Постанова № 25171220, 29.05.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.05.2012
Номер справи
2а-4257/12/0170/25
Номер документу
25171220
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 травня 2012 р. Справа №2а-4257/12/0170/25

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Зайцевої М.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим

до Комунального підприємства "Щолкіно-Азов"

про стягнення

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі Автономної Республіки Крим звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Щолкіно-Азов", уточнивши вимоги якого просить стягнути з відповідача заборгованість по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 98417,71 грн., штрафним санкціям у сумі 3077,50 грн. та пені у сумі 6926,73 грн., а всього 108421,94 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі в якості платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, який згідно п. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI, підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Відповідач не здійснював сплату внеску за жовтень 2011 року, у зв'язку з чим в нього виникла заборгованість перед Пенсійним фондом у сумі 98417,71 грн., за що Рішенням ПФУ № 406 від 18.05.2011 року до нього, в тому числі, були застосовані штрафні санкції у сумі 3077,50 грн. та розрахована пеня у сумі 6926,73 грн. Оплата заборгованості на загальну суму 108421,94 відповідачем здійснена не була, у зв'язку з чим Управління просить стягнути цю суму примусово.

В судове засідання представник позивача не з'явився, надав клопотання з проханням розглянути справу в його відсутність.

Відповідач в судове засідання не з'явився, просив суд розглянути справи у його відсутності. Надав письмові заперечення, в яких пояснив, що вони визнають лише частину позовних вимог на суму заборгованості 77642,71 грн., оскільки заборгованість по єдиному внеску на суму 20775,00 грн. ними була погашена, на підтвердження чого надав платіжні доручення. З позовними вимог в частині стягнення штрафних санкцій та пені відповідач не погоджується з тих підстав, що застосування пені та штрафу до підприємств не може відбуватися у період порушення справи про банкрутство у відповідності до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а оскільки в провадженні Господарського суду АРК знаходиться справа про визнання КП "Щолкіно-Азов" банкрутом, просить у задоволенні позовних вимог в даній частині відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судом встановлено, що Комунального підприємства "Щолкіно-Азов" зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі АРК.

Відповідно до ст. 9 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску, до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Комунальним підприємством "Щолкіно-Азов" до УПФУ в Ленінському районі було подано звіт про нарахування єдиного внеску за жовтень 2011 року, сума якого складає 98417,71 грн. (а.с. 4-5).

Згідно ст. 25 Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

У відповідності до ч. 10 ст. 25 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Рішенням № 406 від 19.12.2011 року за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на рахунок Управління ПФУ сум єдиного внеску до відповідача було застосовано фінансові санкції у розмірі 10% від простроченого платежу на суму 3077,50 грн. та розраховано пеню у сумі 6926,73 грн., а всього 10004,23 грн. Рішення було отримано уповноваженою особою відповідача того ж дня під розпис (а.с. 7).

Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. Територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Позивачем на адресу відповідача були направлені вимогу № Ю-118/3 від 01.12.2011 року про сплату недоїмки, яка отримана 08.12.2011 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с. 6).

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України № 2464-VI рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Відомостей щодо оскарження рішення позивача про нарахування штрафних санкцій відповідачем суду надано не було.

Суд вважає необґрунтованими та безпідставними посилання відповідача на неможливість застосування до нього штрафних санкцій, у зв'язку з перебуванням Товариства у процедурі банкрутства відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з огляду на наступне.

Законом, який встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності суб'єкта підприємницької діяльності - боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури, повного або часткового задоволення вимог кредиторів є Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року № 2343-XII.

Відповідно до статті 1 Закону № 2343-XII мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Положення статті 12 Закону № 2343-XII, яка встановлює, зокрема, заборону нараховувати протягом дії мораторію неустойку (штраф, пеню), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), стосуються вимог, зобов'язань, які охоплюються поняттям мораторію. Таким чином, ці положення слід застосовувати з урахуванням визначення мораторію, наведеного у статті 1 Закону № 2343-XII.

Системний аналіз змісту зазначених норм права свідчить про те, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, а отже, не припиняє і заходів, спрямованих на їх забезпечення.

Порушення провадження у справі про банкрутство не означає завершення підприємницької діяльності боржника. Він має право укладати договори і вчиняти інші правочини, у зв'язку із чим у нього виникають права та обов'язки, виконання яких забезпечується на загальних підставах.

З огляду на наведене можна дійти висновку про те, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. Що стосується зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду АР Крим від 28.09.2009 року було порушено провадження у справі про банкрутство відносно КП "Щолкіно-Азов", цією ж ухвалою введено мораторій на задоволення вимог кредиторів по зобов'язанням, строки виконання яких настали до дня порушення справи справи про банкрутство (а.с. 37).

Отже суд зазначає, що порушення провадження про банкрутство не зупиняє нарахування штрафних санкцій та пені які застосовані до позивача по зобов'язаннях, які виникли після порушення справи про банкрутство та введення мораторію.

Таким чином, суд дійшов висновку, що штрафні санкції і пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків відносно КП "Щолкіно-Азов" були застосовані відповідачем у відповідності до норм діючого законодавства.

Суд також не приймає до уваги твердження відповідача щодо часткового погашення ними заборгованості по єдиному внеску за жовтень 2011 року на суму 20775,00 грн. з наступних підстав.

Відповідно до п. 6.10. Постанови/Інструкції від 27.09.2010 року № 21-5 "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Як слідує з письмових пояснень представника позивача, сплачена КП "Щолкіно-Азов" в жовтні 2011 року сума у розмірі 20775,00 грн. була зарахована в рахунок сплати заборгованості підприємства за березень 2011 року (а.с. 40). Зазначені пояснення підтверджуються даними картки особового рахунку платника єдиного податку - відповідача (а.с. 42-59). Отже, сума заборгованості по єдиному внеску за жовтень 2011 року залишається невідшкодованою та підлягає стягненню з відповідача у повному обсязі.

Таким чином, на момент розгляду справи заборгованість відповідача перед Управлінням становить 108421,94 грн., в тому числі по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - 98417,71 грн., по штрафним санкціям - 3077,50 грн. та по пені - 6926,73 грн., а отже заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Оскільки позивач є звільненим від сплати судових витрат, вони не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "Щолкіно-Азов" (98213, АР Крим, Ленінський район, м. Щолкіне, буд. 3, ЄДРПОУ 33490313) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим (98200, АР Крим, смт. Леніне, вул. Трудова, буд. 2; код ЄДРПОУ 22259945, на р/р 37193002000120 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026) заборгованість у розмірі 108 421 (сто вісім тисяч чотириста двадцять одна) гривню 94 копійки.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення десятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя підпис Ю.С. Кононова