Постанова № 25171983, 11.06.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.06.2012
Номер справи
2а-4473/12/0170/27
Номер документу
25171983
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 червня 2012 р. (14:41) Справа №2а-4473/12/0170/27

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Аблякимова Е.Е., при секретарі судового засідання Карпенко Л.П., за участю представників сторін:

від позивача - Толчина О.В., довіреність від 03.01.12р., Драгін О.В.,

від відповідача - не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

Обставини справи: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до відповідача визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000064000 від 13.04.2012 року, яким зменшено розмір від'ємного значення податку на додану вартість за січень 2012 р. на суму 300 000 грн.

Ухвалою суду від 04.05.12р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду по суті.

Представники позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримали в повному обсязі, змін та доповнень до позову не подавали, на вимогу суду надали додаткові докази на підтвердження заявлених вимог. В обґрунтування позовних вимог послалися на обставини викладені в позовній заяві.

В обґрунтування позову, позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято безпідставно, з порушенням норм чинного податкового законодавства України, що завдає шкоди його охоронюваним законом правам та інтересам, а відтак підлягає скасуванню.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся неодноразово належним чином, про причини неявки суд не повідомили, клопотань про розгляд справи за їх відсутністю не надіслали, заперечення на адміністративний позов суду не надали.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст.122, ст.128 КАС України розглядати справу за відсутності представника відповідача.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.

Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України від 04.12.1990р. № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні").

Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Позивач є юридичною особою, код ЄДРПОУ 00153117, узятий на облік в органах державної податкової служби 11.08.95р. за № 60102, перебуває на обліку у СДПІ ВПП в м. Сімферополі, є платником податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер 100335332.

На підставі направлення, виданого СДПІ ВПП в м. Сімферополі від 19.03.12р. № 90/07-0 посадовою особою податкового органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податків у банку за січень 2012р., за результатами якої складено акт від 06.04.2012 року № 5/07-0/00153117.

Перевіркою встановлено порушення Публічним акціонерним товариством "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" п. 198.1 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, завищено залишок від'ємного значення у сумі 300 000 грн.

На підставі вказаного акту перевірки СДПІ ВПП в м. Сімферополі 13 квітня 2012 року було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000064000, яким ПАТ "ДАТ "Чорноморнафтогаз" зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за звітний період - січень 2012 року на суму 300 000,00 грн.

Відповідно до відомостей розділу 3 акту щодо перевірки достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2012 року податковим органом зазначено, що згідно з поданою Публічним акціонерним товариством "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" до СДПІ ВПП в м. Сімферополі податковою декларацією з ПДВ за січень 2012 року (вх. від 20.02.2012року № 9006830266), уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ за січень 2012 року від18.02.12р. № 9011498941) та розрахунком суми бюджетного відшкодування ПДВ сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, складає 81 601 688 гривень, різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту має позитивне значення та складає 10 488 грн. Перевірка правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ охоплює декларації починаючи з попередніх звітних (податкових) періодів, в яких виникло від'ємне значення ПДВ до звітного (податкового) періоду, за який задекларовано бюджетне відшкодування ПДВ, включно.

При співставленні даних реєстру податкових накладних ПАТ "Чорноморнафтоназ" з податковими накладними зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено розбіжності внесених даних між реєстром отриманих податкових і Єдиним реєстром, а саме: по взаємовідносинах з Придніпровська залізниця, код ЄДРПОУ 1073828, ІНН продавця 10738204028, сума за РПН - 558 139,82 грн. сума за ЄРПН 258 139,82 грн. різниця - 300 000,00 грн.; по взаємовідносинах з ДП "Спеціалізована державна експертна організація-центральна служба української державної будівельної експертизи", код ЄДРПОУ 35691621, ІНН продавця 356916226553, сума за РПН - 26 827,24 грн., сума ЄРПН - 11 013,29 грн., різниця 15 813,95 грн.

До перевірки надана виписана ДП "Спеціалізована державна експертна організація-центральна служба української державної будівельної експертизи" (ЄДРПОУ 35691621) податкова накладна від 31.01.2012р. № 153/1 на загальну суму 66 079,72 грн., у тому числі ПДВ 11 013,29 грн., дата внесення відомостей продавцем до Єдиного реєстру 15.02.2012р.

Згідно пояснень бухгалтера, була допущена технічна помилка при здійсненні занесенні податкової накладної до реєстру отриманих накладних (сума не співпадає дійсній, яка указана в податковій накладній).

Публічним акціонерним товариством "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" до СДПІ ВПП в м. Сімферополі наданий уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ за січень 2012р. від 18.02.12р. № 9011498941, у якому перевіряєме підприємство самостійно зменшило суму податкового кредиту на 15 813,95 грн.

В ході перевірки надані документи від ДП "Придніпровська залізниця" (ЄДРПОУ 1073828) податкова накладна від 31.01.2012р. № 643/100 на загальну суму 1 800 000,0 грн., ПДВ 300 000,0 грн., дата внесення відомостей продавцем до Єдиного реєстру 06.02.2012р. Скаргу перевіряєме підприємство не надавало. Таким чином, перевіряєме підприємство має право на включення до податкового кредиту податкової накладної від 31.01.12р. № 643/100 на загальну суму 1 800 000,0 грн., ПДВ 300 000,0 грн., дата винесення відомостей продавцем до Єдиного реєстру 06.02.2012р., не раніше ніж у лютому 2012р.

Як свідчать матеріали справи, фактичною підставою для винесення спірного податкового повідомлення-рішення № 0000064000 від 13 квітня 2012 року слугував відображений в акті від 06.04.2012 року № 5/07-0/00153117 висновок СДПІ ВПП в м. Сімферополі про відсутність права платника податків на включення до податкового кредиту податкової накладної від 31.01.12р. № 643/100 на загальну суму 1 800 000,0 грн., у тому числі ПДВ на суму 300 000,0 грн., внаслідок внесення відомостей продавцем - ДП "Придніпровська залізниця" виданої податкової накладної до Єдиного реєстру лише 06.02.2012р.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків відповідача і винесеного на підставі такого висновку спірного правового акту індивідуальної дії на відповідність вимогам частини третьої статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що між Державним підприємством "Придніпровська залізниця" та Публічним акціонерним товариством "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" 18.02.2009 року укладено договір № ПР/4ДН-09-45/НЮп-103 про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги, предметом якого є надання Залізницею Вантажовласнику послуг, пов'язаних з перевезенням вантажів та проведення розрахунків за ці послуги. На виконання вказаного договору сторонами підписано протокол узгодження ставок зборів за виконання робіт та надання послуг Залізницею за вільними тарифами. Приписи пункту 3.3 вказаного договору передбачають надання Вантажовласнику податкової накладної за надані послуги з перевезення. 18.12.2009 року та 12.07.2011 року між сторонами укладено додаткові угоди № 1 та № 2, які є невід'ємною частиною договору від 18.02.2009р. № ПР/4ДН-09-45/НЮп-103.

На виконання умов зазначеного договору та додаткових угод до нього Державним підприємством "Придніпровська залізниця" надано послуги з перевезення товару Вантажовласника його контрагенту - Приватному акціонерному товариству "Страхова група "Ю.БІ.АЙ" відповідно до генерального договору № 410-000002/11 УП/411 від 18.05.11р. від станції відправлення "Євпаторія-товарна, придніпровської з.д." до станції призначення "Шебелінка Південної з.д.", про що свідчать накладні та відомості вагонів (а.с. 129-156), надані позивачем.

Як убачається з податкової накладної, виданої Державним підприємством "Придніпровська залізниця" Публічному акціонерному товариству "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" від 31.01.2012р. № 643/100 відповідно до договору про надання послуг від 18.02.2009р., за надані послуги за перевезення вантажу загальна сума коштів що підлягає сплаті склала 1 800 000,00 грн., з яких податок на додану вартість склав 300 000,00 грн.

Згідно до пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковим кредитом є сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу - Податок на додану вартість.

У разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу - у платника податку виникає право на віднесення сум податку до податкового кредиту.

Відповідно п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Зі змісту п. 198.2 ст. 198 ПК України вбачається, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг, або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

У свою чергу, на вимогу приписів статті 198.3. ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

За змістом статті 201 ПК України податкова накладна, видана продавцем покупцю (отримувачу), підписана уповноваженою платником особою та скріплена печаткою (за наявності), що має в окремих рядках визначені п. 201.1 вказаної статті обов'язкові реквізити, виписана на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс), є податковим документом, що одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця, яка, виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу, надає право не тільки на її складання, але і на нарахування податку, є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Видана податкова накладна продавцем покупцю (отримувачу) від 31.01.2012р. № 643/100, загальна сума податку на додану вартість за якою складає 300 000,00 грн., що віднесена платником податків до складу податкового кредиту у звітному періоді - січень 2012 року, відповідає встановленим законодавцем до неї вимогам, підписана уповноваженою платником особою та скріплена печаткою, має в окремих рядках визначені п. 201.1 статті 201 Податкового кодексу України обов'язкові реквізити.

Таким чином податкова накладна, складена Державним підприємством "Придніпровська залізниця" та надана Публічному акціонерному товариству "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" від 31.01.2012р. № 643/100 відповідає вимогам чинного законодавства та податковий кредит по податку на додану вартість був правомірно задекларований позивачем на підстав податкових накладних отриманих від контрагентів.

Відповідно до п. 201.14, 201.15 ст. 201 ПК України платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом. Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма і порядок заповнення реєстру виданих та отриманих податкових накладних встановлюються відповідно до вимог розділу II цього Кодексу.

Досліджені судом податкова декларація з податку на додану вартість за січень 2012 року, розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, реєстри виданих та отриманих податкових накладних, надані позивачем, свідчать про виконання платником податків обліку операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, відображення податкових зобов'язань по податку на додану вартість та даних податкового кредиту.

За приписами п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Згідно до пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу;

Відповідно до 200.1. ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Як убачається з положень пунктів 200.2. та 200.3. ст. 200 Податкового кодексу України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Отже, з наведених законодавчих приписів випливає, що надання податковому органу всіх належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання бюджетного відшкодування є підставою для його одержання, якщо податковим органом не встановлено та не доведено, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладання нікчемних правочинів або коли відомості ґрунтуються на інших документах, недійсність даних яких установлена судом.

Твердження відповідача, викладені в акті про протиправність зменшення розміру від'ємного значення податку на додану вартість за січень 2012 р. на суму 300 000 грн., за господарськими операціями з Державним підприємством "Придніпровська залізниця" спростовано наданими позивачем доказами, наявними в матеріалах справи.

На думку суду, оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем необґрунтовано, тобто без урахуванням обставин, що мали значення для його прийняття. Відповідач, правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення належним чином не довів, доказів правомірності його прийняття на вимогу статті 71 КАС України суду не надав.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

В судовому засіданні 11.06.2012 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 18.06.2012 року.

Керуючись ст.ст. 11, 94, 97, 128, 158, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим № 0000064000 від 13.04.2012 року.

3. Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" (код ЕДРПОУ 00153117, адреса м. Сімферополь, пр. Кірова/пров. Совнаркомовський, 52/1) судовий збір у розмірі 2 146 (дві тисячі сто сорок шість) гривень 00 копійок із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Аблякимов Е.Е.