ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 травня 2012 р. (11:40)
Справа №2а-3290/12/0170/9
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Гаманка Є.О, при секретарі Сироватському М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом
Ялтинської міської ради
до Управління Держземагенства в м. Ялта АРК
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Товариство з обмеженою відповідальністю "Рось- Ялта"
про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до виконання певних дій
Сторони та третя особа явку представників не забезпечили.
До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов Ялтинської міської ради до Управління Держземагенства в м. Ялта АРК про визнання протиправною бездіяльності Управління Держземагенства в м. Ялта АРК щодо скасування державної реєстрації права оренди на земельну ділянку площею 0,4732 га, розташовану за адресою: м. Ялта, Бакунінський проїзд (кадастровий номер 0111900000:01:003:0063); зобов'язання Управління Держземагенства в м. Ялта АРК скасувати державну реєстрацію права оренди на земельну ділянку площею 0,4732 га, розташовану за адресою: м. Ялта, Бакунінський проїзд (кадастровий номер 0111900000:01:003:0063); зобов'язання Управління Держземагенства в м. Ялта АРК протягом трьох робочих днів письмово повідомити Ялтинську міську раду про скасування запису державної реєстрації права оренди на земельну ділянку площею 0,4732 га, розташовану за адресою: м. Ялта, Бакунінський проїзд (кадастровий номер 0111900000:01:003:0063).
Ухвалою суду від 02.04.12р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Рось- Ялта".
У судове засідання, що відбулося 17.05.12р., сторони та третя особа явку представників не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
До суду надійшло клопотання від позивача про розгляд справи у відсутність представника. У наведеному клопотанні позивач відкликає позовні вимоги, що викладені у пунктах 1 та 3 прохальної частини позову.
Ухвалою суду від 17.05.12р. позовну заяву Ялтинської міської ради до Управління Держземагенства в м. Ялта АРК (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Товариство з обмеженою відповідальністю "Рось- Ялта") про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до виконання певних дій, у частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Управління Держземагенства в м. Ялта АРК щодо скасування державної реєстрації права оренди на земельну ділянку площею 0,4732 га, розташовану за адресою: м. Ялта, Бакунінський проїзд (кадастровий номер 0111900000:01:003:0063); зобов'язання Управління Держземагенства в м. Ялта АРК протягом трьох робочих днів письмово повідомити Ялтинську міську раду про скасування запису державної реєстрації права оренди на земельну ділянку площею 0,4732 га, розташовану за адресою: м. Ялта, Бакунінський проїзд (кадастровий номер 0111900000:01:003:0063), залишено без розгляду.
Суд приймаючи до уваги наявність доказів сповіщення всіх учасників процесу про день та час розгляду справи, клопотання позивача, керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду АРК від 10.05.2011р. по справі №5002-22/843-2011розірвано договір оренди земельної ділянки площею 0,4732 га, розташованої за адресою: м. Ялта, Бакунінський проїзд (кадастровий номер 0111900000:01:003:0063), укладений 26.08.2004 року між Ялтинською міською радою (м. Ялта, площа Радянська, 1) та ТОВ «Рось-Ялта» (м. Ялта, вул. Дражинського, 50, офіс 260; вул. 30 років Перемоги, 70, м. Черкаси,банківські реквізити невідомі, ЄДРПОУ 32684559), строком на 49 років, зареєстрований в Ялтинському міському управлінні земельних ресурсів 10.09.2004 року за № 001113.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади – мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 Закону).
Ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлює, що сільські, селищні, міські, районні в місті, районні, обласні ради проводять свою роботу сесійно. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні й інші акти у формі рішень, що доводяться до відома населення.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України.
Серед передбачених ст. 12 ЗК України повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.
Згідно зі ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст. 122 ЗК України).
У ст.125 ЗК України встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
На час розгляду справи діє Постанова КМУ №1021 від 09.09.2009р., якою затверджений Порядок ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі Порядок №1021). У п. 1 цього Порядку вказано, що він визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь. Поземельна книга є власністю держави.
Відповідно до п. 3 Порядку №1021 облік поземельних книг ведеться відповідно до Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 р. N 1893. Територіальний орган Держкомзему забезпечує зберігання поземельних книг з метою запобігання їх викраденню, втраті, знищенню або пошкодженню. Відповідальність за організацію зберігання поземельних книг несе керівник територіального органу Держкомзему згідно із законодавством. Поземельні книги зберігаються довічно.
Згідно з п.6 Порядку поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:
у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему;
в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (далі - Центр кадастру) в районах, містах обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення, мм. Києві та Севастополі, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система).
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється після визначення кадастрового номера в установленому порядку та прийняття відповідним органом, який здійснює розпорядження землями, рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність (користування) чи після формування земельної ділянки на підставі документації із землеустрою за рішенням власника земельної ділянки про поділ або об'єднання земельних ділянок (п.13-1 Порядку №1021).
Відповідно до п. 27 Порядку №1021 запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держземагентства на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства (п. 28 Порядку №1021).
До матеріалів справи залучена копія рішенням Господарського суду АРК від 10.05.2011р. по справі №5002-22/843-201відповідно до якого розірвано договір оренди земельної ділянки площею 0,4732 га, розташованої за адресою: м. Ялта, Бакунінський проїзд (кадастровий номер 0111900000:01:003:0063), укладений 26.08.2004 року між Ялтинською міською радою (м. Ялта, площа Радянська, 1) та ТОВ «Рось-Ялта» (м. Ялта, вул. Дражинського, 50, офіс 260; вул. 30 років Перемоги, 70, м. Черкаси,банківські реквізити невідомі, ЄДРПОУ 32684559), строком на 49 років, зареєстрований в Ялтинському міському управлінні земельних ресурсів 10.09.2004 року за № 001113.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Ані відповідачем, ані третьою особою не надано доказів скасування (або оскарження) рішення Господарського суду АРК від 10.05.2011р. по справі №5002-22/843-201.
Суд зазначає, що скасування державної реєстрації права на оренду земельної
ділянки (договір оренди) можливе шляхом внесення відповідних записів до Поземельної книги та відомостей до АС ДЗК.
Позивач, з урахуванням заяви про відкликання позовних вимог, просить суд зобов'язати Управління Держземагенства в м. Ялта АРК скасувати державну реєстрацію права оренди на земельну ділянку площею 0,4732 га, розташовану за адресою: м. Ялта, Бакунінський проїзд (кадастровий номер 0111900000:01:003:0063).
Відповідно до частини 2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб.
За таких обставин, на думку суду існують підстави для задоволення позову шляхом зобов’язання відповідача вчинити дії щодо скасування державної реєстрації договору оренди на земельну ділянку площею 0,4732 га, розташовану за адресою: м. Ялта, Бакунінський проїзд (кадастровий номер 0111900000:01:003:0063), укладеного 26.08.04р. між Ялтинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рось- Ялта".
Під час судового засідання, яке відбулось 17.05.2012р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено та підписано 22.05.2012 р.
Керуючись ст.ст. 11,160-163 , 267 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати Управління Держземагенства в м. Ялта АРК вчинити дії щодо скасування державної реєстрації договору оренди на земельну ділянку площею 0,4732 га, розташовану за адресою: м. Ялта, Бакунінський проїзд (кадастровий номер 0111900000:01:003:0063), укладеного 26.08.04р. між Ялтинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рось- Ялта".
3. Стягнути на користь Ялтинської міської ради судовий збір у розмірі 32,19 грн. з Державного бюджету України шляхом його безспірного списання із рахунка Управління Держземагенства в м. Ялта АРК.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Гаманко Є.О.