинення права користування позивача на земельну ділянку площею 2,984 га для розміщення на території с. Краснофлотське та передачі її в оренду строком на 50 років НВП „Біовіткорм", позивач не повинен був сплачувати податок за користування цією земельною ділянкою.

Що стосується наданого представником відповідача в судовому засіданні повідомлення відділу Держкомзему в Совєтському районі АР Крим від 23.03.2012 року № 399/01/10 стосовно внесення відомостей до державного земельного реєстру про припинення права позивача на землю з моменту надходження повідомлення органу правомочного розпоряджатися земельною ділянкою - 26.06.2011 року, то суд вказує на те, що за умови прийняття уповноваженими органами відповідних рішень щодо припинення в установленому порядку права користування позивача на земельну ділянку та надання в оренду іншій юридичній особі цієї земельної ділянки, про що зазначалося судом вище, і відповідно не здійснення своєчасно відповідними органами дій, як те зазначено у ч. 4 ст. 142 Земельного кодексу України, щодо повідомлення органів державної реєстрації про припинення права позивача на землю для внесення таких відомостей до державного земельного реєстру, позивач не може нести обов'язок сплачувати земельний податок за земельну ділянку, яка не знаходиться в його фактичному користуванні. В порядку ст. 94 КАС України на користь позивача з Державного бюджету України підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору у розмірі 28, 23 гривень. На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим від 20.07.2011 року №0000802301.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим від 11.10.2011 року №0001152301.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбікорм" з Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору у розмірі 28, 23 гривень, шляхом списання органами Державного казначейства з відповідних рахунків відповідача.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кисельова О.М.