ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2012 р. Справа №2а-4477/12/0170/3
(14:35) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Кримського республіканського підприємства "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації"
про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій.
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився.
Суть справи:
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Кримського республіканського підприємства "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації" про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправну відмову відповідача у видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно з присвоенням самостійної поштової адреси, зазначаючи при цьому на рішення Центрального районного суду м. Сімферополя від 14.02.2012 р. по справі № 2/122/90/2012.
Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.
Позивач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Враховуючи вищезазначені обставини, з урахуванням положень ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. №1952 в Україні державна реєстрація прав є обов'язковою. Відповідно до п. 7 ст. 3 Закону України № 1952 державна реєстрація прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Закону України № 1952 систему органів державної реєстрації прав становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.
До повноважень органу державної реєстрації прав згідно зі ст. 8 Закону України №1952 входить проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав; надання інформації про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечення обліку безхазяйного нерухомого майна; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" № 1878 від 11.02.2010 р., до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до п. 1 Наказу Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445, "Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно", державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності Законом України від 11.02.2010 N 1878-VI "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно щодо здійснення реєстрації прав також визначені п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 (далі - Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно).
Таким чином, Кримське республіканське підприємство "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації" є органом, якому делеговані повноваження щодо здійснення реєстрації прав власності на нерухоме майно, який здійснює делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені Держави дій щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Таким чином, з урахуванням вимог ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
21.09.11 р. ОСОБА_2 та ОСОБА_1 уклали договір дарування частки жилого будинку, згідно з яким ОСОБА_2 подарувала, а ОСОБА_1 прийняла в дар 40/100 часток жилого будинку з відповідною часткою надвірних будівель та споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Відчужувана частка жилого будинку (40/100) належала дарителю на підставі рішення Народного суду Центрального району м. Сімферополя від 03.11.1989 р.
28.09.11 р. Кримським республіканським підприємством "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації" зареєстровано право приватної спільної часткової власності ОСОБА_1 у частці 40/100 на житловий будинок з надвірними побудовами за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору дарування від 21.09.11 р., про що свідчить Витяг про державну реєстрацію прав від 28.09.11 р. за № 31458859.
14.02.12 р. рішенням Центрального районного суду м.Сімферополя АР Крим припинено право спільної часткової власності на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, яке належить ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5; виділено в натурі ОСОБА_1 на праві приватної власності в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1: в житловому будинку під літ. "А" - приміщення № 1-5 (жила кімната площею 17,4 кв.м.), приміщення № 1-4 (кухня площею 14,4 кв.м.), прибудову літер "А1", площе. 33,6 кв.м. (що складається з приміщення № 1-1 - кухні площею 10,9 кв.м., приміщення № 1-2 - коридору площею 7,6 кв.м., приміщення № 1-3 попередньою площею 8,5 кв.м.), сарай літер "Д" (площею 14,6 кв.м.).
05.03.12 р. здійснено державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_1 у частці 1/1 на житловий будинок АДРЕСА_1, а саме: в житловому будинку літ. "А" - приміщення № 1-5 площею 17,4 кв.м., № 1-4 площею 14,4 кв.м., у прибудові "А1", приміщення № 1-1 площею 10,9 кв.м., № 1-2 площею 7,6 кв.м., № 1-3 площею 8,5 кв.м., сарай літер "Д", про що свідчить Витяг про державну реєстрацію прав № 33397228 від 05.03.12 р.
Вих.№ 12/5900 від 17.04.12 р. відповідач повідомив ОСОБА_1 про неможливість здійснення розділу жилого будинку з господарсько-побутовими будівлями № 1/144 по вул.Шевченко/вул.Севастопольській в м. Сімферополі на два самостійних об'єкта нерухомого майна з привласненням адресів наново створеним об'єктам у зв'язку з тим, що підготовка документів про розділ об'єкта нерухомого майна здійснюється на підставі заяв усіх співвласників відповідно до положень Інструкції з проведення розділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 18.06.2007 р. № 55.
Відповідно до положень п. 2.1 Тимчасового порядку для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1.
Відповідно до п. 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінета Міністрів України від 22 червня 2011 р. N 703, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до п. 1 ст. 24 Закону України № 1952 у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав;
3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;
4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
6) заявлене право вже зареєстровано, - перелік зазначених критеріїв також визначений у п. 3.5 Тимчасового положення про державну реєстрацію.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України № 1952 відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Позивачем 21.09.11 р. укладений договір дарування частки жилого будинку, зокрема з ОСОБА_2, згідно з яким ОСОБА_2 подарувала, а ОСОБА_1 прийняла в дар 40/100 часток жилого будинку з відповідною часткою надвірних будівель та споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
На підставі вказаного договору 28.09.11 р. Кримським республіканським підприємством "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації" зареєстровано право приватної спільної часткової власності ОСОБА_1 у частці 40/100 на житловий будинок з надвірними побудовами за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору дарування від 21.09.11 р., про що свідчить Витяг про державну реєстрацію прав від 28.09.11 р. за № 31458859.
Відповідно до ч. 1 ст. 364 Цивільного кодексу України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 365 Цивільного кодексу України право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду.
Відповідно до п.п. 10) п. 27 Порядку № 703 документом, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п. 10 Додатка 2 до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02 р. за № 7/5, до Переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно, відноситься рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
14.02.12 р. рішенням Центрального районного суду м.Сімферополя АР Крим припинено право спільної часткової власності на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, яке належить ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5; виділено в натурі ОСОБА_1 на праві приватної власності в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1: в житловому будинку під літ. "А" - приміщення № 1-5 (жила кімната площею 17,4 кв.м.), приміщення № 1-4 (кухня площею 14,4 кв.м.), прибудову літер "А1", площе. 33,6 кв.м. (що складається з приміщення № 1-1 - кухні площею 10,9 кв.м., приміщення № 1-2 - коридору площею 7,6 кв.м., приміщення № 1-3 попередньою площею 8,5 кв.м.), сарай літер "Д" (площею 14,6 кв.м.).
Вказане рішення суду набуло законної сили 27.02.12 р., про що свідчить відповідна відмітка на копії рішення суду, що наявна в матеріалах справи.
Відповідно до абз. а) п. 8.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02 р. за № 7/5 оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно органами місцевого самоврядування фізичним та юридичним особам у разі виділення окремого об'єкта нерухомого майна зі складу об'єкта нерухомого майна, що складається із двох або більше об'єктів (будинків, будівель або споруд), окрім випадків, коли такі об'єкти є приналежністю головної речі, складовою частиною речі або утворюють з іншими об'єктами складну річ.
Крім того, відповідно до п. 2.2. Інструкції щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 18.06.2007 N 55, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 6 липня 2007 р. за N 774/14041, поділ на самостійні об'єкти нерухомого майна провадиться відповідно до законодавства з наданням кожному об'єкту поштової адреси.
Відповідно до п. 2.5 Інструкції № 55 при підготовці документів про поділ нерухомого майна БТІ проводять такі дії:
- уточнюється кількість основних будинків і допоміжних будівель, що входять до складу об'єкта нерухомого майна, виявляються і вносяться до матеріалів технічної інвентаризації поточні зміни в будинках, будівлях, спорудах;
- за відсутності нотаріально посвідченого договору чи рішення суду щодо порядку користування будинками, будівлями та спорудами беруться до уваги заяви всіх співвласників, підписи яких засвідчені нотаріально.
В матеріалах справи наявно рішення Центрального районного суду м. Сімферополя АР Крим, яке набуло законної сили, щодо правового статусу спірного об'єкта нерухомого майна, яке належить позивачу на праві приватної власності (1/1).
Таким чином, з урахуванням вимог чинного законодавства, у відповідача відсутні правові підстави щодо відмови в державній реєстрації права власності в цілому на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що складається з: в житловому літері "А" - приміщення 1-5 (житлова кімната площею 17,4 кв.м.), приміщення 1-4 (кухня площею 14,4 кв.м.), прибудова літер "А1", площею 33,6 кв.м., що складається з приміщень 1-1 (кухні площею 10,9 кв.м.), приміщення 1-2 (коридору площею 7,6 кв.м.), приміщення 1-3 (попередньої площею 8,5 кв.м.), сараю літер "Д", площею 14,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 в якості самостійного об'єкта з привласненням окремої поштової адреси та видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують обґрунтованість та правомірність прийнятого відповідачем рішення про відмову ОСОБА_1 в державній реєстрації прав на нерухоме майно, яке належить позивачу на праві приватної власності за рішенням Центрального районного суду м. Сімферополя від 14.02.12 р.
Позовні вимоги підлягають задоволенню.
Постанову у повному обсязі складено 21.05.12 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Визнати протиправними дії Кримського республіканського підприємства "Сімферопольське міжміське бюро технічної інвентаризації" по відмові в реєстрації права власності в цілому на об'єкт нерухомого майна: житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що складається з: в житловому літері "А" - з приміщення 1-5 (житлова кімната площею 17,4 кв.м.), приміщення 1-4 (кухня площею 14,4 кв.м.), прибудова літер "А1", площею 33,6 кв.м., що складається з приміщень 1-1 (кухні площею 10,9 кв.м.), приміщення 1-2 (коридору площею 7,6 кв.м.), приміщення 1-3 (попередньої площею 8,5 кв.м.), сараю літер "Д", площею 14,6 кв.м. і розташований за адресою: АДРЕСА_1 в якості самостійного об'єкта з привласненням окремої поштової адреси та видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1).
2. Зобов'язати Кримське республіканське підприємство "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації" зареєструвати право власності на об'єкт нерухомого майна: житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що складається з: в житловому літері "А" - з приміщення 1-5 (житлова кімната площею 17,4 кв.м.), приміщення 1-4 (кухня площею 14,4 кв.м.), прибудова літер "А1", площею 33,6 кв.м., що складається з приміщень 1-1 (кухні площею 10,9 кв.м.), приміщення 1-2 (коридору площею 7,6 кв.м.), приміщення 1-3 (попередньої площею 8,5 кв.м.), сараю літер "Д", площею 14,6 кв.м. і розташований за адресою: АДРЕСА_1 в цілому в якості самостійного об'єкта нерухомого майна з привласненням окремої поштової адреси за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1).
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 32,19 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.