Постанова № 25171124, 18.04.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
18.04.2012
Номер справи
2а-522/12/0170/19
Номер документу
25171124
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 квітня 2012 р. (17 год. 08 хв.) Справа №2а-522/12/0170/19

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі

головуючого судді Кузнякової С.Ю.,

секретар судового засідання Устінова І.В.,

за участю від позивача - Ткаченко К.О., представника відповідача Ніколаішвілі В.Я., представника 3-ої особи - Павленко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Кримський винно-коньячний завод "Бахчисарай"

до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Фонд майна Автономної Республіки Крим

про визнання недійсною постанови.

Обставини справи: Приватне акціонерне товариство "Кримський винно-коньячний завод "Бахчисарай" звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про визнання недійсною постанови Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим № 160-АР від 22.12.2011р. щодо накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

Позовні вимоги ґрунтуються на Законі України «Про акціонерні товариства» і на Положенні про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондовому ринку № 1000 від 17.10.2006р. та мотивовані тим, що на думку позивача, відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення помилково зроблений висновок про порушення п. 3 ст. 40 Закону України «Про акціонерні товариства», оскільки 15.11.2011р. при проведенні загальних зборів акціонерів, реєстрація акціонерів проводилася на підставі Реєстру акціонерів, виданого реєстратором ТОВ «Реєстр-Сервіс» та переліку акціонерів, тобто відповідно до діючого законодавства України.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позові, та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти адміністративного позову заперечував з підстав, зазначених у письмових запереченнях (а.с. 43-46), зокрема зазначивши, що при проведенні 15.11.2011р. загальних зборів акціонерів позивачем було порушено п. 3 ст. 40 Закону України «Про акціонерні товариства», що стало підставою для прийняття оскаржуваної постанови, яка в свою чергу відповідає вимогам діючого законодавства та прийнята на підставі та у межах повноважень Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим, просив відмовити у задоволенні позову.

Представник 3-ої особи підтримав позицію відповідача, надавши письмові пояснення (а.с. 68-70,77-79).

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Кримський вино-коньячний завод «Бахчисарай» зареєстроване як юридична особа (ідентифікаційний код юридичної особи 00411855), про що свідчіть Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 27-28).

15.11.2011р. о 10 год. 00 хв. було призначено загальні збори акціонерів позивача. Того ж дня з 09 год. 00 хв. до 09 год. 55 хв. проводилася реєстрація учасників загальних зборів акціонерів, яка здійснювалася реєстраційно-рахункова комісія у складі голови комісії - Франгоні М.Л., секретаря комісії Меренюк Л.В., члена комісії - Поцелуєвої Т.М. За результатами реєстрації акціонерів був складений протокол реєстраційно-рахункової комісії загального збору акціонерів ЗАО «Кримський вино-коньячний завод «Бахчисарай» (а.с.7).

В п. 3 резолютивної частини зазначеного протоколу вказано, що в зв'язку з тим, що в Реєстрі акціонерів від 09.11.2011р., виданого ТОВ «Реєстр-Сервіс», прізвище, ім'я, по батькові і данні документи, які свідчать то, що особа, посадова особа, діюча від імені товариства без довіреності - не визначено, комісією прийнято рішення відмовити в реєстрації представнику Фонду майна АР Крим. Завірену належним чином копію довіреності № 107-Д від 11.11.2011р. передати Левіцькій Олені Борисовні.

16.11.2011р. Фонд майна АР Крим звернувся до відповідача стосовно роз'яснення про правомірності відмови представнику Фонду майна АР Крим в реєстрації на участь у зборах, про що надіслав листа за вих. № 03/2314 (а.с.47).

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим № 160-АР прийнято постанову від 22.12.2011р. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно із якою у відношенні ЗАТ "Кримський винно-коньячний завод "Бахчисарай" за порушення вимог чинного законодавства про цінні папері винесено попередження (а.с. 61).

Не погодившись із вказаною постановою, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим щодо її оскарження.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", із змінами на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 448).

Відповідно до статті 1 Закону № 488 державне регулювання ринку цінних паперів здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (частина 1 статті 5 Закону № 488).

Частиною 2 статті 6 Закону № 488 визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Статтею 7 Закону № 488 визначені завдання Державної комісії України з цінних паперів та фондового ринку, з яких зокрема, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 8 Закону № 488 Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 (далі Правила № 2272).

Відповідно до пункту 5 Розділу І Правил № 2272 уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.

Згідно з пунктом 1 Розділу ІІІ Правил № 2272 справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.

Уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (пункт 1 Розділу IV Правил № 2272).

Відповідно до пункту 2 Розділу IV Правил № 2272 уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до пункту 1 Розділу VIІ Правил № 2272, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.

Згідно з пунктом 3 Розділу VIІ Правил № 2272 за справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.

Листом від 16.11.2011р. за вих. № 02/03/2618 відповідач зобов'язав позивача надати документи, на підставі яких реєстраційно-рахункова комісія товариства проводила реєстрацію акціонерів ЗАТ «Кримський вино-коньячний завод «Бахчисарай» для участі в позачергових загальних зборах товариства, призначених на 15.11.2011р.; документи реєстрації акціонерів для участі в загальних зборах ЗАТ «Кримський вино-коньячний завод «Бахчисарай», призначених на 15.11.2011р.; письмові пояснення щодо причин відмови в реєстрації представнику акціонера Фонду майна АР Крим для участі в загальних зборах ЗАТ «Кримський вино-коньячний завод «Бахчисарай», призначених на 15.11.2011р. (а.с. 48).

На виконання зазначеного запиту позивачем було направлено витребувані документи, що оформлено листом № 2639 від 24.11.2011р. (а.с. 49).

06.12.2011р. постановою посадової особи відповідача порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів, яка була направлена поштою на адресу ЗАТ «Кримський вино-коньячний завод «Бахчисарай» (а.с. 57).

Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку АР Крим склало Акт № 158-АР від 16.12.2011р. про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено ознаки порушення ЗАТ «Кримський вино-коньячний завод «Бахчисарай» вимог пункту 3 статті 40 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме: здійснення реєстрації акціонерів (їх представників) на підставі Реєстру акціонерів, а не на підставі Переліку Акціонерів (а.с. 6).

Відповідач призначив розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів на 22.12.2011р. о 10г. 00хв., про що склав постанову від 16.12.2011р., яка була отримана представником позивача під розпис 16.12.2011р. (а.с. 60).

22.12.2012р. Постановою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим № 160-АР від 22.12.2011р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за порушення вимог чинного законодавства про цінні папери у відношенні позивача винесено попередження. Вказана постанова у той же день була отримана представником позивача під розпис (а.с. 61).

Підставою винесення постанови є саме порушення вимог п. 3 ст. 40 Закону України «Про акціонерні товариства».

Відповідно до ч. 3 ст. 40 Закону України від 17.09.2008р. № 514-VI "Про акціонерні товариства" реєстрація акціонерів (їх представників) проводиться на підставі переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складеного в порядку, передбаченому законодавством про депозитарну систему України, із зазначенням кількості голосів кожного акціонера. Реєстрацію акціонерів (їх представників) проводить реєстраційна комісія, яка призначається наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають.

Реєстраційна комісія має право відмовити в реєстрації акціонеру (його представнику) лише у разі відсутності в акціонера (його представника) документів, які ідентифікують особу акціонера (його представника), а у разі участі представника акціонера - також документів, що підтверджують повноваження представника на участь у загальних зборах акціонерів товариства.

Поняття реєстру власників іменних цінних паперів вказано у розділі І Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006р. № 1000 (далі Положення № 1000). Відтак, реєстр власників іменних цінних паперів (далі - реєстр) - перелік станом на певну дату власників та номінальних утримувачів іменних цінних паперів, інформація про які обліковується на їх особових рахунках, що є складовою частиною системи реєстру та дає змогу ідентифікувати цих власників/співвласників, кількість, номінальну вартість та вид належних їм іменних цінних паперів.

Згідно п. 3.2. розділу VI Положення № 1000, перелік (реєстр) акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства або які мають право на отримання дивідендів, складається депозитарієм станом на дату обліку, на яку було складено реєстр (реєстри) власників іменних цінних паперів, на підставі даних якого (яких) складаються вказані переліки, та містить інформацію про всіх акціонерів, що вказані в цьому реєстрі власників іменних цінних паперів (у цих реєстрах власників іменних цінних паперів).

Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства або які мають право на отримання дивідендів за акціями, повинен містити:

- назву документа "Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства" / "Перелік акціонерів, які мають право на отримання дивідендів";

- дату складання;

- дату, станом на яку вказується інформація про акціонерів;

- інформацію про реєстроутримувача (повне найменування, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження, серія та номер ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме: діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів, засоби зв'язку тощо);

- інформацію про емітента цінних паперів (повне найменування, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження);

- інформацію про випуск цінних паперів (код цінних паперів, вид цінних паперів, тип/клас/різновид, серія цінних паперів - за наявності, вид опціонних сертифікатів - для випуску опціонних сертифікатів, реєстраційний номер випуску цінних паперів, номінальна вартість одного цінного папера (частка консолідованого іпотечного боргу, що припадає на один сертифікат участі, - для іпотечних сертифікатів участі, премія - для опціонних сертифікатів));

- щодо кожного акціонера, внесеного до переліку, має бути вказано:

- для фізичної особи - прізвище, ім'я, по батькові (для нерезидентів за наявності), дані документа, що посвідчує особу;

- для юридичної особи - повне найменування та код за ЄДРПОУ (для резидентів). Для юридичних осіб - нерезидентів вказуються країна реєстрації та ідентифікаційний код з торговельного, судового або банківського реєстру країни, де офіційно зареєстрований іноземний суб'єкт господарської діяльності;

- для держави - держава Україна, реквізити суб'єкта(ів) управління (для фізичної особи - прізвище, ім'я, по батькові, дані документа, що посвідчує особу, місце та дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (або серія та номер паспорта для фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); для юридичної особи - повне найменування та код за ЄДРПОУ);

- місцезнаходження (місце проживання);

- загальну кількість голосів акціонера.

Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства або які мають право на отримання дивідендів, складається у вигляді паперового та/або електронного документа. Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства або які мають право на отримання дивідендів, у формі паперового документа повинен бути засвідчений підписом уповноваженої особи депозитарію та містити відбиток печатки депозитарію. Усі аркуші переліку повинні бути пронумеровані та прошнуровані, а їх кількість - завірена підписом уповноваженої особи депозитарію та містити відбиток печатки депозитарію.

Згідно ч. 2 ст. 34 Закону України від 17.09.2008р. № 514-VI "Про акціонерні товариства" перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.

Із аналізу зазначених норм впливає, що реєстрація акціонерів (їх представників) проводиться на підставі переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складеного в порядку, передбаченому законодавством про депозитарну систему України. Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства повинен містити, поміж іншого, назву документа "Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства".

Матеріали справи свідчать про те, що 15.11.2011р. реєстрація акціонерів для участі у загальних зборах ЗАТ «Кримський винно-коньячний завод «Бахчисарай» проводилася на підставі Реєстру власників іменних цінних паперів ЗАК «Кримський винно-коньячний завод «Бахчисарай», виданого ТОВ «Реєстр-Сервіс».

Таким чином, відповідачем під час розгляду справи про порушення на ринку цінних паперів правомірно встановлено порушення вимоги п. 3 ст. 30 Закону України «Про акціонерні товариства».

З урахуванням викладеного, суд вважає помилковими твердження позивача, з посиланням на Положення № 1000, що реєстр акціонерів це і є переліком акціонерів станом на певну дату, оскільки в Положенні № 1000, зокрема, у п 3.2 Розділу VI, закріплені вимоги щодо змісту Переліку акціонерів.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи зазначене вище, суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті постанови № 160-АР від 22.12.2011р. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів діяв у межах повноважень, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією України та Законом України, не порушуючи норм діючого законодавства, та обґрунтовано застосував до позивача санкції.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Кримский винно-коньячний завод "Бахчисарай" не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з частиною 2 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Оскільки суб'єкт владних повноважень такі витраті не поніс, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено у судовому засіданні 18.04.2012р.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 23.04.2012р.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кузнякова С.Ю.