ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 травня 2012 р.
Справа №2а-4198/12/0170/3
(15:35) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК
до Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі"
про стягнення
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився.
Суть справи:
Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" про стягнення заборгованості з внесків на загальнодержавне пенсійне страхування у розмірі 2631156,69 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог Закону України № 1058 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої Постановою Правління Пенсійного Фонду України № 21-1 від 19.12.03 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.04 р. за № 64/8663, а саме несплату суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 31.01.12 р. у загальній сумі 2631156,69 грн.
Відповідач письмових заперечень проти позову не надав.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Врахувавши вищезазначені обставини, з урахуванням принципу розумності строку розгляду адміністративних справ за ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив розглянути справу за відсутності представників сторін, на підставі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, уважно дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
26.12.2008 р. УПФУ в м. Керч АР Крим проведено перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.02.2006 р. по 31.10.08 р. та достовірності відомостей, наданих до системи персоніфікованого обліку відомостей за 2005-2007 звітні роки по Кримському республіканському підприємству "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі", за результатами якої виявлено:
1. донарахування страхових внесків за осіб, які отримують допомогу по догляду за дитиною до 3 років у листопаді-грудні 2006 року на 63,69 грн.,
2. надання недостовірних відомостей у відділ ПУіІС за 2006 р.
3. невірне зазначення анкетних даних працівників у 2006-2007 рр.,
про що складено акт № 155-Ю.
З матеріалів справи вбачається, що КРП "ВПВКГ м. Керчі" до УПФУ в м. Керч АР Крим подано звіти про нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема:
- за 11 місяць 2008 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 272234,80 грн.,
- за грудень 2008 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 266442,44 грн.,
- за 1 місяць 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 298654,47 грн.,
- за 2 місяць 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 269544,58 грн.,
- за 3 місяць 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 294775,66 грн.,
- за 4 місяць 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 301493,90 грн.,
- за 5 місяць 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 297376,56 грн.,
- за 6 місяць 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 301110,80 грн.,
- за липень 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 310621,37 грн.,
- за 8 місяць 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 309625,73 грн.,
- за 9 місяць 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 302665,13 грн.,
- за 10 місяць 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 309917,71 грн.,
- за 11 місяць 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 307441,48 грн.,
- за 12 місяць 2009 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 300492,73 грн.,
- за січень 2010 р. із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 304176,40 грн.,
- за лютий 2010 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 301565,88 грн.,
- за березень 2010 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 315473,05 грн.,
- за квітень 2010 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 352934,39 грн.,
- за травень 2010 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 346876,03 грн.,
- за червень 2010 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 355635,47 грн.,
- за липень 2010 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 384274,85 грн.,
- за серпень 2010 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 371462,93 грн.,
- за вересень 2010 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 391700,17 грн.,
- за жовтень 2010 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 385841,83 грн.,
- за листопад 2010 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 398114,08 грн.,
- за грудень 2010 року із зазначенням загальної суми страхових внесків у розмірі 401955,99 грн.
08.04.2011 р. УПФУ в м. Керч АР Крим за надання недостовірних відомостей до системи персоніфікованого обліку за 2009-2010 рр., застосовано до відповідача фінансові санкції у розмірі 170,00 грн., про що винесено рішення № 331П.
06.01.2012 р. позивачем на адресу відповідача направлено вимогу № Ю-12 про погашення заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 471885,89 грн.
Згідно з письмовими пояснення позивача, наявними в матеріалах справи, за період з листопада 2008 року по грудень 2010 року у відповідача склалась заборгованість:
- за актом перевірки № 155-Ю від 26.12.2008 р. у сумі 1482781,31 грн.,
- за звітами про нарахування страхових внесків за період з листопада 2008 року по грудень 2010 року у сумі 8452408,43 грн.,
- за рішенням про застосування фінансових санкцій від 08.12.11 р. № 331П у сумі 170,00 грн.
За період з листопада 2008 року по грудень 2010 року відповідачем на погашення зобов'язань за звітами про нарахування страхових внесків за вказаний період було перераховано 7304203,11 грн., у зв'язку із чим заборгованість відповідача, яка є непогашеною на дату звернення позивача до суду, дорівнює 2631156,63 грн.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно частини 3 статті 6 КАС України суб’єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є, зокрема, керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду в м. Керч АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами, виступає як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
З зазначених підстав дана справа є справою адміністративної юрисдикції та має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Ст. 17 п. 2 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин встановлений обов’язок страхувальника подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону України № 1058 страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Згідно ст. 18 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом, не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.
Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати, про що зазначено в ч.6 ст. 18 Закону України № 1058.
Згідно Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 в редакції на час виникнення спірних правовідносин, яка визначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме п.п.5.3.3 п. 5.3 ст. 5, страхові внески платниками, визначеними підпунктом 2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції, сплачуються до 1 квітня року, наступного за звітним, на підставі даних річної податкової декларації.
Ст. 106 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин визначено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені законом строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків, тобто недоїмкою, строк давності щодо стягнення якої не застосовується.
Отже заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків на пенсійне страхування, а саме недоїмка за період листопад 2008 року - грудень 2010 року, яка утворилась станом на 17.05.12 р., підлягає сплаті відповідачем у повному розмірі.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 17, ст. 21 Закону України № 1058 в редакції, що діяла на час вчинення правопорушення, страхувальники зобов'язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, в тому числі – відомості персоніфікованого обліку застрахованих осіб.
Відповідно до абз.21 ст. 1 Закону України № 1058 в редакції на час винесення спірного рішення персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України № 1058 в редакції на час винесення спірного рішення персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України № 2464 персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства. Порядок та строки подання відомостей встановлюються Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058 в редакції на час вчинення правопорушення на страхувальників за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з рішенням позивача від 08.04.2011 р. № 331П УПФУ в м. Керч АР Крим за надання недостовірних відомостей до системи персоніфікованого обліку за 2009-2010 рр., застосовано до відповідача фінансові санкції у розмірі 170,00 грн.
Відповідно до п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, який набрав чинності на час винесення рішення № 331П від 08.04.11 р., державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування формується на базі системи персоніфікованого обліку внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” передбачено, що до запровадження подання до Пенсійного фонду звітності щодо персоніфікованих відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено єдиний внесок, та інших відомостей відповідно до частини другої статті 20 цього Закону стосовно всіх застрахованих осіб роботодавці, фізичні особи - підприємці та особи, які забезпечують себе роботою самостійно, зобов'язані подавати до територіальних органів Пенсійного фонду персоніфіковані відомості про застрахованих осіб, з якими стався нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, а також осіб, яких звільнено з роботи за період після подання останнього звіту щодо персоніфікованого обліку, в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Виходячи зі змісту пункту 5 Перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, органи пенсійного фонду зберегли певні повноваження щодо контролю за правильністю та своєчасністю подання звітності в системі персоніфікованого обліку, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, тобто повноваження, передбачені статтею 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 105 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин страхувальники мають право на оскарження дій (бездіяльності) виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб у порядку підлеглості до вищого органу або посадової особи, а також у судовому порядку.
Відповідно до абз. 3 ч. 13 ст. 106 Закону України № 1058 оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.
Вказане кореспондується з нормою абз.3 ч. 14 ст. 25 Закону України № 2464.
В матеріалах справи докази оскарження відповідачем рішення № 331П від 08.04.11 р. про застосування фінансових санкцій за неподання недостовірних відомостей персоніфікованого обліку у розмірі 170,00 грн. до вищого органу Пенсійного фонду України, або в судовому порядку - відсутні.
Докази оскарження вимоги про сплату недоїмки № Ю-12 від 06.01.12 р. - відсутні.
Відповідно до ч. 15 ст. 106 Закону України № 1058, ч. 16 ст. 25 Закону України № 2464 в редакції на час розгляду справи строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, матеріалів справи, доказів, що підтверджують наявність заборгованості відповідача зі сплати страхових внесків та фінансових санкцій за період листопад 2008 р. - грудень 2010 р. у загальному розмірі 2631156,69 грн., мають місце правові підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Постанову складено у повному обсязі 17.05.12 р.
Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" (ЄДРПОУ 19195199) 2631156,69 грн. заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 17.05.2012 р.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.